هرس درخت سیب

هرس درختان در نگهداری و باغبانی گیاهان امری ضروری است، زیرا اکثر درختان اگر بدون دخالت انسان رشد کنند پس از چند سال تبدیل به درختان و یا درختچه هایی با شاخ و برگ متراکم خواهند شد که این باعث می شود کیفیت و کمییت ثمره این درختان بسیار کاهش یابد؛ این امر در هرس درخت سیب به وضوح قابل مشاهده است.

هدف از هرس درختان

هدف از هرس درختان این است که نور خورشید به تمام برگ های درخت بتابد، که سبب افزایش کیفیت میوه و ثمره درخت می شود و دلیل دیگر هرس کردن این است که با چرخش هوا میان برگ و خوشه ها درخت کمتر درگیر امراض و مشکلات حشرات می شود و دلیل دیگر هرس کردن این است که با هرس برگ ها و شاخه های پیر و اضافی فضای کافی جهت رشد شاخه های محکم تر فراهم  می شود.

نحوه هرس نهال سیب

اولین کار پس از کاشت نهال سیب زمانی که هنوز شاخه و عمر زیادی ندارد، چیدن نوک نهال تا ارتفاع 90 الی 115 سانتی متری است که سبب می شود شاخه های پایین تر از زیر نقطه برش شروع به رشد کنند.

اگر در محیط گرم و خشک زندگی می کنید که رشد گیاهان تک ریشه و کوچک سخت است می توانید از نهال فروش ها درخت سیب بزرگتری که شاخه هایش در آمده و رشد کرده خریداری کنید؛ هرس این نوع درختان فقط برای جدا کردن شاخه های شکسته و نزدیک بهم صورت می گیرد و به کار اضافه دیگری نیاز نیست.

 

زمان هرس درخت سیب 

زمان هرس درخت سیب کی است؟

بهترین زمان جهت هرس کردن درخت سرمای خشک زمستان، زمانی که درخت در خواب است و جوانه نزده می باشد دلیل اصلی این زمان این است که درخت جوانه نزده و شما به راحتی شکل و چارچوب درخت را میتوانید به وضوح ببینید.

دلیل اینکه میگویند در سایر فصول سال هرس را انجام ندهید این است که سبب رشد آفت و بیمار شدن درخت می شود و هرس پاییزه سبب می شود که شاخه های تازه زمان کافی برای قوی شدن نداشته باشند و به دلیل سرمازدگی خشک شوند.

نحوه هرس درخت سیب

کلیدی ترین بخش هرس درخت سیب این است که اگر شاخه جوانی چند سال عمر کرده و ثمره داده، آن شاخه پیر شده و لازم است که آنرا هرس کنید تا شاخه جوان و تازه جایگزین شود.

هرس در سال اول درخت سیب

همانطور که گفتیم پس از کاشت نهال سیب باید سر آن را با ابزاری تیز مثل قیچی باغبانی چید؛ فقط باید این نکته را مد نظر قرار دهید که باید در پایین محل برش چهار جوانه حداقل وجود داشته باشد، در غیر این صورت محل برش را بالای جوانه چهارم در نظر بگیرید.

هرس در سال دوم درخت سیب

هرس سال دوم در فصل زمستان زمانی که درخت در خواب است و جوانه نزده باید انجام شود. توجه داشته باشید که قسمت های صورتی رنگ نباید هرس شوند زیرا قسمت های رشد کرده سال قبل است.

قسمتی که لازم به هرس است شاخه های سیاه رنگ درخت می باشد که باید تا یک سوم آنها را قطع کنید و توجه داشته باشید که برش حتما باید دقیقا بالای جوانه ای که به طرف بیرون هست انجام شود؛ این جوانه ها در بهار تبدیل به شاخه ای جدید می شوند.

در سال سوم هرس درخت سیب

سال سوم حتما باید در زمان استراحت درخت هرس شود یعنی زمستان که درخت در خواب است و مانند سال دوم باید فرایند هرس صورت بگیرد یعنی شاخه های صورتی را دست نمی زنیم و فقط یک سوم شاخه های سیاه را هرس می کنیم.

هرس در سال چهارم درخت سیب

در سال چهارم نیز مانند سال قبل با همان اصول درخت را هرس می کنیم تنها با این  تفاوت که اگر سر شاخه های صورتی آسیب دیده یا آلوده باشند لازم است آنها را نیز هرس کنیم و شاخه های سیاه را تا یک سوم قطع میکنیم.

هرس درخت سیب در سال پنجم کاشت

این سال سالی است که درخت سیب ثمره می دهد و فرم و چارچوب اصلی درخت شکل میگیرد. ثمره درخت در واقع روی شاخه هایی با عمر یک ساله الی سه ساله و یا روی شاخه های سال قبل رشد می کنند.

پس از به ثمر رسیدن درخت فرایند هرس به حداقل مقدار خود می رسد و تنها لازم است شاخه های آلوده و آفت زده و یا شاخه های ضعیف و خشک یا پاجوش و شاخه های مزاحم و پیر را هرس نمود.

نکته کلیدی: نکته بسیار مهم در هرس درخت سیب این است که باید به موقع و درست انجام شود که در غیر این صورت شاخه های جوان و با ثمر زود پیر می شوند و سبب تولید سیب ریز و بی کیفیت می شود.

دلیل اصلی هرس این است که از پیری زودرس درخت جلوگیری کنیم.

نکات کلیدی هرس درخت سیب در سایر فصول سال

لازم به ذکر است که علاوه بر هرس زمستانه میتوان در سایر فصول نیز هرس انجام داد اما اصول و قواعدی دارد و همراه با ریسک است که در ادامه برایتان توضیح داده ایم:

  • شاخه های خود رو از آن دسته شاخه های بی فایده هستند و باعث هدر رفتن انرژی درخت می شوند و حتما باید هرس شوند.
  • در سایر فصول ممکن است با شاخه های خشک و آسیب دیده و بیمار مواجه شوید که بهتر است آنها را نیز هرس کنید.
  • روی شاخه های قوی شاخه های کوچک نزدیک به هم رشد می کند که باعث کند شدن رشد شاخه های قوی تر می شود و باید آنها را هرس کنید تا انرژی اضافی درخت مصرف نشود.

در پایان باید ذکر کنم که برای بر طرف کردن مشکل درخت و بیماری میتوانید هر زمان(بجز زمان شکوفه) آنرا هرس کنید؛ فقط توجه داشته باشید که جهت هرس نقطه بیمار درخت از 20 الی 25 سانتی متر بالاتر، شاخه را هرس کنید؛ پس از هرس ابزار خود را در محلول کلراین و آب با ترکیب 1 به 10 قرار دهید تا ضد عفونی شود و سپس ابزار را به دقت آبکشی و روغن مالی کنید، زیرا این ترکیب باعث خوردگی ابزارتان می شود.

با تشکر از توجه شما آل کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366