کود درخت نارگیل

کود درخت نارگیل

آشنایی کامل با درخت نارگیل

کود درخت نارگیل : درخت نارگیل از خانواده درختان نخل می باشد که به صورت مستقیم و بدون انشعاب تا ۳۰ متر ارتفاع گرفته و دارای تنه ای ضخیم و نیرومند تا قطر یک متر می باشد. میوه های زیبا و خوش طعم این درخت به شکل خوشه ای در کنار یکدیگر رشد کرده و ظاهر پر باری به درخت می بخشند. بهترین مناطق پرورش درخت نارگیل مناطقی است که رطوبت بسیار بالایی دارد مانند مناطق استوایی

کشورهای استوایی درخت نارگیل را بسیار کاربردی می دانند و از تمامی بخش های آن افزون بر غذای خوراکی استفاده می کنند. ریشه، گل، دانه، پوسته، مایع سفید رنگ داخل پوسته و روغن هسته از قسمت های قابل مصرف درخت نارگیل به شمار می رود.

ویژگی های ظاهری برگ و میوه درخت نارگیل

این درخت همیشه سبز و زیبا از انتهای تنه خود برگ های بسیار بزرگی به طول ۴ تا ۵ متر را رویش می دهد؛ برگ ها دارای رنگ سبز روشن می باشند. نارگیل های کروی به صورت خوشه ای در بالای درخت در اندازه های مختلف ظاهر می شوند که دارای بخش خارجی بسیار ضخیم و الیاف دار بوده و بخش داخلی آن که دارای شیره نارگیل می باشد، صاف و سخت است.

سوراخ هایی که در قاعده نارگیل وجود دارند و تعداد آنها سه عدد است، بایستی هنگامی که می خواهید مایع داخل نارگیل را خارج کنید با جسم تیز آن را باز نمایید.

اصول پرورش درخت نارگیل

بهترین کود درخت نارگیل

اکنون که با درخت نارگیل آشنایی نسبی پیدا کردید لازم است به بحث بسیار مهم آن یعنی کود درخت نارگیل، بهترین کودهایی که می توان به منظور تغذیه نارگیل بکار برد و نیاز های مهم این درخت شگفت انگیز بپردازیم.

زیرا هر چه شما اصول مراقبتی و رسیدگی درخت نارگیل را بدانید، می توانید تا ۸۰ سالگی درخت نیز میوه برداشت کرده و با کود درخت نارگیل تعداد میوه را از ۵۰ به ۲۰۰۰ عدد افزایش دهید! آیا این آرزوی هر کشاورزی نیست؟ اما چگونه می توان به این رقم از میوه دست یافت؟ با این مقاله از سایت آل کود همراه باشید تا راز و رمز تولید نارگیل های فراوان را بدانید.

درخت نارگیل کجا می روید؟

این درخت سازگاری بالایی با طیف وسیعی از شرایط آب و هوایی و خاکی دارد اما برای داشتن حداکثر رشد بهتر است در مناطق دارای آب و هوای گرم و مرطوب کشت شود.  نواحی دارای دمای ۲۱ الی ۲۷ درجه سانتی گراد و رطوبت نسبی ۸۰ تا ۹۰ درصد تولید نارگیل های درشت و پر بار را نوید می دهد. اما در مناطقی با دمای پایین تر از ۱۵ درجه سانتی گراد، درخت کاهش چشمگیری در تولید میوه خواهد داشت.

نیاز آبی درخت نارگیل

مناطق گرمسیری انتظارات درخت نارگیل از جهت دما، رطوبت و آبیاری را به خوبی برآورده می کند. البته مناطقی که دارای بارندگی مناسب باشند یا پرورش دهنده با آبیاری منظم نیاز آن را برآورده کند، در رشد درخت نارگیل لطف بزرگی کرده است زیرا نباید این درخت برای محصول دهی بیشتر تشنگی و کاهش رطوبت را تجربه نماید.

لازم به ذکر است درخت بالغ بایستی از مقدار ۶۰۰ تا ۸۰۰ لیتر آب در طی ۴ تا ۷ روز بهره مند گردد از طرفی در طول تابستان دوره آبیاری کوتاه تر شده و هر ۴ روز یکبار بایستی درخت از آب سیراب گردد.

درخت نارگیل با شوری آب مشکلی ندارد طوری که می توان آن را با آب دریا آبیاری نمود گفته می شود آب شور طعم لذیذ و شیرین و مقدار چربی آن را افزایش می دهد.

نور مناسب برای درخت نارگیل

درخت نارگیل بایستی در مکانی با تابش نور کافی و مستقیم آفتاب کشت گردد تا بتواند روزانه حداقل ۶ الی ۸ ساعت از نور مستقیم خورشید برای رشد و تولید میوه بهره مند شود. این درخت در مکان کم نور دچار عدم تشکیل میوه و زردی و ریزش برگها خواهد شد.

نکته در مورد کود دهی درخت نارگیل

در روزهای گرم تابستان بایستی رطوبت هوا نیز تامین گردد تا درخت به دلیل گرما دچار خشکی نگرد.

کود درخت نارگیل

خاک مناسب و کوددهی درخت نارگیل

اگر به درخت نارگیل تان به خوبی برسید و خاک حاصلخیز و کوددهی مناسب را در اختیار آن قرار دهید، سن باروری آن ۳ تا ۵ سال طول خواهد کشید.

این درخت بلند قامت را می توانید در خاک های مختلفی مانند خاک شنی، لومی، رسی و آبرفتی پرورش دهید با این حال بهترین خاک برای رشد درخت نارگیل رسوبات آبرفتی رودخانه ها می باشد که از قدرت زهکشی خوبی برخوردارند. درخت نارگیل در خاک با زهکشی خوب و ظرفیت نگهداری آب به نحو مطلوب رشد می کند.

کود درخت نارگیل

بهترین کود برای درخت نارگیل

کوددهی منظم درخت نارگیل بایستی از همان سال اول کشت مورد توجه قرار گیرد؛ همانطور که می دانید این درخت از ارتفاع ساقه و قطر تنه بالایی برخوردار است. برای تامین نیازهای تغذیه ای آن بهره مندی از برنامه کوددهی منظم و کامل برای محصول دهی بسیار ضروری می باشد.

بهترین کود تقویتی درخت نارگیل

کودهای آلی یکی از گزینه های موردنیاز درخت نارگیل می باشد که بهترین کودی که هم میتواند منابع غذایی را در اختیار خاک و ریشه درخت نارگیل دهد و هم رشد درخت را بسیار افزایش دهد، کود اسید هیومیک می باشد؛ هر نخل نارگیل بالغ با توجه به سن و شرایط کشت تقریبا به میزان ۲۰ تا ۵۰ کیلوگرم کود اسید هیومیک پودری و میزان ۲۰۰ سی سی اسید هیومیک مایع نیاز دارد.

کود درخت نارگیل

دیگر کود های مهم مورد نیاز درخت نارگیل

درخت نارگیل نیاز اساسی به تغذیه مناسب دارد. به عنوان یک پرورش دهنده می توانید این درخت را در طول فصل رشد هر ۴-۶ هفته یکبار با کود میکروکمپلکس مایع که حاوی عناصر ریز مغذی یا کم مصرف هستند، تغذیه نمود تا درخت با کمبود عناصر کم مصرف مواجه نگردد.

به منظور تامین عناصر پر مصرف موردنیاز درخت نارگیل، می توانید کود ۲۰-۲۰-۲۰ ( ان پی کا) که عناصر فسفر، پتاسیم و سه بیست را در خود جای داده استفاده نمایید. هم چنین در فصول بغیر از فصل رشد می توانید با مشورت گرفتن از کارشناسان آل کود میزان کوددهی را کاهش داده یا  دوره کوددهی را افزایش دهید مثلا به جای ۴ الی ۶ هفته یکبار، هر ۶-۸ هفته یکبار کود موردنیاز گیاه را در اختیار درخت قرار دهید.

برای تامین کلسیم موردنیاز درختان نارگیل در صورت لزوم می توانید از کود نیترات کلسیم به مقدار توصیه شده توسط کارشناسان استفاده کنید زیرا تغذیه درخت نارگیل بخش سرنوشت ساز ماجرا می باشد و نبایستی درخت کمبودی از این بابت تجربه کند.

فروش ویژه اسید هیومیک شوک

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366