کوددهی مرکبات شمال

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کوددهی مرکبات شمال

برنامه غذایی و کوددهی مرکبات شمال : منشا مرکبات به کشورهای جنوب شرقی آسیا مانند اندونزی، فیلیپین و مالزی بر می گردد؛ میوه هایی مانند پرتقال ، لیمو ترش و شیرین، گریپ فروت و نارنج متعلق به خانواده مرکبات می باشند.

نواحی شمالی کشور در تولید مرکبات جایگاه ویژه ای دارند و بخش اعظم مرکبات تولیدی و صادراتی کشور مربوط به شهرهای مازندران، گلستان و گیلان می باشد؛

لازم به ذکر است چون بارندگی در شهرهای شمالی کشور به وفور اتفاق میوفتد، خاک این مناطق اسیدی بوده و جهت کاشت و پرورش مرکبات مناسب می باشد زیرا پی اچ مناسب برای تولید محصولات مرکبات عددی بین ۵.۵ تا ۵.۷ می باشد.

یکی از موثر ترین ابزار های مدیریتی که حاصلخیزی خاک، رشد درختان مرکبات و تولید میوه را بهبود می بخشد، توجه به موضوع کوددهی می باشد که در این مقاله در پیرامون موضوع کوددهی مرکبات شمال سعی خواهیم نمود اطلاعات ارزنده ای در اختیارتان قرار دهیم.

اهمیت کوددهی مرکبات:

یکی از مهم ترین عوامل بهبود رشدی درختان مرکبات و افزایش تولید آن ها در عین بالا بردن کیفیت محصولات می باشد، تامین عناصر مغذی و ضروری آن ها در زمان مناسب و به مقدار صحیح می باشد؛ تامین مواد غذایی لازم رشد و تولیدات موثر محقق نمی گردد مگر با عنایت به استفاده از کود!

تغذیه مرکبات از موارد بسیار تاثیر گذار و مهم بر افزایش کیفی و کمی محصولات بوده و به طور مطلوبی بر عملکرد درخت مانند کاهش ریزش میوه، بهبود طعم، رنگ و کیفیت میوه ها، افزایش مقاومت در برابر تنش های محیطی چون سرما، گرما و طوفان، مقابله هر چه بهتر با آفات و بیماری ها تاثیر می گذارد.

در موضوع تغذیه مرکبات اصل تعادل عناصر غذایی مصرفی بایستی در اولویت قرار گیرد زیرا در صورت عدن توازن عناصر مغذی و رسیدن برخی از عناصر در مقادیر زیاد و برخی دیگر در مقادیر کم، اختلال در رشد درختان مرکبات ایجاد شده و نه تنها اثر مثبتی نخواهد داشت، بلکه کیفیت محصول نیز کاهش چشمگیری پیدا خواهد کرد.

کود عالی برای مرکبات

کود دهی باغات مرکبات شمال:

باغات مرکبات در شمال کشور از کوهپایه های جنگلی با خاک رسی گرفته تا مناطق ساحلی با خاک شنی و باغات در مرکز؛ در تعیین برنامه کوددهی مرکبات عوامل مهمی چون: سن درخت مرکبات، آبیاری، سابقه کوددهی، میزان عملکرد درخت در سال های قبلی، نوع و جنس خاک، رقم، پایه و مدیریت باغداری دخیل می باشند که بایستی بر اساس این اطلاعات حاصل از باغات مختلف تصمیم گیری در خصوص نوع عناصر موردنیاز و مقادیر و زمان کوددهی گرفته شود.

تغذیه غیر اصولی، بلای جان مرکبات شمال کشور:

درختان مرکبات مانند هر گیاه دیگری به ۱۵ عنصر ضروری جهت بقا، رشد و تولید نیازمند هستند؛ این عناصر از طریق کوددهی مورد استفاده درختان قرار می گیرد اما متاسفانه باغداران شمال کشور بدون در نظر گرفتن و آگاهی از نیاز واقعی درختان مرکبات، هر ساله به افزودن کودهای حاوی ازت، فسفر و پتاسیم می کنند در حالی که غافل از آنند که باغات مرکبات از کمبود عناصر بر، روی و منیزیم رنج می برند و کمبود این عناصر باغات را دچار مشکلات متعددی کرده است؛ بنابراین در راستای داشتن باغ مرکبات سالم به همراه محصولات تولیدی با کیفیت و فراوان، بایستی با کمک آزمایش خاک و برگ از نیاز واقعی باغ مطلع شده و نسبت به کوددهی اصولی و با برنامه اقدام شود.

در مطالب زیر مقادیر ازت موردنیاز که در ارتباط با اکثر باغات مرکبات بوده آورده شده و شما بایستی در ابتدا حتما از کمبود ها و نیازهای تغذیه ای باغ خود اطمینان حاصل نمایید.

کود مخصوص مرکبات

کود آهن مخصوص مرکبات

مقادیر ازت موردنیاز:

مقدار ۵۰۰ گرم نیتروژن برای هر درخت بارور مرکبات بسنده می کند و نیازی به افزودن مقدار بیش از ۵۰۰ گرم نمی باشد زیرا نه تنها اثر مثبتی ندارد بلکه سبب کاهش کارایی درخت و محصولات می گردد.

 کودهای حاوی نیتروژن در مراحل مختلف رشد درختان مرکبات نقش دارد؛ از گلدهی، رشد رویشی، تولید میوه، رسیدن و رنگ بندی میوه ها گرفته تا عملکرد محصول در انبارداری و مسائل فیزیولوژی پس از برداشت محصولات.

از علائم کمبود ازت می توان زرد شدن برگ های مسن و سبز ماندن برگ های جوان را نام برد زیرا نیتروژن از عناصر محرک به حساب می آید؛ از دیگر نشانه های آشکار کمبود نیتروژن می توان به افزایش شدت ریزش گل ها و میوه ها، کوچک ماندن میوه ها و تضعیف عملکرد محصول اشاره کرد بنابراین خرید کود حاوی عنصر نیتروژن را از یاد نبرید.

اهمیت کودهای فسفر دار در تولید مرکبات:

فسفر گلدهی مرکبات را تحریک کرده و انرژی  لازم برای ریشه زایی را در اختیار گیاه قرار می دهد در مواقع کمبود فسفر تولید میوه عقب می افتد زیرا رشد ریشه و گلدهی دچار تاخیر می گردد.

کود مخصوص مرکبات

تعداد کوددهی مرکبات شمال:

درختان مرکبات در طول یک سال بایستی سه بار و در ماه های اسفند، اردیبهشت و مرداد از کود مناسب بهره مند گردند؛ دقت کنید اگر نمی خواهید میوه های مرکبات مانند پرتقال و لیمو پوست کلفت و ضخیمی داشته باشند و کیفیت آن ها کاهش پیدا کند و مقدار آب کمتری داشته باشند، از افزودن کود غیر اصولی و بیش از حد خودداری نمایید.

کوددهی مرکبات قدرت رویشی و میوه دهی آن ها را بالا می برد و باغدار نتیجه ماه ها و سال ها زحمات خود را پس از فروش بدست می آورد؛ از طرفی صادرات محصول نیز بالا می رود.

آزمایش برگ مرکبات شمال:

آزمایش برگ برای تعیین وضعیت تغذیه ای مرکبات کمک به سزایی می تواند به باغدار بکند برای انجام این کار از نیمه دوم تیر ماه اقدام به جمع آوری برگ از ۱۰ درخت که به لحاظ سن، پایه، رقم، عملکرد، وضعیت ظاهری یکنواخت بوده و نماینده کل درختان باغات می باشد می گردد و از برگ های بخش مختلف هر درخت برگ چیده شده و به آزمایشگاه ارسال می گردد. پس از آمدن پاسخ آزمون برگ، در مورد تغذیه مرکبات نظر دهی خواهد شد.

فروش کود مرکبات

شیوه های استفاده از کود مرکبات شمال:

روش های مختلفی بدین منظور کاربرد دارند که عبارتند از: پخش کردن، محلول پاشی، آبیاری و جایگذاری که هر کدام از آن ها بسته به شرایط مختلف مورد استفاده قرار می گیرند و مزایا و معایب مختص خود را دارند؛ در رابطه با نوع روش انتخابی بایستی از نظرات کارشناسان محترم بهره ببرید.

با تشکر از توجه شما جهت افزایش سطح علمی و تجربی آل کود ما را از نظرات، پیشنهادات و بخصوص انتقادات سازنده خود بهره مند سازید.

آل کود

فروش کود مرکبات
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *