زمان استفاده از کود اوره برای درختان پسته

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

زمان استفاده از کود اوره برای درختان پسته : امروزه بیش از هر زمان دیگری تولیدکنندگان پسته طیف وسیعی از  اطلاعات مدیریت کود اوره را در اختیار دارند، با توجه به سوءمدیریت کود اوره  برنامه تنظیم اراضی آبی مقررات جدیدی را برای جلوگیری از رواناب کشاورزی ارائه داده است.

  استفاده از ابزارهای موجود برای بهبود کارایی مصرف نیتروژن می تواند منطقی باشد.

اهمیت تغذیه کود اوره در  پسته

نیتروژن عنصر اصلی موجود در کلروفیل است که برای فتوسنتز، مهمترین فرآیند گیاهی – تبدیل انرژی خورشید به کربوهیدرات – مورد نیاز است.

همچنین برای تشکیل اسیدهای آمینه (واحد  سازنده پروتئین ها) ، DNA و RNA، که به سلول ها و گیاهان اجازه می دهد تا رشد و نمو گیاه را تنظیم کنند، مورد نیاز است.

 

کود 10 52 10 برای درخت پسته

تقاضای درخت پسته برای اوره یا ازت

کودهای ازتی یا اوره  مهمترین نهاده شیمیایی در کشاورزی مدرن هستند، در میان تمام مواد مغذی ضروری برای گیاهان عالی، اوره یا ازت  در بیشترین مقدار مورد نیاز است. تخمین زده می شود که بیش از 100 میلیون تن کود نیتروژن یا اوره  در سراسر جهان استفاده می شود.

 با این حال، به دلیل استفاده بیش از حد از نیتروژن کمتر از نیمی از نیتروژن مورد استفاده توسط محصولات کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد، در حالی که مابقی در اثر روان‌آب، شستشو، نیترات زدایی و تبخیر در هوا و آب از دست می‌رود.

به منظور کاهش هزینه ها، به حداکثر رساندن عملکرد و به حداقل رساندن تلفات برای محیط زیست، تطبیق تقاضای کود اوره یا ازت درخت پسته با عرضه ازت یا اوره ضروری است.

بنابراین، زمان تصمیم‌گیری برای کوددهی، تولیدکنندگان باید منابع مختلف نیتروژن  یا اوره به دلیل نیازهای رشد درخت و تولید میوه در نظر بگیرند.

آگاهی از  همه منابع مختلف نیتروژن (کود، کمپوست، محصول پوششی، کود دامی، آب آبیاری) و چگونگی از بین رفتن نیتروژن (روان آب، شستشو و غیره) در باغ به تولیدکنندگان  پسته کمک می کند تا مدیریت بهتری داشته باشند.

 

 

کاشت پسته در گلدان

رشد جوانه‌ها و برگ بوسیله ذخایر ذخیره‌شده در درخت تقویت می‌شود، نه با چیزی که از خاک می‌گیرد، افزودن سطوح بالای نیتروژن به خاک در اوایل فصل، درخت را مجبور به جذب بیشتر نمی کند مگر اینکه درخت کمبود داشته باشد.

بازده جذب کود اوره  از خاک در طول برگ‌ریزی اولیه اساساً صفر است، زیرا جذب اوره  همزمان با مصرف آب اتفاق می‌افتد.

استفاده از نیتروژن قبل از اینکه درخت حدود 50 درصد شاخ و برگ داشته باشد، بسته به میزان بارندگی یا مقدار آبیاری و نوع خاک، خطر از دست دادن ماده مغذی با شسته شدن فراتر از منطقه ریشه اصلی در ارتفاع 3 تا 4 سانتی متری  در نظر گرفته می شود.

در محاسبه مقدار نیتروژن برای تغذیه درختان، راندمان جذب نیتروژن را در نظر بگیرید که ممکن است به 80 درصد برسد، با کاربردهای متعدد  نیتروژن در مقدار کم  در مقایسه با استفاده 80 درصدی از آن ، نیمی از نیتروژن  اعمال شده توسط آب می تواند در اثر تبخیر و شستشو از ناحیه ریشه از بین می رود.

از آنجایی که رشد  آجیلی پسته  90 درصد ازت یا اوره فصلی انباشته شده را تشکیل می دهد، تقاضا برای نیتروژن و ظرفیت درخت برای جذب آن از خاک به بار محصول بستگی دارد.

توصیه می‌شود که استفاده از کود ازت یا اوره  از طریق سیستم قطره‌ای یا توسط تجهیزات سطح کالیبره‌شده در اواسط تا اواخر فروردین ، در طول توسعه اولیه مغز استفاده شود.

 

نقش کود k60 برای درخت پسته 

بهبود مدیریت کود اوره در پسته : زمان استفاده از کود اوره برای درختان پسته

برای دستیابی به حداکثر بهره وری و کاهش تلفات کود ازت یا اوره  در  محیط زیست، توجه دقیق به چهار عامل  مقدار مناسب، زمان مناسب، مکان مناسب و منابع مناسب در همه برنامه های باروری باغات پسته  مورد نیاز است.

بهتر است  بر اساس الگوهای جذب درخت، شناسایی و آگاهی  منابع نیتروژن موجود (کود، کمپوست، کود، گیاهان پوششی، آب آبیاری)، مقدار مورد نیاز اعمال شود.

 کود اوره  را در ناحیه ریشه فعال درخت قرار دهید. با انتخاب منابع کودی مناسب  به عنوان یک عمل متعادل کننده با هدف استفاده از کود اوره  کافی برای تامین تقاضای درخت برای رشد و تولید میوه در نظر گرفته می شود.

اگر کاربردهای ازت  با نیاز واقعی درخت مطابقت داده باشد  تلفات قابل توجه آن  را می توان کاهش داد، در دوره خواب تا برگ‌ریزی اولیه درخت تقریباً به طور کامل به ازت که از اندام‌های چندساله منتقل می‌شود وابسته است و عملاً هیچ جذب نیتروژن از خاک رخ نمی‌دهد.

نحوه کاشت پسته در نایلون

 

پس از گلدهی، در طول دوره انبساط برگ و میوه، جذب از خاک شروع می شود و در حالی که انتقال مجدد نیتروژن از بافت های چند ساله ادامه می یابد.

از انبساط کامل برگ تا شکافتن اولیه پوسته، تقاضای  درخت به طور کامل با جذب کود اوره  خاک برآورده می شود. به دنبال بلوغ میوه (شکاف پوسته)، تقاضای نیتروژن درخت و جذب ریشه به سرعت کاهش می یابد .

که  با  شروع پیری برگ ها به طور کامل متوقف می شود، اگر میوه ها در حال رشد باشند،  میزان جذب نیتروژن خاک مستقیماً با عملکرد درخت تعیین می شود.

نیتروژن موجود در گل‌ها، برگ‌ها و ذخیره‌سازی چندساله N عمدتاً از بازیافت نیتروژن داخلی و خاک تأمین می‌شود و در نتیجه به تقاضای سالانه کود نیتروژن کمکی نمی‌کند.

 

مناطق مناسب کشت پسته

 

ابزارهای مدیریتی کود اوره در پسته : زمان استفاده از کود اوره برای درختان پسته

به طور خلاصه، یک مدیریت کارآمد از کود ازت  مستلزم آن است که هر باغی  از نظر سن، خاک، محیط یا بهره‌وری متفاوت نمونه برداری و به طور مستقل مدیریت شود. هر باغ منفرد باید یک برنامه مدیریت ازت  خاص داشته باشد، هیچ رویکرد “یک اندازه مناسب برای همه” وجود ندارد.

 یکی از ابزارهای مفید برای کمک به پرورش دهندگان در بهبود برنامه مدیریت ازت خود مدل پیش‌بینی نیتروژن و پتاسیم برای پسته با آنالیز برگ  درختان بهاره است.

پرورش دهندگان می توانند با  نمونه برداری پسته در اوایل فصل و کاربردهای نیتروژن در فصل  رشد برای به حداکثر رساندن بهره وری  تلفات را به حداقل برساند.

ابزار مفید بعدی  مدل پیش‌بینی پسته (PPM) است که از آنالیز مواد مغذی نمونه‌های برگ بهاره برای پیش‌بینی غلظت مواد مغذی اواخر تابستان از نیتروژن (N) و پتاسیم (K) استفاده می‌کند.

مدیریت تغذیه پسته: درشت مغذی ها و مدیریت ریزمغذی پسته، نیز به صورت آنلاین برای کمک به پرورش دهندگان در اطلاعات لازم تغذیه ای  پسته زیر نظر کارشناسان آل کود انجام می شود.

کود 36 12 12 برای درخت پسته
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

2 دیدگاه ها

  • سلام
    درخت بادام مقاوم به شوری چی پیشنهاد دارید شما خودتان دارید فعلا دوست تا میخوام برای مهر ماه

    • سلام عزیز ما یک سری عناصر غذایی داریم که جلوگیری میکنه از شوری گیاهان مثل اسید آمینه شوک شما هر نهال پربارده ای که در دسترس دارید کشت کنید و برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد برنامه غذایی با کارشناسان آلکود در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *