ضد استرس

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

ما در این مقاله قصد داریم، در مورد کود ضد استرس صحبت کنیم که استفاده از آن، می تواند تأثیر زیادی در بهبود روند رشد گیاهان داشته باشد. چرا که گیاهان نیز مانند انسان ها، موجوداتی زنده هستند و امکان دارد دچار استرس شوند و مواد سمی‌ای تولید کنند که رشد آن ها را با مشکلات جدی مواجه نماید و برای این که بتوانند رشد خوبی داشته باشند، حتماً باید این مشکل حل شود و راه‌حل آن، استفاده‌ از کود‌های ضد استرس است که در ادامه ی این بحث در مورد آن صحبت خواهیم کرد و به شما نیز پیشنهاد می دهیم که با ما همراه باشید تا بیشتر مزیت استفاده از این مدل کودها را درک کنید.

کود ضد استرس چیست؟

کود ضد استرس یکی از کارآمدترین کودهایی است که جهت از بین بردن مواد سمی‌ای به کار گرفته می شود که توسط خود گیاه به دلیل قرار گرفتن در شرایط استرس آور، تولید می‌شود و زمانی که از آن استفاده می‌شود این مواد سمی، به طور کامل خنثی می شود و در نتیجه از مرگ سلول‌ها جلوگیری می‌شود و علاوه بر این نیز به ژن‌های گیاه مورد نظر می‌آموزد که آنتی اکسیدان تولید کند و خود را در برابر استرس‌های موجود در محیط، مقاوم نماید.

مزایای کود ورمی کمپوست

نحوه‌ی استفاده از کودهای ضد استرس

نحوه‌ی استفاده از یک کود، یکی از اصلی‌ترین نکاتی است که در حین استفاده از آن باید در نظر گرفته شود و کود ضد استرس نیز از این قاعده استثا نمی‌باشد و نحوه‌ی استفاده از آن، بسته به نوع گیاه و شرایط آن متغیر می‌باشد و جهت این که این موضوع بیشتر برای شما روشن شود ما در ادامه به موضوع نحوه ی استفاده از کود ضد استرس برای یک سری گیاه خاص، می‌پردازیم و آن به شرح ذیل می‌باشد:

  • یونجه

در صورتی که یونجه‌ای که کاشته شده است، به هر دلیلی دچار استرس شده باشد، لازم می‌باشد که 4 مرتبه در سال از این کود به آن داده شود و مقدار این کود نیز برای هر هکتار، 750 سی سی تا 1 لیتر باشد.

  • زیتون

زمانی که زیتون به دلیل شرایط ناگوار محیطی مانند کم آبی، دچار استرس می‌شود باید 12 تا 14 روز قبل از ریزش تابستانی محصول برای هر هکتار به مقدار 1 تا 1.2 کود ضد استرس به آن داده شود.

  • گندم

در مواردی لازم است به محصول گندمی که به دلایلی مانند گرما یا حشرات و … دچار استرس می‌شوند، کود ضد استرس داده شود تا محصول بهتری برداشت شود و آن باید قبل از تشکیل میوه، به مقدار 1 لیتر برای هکتار مورد استفاده قرار بگیرد.

  • انگور

انگوری که در اثر شرایط نا مساعد محیطی، دچار استرس شده باشد، باید بعد از کامل شدن پروسه ی میوه دادن برای هر هکتار به میزان 1 تا 1.2، از کود ضد استرس استفاده شود.

  • برنج

اگر محصول برنج شما، دچار استرس شد باید برای هر هکتار 1 تا 1.2 لیتر از کود ضد استرس استفاده شود تا گیاه بتواند رشد بهتری داشته باشد.

  • مرکبات

زمان مناسب استفاده از این نوع کود برای مرکبات، 12 تا 14 روز قبل از ریزش تابستانی محصول آن می‌باشد و مقدار مورد نیاز آن نیز برای هر هکتار 1 تا 1.2 لیتر می‌باشد.

تذکر مهم در مورد استفاده از کود ضد استرس

در مورد استفاده از کود ضد استرس، حتماً باید قبل از هر گونه اقدامی نیاز خاک و گیاه به دقت مورد ارزیابی قرار بگیرد و در صورتی که نیاز باشد نیز می‌توانید با یک کارشناس مشورت کنید و از او راهنمایی بگیرید تا بتوانید نتیجه‌ی بهتری از امر کود دهی بگیرید.

تاثیر اسید هیومیک بر ریشه گیاهان

جمع بندی

ما در این مقاله در مورد کود ضد استرس، صحبت کردیم که ممکن است برخی از گیاهان به دلایل پیش آمدن یک سری شرایط خاص محیطی، نیاز ضروری به این نوع کود داشته باشند و ما نیز سعی کردیم که مهم‌ترین نکاتی که در مورد نحوه‌ی استفاده از این مدل کود وجود دارد را بازگو نماییم البته ما در این مقاله، نگاهی اجمالی به موضوع نحوه‌ی استفاده از کود ضد استرس داشتیم و فقط برای نمونه چند گیاه را مورد بررسی قرار دادیم وقصد مان از انجام این کار فقط این بود که شما بهتر، اهمیت روشمند بودن پروسه ی کود دهی را درک نمایید.

ضد استرس
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *