تاثیر خاکستر بر درخت گردو

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

عنوان: تاثیر خاکستر بر درخت گردو

برای کاشت درخت گردو، ابتدا باید زمین مورد نظر برای کاشت مورد بررسی قرار گیرد. برای اینکه درختان گردو میوه‌ای بزرگتر و مقوی‌تر و با طعم بهتری داشته‌باشند، درخت باید بتواند مواد مغذی مورد نیاز خود را از خاک دریافت کند. یکی از راه‌هایی که می‌توان با آن خاک زمین را مرغوبتر کرد، استفاده از خاکستر است.

 استفاده از خاکستر برای درختان گردو میزان ایمنی و مقاوم درخت در مواجهه با بیماری را افزایش دهد. خاکستر چوب حاوی مقادیر زیاد پتاسیم بوده و مقاومت درخت را بالا خواهد برد. کلسیم موجود در خاکستر اسیدی بودن خاک را کاهش می‌دهد. اگر می‌خواهید در مورد خاکستر و تاثیرات آن بر درخت گردو اطلاعاتی داشته‌باشد، توصیه می‌کنیم این مقاله را تا پایان بخوانید.

تاثیر خاکستر بر درخت گردو

ویژگی‌های عالی خاکستر برای درخت گردو

 باغداران همواره به دنبال راهی هستند تا، میزان بازدهی محصول درخت گردو را بالا برند. از راه‌های درست می‌تواند اضافه کردن کود مفیدی به درخت باشد که، سه عنصر اصلی فسفر، پتاسیم و نیتروژن را داشته‌باشد. باغدار می‌تواند از کودهای شیمیایی و کودهای محلی و ارگانیک استفاده کند. یکی از کودهای ارگانیک محلی استفاده از خاکستر پودر شده چوب است. خاکستر سرشار از مواد عالی است. البته میزان وجود این مواد به نوع چوب خاکستر شده بستگی دارد. خاکستر میزان اکسیژن خاک را افزایش داده و سرشار از مواد معدنی و خاص است.

خاکستر با داشتن ترکیباتی چون، پتاسیم و کلسیم موجب افزایش باردهی درخت گردو شده و محصول گردو را ارگانیک خواهد کرد. همچنین این دو ماده مغذی PH خاک درخت گردو را کنترل می‌کنند. یعنی باعث می‌شوند که میزان اسیدیته و قلیایی خاک کنترل شود. خاکستر به دلیل طبیعی بودنش خیلی سریع توسط ریشه‌ها جذب شده و به کل گیاه می‌رسد.

همچنین با اضافه کردن آب به خاکستر و اسپری نمودن آن به گیاهان و درختان می‌توانید آفات آن‌ها را از بین ببرید.

همچنین از خاکستر می‌توان برای رفع آفات و دور کردن کرم‌ها استفاده نمود. خاکستر یک قارچ‌کش مناسب هست و می‌توان با ترکیب کردن آن در آب و استفاده به صورت اسپری، آفات را از برگ و شاخه‌ها دور نمود. استفاده از خاکستر برای درخت گردو برای مبارزه علیه سوسک کلاسیک کریو گردو مناسب خواهد بود.

تاثیر خاکستر بر درخت گردو

زمان و مقدار استفاده از خاکستر و تاثیر خاکستر بر درخت گردو

 اوایل بهار، یعنی پیش از شکوفایی درخت، بهترین زمان برای کوددهی درخت است. البته به این‌ نکته توجه داشته‌باشید که زمان کوددهی نسبت به محلی که در آن زندگی می‌کنید، می‌تواند متفاوت باشد. از عوامل تعیین‌کننده زمان کوددهی می‌توان به محل رشد درختان و دمای محیط اشاره کرد. اگر درختان گردو شما چند ساله هستند و شما زمان شکوفایی و جوانه زدن آن‌ها را می‌دانید، کوددهی را پیش از دوره شکوفایی انجام دهید.

 می‌توان از خاکستر به عنوان اصلاح‌کننده خاک هم استفاده نمود. زیرا همانطور که گفته شد خاکستر آهک داشته و به همین دلیل میزان اسیدیته خاک را کاهش می‌دهد.

حتما باید ابتدا خاک باغ و مزرعه خود را از نظر قلیایی و اسیدیته بودم اندازه بگیرید، زیرا اگر خاک بیش از حد نرمال اسیدی یا قلیایی باشد، مانع جذب مواد مغذی توسط گیاه خواهد شد. یکی از راه‌هایی که شما می‌توانید میزان اسیدی بودن خاک درخت گردو را کاهش دهید استفاده از خاکستر است.

باید بدانید که میزان استفاده از خاکستر در هر ۹ مترمربع حدود ۲ تا ۳ کیلوگرم خاکستر است. بعد از اضافه کردن خاکستر به زمین باید خاک به خوبی شخم زده شده، تا خاکستر به طور کامل به خورد خاک برود. سعی کنید برای درختان جدید و خیلی جوان از ۱۱۳ گرم خاکستر برای هر درخت استفاده کنید.

البته به این نکته توجه داشته‌باشید که استفاده بیش از حد از خاکستر نه تنها برای گیاه مفید نبوده، بلکه به آن ضرر هم خواهد زد.

 کود دهی را در روزی که هوا خشک و بدون باد است انجام دهید. زیرا مواد مغذی خاکستر، در روز بارانی به سرعت از بین خواهند رفت. اگر در زمان کودهی باد بوزد، قبل اینکه خاکستر در خاک رسوب کند پراکنده خواهد شد.

در هنگام استفاده از خاکستر برای درخت گردو حتما از کلاه، ماسک و دستکش استفاده کنید، زیرا خاکستر چوب قلیایی بوده و ممکن است به پوست شما آسیب برساند. و چشم شما را تحریک کرده و از طریق دهان وارد بدنتان شود.

تاثیر خاکستر بر درخت گردو

چگونگی تهیه خاکستر برای درخت گردو

وقتی راجع به خاکستر برای درخت گردو صحبت می‌کنیم، منظور هر نوع خاکستری که از فلزات، پلاستیک، آهن یا ضایعات باشد، نیست. خاکستر به صورت بسته بندی برای مصرف کشاورزان وجود دارد، اما اگر تصمیم دارید که خاکستر را خودتان تهیه نمایید می‌توانید از انواع چوب درختان برای آن استفاده کنید. از خاکستر بسیار مفید و دارای مواد مغذی درختان می‌توان به خاکستر درخت راش و بلوط اشاره کرد. زیرا این درختان چوبی سفتی داشته و در زمان طولانی تری سوخته و در نتیجه مواد مغذی بیشتری را تولید خواهند کرد. به جز چوب از برگ و پوست این درختان نیز می‌توان برای خاکستر استفاده نمود، زیرا پوسته و برگها نسبت به چوب درخت مواد مغذی بیشتری دارند.

همچنین کسانی که برای گرم کردن خانه از سوزاندن چوب استفاده می‌کنند، از خاکستر آنها می‌تواند به عنوان کود رایگان استفاده کنند.

به همین صورت از ضایعات بخاری‌های هیزمی و شومینه هم می‌توان به عنوان کود استفاده نمود.

شما می‌توانید با سوزاندن چوب‌ها شاخه و برگ‌های درختانی که آنها را هرس کرده‌اید نیز کود خاکستر تهیه کنید.

بعد از اینکه خاکستر آماده و سرد شد، می‌توانید آنها را در ظروف فلزی یا کیسه قرار داده و در زمان مناسب از آن استفاده کنید. خاکستر را جایی قرار دهید که رطوبت وارد آنها نشود.

جمع بندی تاثیر خاکستر بر درخت گردو

 از فاکتورهای بسیار مهم برای رشد درخت گردو کودها هستند. درختان به سه عنصر اصلی فسفر، پتاسیم و نیتروژن احتیاج دارند که برای‌ تامین آنها در خاک از کود استفاده می‌شود. کودها در انواع شیمیایی و ارگانیک تولید می‌شوند. یکی از کودهای عالی و ارگانیک خاکستر چوب است. کود خاکستر به عنوان جایگزین کودهای شیمیایی برای درخت گردو هم مقرون به صرفه‌تر بوده و هم خاک باغ را قوی‌تر خواهد کرد. خاکستر چوب سرشار از ریز مغذی‌ها و مواد معدنی مفید است. اگر برای استفاده از خاکستر و خرید آن به کمک و مشاوره احتیاج دادید، کارشناسان ما در خدمت شما هستند.

تاثیر خاکستر بر درخت گردو
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

5 دیدگاه ها

  • با سلام و احترام
    پتاسیم بر عکس فسفر و ازت و گوگرد در ساختار اندام گیاهی شرکت ندارد و بنابراین خاکستر به لحاظ محتویات پتاسیمی خیلی ضعیف است اما سرشار از کلسیم و فسفر و ازت و گوگرد است.پس بعنوان یک توده دارای پتاسیم بالا نمی تواند مطرح باشد در خصوص کودهای دامی چون کود از فرآیند مصرف مواد تازه گیاهی میتواند باشد حضور ترکیبات پتاسیم در واکوئل ها میتواند منجر به وجود درصدی مواد پتاسیم در کود دامی باشد.

  • درخت گردو 20 ساله دارم در دماوند بار نمیده خاک باغچه سیاه است که میگن مرغوبه کودشیمیایی و حیوانی مثل گاو و گوسفند دادم فایده نداشت فقط یک دفعه ورمی کمپوس دادم چند تا ریز ریز داد اون هم ریخت مته به تنه زدم آب سیاهش در نیومد میخواستم قطعش کنم جایش چیز دیگه ای بکارم..یا پیوند بزنم.توصیه شما چیه؟؟

  • خاکستر pH خاک رو به بالا می‌بره چون خودش به شدت قلیایی است. اگر خاک شما قلیایی است (تقریباً همه ایران چنین است) خاکستر بیشتر ضرر داره برای خاک تا منفعت. برای اصلاح خاک های اسیدی ولی خوبه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *