میزان برداشت گندم در هکتار در آمریکا

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

در تعریف پیشرفت همیشه مقایسه پیش می اید. مثلا کدام کود نسبت به بقیه بهتر ایجاد عملکرد میکند و یا پیشرفت کدام محصول یا شرکت نسبت به قبل از خودش بهتر بوده است. در کشاورزی نیز با مقایسه اخرین دوره کشت خود نسبت به قبل میزان پیشرفت ما مشخص میشود و این یک مقایسه سودمند است. اما گاهی برای یافتن راهکارهای  جدید  و پیشرفت در یک زمینه لازم است که خود را با دیگران مقایسه کرده  و نقاط قوت و ضعف خود را بشناسیم و با کمک گرفتن از نقاط قوت دیگران خود را بهبود بخشیم. برای داشتن امنیت غذایی لازم است همواره با داشتن آمار دقیق  محصولات کشاورزی در پی یافتن راه های پیشرفت و افزایش عملکرد در واحد سطح و افزایش سطح زیر کشت باشیم. در این مقاله سعی داریم با بررسی میزان عملکرد در واحد سطح آمریکا و مقایسه راهکارهای ایجاد شده مقایسه ای داشته باشیم.

آمریکا کشوری است که کشاورزی در آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است و کشاورزی یکی از صنعت های بزرگ و پولساز در این کشور محسوب می‌شود. در آمریکا مزارع خانوادگی و بزرگی وجود دارد که کشاورزی یکپارچه و موفق را سبب شده است. تعداد کمی از افراد در این رشته کار میکنند ولی اکثرا موفق عمل کرده و بیش از نیمی از گندم تولید شده این کشور صادر میشود و این یعنی امیت غدایی و قدرت.

     تأثیر اسید هیومیک شوک بر روی گندم

در آمریکا انواع گندم به شرح زیر تولید میشود که هر کدام مصارف خاص خود را دارا میباشند.

گندم سخت زمستانی قرمز (HRW)، گندم سخت بهاری قرمز (HRS)، گندم نرم زمستانی قرمز (SRW)، و گندم سفید سخت و گندم دروم

وقتی صحبت از میزان برداشت در هکتار می شود انسان به دنبال بیشترین ها هدایت میشود و رکورد دارها را بررسی میکند و با بهره گیری از روش های استفاده شده سعی در بهبود بخشیدن میزان برداشت خود میکند.

هر چند عملکرد در واحد سطح نشان دهنده ی کل تولید نیست اما از انجایی که منعکس کننده مدیریت تولید در مزرعه است اهمیت پیدا میکند . متوسط برداشت گندم در آمریکا در سال های 2016 تا 2020 در حدود 4.48 تن در هکتار (66.8 بوشل بر هکتار) بوده است . این در حالی است که یک کشاورز نیوزلندی توانست این میزان برداشت را 4 برابرافزایش داده و در حدود 16 تن در هکتار برداشت گندم داشته باشد. متاسفانه  میزان برداشت در ایران به طور متوسط حدود 2 تن در هکتار است که البته یک کشاوزر خوزستانی رکورد 12 تن در هکتار هم داشته است.

تاثیر اسید هیومیک بر گندم

با بررسی دقیق درمی‌یابیم که  عوامل مختلفی از جمله مدیریت صحیح یا غلط مزرعه و خصوصا مدیریت تغذیه مزرعه و آبیاری ها به موقع و روش نوین و یا آبیاری سنتی، وجود بذر اصلاح شده و متناسب با منطقه و یا اهمیت ندادن به نوع بذر، سیاست های کلی نظام کشاورزی، تغییر قیمت ارز، قیمت نهاده های کشاورزی، تفاوت های فردی کشاورزان در پذیرش فناوری های نوین و یا میزان کارایی کلی کشاورز با توجه به سطح دانش یا در اختیار داشتن امکانات کشاورزی،  عمده ترین علت های برداشتهای متفاوت محصول میباشد.

ایالات متحده آمریکا از نظر میزان تولید گندم در مقام چهارم بعد از چین ، هند و روسیه قرار دارد. در این رتبه بندی مقام ایران سیزدهمین کشور است.

گرچه میزان تولید در هر کشور اهمیت زیادی دارد اما میزان برداشت در هکتار عاملی است که نشان میدهد مدیریت کشاورزی در چه کشوری بهتر انجام میشود. با توجه به اختلاف زیادی که این پارامتر بین ایران و آمریکا وجود دارد لزوم بررسی عوامل ایجاد این اختلاف ضروری به نظر میرسد.

خرید کود گندم ارزان

یکی از این عوامل شیوه سنتی آبیاری است. اگر شما هنوز از روش غرقابی برای کشاورزی خود استفاده میکنید سخت در اشتباه هستید و یک کار واقعا غیر حرفه ای انجام داده اید. یک کشاورز خراسانی تنها با تغییر روش ابیاری از غرقابی به تیپ و قطره ای توانست یک تن در هکتار افزایش محصول داشته باشد یعنی نه تنها یک کار هزینه بر نیست که بسیار به صرفه است.

دیگر عامل مهم انتخاب بذر مناسب است. بهنژادی گیاهی رشته ای که برای تولید بذر اصلاح شده توسعه یافته است هرساله با تلاش محققان زیادی ارقام مختلفی را برای کشت در مناطق مختلف ایران چهار فصل و زیبای ما معرفی میکند . یکی از این نوع بذرها مهرگان است که در دشت عباس دهلران فراوری میشود و رقم معرفی شده برای مناطق خشک کشور است. این بذر متوسط عملکرد 6 تن دارد. نمونه این بذرهای اصلاح شده بسیار زیاد است که در این مقاله مجال گفت و گو نیست.

یکی از مهمترین عوامل تولید بالای گندم در آمریکا استفاده از کودهای تخصصی با آنالیز کودی منحصر به فرد است. کودی که مهندسی شده و همه ی نیازهای گیاه را برآورده میکند.

مصرف کود جلبک دریایی در مزارع گندم

کود 10 ایکس شوک آمریکایی که در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است حاوی تمامی نیازهای تغذیه ای گندم می‌باشد و میتواند رشد انفجاری را برای گندم ایجاد کند.

این کود با تاثیر مثبت گذاشتن بر روی تعداد پنجه، تعداد خوشه، پر کردن وزن خوشه و تعداد دانه از طریق افزایش طول خوشه به افزایش 30 تا 40 درصدی محصول کمک میکند که اگر با سایر روش های مدیریت مزرعه هماهنگ شود برداشت چند برابری ایجاد میکند. علاوه بر این کود 10 ایکس شوک ساختار خاک را بهبود میبخشد و این برای رشد میکرو ارگانیزم ها واقعا عالی است و شما به عملکرد خیلی خوبی میرسید.

میزان برداشت گندم در هکتار در آمریکا

نتیجه گیری

در این مقاله سعی کردم با نشان دادن اختلاف معنی داری که بین میزان برداشت در شرایط مختلف و کشاورزان مختلف وجود دارد و علت های ایجاد این اختلافات نمای امیدوار کننده ای برای برداشت حداکثری شما عزیزان نشان دهم. قطعا تمام تلاش کشاورز به حداقل رساندن میزان اختلاف بین  عملکرد بالقوه و بالفعل گندم است. و آنچه مهمترین پارامتر است همان مدیریت مزرعه می باشد، اینکه بدانیم چه میزان هزینه کنیم و چه میزان برداشت میتواند بیشترین سود را برای ما ایجاد کند . امیدوارم با تلاش تک تک شما کشاورزان عزیز در طی سالهای آینده متوسط عملکرد گندم در ایران عزیزمان به طور چشمگیری افزایش یابد.

استفاده از کود فسفر بالا برای گندم در مرحله پنجه آب
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *