تاثیر کوددهی درختان انار با کود سه بیست شوک

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

تاثیر کوددهی درختان انار با کود سه بیست شوک

انار از خانواده Punicacea و منشا انار در ایران و بعدها به شبه جزیره عربستان آورده شد، سپس توسط اعراب به اسپانیا و آمریکا برده شد.

اهمیت انار به ارزش غذایی آن باز می گردد، ترکیبات شیمیایی و آنتی اکسیدانی این میوه نقش زیادی در صنایع دارویی و غذایی دارد،انار رادیکال های آزاد را در بدن کاهش می دهد، بینایی چشم را بهبود می بخشد، عفونت ها را کاهش  و باعث تنظیم غلظت  خون می شود.

درختان انار درختان حساسی نیسند ،  جدا از اینکه نیاز به هرس و آبیاری دارند،  به نگهداری نسبتاً کمی  نیاز دارند، با این حال، این درختان  دارای  نیازهای تغذیه ای هستند که برای بدست آوردن  حداکثر تولید میوه و ارتقای سلامت مطلوب آنها موثر است.

اثراث مواد مغذی موجود در کودهای سه بیست روی درختان انار

برای اینکه این درختان یا درختچه ها میوه های سالم و خوش فرمی تولید کنند که  کامل باشند ، خاک باید پتاسیم کافی برای نگهداری آنها داشته باشد و به راحتی قابل جذب باشد،این ماده مغذی با مقدار متعادل  در کودهای سه بیست موجود است.

کلروز یکی از نشانه هایی  کمبود پتاسیم است در  انار  است، یا به عبارت دیگر، قرمزی کمی دارد و دانه آن سفید می شود

علاوه بر پتاسیم، نیتروژن برای حفظ سلامت شاخ و برگ بسیار مهم است. محتوای نیتروژن با “N” در نسبت N-P-K در بسته بندی کودهای سه بیست مشخص می شود.

درختانی که شاخ و برگ کافی نداشته باشند باعث نفوذ بیشتر نور به درخت و منجر به  آفتاب سوختگی میوه  می شود.

در مقابل اگر درختان  فاقد شاخ و برگ کافی هستند عمل  فتوسنتز آنها با مشکل روبرو می شود  که می تواند منجر به کاهش  رشد یا مرگ شود.

علائم کمبود نیتروژن  در درختان انار عبارتند از تغییر رنگ برگ یا  زرد شدن، و ریزش برگ و جوانه.

با این حال، مهم است که در مصرف کودهای سه بیست  زیاده روی نکنید، زیرا این امر می تواند منجر ایجاد برگهای زیاد و تولید میوه های بی کیفیت می شود.

 همچنین تولید شاخ و برگ زیاد باعث تخلیه  انرژی درخت می شود، هنگامی که درختان در حال جوانه زدن و میوه دادن هستند، کود سه بیست بسیار مهم است.

این کود دارای ریز مغذی های دیگر مانند کلسیم ، منگنز و …که برای رشد گیاه ضروری است، همچنین کودهای ده ایکس شوک دارای این خواص هستند.

همچنین نشانه‌های کمبود کود سه بیست در درختان انار شامل ترک خوردن میوه، زرد شدن برگ‌ها و ایجاد لکه‌هایی روی برگ‌ها  می باشد.

تاثیر کوددهی درختان انار با کود سه بیست شوک

شرایط ایجاد کمبود کودهای سه بیست در درختان انار

اگر خاک  درختان انار بیش از حد اسیدی  باشد می تواند منجر به کمبود جدی فسفر، می شود، همچنین خاک بسیار اسیدی می تواند باعث افزایش سطح منگنز و آلومینیوم شود و یک محیط رشد سمی ایجاد کند.

خاکی که دارای PH در محدوده اسیدی ملایم تا خنثی از 5.5 تا 7.0 باشد برای رشد انار ترجیح داده می شود.

کود سه بیست مایع بهتر است یا پودری؟

نحوه مصرف کودهای سه بیست

اگر کود سه بیست به صورت دانه ای مصرف شود، باید در بالای خاک در پایه گیاه به صورت دایره ای در اطراف ریشه پخش می شود و به خوبی آبیاری کنید  تا به خوبی حل شود.

کودهای سه بیست  به طور کلی بر اساس سن و اندازه درخت، طبق دستورالعمل بسته بندی اعمال می شوند.

کودهای شیمیایی معمولاً با نمک های معدنی فرموله می شوند که اگر مقدار اضافی باقی بماند و گیاه قادر به استفاده از آن نباشد، می تواند در طول زمان در خاک رسوب کند.

نمک های اضافی همچنین می تواند مانع جذب مواد مغذی شود و جذب را برای سیستم ریشه دشوار یا غیرممکن کند.

بهترین روش برای کاهش تجمع این نمک ها، استفاده  مقدار کم  و متعادل کودهای شیمیایی سه بیست شوک است.

بهتر است کودهای دانه ای سه بیست  به تدریج برای چندین ماه  روی درختان انار استفاده کنید  تا از سوختن ریشه گیاه یا حل شدن خیلی سریع جلوگیری شود.

درصورت مصرف کودهای سه بیست به صورت مایع مقداری از کودها را با آب مخلوط کرده و در بالای خاک  بپاشید. البته می توانید برای استفاده آسان  از سمپاش   شلنگی  استفاده کنید.

تاثیر کوددهی درختان انار با کود سه بیست شوک

زمان مصرف کودهای سه بیست شوک در درختان انار

کودهای سه بیست را می توان در لایه ای به ضخامت سه تا چهار سانت  به خاک اضافه کرد یا در زمان هایی بین اواخر زمستان و اواسط تابستان  روی  دو تا سه سانت خاک بپاشید

مطمئن شوید که خیلی عمیق حفاری نکنید، زیرا به ریشه های زیر سطح خاک آسیب  وارد می شود،  ریشه های انار به طور کلی در عمق حدود 8 تا 12 سانت ظاهر می شوند.

مصرف بی رویه کودهای سه بیست در درختان انار

از آنجایی که درختچه‌ها و درختان انار دارای سیستم ریشه‌ای نسبتاً کم‌عمق هستند، جدا از ریشه‌های عمیق‌شان، از  مصرف بیش از حد  کودهای سه بیست خودداری کنید.

مصرف بیش از حد آن می تواند ریشه ها را بسوزاند و برعکس اثر مطلوب داشته باشد و باعث رشد بیش از حد شاخ و برگ و ریزش جوانه یا میوه شود.

همچنین نباید کودهای سه بیست را روی  سطح  برگ بیش از حد اسپری کنید، درختان نمی توانند از مازاد آن استفاده کنند و مقدار زیادی از آن روی سطح برگ ها تجمع می یابد.

 تجمع بیش از حد  کود می تواند از جذب آب جلوگیری کرده و مانع از رسیدن  نور خورشید شود.

تاثیر کوددهی درختان انار با کود سه بیست شوک

زمان مصرف کودهای سه بیست شوک

مطمئن ترین روش برای تعیین مقدار عناصر مغذی درختان انار  آزمایش خاک است که اطلاعات کافی از PH  خاک  و مواد مغذی موجود را به شما نشان می دهد.

شما می توانید آزمایش خود را در هر زمانی از سال انجام دهید، اما به دست آوردن نتایج قبل از زمستان بهترین زمان است چون  در سردترین ماه های سال افزودن کودهای سه بیست در طول فصل خواب برای بهبود شرایط رشد در  بهار مفید خواهم بود .

بهتر است کودهای سه بیست را در زمستان استفاده نکنید، زیرا در واقع می تواند به درخت خفته آسیب برساند و بر تولید و کیفیت میوه در طول فصل رشد تأثیر بگذارد.

درختانی  که کمتر از دو سال سن دارد باید حدود 1000 گرم  کود سه بیست  روی سیستم ریشه پخش شود، طبق  دستورالعمل بسته بندی دو بار در سال، در اوایل بهار و اوایل تابستان  کوددهی اعمال شود.

از مصرف کود های سه بیست در اواخر تابستان یا پاییز خودداری کنید، زیرا ممکن است در زمانی که گیاه در خواب  است باعث رشد یا شکوفه دادن جدید شود.

حتی اگر گیاه در منطقه ای رشد می کند که همیشه سبز باقی می ماند، نیاز به یک دوره استراحت نیمه خواب بین چرخه های رشد فعال دارد.

درختان بالای دو سال را باید به اندازه 500 گرم یا بیشتر در هر کاربرد، طبق برنامه و بر اساس اندازه درخت کود داد.

حتماً کودها را در کل ناحیه سیستم ریشه پخش کنید.

هر زمانی که کود دانه‌ای را به خاک اضافه می کنید ، پس از آن باید کاملاً آبیاری کنید، کودهای سه بیست  را بهتر است در اوایل بهار و مجدداً در اوایل تابستان کوددهی کنید، محلول پاشی باید بر اساس دستورالعمل بسته بندی برای اندازه و سن درخت اعمال شود.

فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *