کود ماهی | مزایای کود ماهی| طرز تهیه| انواع| کاربرد

کود ماهی

مزایای کود ماهی

جهت خرید هیدرولیز کود ماهی از اینجا بازدید کنید.

این نوع کود از بقایای ماهی و ریز مغزی ها و بقیه ی عناصر مفید برای تغدیه و رشد گیاه تشکیل میشود.عناصر اصلی کود ماهی میکرو ماکروی غنی شده ی مورد نیاز گیاه میباشد.
این نوع کود ، کودی اقتصادی تقلی میشود به علت اینکه تامین کلیه نیاز های غذایی گیاه و کود ماهی مقرون به صرفه به شمار میرود.
کودماهی برای زمین های زراعی که از نطر مواد آلی فقیر هستند توصیه میشود به این دلیل که کود ماهی در دسته کود های آلی قرار دارد.
کود های ماهی به علت میزان ازت و فسفر بالاتری که نسبت به دیگر کودهای حیوانی (مرغی یا دامی) دارند در زمین های زراعی و باغات بسیار کار امد و مفید میباشند.
در خاک مواد آلی وجود دارند که معمولا از بقایای جانواران و یا فساد گیاهان تشکیل میشود که برای خاک از نظر شیمیایی و فیزیکی مفید میباشد در نتیجه میزان عملکرد محصولات و گیاهان بالا میرود.
مواد آلی موجود در خاک و کودهای حیوانی و کود ماهی باعث چشبیدن مواد خاک بهم دیگر میشوند و این فرایند باعث میشود خاک به صورت دانه های درشت دربیاید. خاک هایی که از نظر مواد آلی فقیر میباشند فرایند تهویه بصورت مناسب انجام نمیگیرید هنگامی که درخاک مواد آلی وجود نداشته باشد ذرات ریز خاک پراکنده میشوند و بین ذرات خاک فاصله ایجاد میشود این عمل باعث کم شدن سرعت حرکت اب در خاک میشود درنتیجه محصول بازده ی مورد نیاز را ندارد.
در دسته ی کود های آلی ترکیب کودهای ماهی و کود شیمیایی میتواند شرایط مناسبی را برای رشد گیاه فراهم کند.و از طرفی دیگر استفاده ی کود های آلی کود ماهی ،کود مرغی یا کودهای دامی اثرات مخربی که کود شیمیایی در دراز مدت بر روی خاک میگذارد را کاهش میدهد.
در مناطق خشک و گرم دمای هوا بالا و رطوبت موردنیاز کم میباشد که این عامل باعث تجزیه شدن مواد آلی خاک میشود در نتیجه خاک این مناطق فاقد مواد آلی میباشد.در زمین ها وباغاتی که در این مناطق قرار دارد استفاده از کود ماهی و بقیه ی کودهای آلی توصیه میشود.

کود ماهی

تاریخچه ی کود ماهی

قرن ها قبل از شروع تحقیقات علمی خاک ، بومیان آمریکایی ارزش ماهی را به عنوان کود درک می کردند. در حالی که زمین را برای کاشت ذرت آماده می کرد ، بومیان ماهی کوچکی را در خاک قرار می دادند.
انها ماهی را در خاک دفن کردند  و یک بذر ذرت کاشتند. در طول فصل رشد ، ماهی به آرامی تجزیه می شود و تا زمان برداشت محصول تغذیه اش می کند.
کود ماهی یک محصول ارگانیک است . بنابراین مزایایی که سایر افزودنیهای آلی خاک دارند نیز دارد. این گیاه از گیاهان میکروب ها تغذیه می کند و ساختار خاک را بهبود می بخشد.
اصلی ترین چیزی که گیاهان از کود به آن نیاز دارند منبع نیتروژن است. خاکهای باغ معمولاً دارای مقدار کافی فسفر و کلسیم و سایر مواد مغذی جزئی هستند.
نیتروژن چیزی است که در خاک وجود ندارد. با توجه به این واقعیت ، کود ماهی بهتر یا بدتر از سایر انواع کودهای شیمیایی نیست. کود ماهی حدود 2٪ نیتروژن دارد ، که همان کودهای آلی است.
کود ماهی از محصولات کامل ماهی و لاشه از جمله استخوان ، فلس و پوست ساخته می شود. این کالاها به جای اینکه محصولات ماهی غیر قابل استفاده را به هدر دهند ، به زباله تبدیل می شوند.
انواع مختلفی از ماهی ها ، مانند منهدن و آنچوی ها ، در یک دوغاب قرار می گیرند. این محصول سپس برای از بین بردن روغن ها و وعده های غذایی ماهی ، که برای صنایع دیگر استفاده می شود ، پردازش می شود. مایعی که پس از پردازش باقی می ماند امولسیون ماهی است.

طرز تهیه کود ماهی
پس از جدا کردن مواد جامد ، اسید سولفوریک برای کاهش پی اچ اضافه می شود و از رشد میکروب ها جلوگیری می کند. کود ماهی برای بسته بندی و حمل برای استفاده در باغ پایدار است.

کود ماهی یک محصول ارگانیک است . بنابراین مزایایی که سایر افزودنیهای آلی خاک دارند نیز دارد. این گیاه از گیاهان میکروب ها تغذیه می کند و ساختار خاک را بهبود می بخشد.
اما طرفداران کود ماهی ادعا می کنند که آنها دیگر کودهای ارگانیک اعمال نمی شوند. به احتمال زیاد به این واقعیت متمرکز می شود که کود مایع حاوی پروتئین و روغن است. همه ما می دانیم که روغن ماهی برای سلامتی ما بسیار مهم است و بنابراین آنها باید برای گیاهان خوب باشند.
گیاهان از مولکولهای بزرگی مانند روغن و پروتئین استفاده می کنند. به کودهای آلی مراجعه کنید ارزش واقعی چیست؟ برای اطلاعات بیشتر وقتی این مولکول ها به خاک اضافه می شوند ، میکروب ها آنها را هضم کرده و آنها را به مولکول های کوچکی مانند نیترات و فسفات تبدیل می کنند. فقط در این مرحله گیاهان می توانند از این مولکول ها استفاده کنند.
از آنجا که مولکول های بزرگ قبل از استفاده از گیاهان از آنها باید تخریب شوند ، بین پروتئین و روغن های موجود در ماهی ، گاو یا حتی گیاهان تفاوت کمی وجود دارد. من هیچ گونه پشتیبانی برای این ادعا ندارم که کود ماهی بهتر از کودهای ارگانیک دیگر است.
اصلی ترین چیزی که گیاهان از کود به آن نیاز دارند منبع نیتروژن است. خاکهای باغ معمولاً دارای مقدار کافی فسفر و کلسیم و سایر مواد مغذی جزئی هستند.
نیتروژن چیزی است که در خاک وجود ندارد. با توجه به این واقعیت ، کود ماهی بهتر یا بدتر از سایر انواع کودهای شیمیایی نیست. کود ماهی حدود 2٪ نیتروژن دارد ، که همان کودهای آلی است.
کودهای ماهی یک روش طبیعی برای تأمین فراوانی مواد معدنی و ویتامین ها به گیاهان است ، چه شما در حال رشد گل سرخ ، سبزیجات ، میوه ، سرخس یا حتی گیاهان خانگی باشید.
سه نوع کود ماهی وجود دارد: وعده غذایی ماهی ، امولسیون ماهی و کود ماهی هیدرولیز. هر یک از اینها فواید خاصی برای گیاهان شما دارد و منبع غنی از مواد مغذی غلیظ است.

کود ماهی

کود مایع ماهی

کود غنی شده ی ماهی محرک و معحزه گر رشد گیاه در خاک است و به علت تحریک کلسیم در خاک استوار شدن گیاه در خاک تضمین میکند.بعلاوه باعث گل انگیزی و افزایش رشد گیاه و در نهایت رشد مفید تر گیاه میشود.
کود مایع ماهی بعلاوه ماده ی آلی که درون خاک وجود دارد را افزایش میدهد و در نهایت جذب عنصر ها در خاک افزایش پیدا میکند.
ترکیب و تشکیل این کود از ریز مغذی ها و بقایای ماهی و عنصر های غذایی پر مصرف است و به گویشی بهتر کود ماهی مایع غنی شده با عنصر های میکروی و ماکرو که برای گیاه مهم و حیاطی است تهیه میشود.
انتخابی مقرون به صرفه و ایده آل برای تامین عنصر های مورد نیاز و مواد آلی در مزارع و باغات میباشد.

ویژگی های کود ماهی (مایع):
۱.افزایش سرعت در دریافت مواد معدنی توسط گیاه
۲.کم شدن موضعی ph
۳.گسترش ریشه و استحکام گیاه

خواص استفاده از کود مایع ماهی:
۱.استحکام بیشتر گیاه در مقابل پاتوژن ها
۲.مقاومت بیشتر گیاه و گسترش ریشه
۳.سرعت بیشتر عملکرد گیاه
این نوع کود مناسب برای تحرک بیشتر کلسیم در خاک است که باعت مقاومت بیشتر گیاه در خاک میگردد و همچنین موجب افزایش سرعت رشد گیاه و افزایش مواد آلی در خاک و جذب عنصر های خاکی و گل انگیزی بیشتر میگردد.
از مزایای استفاده از کود مایع ماهی میتوان به نداشتن عوازض کودهای شیمیایی و توانایی آبکی بودن برای ابیاری در حجم های بالا اشاره کرد.
و ناگفته نماند که کود مایع ماهی به عنوان قوی ترین کود آلی در دسته ی کود های آلی به شمار می اید.
همچنین این غذای کامل و مغذی گیاهی باعث گستردگی نیتروژن ، پتاسیم و فسفر درون گیاه میشود.
و از آنجایی که این کود از بقایای ماهی به وجود می اید برای تغذیه ی گیاه به عنوان کود بسیار مناسب است .
کود مایع ماهی دارای عطر و بوی معمولی است که قسمت بزرگی از ان به علت مواد تشکیل دهنده ی ان بوجود می اید.

مواد تشکیل دهنده کود ماهی

کود خشک ماهی

این محصول کاربردی بیشتر در صنایع ذیل استفاده میشود
کارخانه ی تولید خوراک ابزیان،کارخانه ی تولید خوراک طیور،کارخانه تولید خوراک میگو،کارخانه ی تولید خوراک دام و تهیه ی کود های درختی مورد استفاده قرار میگیرد.

کود خشک ماهی برای تغذیه ی پرندگان:
این محصول در صنعت پر کاربرد مرغداری مصرف فراوانی دارد که تقریبا ۶ الی ۱۲% مواد تشکیل دهنده ی خوراک مرغ را در بَر میگیرد.

پودر ماهی برای تغذیه ی ماهی:
در سال های گذشته طبق امار ها با در نظر گرفتن رشد صنعت ابزیان روغن و پودر ماهی به عنوان غذا برای ابزیان استفاده میگردد.
کارخانه های تولید کود خشک ماهی:
ماهی ها در کارخانه های مربوطه به پودر تبدیل شده و سپس جهت تولید کود برای کشاورزی و باغات و خوراک طیور و دام مصرف میشود.
مصرف خوراکی پودر ماهی:
در تهیه ی بعضی مواد غذایی پودر ماهی استفاده میشود مانند سور،مهیاوه،سس خوراکی و…
یکی از بهترین خوراکی های سنتی که از پودر ماهی درست میشود مهیاوه میباشد.مهیاوه یا مهوه که به زبان عربی مِشاوَه بیان میشود از خوردنی های بینظیر جنوب کشور به شمار می آید.
مصرف های حیوانی از پودر ماهی:
پودر ماهی از پروتئین و ارزش غذایی بالایی برخوردار است از این رو بعنوان خوراک ابزیان و خوراک طیور و دام مورد استفاده قرار میگیرد.

کود خشک ماهی محصولی جامد و فراوری شده است که از پختن،خشک کردن،ابگیری و اسیاب ماهی خشک تولید و ساخته میشود.
برای تهیه ی پودر ماهی میتوان از هر نوع غذای دریایی استفاده کرد مانند ماهی ، میگو و… اما معمولا از ماهی های سطح پایین دریا که دارای روغن و استخوان زیادی هستند استفاده میشود.
این نوع محصول با مقدار های مختلف در تولید خوراک موجودات( طیور و دام و ابزیان)مصرف میشود.
کود خشک ماهی پس از ارگانیک شدن به دو روش کامل و قابل استفاده میشوند ۱.خشک کردن ماهی به روش زمینی ۲.خشک کردن ماهی به روش هوایی.

انواع کود ماهی

از انواع ماهی هایی که از آن ها به جهت استفاده کود آلی و ارگانیک یاد میشود میتوان به ماهی هایی اشاره کرد که در لایه های زیر دریا زندگی میکنند و استخوان های بزرگ و روغن زیادی دارند مانند متو ماهی ، ساردین های بزرگ و ماهی های جنوبی.
که در صنعت کود سازی از ساردین ها بیشترین استفاده میشود.

مزایای کود ماهی

امولسیون ماهی

در دسته ی کود های آلی کود امولسیون ماهی به عنوان قوی ترین کود به شمار می اید.
کود امولسیون ماهی دارای عطر و بوی خاصی است که مقدار زیادی از این بود متوجه مواد تشکیل دهنده ی ان است.
امولسیون ماهی یک کود مایع است که از محصولات متفرقه ی تغذیه ای روغن ماهی و ماهی ساخته میشود.
امولیسون ماهی مناسب برای بسیار از نیاز های یک باغچه است و اما در اوایل بهار به عنوان کود سبز هم استفاده میشود. و به دلیل نیتروژن فراوانی که دارد رنگش سبز میباشد و مناسب برای استفاده برای سبزیجات خوردنی هم میباشد.برای استفاده از این نوع کود مراقب باشید.اگر خاک زمینتان به اندازه ی کافی حاوی نیتروژن است.استفاده از این امولسیون توصیه نمی شود.
از شرایط خاک زمین خود اگاهی ندارید؟ میتوانید یک ازمایش خاکی انجام دهید تا متوجه اوضاع زمین باشید و یا یک متخصص در این حوضه را استخدام کنید تا شرایط زمین رو به شما گزارش کند.
امولسیون ماهی آب رقیق شده و یک کنسانتره حجیم است که به زمین ها و چمن ها و باغ ها اعمال میشود.میتوان از بوی قوی ماهیی که دارد ان را شناسایی کرد.
امولسیون ماهی با سرعت بالا عمل میکند و در واقعا بسیار از محققان دانشگاه ایالت کارولینای بر این باورند که استفاده از این نوع کود هفته ای دوبار باعث رشد بسیار متفاوت گیاه نسبت به سایر فرکانس ها میباشد.
روش استفاده از امولسیون ماهی:
در یک گالن آب فقط مقدار ۱.۲ اونس امولسیون ماهی اضافه کنید.سپس با استفاده از ابزار مناسب به خاک گیاه منتقل کنید. شما میتوانید در هنگام کاشت یک درخت یا گیاه با یک شلنگ سم پاش کود امولسیون رو به ان اضافه کنید‌.

هیدرولیز ماهی

هیدرولیز چیست؟
یک نوع واکنش شیمیایی میباشد که در ان شرایط ایجاد شده اب نسبت به مواد دیگر واکنش هایی نشان میدهد و سپس اب ان ماده را میشکافد و چندین ماده ی متفاوت و مستقل از ماده ی اصلی تولید میکنید.
درواکنش هیدرولیز یا آبکافت از قطب های ملکول ها و یا برق برای تجزیه ی محلول در اب مورد استفاده قرار میگیرد.
و به عبارت بهتر هیدرولیز یا ابکافت به معنای تجزیه ی مواد به واسطه ی دخالت اب میباشد.

مزایای کود ماهی

حال به هیدرولیز ماهی می پردازیم:
این هیدرولیز ها در نهایت کودی مشابه کود امولسیون ماهی میشود که معمولا از ماهی کامل و یا بقاقای جسم ماهی تولید میشود و اندام های شیلات مانند فلس،سر و دم ماهی،استخوان و گوشت در این فرایند دخالت دارند. این مواد به خمیر مخصوص اغشته میشوند.سپس این مواد با یک دیگر تخمیر میشوند تا مواد ماهی را به کود ماهی هیدرولیز تبدیل کنند.
ماهی هیدرولیز تمامی عناصر اصلی تغذیه یک گیاه را داراست(مانند ریز مغذی ها،اسید امینه و هورمون های رشد)
این نوع گود به عنوان اسپری خاک یا خاکریز مورد استفاده قرار میگیرید و همچنین فاقد بو میباشد.
کود هیدرولیز ماهی جدید ترین کود ماهی در دسته ی خود در بازار میباشد که از بقایا یا اضافات ماهی قبل از اینکه به اسید فسفریک تبدیل شود تشکیل میشود.
در واقع این نوع کود ماهی از ماهی هایی بدست میاید که بصورت تصادفی صید میشوند و در تور گرافتار میگردند.
هیدرولیز ها p.h پایین تری نسبت به امولسیون ها دارند در نتیجه میکرو مواد های مغذی ، پروتئین ها و ویتامین های بیشتری را نسبت به دونوع کود ماهی دیگر در خود جای میدهند.

ضایعات ماهی

استفاده از صنعت ضایعات ماهی به نام کود به هدف ایجاد خاکی حاصل خیز و کاربردی و ایجاد کردن محصولات کشاورزی با ارزش قدمت بسزایی دارد.
نتایج ازمایشگاهی بر روی ضایعات ماهی انجام شده نشان داده است که تنها کود ماهی میتواند باعث زیاد شدن وزن غلاف کروفیل برگ،پروتئین دانه،پتاسیم دانه و فسفر دانه گردد اما بیشترین استفاده و کاربرد را در پتاسیم دانه داراست.
این در حالی است که کود شیمیایی به تنهایی تاثیر زیادی در افزایش مقدار پروتئین دانه نداشته است. وهمچنین نتایج به دست امده گویای این مطلب است که اگر از ضایعات ماهی به عنوان کود بیشتر استفاده شود ما شاهد کاهشph خاک خواهیم بود از ۷.۶به ۶.۹ و بیشتر شدن شوری خاک از ۰.۴۵به۰.۷۵ دسی زمینس بر متر.
در حال حاضر ضایعات و مواد مغذی محصولات دریایی معضلی بزرگ و جدیِ محیطی به شمار میاید.مخصوصا که فساد پذیری این ضایعات و محصولات به شدت بالا میباشد بنا بر این نیاز به مدیریت دارد.
تقریبا ۲۲%بیومس دریایی را احشا و امعا ماهی ها تشکیل میدهد که منبع مغذی و قوی پروتئینازهای گوارشی هستند.و اگر این محصولات و ضایعات مورد استفاده قرار نگیرد به عنوان ذباله یا ضایعاتی با ارزش پایین دور ریخته میشود در نتیجه بهترین کاربرد میتواند در حوزه ی کود سازی باشد.
ضایعات ماهی منبع بسیار بزرگ و مهمی از پروتئین ها انزیم ها و پروتئولیتیک ها میباشند که بسیار مناسب برای باروری خاک است و به گیاه رشد بیشتری میبخشد.
به دلیل مقرون به صرفه بودن این محصول پر کاربرد میتوان در بسیار از دسته بندی های کشاورزی از کمپوزیت های کود ضایعات ماهی استفاده کرد.
به صورت کلی کاربرد ضایعات ماهی در صنعت کشاورزی جای مناسبی دارد و میتواند مکمل بسیار کار امدی برای کودهای شیمیایی و رشد گیاه و حاصل خیزی خاک باشد.

امولسیون ماهی
تفاوت امولسیون ماهی و هیدرولیز ماهی

تفاوت از نظر گیاهان جزئی است ، اما از نظر اقتصادی تفاوت های بزرگی وجود دارد.
امولسیون ماهی و هیدرولیز ماهی از بقیه بخش های صنعت ماهی شروع می شود . سپس اینها با مواد شیمیایی مختلف و آنزیمها درمان می شوند تا مولکولهای آلی بزرگتر را به مواد مغذی و سایر مولکولهای کوچک آلی تجزیه کنند.
درمان بیشتر ممکن است یکی از این دو مسیر را طی کند. آن را گرم یا سرد می کند. در صورت استفاده از فرآیند گرمایش ، امولسیون ماهی محصول نهایی است. هیدرولیز ماهی نتیجه استفاده از فرآوری سرد است.
یک بحث بزرگ بین مزایای امولسیون در مقابل هیدرولیز وجود دارد که کدام یک بهتر است؟
واقعیت این است که گیاهان می توانند اکثر مولکولهای بزرگ آلی یا حتی کوچک را از هر فرآیند استفاده کنند. به طور معمول میکروب های موجود در خاک این موارد را در گیاهان مغذی کاهش می دهند.
بنابراین استدلال مبنی بر اینکه گرما در فرآیند امولسیون مضر است ، بی معنی است. درست است که گرما پروتئین ها را تغییر می دهد ، اما برای استفاده از گیاهان باید از آنها استفاده کرد.
من فکر می کنم استدلال برای یا علیه هر یک از این فرایندها فقط بازاریابی اعجاب انگیز است. من هیچ مدرک علمی برای حمایت از برتری هر یک از فرآیندها ندیده ام.

کاربرد کود ماهی

از آن جایی که کودهای ماهی جزء دسته ی کود های آلی هستن و فواید مواد آلی برای خاک و گیاه از هیچکس پوشیده نیست. این عامل را میتوان به عنوان کاربردی ترین قسمت کود ماهی دانست.
مواد آلی خاک از تجزیه و بقایای گیاه ها حیوان ها که توسط موجودات ذره بینی ایجاد میشوند در خاک بوجود می آیند. و این امر نقس بسزایی در بهبود روند فیزیکی، بیولوژیکی،شیمیایی و حاصل خیزی خاک دارند و این عامل مهم تاثیر بسیار بالایی در روند رشد گیاه و عملکرد صحیح زمین دارد.
در خاک هایی که از نظر مواد آلی غنی میباشند ذرات خاک به واسطه ی مواد آلی درون خاک بهم میچسبند و بصورت دانه های بزرگ و درشت درمیایند اما اگر خاک از مقدار مواد عالی مناسب درون خودش برخوردار نباشد و یا عدم وجود مواد آلی در خاک وجود داشته باشد در این صورت بین ذرات خاک فاصله ایجاد میشود و این فاصله باعث کند شدن حرکت آب در خاک میشود در این حالت فضا ی خالی بین ذرات خاک را آب پر میکند و در این شرایط عمل تهویه خاک به خوبی انجام نمیشود و دچار مشکل خواهید شد.
اندازه ی جا به جایی کاتیونی که رابطه ی موثری با حاصل خیزی خاک دارد به طرز شایسته ای مربوط به مقدار مواد آلی موجود در خاک است.
یکی دیگر از ویژگی های کود ماهی اسیدی کردن خاک و کاهش ph ان میباشد که این دو فایده ی مهم باز هم به وجود مواد آلی در کود باز میگردد.
گاز کربنیکی که از تجزیه ی مواد آلی بوجود میاید وارد واکنش های شیمیایی خاک شده و به این ترتیب ph خاک را کاهش میدهد و حلالیت مواد موثر در تغذیه گیاه را بالا میبرد.

طرز تهیه کود ماهی

با توجه به توضیح هایی که در بالا ارائه شدن کاربرد های کود ماهی عنوان میشود:

۱.مقاوم ساختن ساختار خاک
۲.اضافه کردن خواص بافری
۳.کاهش تدریجی ph
۴.افزایش اندازه ی جا به جایی کاتیونی cac
۵.تهویه ی موثر تر به دلیل افزایش جداسازی ذرات خاک
۶.اضافه کردن‌قدرت چسبندگی در خاک های شنی
۷.کم کردن قدرت چسبندگی در خاک های رسی
۸.افزایش نگهداری اندازه ی آب مخصوصا در خاک های شنی
۹.بالا بردن سرعت نفوذ پذیری به علت جداسازی ذرات خاک
۱۰.پر رنگ کردن رنگ خاک و دریافت انرژی بیشتر

مواد تشکیل دهنده کود ماهی

کود ماهی اکثرا از بقایای ماهی هایی تولید میشوند که بصورت ناخواسته در تور صیادان گرفتار میشوند و دارای استخوان های بزرگ و روغن فراوانند. اغلب مواقع از محتویات داخلی بدن ماهی (دل و روده و معده و…) هم بعنوان کود استفاده میشود. که دارای مقدار زیادی پروتئین و ویتامین است که این دوعامل به رشد هرچه بیشتر گیاه و حاصلخیزی هرچه بهتر خاک کمک میکنند.
عناصر موجود در این کود ترکیباتی از قبیل نیتروژن،ویتامین،فسفر،پتاسیم،پروتئین،کلسیم،منگنزو… میباشد.
پتاسیم نقش اساسی در رشد و تولید مثل گیاه دارد.عدم وجود پتاسیم در خاک باعث کم شدن استحکام گیاه و نوسان داشتن دمای گیاه میشود همچنین فقدان پتاسیم در خاک باعث کم شدن مقاوت گیاه در برابر افات میشود.اما نگران نباشید چون کود ماهی حاوی مقدار معینی پتاسیم است که باعث سلامت کلی اندام رشد میشود و این امر باعث قوی تر شدن گیاه در مقابل بیماری ها میگردد.
در ساختار گیاه نقش اصلی را عنصر فسفر ایفا میکند که به عنوان یک کاتالیزور در واکنش های بیو شیمیایی موثر است.
وظیفه ی مهم دیگر عنصر فسفر در گیاه جذب و تبدیل انرژی خورشیدی به ترکیبات مورد نیاز گیاه است که خوشبختانه کود ماهی حاوی مقدار مناسبی از فسفر میباشد.

کود ماهی
نحوه استفاده امولسیون ماهی برای باغات

برای استفاده از این نوع کود در قدم اول باید امولسیون ماهی رقیق شود.
سپس پایه ی گیاهان را با ان گالن آب ماهی پر کنید. برای کاشته هر چشمه چمن شما میتوانید با استفاده از کود امولسیون ماهی و یک شلنگ سمپاش این کار را به خوبی انجام دهید.
این روش بسیار ساده است. برای هر 1 گالن آب 3 قاشق غذاخوری کنسانتره امولسیون ماهی مخلوط کنید. این تعداد را با تعداد آب گالن مورد استفاده خود افزایش دهید. این همه چیزی است که در آن وجود دارد. کود ماهی شما آماده است.

در باغچه ، کود خود را به عنوان یک گیاه جوانه زده مانند کود مایع با آبیاری گیاهان با محلول از طریق برگهای آن بمالید. به عنوان مثال توصیه می شود در هر گیاه گوجه فرنگی حدود 1/2 گالن استفاده شود.
آنها حاوی نیتروژن فراوان – فسفر- پتاسیم هستند که عناصر اصلی گیاه هستند. عناصر ریز مغذی مانند کلسیم ، منیزیم ، سدیم و غیره که بطور مداوم توسط گیاهان نیاز خود را بر طرف میکند.
برخی از آن را به صورت کود خشک به نام غذای ماهی استفاده می کنند و به همان روشی که پودر کود استخوانی اضافه می شود آن را به گلدان کمپوست اضافه می کنند.
مواد مغذی حاصل از امولسیون ماهی باعث می شود گیاهان قوی تر و در برابر آفات مقاوم باشند. علاوه بر این روغن اسطوخودوس با استفاده از گزینه دئودوریزه ، بوی ماهی را از بین می برد.
یکی دیگر از مزایای امولسیون ماهی این است که گیاهان بیش از حد تغذیه نخواهند شد.این مواد مغذی به افزایش سلامت خاک و میکروب های خاک کمک می کند.

کود ماهی

طرز تهیه کود ماهی

فضولات ماهی منبع مناسب و غنی برای رشد گیاهان است.در اصل فضولات ماهی ها عنصر های نادر و مهم برای رشد گیاه هستند.
بسیار بعید است که کسی غذای ماهی یا امولسیون ماهی را در خانه درست کند. اما قطعاً ساختن کود ماهی هیدرولیزه بسیار آسان تر است. به ظروف محکم ، مقدار زیادی ماهی و نوعی قند احتیاج دارید. یا قند قهوه ای یا ملاس مخلوط شده با خاک اره می توانند برای اجزای قند مفید باشند.
روند تهیه این نوع کود ماهی بسیار شبیه کمپوست بوکاشی است . در این فرایند بی هوازی ، باکتری ها طی مدت زمان یک ماه ماهی ها را تجزیه می کنند و آن را به یک مایع تبدیل می کنند.
پس از کشیدن آن برای از بین بردن قطعات بزرگ (که می توانید دوباره تجزیه کنید تا بیشتر تجزیه شود) ، سپس مقادیر این ماده را در آب رقیق می کنید تا به عنوان کود استفاده کنید.
چگونه می توان کود امولسیون ماهی خانگی را تهیه کرد؟
امولسیون های فروشگاهی قابل اعتماد و صومعه هستند ، اما قطعاً می توانید خودتان ان را بسازید.
محصولات موجود در فروشگاه از قسمت های مختلف ماهی ساخته شده است . خون ، دم ، سر ، حشره و غیره. برخی از آنها از ماهی خام استفاده می کنند و بعضی از آنها را به صورت پخته استفاده می کنند. برخی ممکن است جلبک دریایی را برای افزودن ارزش غذایی اضافه کنند.
امولسیون های خانگی سرشار از مواد مغذی و همچنین قارچ ها و باکتری هایی هستند که مورد نیاز گیاهند.دستور العمل های مختلفی را برای تهیه کود امولسیون ماهی وجود داد.

کدام ماهی برای کود مناسب تر است؟

ماهی هایی برای کود مناسب هستند که استخوان های بزرگ و روغن فراوان دارند و از طرفی برای مصرف خوراکی انسانها هم استفاده نمیشوند.

مواد تشکیل دهنده کود ماهی
بعضی ماهی ها مصرف خوراکی انها برای بدن انسان مضر است مانند ماهی هایی که در اب های پر از اهن زندگی میکنند اما این دسته ماهی بسیار مناسب برای کود شدن هستند و منبع اهن بسیار مغذی برای خاک و گیاه میباشند در نتیجه برای کود سازی بیشتر از ماهی هایی استفاده میشود که برای انسان مصرف خوراکی نداشته باشد.
اکنون که پیشینه ای از کود ماهی دارید ، اجازه دهید نگاهی بیندازیم به این که از چه نوع ماهی استفاده خواهیم کرد. هنگام صحبت از ماهی ، از نظر تجاری ، دو شرکت برای فروش ماهی دو گزینه دارد
اولی ماهی است که مردم می خورند. اینها معمولاً همه ماهی هایی هستند که شما از آنها مثل ماهی تن ، ساردین ، تیلاپیا و ماهی قزل آلا می دانید. اکنون در بسیاری از موارد برخی از این ماهی ها به نوعی در کود ماهی استفاده می شوند. این می تواند ناشی از عدم تقاضای مصرف انسان باشد یا فقط از قراضه هایی مانند سر ، فلس و باله استفاده شود.
بیشتر آنچه در کود ماهی مورد استفاده قرار می گیرد ماهی های آشغال ، قراضه یا ماهی است که به دلیل میزان سمیت زیاد توسط انسان قابل مصرف نیست. به عنوان مثال منادن بخش بزرگی از زندگی خود را در آب آلوده به فلزات می گذراند. بنابراین آنها کود کاملی درست می کنند ، اما نه غذای مناسب.
کود ماهی مزایای بسیاری برای شما و باغ شما دارد. مهمتر از آن ، یک مزیت پنهان مزایایی است که برای اکوسیستم مینی که حیاط خلوت شماست انجام می دهد. کود ماهی به سادگی یکی از بهترین راه ها برای رشد محصولات با کیفیت و کمک به تجدید مواد مغذی موجود در خاک شما است.
کودهای ماهی نسبت به انواع دیگر کودها میزان رطوبت آهسته تری دارند ، بنابراین لازم نیست که تقریباً به دفعات استفاده شود.
میکروب ها دوست دارند از مواد آلی تغذیه کنند و این باعث می شود خاک بسیار سالم و گیاهان بسیار سالم ایجاد شود. در حالی که کود ماهی پیشنهادات زیادی را نیز دارد.

کود ماهی
کود ماهی آیا ارزش خرید آن را دارد؟

قبل از اینکه به هر مرحله دیگری بروم ، اجازه دهید بگویم که محصول هیچ مشکلی ندارد. این تنها به رشد گیاهان کمک می کند.

این نوع کود کودی مقرون به صرفه است که نسبت به کود های آلی در دسته ی خود از کیفیت مناسبی برخوردار است.
به علت فواید زیادی که در این نوع کود ایجاد شده که در تیتر های بالا بصورت کامل در موردش صحبت شده میتوان با خیال راحت از ان استفاده کرد و شاهد نتایج فوقالعاده ی ان بود.
کود ماهی بسیار محبوب است. گزارش شده است که منبع خوبی از مواد مغذی و منبع خوبی از پروتئین ها ، اسیدهای آمینه و روغن ها برای گیاهان شما است. آیا گیاهان می توانند از پروتئین و روغن ماهی استفاده کنند؟ آیا کود ماهی منبع خوبی از مواد مغذی است؟
پاسخ بله است

آیا کود ماهی ارگانیک است؟

قطعا میتوانیم بگوییم این کود کودی الی و ارگانیک است و میتوانیم به دلیل های مختلف استناد کنیم که واضح ترین دلیلش طبیعی بودن این کود است.
مواد آلی ناشی از کود های ماهی و بقایای بدن ماهی بصورت مداوم در خاک کم میشود.در نتیجه استفاده از کود های تقویتی مناسب به منظوره جلوگیری از این عمل ضروری است.
منظور از کود های ارگانیک ، کودهایی هستند که از بقایای جانوری و فضولات و گیاهان ایجاد میشود.
کود های آلی را میتوانیم به سه دسته ی مجزا از هم تفکیک کنیم که عبارتند از:
۱.کود های حیوانی
۲.کودماهی
۳.کود ایجاد شده از بقاقیای گیاهان(کود سبز)

کود ماهی
کودهای حیوانی شامل فضولات حیوانات و بقایای بدن انها است و کود ماهی هم از بقایای بدن ماهی که بصورت مایع و خشک شده و امولسیون شده و هیدرولیز شده در بازار عرضه میگردد.
کود های آلی یا ارگانیک از ارزش غذایی پایینی برخوردارند بیشترین کاربرد را در اصحالات خاک دارند مانندتخلخل،دانه بندی،نفوذ پذیری،رطوبت و…
کود ماهی به علت فراوان بودن مواد آلی که درون خود جای داده است در هر هکتار مقدار ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ گرم توصیه میشود.همچنین درصد ازت در کود ماهی بیشتر از بقیه ی کود های آلی مبیاشد.
ماهی نیز مانند سایر محصولات طبیعی می تواند یک کود عالی باشد که سرشار از ویتامین ها ، اسیدهای آمینه ، پروتئین ها و… است.بیشتر کودهای ماهی آلی هستند. آنها ریز مغذی های دیگری را ارائه می دهند که کودهای استاندارد ان فاقد پی کا هستند.

اسید هیومیک

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366