انتخاب بهترین کود برای مرکبات

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

از جمله میوه‌های بسیار کاربردی که سالانه کشاورزان و باغداران بی‌شماری آن را کشت می‌کنند، مرکبات است. از انواع این میوه‌های نیمه گرمسیری می‌توان به پرتقال، نارنج، نارنگی، لیمو ترش، لیموشیرین، گریپ فروت و بالنگ اشاره کرد. این میوه سرشار از ویتامین C طرفداران فراوانی در دنیا دارد. در نتیجه کشت مرغوب و پر محصول آن برای باغداران از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

از جمله مواردی که در رشد و باروری بهتر مرکبات به کشاورزان کمک می‌کند، افزودن کودهای مناسب به درختان است.

در این مقاله سعی بر آن داریم که به معرفی انواع مواد معدنی مورد نیاز مرکبات اشاره کرده و بهترین کود برای باردهی بهتر مرکبات را به شما معرفی کنیم.

کود پاییزه مرکبات

بررسی عوامل جهت انتخاب کود مناسب مرکبات

از جمله عواملی که در انتخاب نوع کود برای مرکبات نقش بسزایی دارد، می‌توان به سن درخت، نوع نیاز درخت و میزان مواد مغذی برای درخت اشاره کرد.

از آنجا که هر شکوفه در مرکبات نشان از یک میوه است، در نتیجه لازم است نه تنها از کود برای داشتن ریشه، شاخه و برگ‌های قوی استفاده شود، بلکه برای داشتن شکوفه‌های فراوان نیز به کود نیازمندیم.

مهم ‌ترین مرحله در درخت مرکبات، مرحله گلدهی آن است، زیرا در این مرحله کیفیت و مقدار میوه‌دهی درخت مشخص خواهد شد.

در نتیجه استفاده از کود مناسب و به موقع تاثیرات مثبت فراوانی بر این مرحله می‌گذارد.

در اولین مرحله جهت افزایش تولید شکوفه‌ها از کود فسفر استفاده می‌کنند. اما توجه داشته‌باشید که سلامتی کل درخت اهمیت دارد، در نتیجه با آزمایش و تجزیه و تحلیل درست باید کود مناسب را انتخاب کنید.

کود پاییزه مرکبات

کودهای مناسب مرکبات در مراحل مختلف رشد درخت کدامند؟

انتخاب بهترین کود برای مرکبات : کودی برای مرکبات خوب است ک تمامی نیازهای گیاه گیاه را برطرف کرده و عملکرد آن را به حداکثر برساند.

درختان مرکبات به طیف وسیعی از مواد غذایی نیازمند هستند در نتیجه هر ساله به آنها کود فسفر، نیتروژن و پتاسیم اضافه می‌کنند.

این درختان از جوانه زنی و گلدهی و میوه دهی همواره تشنه مواد غذایی هستند.

البته میزان کم یا زیاد بودن هر یک از عناصر بالا به خاک باغ بستگی دارد که با آزمایش خاک و بررسی عوامل محیطی میزان آن تعیین می‌گردد.

از جمله کودهای مورد نیاز مرکبات کود نیتروژن یا ازته است. این کود از سه عنصر: اوره، نیترات آمونیوم و سولفات آمونیوم تشکیل شده‌است.

میزان نیاز باغ به نیتروژن بسته به نوع خاک و حاصلخیزی آن متفاوت خواهد بود.

البته به صورت کلی اگر می‌خواهید میوه‌هایی کوچک برداشت کنید از کود نیتروژن به صورت نیترات آمونیوم استفاده کنید.

این کود بر ضخامت پوست میوه و کیفیت آن تاثیر می‌گذارد. از مصرف بیش از حد نیتروژن بپرهیزید، زیرا در گلدهی و میوه دهی اختلال ایجاد می‌کند.

از آنجا که دوره گلدهی در مرکبات از اهمیت بالایی برخوردار است به یاد داشته‌باشیم که اشتباه در آبیاری، انتخاب کود نامناسب می‌‌تواند خسارات زیادی را در این مرحله به باغدار وارد کند.

در این مرحله کود دهی باید به روش محلول پاشی انجام شود.
کود دهی در این مرحله نباید نیتروژن بالایی داشته‌باشد.

تاثیر فروت ست بر روی مرکبات

در نتیجه بهترین کود برای مرکبات کودهای هستند که: آمینواسید، بور، روی، کلسیم و فسفر داشته‌باشند، زیرا تمامی این‌ها در تولید گل و میوه مرغوب نقش بسزایی دارد.

سعی کنید در مرحله گلدهی از کودی استفاده کنید که قابلیت مخلوط شدن با کود‌های دیگر را نیز داشته‌باشد.

توجه کنید که کودی برای مرکبات مناسب است که بتواند بالانس هورمونی خوبی ایجاد کرده و درخت را در برابر استرس‌های محیطی مقاوم سازد.

از دیگر کود هایی که برای مرکبات بسیار مناسب است می‌توان به کود فروت ست اشاره کرد، زیرا این کود سبب افزایش کیفیت میوه خواهد شد.

شکل میوه در فروش و بازارپسند شدن آن نقش بسزایی دارد استفاده از این کود می‌تواند شکل و ظاهر میوه را بازارپسند کند.

از این کود در اوایل پاییز و اواخر زمستان استفاده می‌کنند، زیرا دمای هوا در این زمان پایین بوده و جذب مواد مغذی برای گیاهان کم است.

درخت در این زمان در حال جوانه زنی بوده در نتیجه به مواد غذایی احتیاج دارد.

کود فروست موجب بهبود کیفیت میوه شده و بر سال آوری میوه تاثیر بسیاری دارد یعنی باعث می‌شود که درخت هر ساله باردهی خوبی داشته‌باشد.

فروت ست از لقاح ناقص درخت جلوگیری می‌کند.

زمان کوددهی مرکبات

در درخت مرکبات قبل از اینکه دانه‌ها سفت شوند از کود گوگرد استفاده می‌کنند. این کود جذب عناصر غذایی و تولید آمینو اسیدها که را افزایش می‌دهد.

همچنین رشد و نمو گیاه را بالا می‌برد. کود گوگل به دلیل خاصیت قارچ کشی و دفع آفات می‌تواند مقاومت گیاه را افزایش دهد.

انواع دیگر کود‌هایی که درخت مرکبات به آن احتیاج دارد، می‌توان به کود کلسیم اشاره کرد. این کود تاثیر بسیاری بر شکل، ماندگاری و انبارداری میوه دارد.

همچنین کلسیم میزان ابتلا درخت به بیماری را کاهش داده و درخت را در برابر تنش‌های محیطی و قارچ‌ها مقاوم می سازد.

کود فسفر نیز از دیگر کود‌های رایج برای درختان مرکبات است. این کود باعث افزایش رنگ میوه و کاهش اندازه میوه شده، اما کیفیت میوه را افزایش می‌دهد.

کود فسفر ضخامت پوست مرکبات را کاهش داده و میزان آب موجود در میوه را افزایش می‌دهد

تاثیر فروت ست بر روی مرکبات

جمع بندی انتخاب بهترین کود برای مرکبات

مرکبات برای رشد در مراحل مختلف نیاز به کودهایی دارند که نیازهای آنها را تامین کند. و باغداران بتوانند میوه مرغوب و با کیفیت و پربازده بدست آورند.

باید بگوییم که برای باغداران مقرون به صرفه نیست که تمامی انواع کودها را برای باغ خود تهیه کنند.

 از نظر اقتصادی بهتر است با تهیه یک کود کامل که تمامی عناصر گفته شده بالا را در خود داشته‌باشد، بتوانند تمامی مواد مورد نیاز مرکبات خود را مرتفع سازند.

 پیشنهاد ما به شما باغدار محترم تهیه کود شوک ۱۰ ایکس آمریکایی است که تمامی نیاز درختان مرکبات شما را در تمامی مراحل رشد آنها برطرف می‌کند، تهیه این کود برای شما بسیار مقرون به صرفه خواهد بود.

 سایت حرفه‌ای آل کود می‌تواند در خرید این کود شما را یاری کند. خبر خوب اینکه اگر از سایت آل کود برای تهیه کود شوک ۱۰ ایکس اقدام کنید ۵ درصد نیز تخفیف خواهید گرفت.

برای اطلاعات بیشتر و خرید کود با کارشناسان مجرب ما تماس بگیرید.

کود پاییزه مرکبات
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *