فروت ست درختان پسته | مزایای استفاده از فروت ست | خرید فروت ست | کاربرد | مزایا |

فروت ست درختان پسته

فروت ست درختان پسته

یکی از اصلی ترین کارهایی که پسته داران پس از برداشت محصول پسته و هم چنین پیش از جوانه زنی درختان پسته بایستی اجرای آن را در اولویت کار خود قرار دهند، محلول پاشی فروت ست درختان پسته است.

انجام فروت ست، جوانه های درخت پسته را جهت باردهی موثر و تشکیل میوه های سالم و مرغوب یاری میدهد؛ به عبارتی گلدهی درختان پسته، درصد تبدیل شکوفه ها به میوه و کیفیت و پر مغز شدن پسته ها تا حد زیادی به میزان ذخیره غذایی درخت برای جوانه های مثمر دارد از این رو با اجرای فروت ست، نقش خود را به عنوان پرورش دهنده درختان پسته، به نحو احسن انجام دهید.

پس، با اجرای فروت ست با کیفیت در زمان مناسب، پسته های پرباری را به باغ خود هدیه دهید.

فهرست مطالبی که در این مقاله آمده است

۱.فروت ست درختان پسته به چه معناست؟

۲. مزایای اجرای فروت ست برای درختان پسته

۲.۱. جلوگیری و کاهش سال آوری درختان پسته

۲.۲. جلوگیری از ریزش جوانه های مثمر پسته:

2.۳. دلیل ریزش جوانه های زایشی پسته

۲.۴. افزایش مقاومت درختان پسته به سرمازدگی

۲.۵. افزایش درصد تبدیل گل به میوه پسته

۲.۶. جلوگیری و کاهش ریزش میوه ها

۳. جلوگیری و کاهش ریزش میوه ها

۳.۱. از نقش عنصر بور در تولید پسته و به عنوان عضو اصلی فروت ست بیشتر بدانید!

۳.۲. دلیل وجود عنصر روی در فروت ست چیست؟

۳.۳.آمینواسید

۳.۴.ازت

۴. بهترین زمان محلول پاشی فروت ست برای درختان پسته

۵. بهترین زمان محلول پاشی فروت ست برای درختان پسته

 

فروت ست درختان پسته

فروت ست درختان پسته به چه معناست؟

فروت ست یا fruit set، به روشی از کوددهی درختان میوه گفته میشود که مواد غذایی لازم برای تغذیه جوانه گیاه، پس از برداشت محصول یا هنگام شروع تورم جوانه های درخت به منظور افزایش پتانسیل درختان پسته در تولید جوانه و تشکیل میوه، از طریق محلول پاشی در اختیار آنها قرار داده میشود.

اگر بخواهیم تعریفی از اصطلاح فروت ست داشته باشیم، به تنظیم میوه فروت ست اطلاق میشود یعنی مرحله ای که نهنج گل پس از دارا بودن مواد غذایی کافی، طی تغییراتی شروع به تشکیل میوه می نماید. در این مرحله، از آنجا که اندازه میوه بسته به میزان مواد مغذی موردنیاز جهت تقسیمات سلولی دارد، فروت ست اجرا می گردد.

مزایای اجرای فروت ست برای درختان پسته

جلوگیری و کاهش سال آوری درختان پسته:

یکی از مهم ترین فواید انجام فروت ست برای درختان پر ارزش پسته این است که از سال آوری این درختان به طرز فوق العاده ای جلوگیری می نماید یا در صورتی که درختان پسته پیش از اجرای فروت ست دچار سال آوری بوده اند، میزان آن را کاهش میدهد.

-سال آوری به معنای باردهی زیاد درختان پسته در یک سال و افت میزان باردهی در سال بعد و عدم توازن در تولید همیشگی میوه های پسته است.

فروت ست، با تغذیه جوانه های درختان پسته و تامین عناصر کاهنده سال آوری مانند روی، بور و هم چنین آمینواسید، به طور موثر از این اتفاق می کاهد؛ از این رو یکی از دلایل مهم اجرای فروت ست پس از برداشت پسته، بازگرداندن مواد غذایی از دست رفته به جوانه بارده پسته از طریق محلول پاشی، به منظور تولید عالی میوه در سال بعد به شمار می آید.

فروت ست درختان پسته

جلوگیری از ریزش جوانه های مثمر پسته:

یکی از اتفافاتی که پس از برداشت محصول پسته ممکن است شاهد آن باشید، ریزش جوانه های مثمر از سرشاخه ها میباشد. از طریق انجام فروت ست، به حفظ  بیشتر جوانه های بارده درختان پسته خود کمک خواهید نمود.

اگر به درخت پر بار خود در آخر فصل و پس از برداشت محصول پسته با دقت توجه کنید، خواهید دید تعداد زیادی از جوانه هایی که در سال جاری با تولید میوه شما را هیجان زده کرده بودند شروع به ریزش از سر شاخه ها می نمایند و این یعنی سال آینده درخت دچار سال آوری خواهد شد!

دلیل ریزش جوانه های زایشی پسته

دلیل ریزش جوانه های زایشی پس از برداشت محصول، به کمبود مواد غذایی بر میگردد؛ زمانی که باغداری بدون مدیریت تغذیه صحیح سبب میشود میوه ها حین پر شدن مغز و بزرگ شدن اندازه، به دلیل نبود عناصر غذایی کافی، از ذخیره غذایی جوانه های بارده سال بعد استفاده نمایند.

دلیل دیگر این است که میوه ها از عبور مواد غذایی کافی از برگ به سمت جوانه ها جلوگیری کرده و جوانه ها روز به روز از مواد غذایی تخلیه شوند؛ در نهایت به حدی ضعیف شوند که دچار ریزش گردند.

  • اما وقتی پس از برداشت محصول پسته در پاییز یا اواخر شهریور، اقدام به تغذیه درخت از طریق محلول پاشی میکنید، دیگر مانعی به نام میوه سر راه عبور مواد غذایی از طرف برگ به جوانه وجود ندارد و با پر کردن ذخیره جوانه ها، میتوانید به نحو بسیار موثر از ریزش آنها جلوگیری نمایید.

فروت ست درختان پسته

افزایش مقاومت درختان پسته به سرمازدگی:

محلول پاشی فروت ست پس از برداشت پسته، منجر به افزایش مقاومت جوانه های درخت به سرمای طاقت فرسای زمستان و هم چنین سرمای بهاره می شود.

اجرای فروت ست برای جوانه های درختان پسته، منجر به شروع پر قدرت فعالیت آنها در آغاز فصل می گردد. زیرا در آغاز فصل رشد، جوانه های بارده و برگها، زودتر از بخش پایینی یعنی ریشه فعالیت خود را از سر میگیرند؛ بنابراین وقتی ریشه هنوز در خواب زمستانه به سر میبرد و قادر به جذب عناصر و تامین مواد مغذی موردنیاز جوانه های زایشی نمیباشد، با محلول پاشی فروت ست درختان پسته بعد از برداشت محصول و حتی هنگام جوانه زنی درخت، عناصر غذایی به اندازه کافی برای رشد سریع جوانه های زایشی وجود خواهد داشت.

از طرفی به دلیل وجود آمینواسید در محلول پاشی فروت ست و جریان شیره درون گیاه و هم چنین وجود مواد غذایی کافی و فعالیت جوانه های گل، میزان خسارت سرمازدگی کاهش چشمگیری پیدا میکند.

افزایش درصد تبدیل گل به میوه پسته:

یکی دیگ از مزایای بی نظیر اجرای فروت ست برای درختان پسته، افزایش تولید میوه از گل به شمار می آید. موردی که به دفعات ما شاهد آن هستیم، پیدایش فراوان شکوفه های درخت پسته اما ریزش آنها و عدم تبدیل به میوه می باشد. به عبارتی بر خلاف تصور ما، همه یا بیشتر تعداد شکوفه ها به میوه تبدیل نمیشوند.

تغذیه درختان پسته به عنوان عامل کمکی موثر، سبب میشود مواد غذایی جهت حفظ بهتر شکوفه تامین شده و تعداد شکوفه های بیشتری به میوه تبدیل شوند. فروت ست در کنار عوامل موثر دیگر نظیر: نور خورشید، عوامل هورمونی درون درخت، مقدار ذخیره عناصر پر مصرف و کربوهیدرات، آب و هوا و … به طور بسیار موثری سبب پر محصول شدن باغات پسته می گردد.

جلوگیری و کاهش ریزش میوه ها

همانطور که گفتیم فروت ست سبب میشود تعداد شکوفه های بیشتری به صورت میوه در بیایند. اکنون سوال پیش می آید آیا انجام محلول پاشی فروت ست از ریزش محصول جلوگیری خواهد نمود؟

پاسخ قطعا مثبت است! درختان پسته به طور اختصاصی به دلیل عواملی نظیر نوع خاک، هجوم آفات مزاحمی نظیر پسیل، کوددهی نامناسب و …ممکن است ریزش میوه های پسته را تجربه کنند. افزون بر رسیدگی ها و تدابیری که باغدار بایستی برای مبارزه با آفات از طریق سموم و مصرف گوگرد مایع و هم چنین تغذیه درختان پسته در اولویت کار خود قرار دهد، فروت ست به عنوان یکی از برنامه های کوددهی باغات پسته، تا حد زیادی میتواند جلوی ریزش میوه پسته پس از تشکیل را بگیرد.

عناصر موجود در فروت ست کدامند؟

ارکان اصلی کود فروت ست درختان پسته، شامل روی، بور و آمینواسید میباشد اما برخی از انواع فروت ست ها، عناصر دیگری مانند ازت، منگنز، کلسیم و …را نیز در خود جای داده اند. در ساخت برخی از کودهای فروت ست به منظور بهبود عمل تلقیح و تسریع رشد جوانه ها، فولویک اسید و عصاره جلبک دریایی را نیز می افزایند. اکنون به اثرات و نقش عناصر موجود در فروت ست می پردازیم:

  • بور: از عناصر اصلی در لقاح موفقیت آمیز گل های درخت پسته، عنصر روی می باشد که منجر به تشکیل میوه مرغوب خواهد شد. در اثر کمبود روی، به علت نقص و ضعف در تلقیح گل، میوه ها از ویژگی ظاهری و کیفیتی خوبی برخوردار نخواهند شد به عبارتی بد شکل و فاقد ویژگی جذب برای مشتری خواهند شد.

از نقش عنصر بور در تولید پسته و به عنوان عضو اصلی فروت ست بیشتر بدانید!

بور را بایستی از عناصر اصلی در گرده افشانی، لقاح تخمک و تشکیل میوه دانست. با کمبود عنصر روی، طول عمر دانه گرده کاهش یافته و درصد لقاح تخمک بعد از گرده افشانی پایین می آید و در موارد شدید، خساراتی بیشتر از  سرمای زیاد را به باغ تحمیل میکند.

اما با محلول پاشی فروت ست، عنصر بور به نحو احسن در اختیار جوانه های زایشی قرار گرفته و غلظت آن برای انجام نقش خود در درخت پسته، به مقدار کافی میرسد.

نکته: اگر شاهد پوکی مغز پسته در اواخر فروردین شدید، یکی از فرض های خود را به کمبود بور سوق دهید.

  • روی: این عنصر در تشکیل کلروفیل به میزان کافی، انجام بهتر فرآیند فتوسنتز و سبزینگی برگ های درختان پسته، تولید ویتامین و ساخت و ساز ازت در گیاه نقش مهمی ایفا میکند. علت وجود روی در ترکیب کود فروت ست، تسریع شکفته شدن جوانه های زایشی در درختان پسته می باشد.

دلیل وجود عنصر روی در فروت ست چیست؟

نقش اصلی این عنصر، بیدار نمودن درختان پسته برای شروع فعالیت جوانه های زایشی و رویشی و انجام موثر عمل گرده افشانی میباشد. باغاتی که محلول پاشی فروت ست را انجام نمیدهند، جوانه های سر شاخه ها دیر از خواب بیدار شده و دچار کوتاه شدگی فاصله میانگره ها می گردند.  با تامین روی، سنتز ویتامین ها، خوش طعم شدن پسته ها، بهبود فعالیت های آنزیمی و …به نحو احسن انجام میگیرد.

  • آمینواسید: این جزء از فروت ست عملکردهای فراوانی از خود نشان میدهد از جمله: افزایش میزان گرده افشانی درختان پسته، افزایش جذب عناصر توسط درخت، جلوگیری از سرمازدگی جوانه های زایشی و رویشی، سنتز پروتئین و آنزیم ها، افزایش مقاومت درختان پسته نسبت به تنش های محیطی و آفات و بیماری ها
  • ازت: یکی دیگر از عناصری که در کودهای فروت ست به میزان کم وجود دارد، نیتروژن میباشد. وجود این عنصر نیز در ساخت نوکلئیک اسید ها، رشد برگها و آغاز رویش آنها بسیار موثر میباشد.

فروت ست درختان پسته

بهترین زمان محلول پاشی فروت ست برای درختان پسته

در حالت کلی اجرای فروت ست در دو مرحله برای درختان پسته حائز اهمیت است:

۱)پس از برداشت محصول پسته

۲) در هنگام شروع تورم جوانه های پسته در ابتدای بهار

■اجرای فروت ست پس از برداشت میوه:

تقویت جوانه های درخت پسته پس از برداشت محصول نقش مهمی در تولید میوه با کیفیت در سال بعد دارد زیرا ذخایر غذایی جوانه ها به علت تولید پسته کاهش چشمگیری پیدا میکند لذا برای جلوگیری از سال آوری و افزایش کیفیت گلدهی، حتما پس از برداشت محصول اجرای فروت ست را در دستور کار خود قرار دهید.

نکته:

سوالی که ذهن بسیاری از باغداران را درگیر میکند این است که محصول پسته را برداشت کرده اند اما هنوز برگها سبزینگی خود را حفظ نموده است. آیا میتوان اکنون محلول پاشی فروت ست را انجام داد؟

  • لازم به ذکر است هر چه برگها سر سبز تر و شاداب تر باشند، عناصر غذایی با روند بهتری جذب درخت میگردد به عبارتی با زرد شدن برگها، اجرای فروت ست با کیفیت کمتری همراه خواهد شد لذا سعی کنید تاخیری در اجرای برنامه صورت نگیرد. بهترین زمان برای محلول پاشی فروت ست پس از برداشت محصول، بلافاصله بعد از چیدن پسته ها و قبل از زرد شدگی برگها میباشد.

■در هنگام شروع تورم جوانه های پسته در ابتدای بهار

دومین مرحله و زمان مناسب اجرای فروت ست درختان پسته، هنگامی است که جوانه های درخت متورم شده اند! درست قبل از پیدایش گل آذین.

گفتنی است عملکرد فروت ست در فصل بهار نسبت به زمان پس از برداشت محصول کارایی کمتری دارد زیرا به علت نبود برگ ها با تعداد زیاد در ابتدای فصل و عدم توانایی جذب کامل عناصر فروت ست توسط جوانه ها، تغذیه درختان پسته از طریق فروت ست در این زمان، منجر به مشاهده نتیجه عالی نخواهد شد. البته اگر نتوانسته باشید فروت ست را بعد از برداشت انجام دهید، اجرای آن در اواخر اسفند یا اوایل فروردین بسیار ضروری است.

مدیریت تغذیه درختان پسته:

اجرای فروت ست یکی از برنامه هایی است که باغدار بایستی در بهبود عملکرد درختان پسته، افزایش مقاومت آنها در برابر شرایط محیطی، بالا رفتن تعداد شکوفه های پسته و میوه و پر مغز شدن پسته ها در برنامه خود قرار دهد. اما این تنها بخشی از مدیریت کوددهی باغات پسته به شمار می آید. بدون شک پسته نیاز به مواد غذایی بسیار بالایی دارد که تامین به موقع آن از طریق کودهای مناسب در زمان خاص خود سبب پر بار شدن باغات پسته و برداشت انواع محصول پر مغز و صادراتی خواهد شد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366