مقدار مصرف هیومیک اسید برای گیاهان اپارتمانی

مقدار مصرف هیومیک اسید برای گیاهان اپارتمانی

مقدار مصرف هیومیک اسید برای گیاهان اپارتمانی

در حالی که بسیاری از اصطلاحات و تکنیک های کشاورزی برای افرادی که به کاشت گیاه در منازل می پردازند نا اشنا هستند، عدم اگاهی باعث می شود از برخی مواردی که می تواند به باروری و عمر گیاه تاثیر بسزایی بگذارند غافل بمانند. یکی از این موارد جایگزین های مناسب برای کودهای شیمیایی هومیک اسید می باشد که در برخی از گیاهان اپارتمانی کارایی ویژه دارند.

در پاسخ به این سوال، که آیا اسید هومیک نوعی کود است؟ نیاز است ابتدا به تعاریفی از هومیک اسید دست پیدا کنیم. شایان ذکر است که اسید هیومیک بهترین تقویت کننده خاک می‌باشد. این ماده کاملا طبیعی خاک ضعیف را به خاک خوب و خاک خوب را به خاک عالی تبدیل می‌کند. برای اطلاع از فواید اسید هیومیک ،برای گیاهان آپارتمانی  با ما همراه باشید.

مقدار مصرف هیومیک اسید برای گیاهان اپارتمانی

اسید هیومیک چیست و مقدار مصرف آن برای گیاهان آپارتمانی چقدر است ؟

به طور کلی پیش از ان که در رابطه با نحوه مصرف و موارد استفاده هومیک اسید بایستی با تعریف و کاربرد ان اشنا شد. ابن ماده غنی به عنوان نوعی مکمل ارگانیک و در برخی موارد در کنار کودهای طبیعی مورد استفاده قرار می گیرد.

در حقیقت در بسیاری از موارد اضافه کردن کودهای طبیعی و غنی با این ماده کارایی بیشتری را ایجاد نموده و به همین جهت معمولا این دو محصول به صورت مکمل و در کنار یکدیگر مورد استفاده قرار می گیرند.

در طی قرون اخیر و به ویژه قرن بیست و یکم که تلاش کارشناسان در جهت یافتن فرمول های جایگزین و همچنین برای افزودن 3 عنصر نیتروژن به کودها به بالاترین میزان خود رسیده است، هیومیک اسید به یکی از بهترین گزینه های موجود در مصارف خانگی تبدیل شده است. این ماده به سبب ان که جذب پتاسیم، فسفر و سایر املاح معدنی را برای خاک گیاه افزایش می دهد، به نوعی مکمل مفید و محبوب برای برخی از کیاهان اپارتمانی تبدیل شود.

مقدار مصرف هیومیک اسید برای گیاهان اپارتمانی

مقدار مصرف هیومیک اسید برای گیاهان اپارتمانی

اثرات اسید هیومیک بر بافت خاک :

از جمله مهم ترین اثار مصرف به موقع و صحیح هومیک اسید می توان به موارد زیر اشاره نمود:

تقویت خواص قیزیکی و شیمیایی خاک

افزایش توان و ظرفیت حفظ آب درون خاک

افزایش کیفی دانه بندی خاک

بهبود تهویه خاک

کمک به راندمان عملکرد کودها

صرفه جویی و کاهش نیاز استفاده از کودهای شیمیایی در حدود 30 الی 70 درصد

کاهش خواص مضر کودها و عناصر غیرضروری درون خاک

تقویت ظرفیت تبادل کاتیونی

کمپلکس کردن یون‌های فلزی

فراهم سازی خاصیت کلات کنندگی عناصر و املاح ضروری خاک، از جمله سدیم، پتاسیم، منیزیم، روی، کلسیم، آهن، مس و سایر عناصر در جهت غلبه بر کمبود عناصر غذایی

افزایش فعالیت میکروارگانیسم های مفید خاک

مقدار مصرف هیومیک اسید برای گیاهان اپارتمانی

مقدار مصرف هیومیک اسید برای گیاهان اپارتمانی

مزیت‌ های استفاده از اسید هیومیک برای گیاهان خانگی :

با توجه به تاثیرات استفاده از این فراورده در مصارف کشاورزی و مواردی که در مقاله به ان ها اشاره شد، ضرورت استفاده ان برای گل و گیاه خانگی به آن جهت است که استفاده از املاح و کودهای غیر شیمیایی در رشد و کیفیت این دسته از گیاهان امری ضروری بوده و اسید هومیک در روند رشد ان ها نقش یک ماده ارگانیک غنی را ایفا نموده و در خصوص گیاهانی که در شرایط خاص و کم نور نگهداری می شوند و اکسیژن و رطوبت مناسب دریافت نمی کنند، بعنوان جایگزین مناسب مورد مصرف قرار می گیرد.

مقدار مصرف هیومیک اسید برای گیاهان اپارتمانی

این ماده به جهت ان که عملکرد و اثرگذاری تدریجی در خاک گیاه ایجاد می کند سبب آن می گردد که مواد مغذی و رطوبت مناسب در مراحل رشد گیاه فراهم شود و این امر در رابطه با گیاهان خانگی و اپارتمانی که در شرایط خاص نگهداری می شوند می تواند مکمل مناسبی برای طیف گسترده ای از این نوع گیاهان باشد.

مواردی که در رابطه با فواید استفاده از اسید هومیک گفته شد در برخی از موارد شباهت هایی با سایر کودهای آلی و غنی دارد که نوع مصرف آن ها همواره تابع نوع گیاه و شرایط محیطی بوده است. استفاده از این مواد آلی صرف نظر از نوع آن ها، به صورت عمومی و در هنگامی که طبق دستورالعمل مورد استفاده قرار بگیرند، سبب گل آوری، نشاط، کیفیت و رشد گیاه می شوند؛ این در حالی است که عدم اگاهی از موارد مصرف، زمانبندی و دوز مصرف می تواند خرابی های غیر قابل جبرانی را برای گیاه به ارمغان بیاورد و همین مسئله اهمیت فراگرفتن چگونگی استفاده از این مواد را ضروری می کند که در ادامه به آن ها اشاره شده است

مقدار مصرف هیومیک اسید برای گیاهان اپارتمانی

نحوه استفاده و مقدار مصرف هیومیک اسید برای گیاهان اپارتمانی :

همواره با توجه به طیف گسترده گیاهان و تفاوت های بنیادین میان آن ها، در رابطه با روند رشد و بهبود کیفی آن ها یک فرمول ثابت و یکپارچه وجود نداشته است. بنابراین کاملا بدیهی است که در مصرف و به کارگیری اسیدهومیک نیز در رابطه با پرورش گل ها و گیاهان خانگی متفاوت بوده و دارای فرمول ثابتی نمی باشد.

در بسیاری از موارد دیده شده است که پس از استفاده از این ماده، گیاه فرسوده و پژمرده شده و اصطلاحا گیاه سوخته است. این مشکل در برخی از موارد به دلیل ایجاد تنش در گیاه برای تغییر شرایط محیطی که در آن قرار گرفته ایجاد می‏شود، اما در بسیاری از موارد علت های دیگری در این امر نقش داشته اند که در ادامه به آن ها اشاره شده است.

مقدار مصرف هیومیک اسید برای گیاهان اپارتمانی

عوامل مختلفی همچون نوع گیاه، روش نگهداری، میزان قرار گیری در معرض نور، منطقه و محیط کشت گیاه از جمله عواملی هستند که استفاده از این مکمل و همچنین دوز آن را مورد تاثیر قرار می دهد. در این رابطه برخی از انواع گیاهان خانگی با هر بار آبیاری باید مقداری اسید هیومیک نیز به ریشه گیاه درون خاک رسانید و این در حالی است که بسیاری از گیاهان خانگی در صورت قرارگیری بیش از حد با این ماده ضعیف شده و مورد آسیب قرار می گیرند.

در برخی از پکیج ها و جدول های مندرج بر روی بسته بندی این فراورده دستورالعمل و میزان استفاده ان نیز ذکر می گردد، که همانطور که ذکر شد این مسئله ارتباط زیادی با نوع گیاه دارد.

این ماده که در گونه های مختلف و نمونه مایع ان نیز موجود می باشد که بر اساس کیفیت ساخت نیز در دستورالعمل استفاده ان ها متغیرهایی موجود می باشند.

با تشکر از توجه شما آل کود

3 دیدگاه ها

    • ببخشید برای نخل ماداگاسکار و کاکتوسم میشه استفاده کرد از هیومیک اسید آیا؟

      اگر میشود.لطفا بگویید هر ماه که هیومیک اسید میدم به گیاهام.میتونم یه هفته یا ۱۰ روز بعدش از کود محلول آهن و یا کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ هم به گیاهام بدم یا خیر؟ مشکلی پیش نمیاد برای گیاهام؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366