خاکستر برای درخت گردو

خاکستر برای درخت گردو

آیا از مزایا و اثرات عالی خاکستر بر درخت گردو اطلاع دارید؟ آیا تابحال اقدام به استفاده از این گونه نقویت کننده درخت برای افزایش بازدهی و عملکرد درخت گردو نموده آید؟ تغذیه و کوددهی درخت گردو عامل اصلی رشد و ثمردهی درخت می‌باشد که چندین راه برای تامین مواد مغذی موردنیاز درخت وجود دارد از جمله استفاده از کودهای ارگانیک، شیمیایی و همچنین استفاده از ماده حاصل از سوزاندن چوب برای درخت گردو؛ اینکه خاکستر تا چه میزان می‌تواند برای درخت گردو موثر باشد و دارای چه عناصر مغذی است، موضوع جذاب این مقاله از سایت آل کود می‌باشد.

عناوین مقاله

 خاکسنر چه مواد مغذی مفیدی برای درخت دارد؟

  1. مصرف خاکستر برای درخت گردو چه فوایدی دارد؟
  2. زمان استفاده از ماده تقویتی حاصل از چوب
  3. نکات مهم کوددهی درخت گردو
  4. نحوه تهیه کود از چوب

 خاکسنر چه مواد مغذی مفیدی برای درخت دارد؟

خاکستر باقی مانده حاصل از سوختن چوب و گیاهان علفی خشک شده می‌باشد که مواد معدنی فراوانی را در خود جای داده است. استفاده از خاکستر در زمان های گذشته جهت تقویت درخت گردو بسیار انجام می‌گرفته و منجر به رشد بهتر درخت می‌شده است زیرا افزودن آن به بستر رشد درخت گردو، روش فوق العاده جهت تامین عناصر پتاسیم، کلسیم و منیزیم به برنامه غذایی آنها می‌باشد تا سبب درشتی محصول و جلوگیری از ترک خوردگی زودهنگام پوسته گردد.

خاکستر مقادیر فراوانی از عنصر پتاسیم و کلسیم را برای باردهی و تولید محصول ارگانیک درخت گردو در اختیار آنها قرار میدهد و وجود این دو ماده مغذی سبب کنترل پی اچ خاک درخت گردو میشود. همچنین این قابلیت را دارد تا با سرعت بالا و نهایت قدرت جذب درخت گردد و اثرات آن را در مدت وکوتاه شاهد باشید لذا استفاده ازاین ماده راه ایده آل جهت دستیابی به محصول ارگانیک و باکیفیت می‌باشد.

مصرف خاکستر برای درخت گردو چه فوایدی دارد؟

فواید خاکستر برای درخت گردو

∆افزودن خاکستر به خاک نه تنها مانع از هدر رفت چوب های خشک شده میگردد، بلکه منبع غذایی مطلوبی برای درخت گردو جهت تولید میوه و بزرگ شدن محصول را فراهم می‌کند.

∆بالا بودن بیش از حد اسیدیته خاک و پایین بودن آن هر دو مانع رشد درخت گردو بوده و حتی جذب بسیاری از کودها را دچار مشکل می‌کند. با استفاده از باقی مانده سوزاندن چوب،میزان اسیدیته خاک به سبب عنصر کلسیم موجود در آن تعدیل خواهد شد.

∆خاکستر آفت کش طبیعی حاصل از سوزاندن چوب یا زغال سنگ می‌باشد که شما باغداران را در از بین بردن سریع و راحت شپشک ها، شته ها حلزون و …بسیار یاری خواهد نمود.بدین منظور خاکستر را پای درختان گردو بریزید تا بسیاری از آفات ریشه کن شوند.

∆استفاده از این ماده مفید سبب جریان یافتن بهتر اکسیژن در لایه های خاک شده و منجر به زندگی بهتر میکروارگانیسم های مفید خاک و تنفس ریشه خواهد شد.

استفاده از خاکستر راهکار هوشمندانه ای است که هر باغدار میتواند انجام دهد تا بدون هزینه اضافی به غنی سازی خاک و ثمردهی درختان گردو کمک نماید.

  • استفاده از خاکستر پای درخت، یکی از روش‌هایی است که به آن خواهیم پرداخت؛ اما به‌ طور کلی در ابتدا و قبل از کاشت درختان گردو، زمین مورد نظر باید مورد بررسی قرار گیرد. درختان گردو برای آنکه بتوانند میوه‌ هایی بزرگتر و مقوی‌ تر داشته باشند، باید بتوانند مواد مغذی بسیاری را از خاک دریافت نمایند. پس در هنگام بررسی خاک علاوه بر آنکه به طور گسترده باید مواد مغذی را پخش نمود، باید چاله‌هایی نیز آماده کرد و کود و مواد مغذی را برای درختان در آنجا ذخیره کرد.

بیشتر بخوانید: بهترین کود برای درخت گردو

زمان استفاده از ماده تقوینی حاصل از چوب

درخت گردو به سه دسته عنصر پر مصرف اولیه پتاسیم، نیتروژن و فسفر نیاز دارد همچنین کلسیم نیز برای پر شدن بهتر مغز گردو بسیار موثر می‌باشد. خاکستر چوب مقدار بالایی پتاسیم را در اختیار سلول های درخت گردو و خاک قرار میدهد و نه تنها در درشتی محصول و بهبود کیفیت گردو دخیل است، بلکه سیستم ایمنی درخت را نیز در برابر آفات و استرس های محیطی افزایش میدهد.

بهترین زمان استفاده از خاکستر در فصل حیات بخش بهار و پیش از رشد گردوها می‌باشد تا مواد غذایی کافی برای تشکیل میوه در اختیار درخت قرار گیرد زیرا تولید میوه های مقوی و پر خاصیت با ویژگی بازار پسندی بالا در گرو تغذیه مناسب و به موقع درختان گردو می‌باشد.

توصیه آل کود

سعی کنید این ماده را زمانی به خاک بیفزایید که زمین خشک باشد لذا از افزودن خاکستر در روزهای بارانی، حین وزش باد و وجود رطوبت در هوا خودداری کنید. همچنین اگر برای مقابله با آفات قصد دارید از این ماده استفاده نمایید، پس از بارش باران دوباره بخش بیمار را با این ماده تیمار نمایید.

نکات مهم کوددهی درخت گردو

اگر خواهان تنومند شدن درخت گردو، باردهی سالانه فراوان و تضمین کیفیت محصول خود هستید، تنها به کوددهی درخت گردو با خاکستر اکتفا نکنید زیرا از یک سو کیفیت خاکستر و مرغوبیت آن بر میزان عناصر غذایی تاثیر گذار می‌باشد و نمیتوان هر منبعی را منبع مطمئنی جهت تغذیه درخت گردو به شمار آورد.

هم چنین باغات گردو برای سر پا ماندن و بر اساس ذات خود درخت به شدت نیازمند رسیدگی ها و کوددهی منظم هستند تا هرگز دچار سال آوری نشوند. از این رو با مشاوره گرفتن از کارشناسان آل کود نوع کودهای لازم و مقدار آن را برای باغات خود تهیه نمایید و تنها به کوددهی با خاکستر اکتفا نکنید.

برای مطالعه بیشتر: تاثیر اسید هیومیک شوک بر روی درخت گردو

نحوه تهیه کود از چوب

برای تهیه خاکستر چوب بهتر است از درختان بلوط یا راش استفاده نمایید زیرا دارای چوب سخت و سرشار از مواد مغذی می‌باشند. همچنین برای تهیه خاکستر میتوانید برگ های خشک، تعدادی از گیاهان علفی خشک و حتی پوست تنه را نیز به کار گیرد زیرا پوست عناصر غذایی زیادی در خود جای داده است.پس از سوزاندن موارد بالا صبر کنید تا سرد شده و سپس آنها را در ظروف مناسب فلزی جمع آوری و نگهداری کنید.حین جمع آوری خاکستر مراقب چشم و دستان خود باشید و بهتر است از دستکش و ماسک نیز استفاده کنید و اگر باد میوزد عینک به چشمان خود بزنید زیرا این مواد به شدن قلیایی بوده و ورود آنها به بدن سبب تحریک پوست و اعضا خواهد شد.

نحوه تهیه خاکستر از چوب

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366