زمان مصرف کودهای اوره برای گوجه فرنگی

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

زمان مصرف کودهای اوره برای گوجه فرنگی

اوره یک کود معدنی  حاوی نیتروژن است که به شکل دانه های سفید تولید می شود. برای رشد سالم گیاه ضروری است. در بین تمام کودهای موجود، اوره بالاترین غلظت نیتروژن را دارد.

کود دهی گوجه فرنگی با اوره اغلب برای مصارف صنعتی استفاده می شود، علاوه بر این، این کود در گلخانه های کوچک و گلخانه ها کاربرد  کمی دارد. اوره کود خوبی است زیرا غلظت نیترات را از طریق دوز مناسب کنترل می کند.  ترکیبات تشکیل دهنده آن تا حدی تبخیر می شوند که از تجمع مواد خطرناک در میوه جلوگیری می کند.

بهترین کود برای رشد گوجه فرنگی

نقش کود اوره برای رشد گوجه فرنگی

از کود  اوره به عنوان پانسمان بالا برای رشد گوجه فرنگی استفاده می شود،  به ویژه برای رشد کامل نهال ها مهم است، زیرا می تواند رشد و بهره وری گیاه را افزایش دهد. کود اوره  در فصل رشد گوجه فرنگی نقش دارد و نهال ها را قوی و مقاوم می کند.

اجزای فعال کود اوره  در طول دوره رشد توده سبز گیاه و توسعه سیستم ریشه ضروری است،  با این حال، مهم است که از دوز توصیه شده بیشتر استفاده نشود.  در غیر این صورت به گوجه فرنگی آسیب می رساند.

کود اوره حدود دارای  50 درصد نیتروژن است،  ماده ای که به گیاه کمک می کند تا در برابر بیماری ها و آفات مقاوم شود. با کمبود این ماده،  در صورت رشد گوجه فرنگی و برگ ها زرد می شوند و می ریزند که بر رشد  میوه ها تأثیر منفی می گذارد.

فواید کودهای اوره برای رشد گوجه فرنگی

حل شدن کامل در آب

تبخیر مواد مضر

تاثیر روی  تجمع نیترات ها در خاک و میوه ها که رشد رویشی را تسریع می کند. به عنوان یک  ماده پیشگیری از بیماری ها و آفات عمل می کند.

تاثیر فروت ست بر روی گوجه فرنگی

مضرات کودهای  اوره برای رشد گوجه فرنگی

استفاده از محلول سرد  اوره  می تواند به گیاهان تنش محیطی  وارد کند. بیش از دوز منجر به سوختگی  ریشه نهال ها می شود.

نحوه مصرف کودهای اوره برای گوجه فرنگی

به محض ورود اوره به خاک، ترکیبات فعال آن شروع به تعامل با میکروارگانیسم های خاک  می کنند. این واکنش ها از دی اکسید کربن آمونیوم تولید می کند که وقتی در هوای آزاد می شود به آمونیاک تبدیل می شود.

با توجه به توانایی تبدیل اوره، باید تا حد در مقادیر زیاد استفاده شود. اگر از کود اوره به مقدار  کم استفاده شود یا برای تغذیه خارجی در نظر گرفته شده باشد، تأثیر استفاده از آن به صفر می رسد.

کود اوره برای استفاده در گلخانه نامناسب می باشد ، اما در صورت استفاده صحیح می توان از کود در بسترهای بسته استفاده کرد. این  امر به ویژه برای خاک با رطوبت بیش از حد صادق است.

کود افزایش باردهی گوجه فرنگی گلخانه 

زمان استفاده از کود  اوره برای گوجه فرنگی

کود دهی گوجه فرنگی در تمام مراحل رشد ضروری است، اما در مرحله  رشد نهال، اوره ضروری است، کود اوره را نباید قبل از کاشت به خاک اضافه کرد: اگر آن را در حفره های کاشت  قرار دهید، گیاه ممکن است از بین برود.

همچنین استفاده زیاد از آن توصیه نمی شود، در صورت استفاده روی برگ  در اوایل خرداد انجام شود،  مصرف کود اوره  در هنگام گلدهی ممنوع است. مقادیر زیاد نیتروژن در خاک می تواند رشد میوه را به تاخیر بیندازد.

خاک را باید  پس از کود اوره آبیاری کرد، گیاه باید قبل از شسته شدن با آب، زمان لازم برای جذب اجزای مفید را داشته باشد.

کود اوره  در 1 متر مربع خاک  خاک حدود  20 گرم استفاده می شود،  برای تهیه محلول برای آبیاری، باید 20 گرم کود اوره  را در 10 لیتر آب رقیق کنید. در محلول سمپاشی باید 30 گرم کود اوره را با 10 لیتر آب رقیق شود.

بنابراین برای 1 بوته، 1 لیتر کود  اوره کافی است، به طورکلی  50 گرم از این ماده در 9 لیتر آب رقیق شود. این مقدار برای کود دهی 20 متر مربع کافی است. همچنین این محلول برای سمپاشی و تغذیه گیاهان بالغ مناسب است.

برای کوددهی گوجه فرنگی در تابستان باید مقدار کود اوره را تا 2 برابر کاهش دهیم.

کود کامل 10X برای رشد و باردهی گوجه فرنگی

نحوه استفاده از کود اوره برای گوجه فرنگی

از کود اوره برای تغذیه خاک و سیستم ریشه  گوجه فرنگی استفاده می شود. همچنین برای سمپاشی برگ گوجه فرنگی مناسب است. قبل از کاشت بذر، اوره  را  در بستر کاشت  مصرف کنید. حفره هایی را ایجاد و کود را داخل آنها بریزید و بعد بذر  را بکارید.

بهتر است کود  اوره را با تمام خاک موجود در بستر کاشت مخلوط و قبل از استفاده از اوره، خاک را آبیاری کنید. اگر امکان آبیاری کل باغ وجود ندارد، کود را با مقدار کمی خاک بپاشید. برای 1 متر مربع از خاک 10-15 گرم کود  اوره کافی است.

تاثیر فروت ست بر روی گوجه فرنگی

استفاده از کود اوره با آبیاری گوجه فرنگی

هنگام  مصرف کود اوره با آبیاری گوجه فرنگی دقت کنید کود اوره روی برگ ها نفوذ نکند، محلول  را روی ریشه اعمال کنید،  بهتر است این کار را در سایه انجام دهید تا خطر سوختن گیاه از بین برود.

برای محلول پاشی برگ یک قاشق غذاخوری کود اوره به ازای 10 لیتر آب کافی است. سمپاشی با اوره تأثیر خوبی بر رشد توده رویشی گیاه دارد، همچنین باعث می شود  برگها شاداب و سبزتر شوند.

برای محلول پاشی برگ محلولی با غلظت ضعیف اوره تهیه می شود. یک قاشق غذاخوری کود بزرگ به ازای هر 10 لیتر آب کافی است. سمپاشی با اوره تأثیر خوبی بر رشد توده سبز دارد و برگها شاداب و سبزتر می شوند.

زمان مصرف کودهای اوره برای گوجه فرنگی

 ملاحظات لازم در زمان کوددهی کود اوره برای گوجه فرنگی

کود اوره را  طبق دستورالعمل سازنده رقیق کنید. گیاهان را فقط در شب آبیاری کنید، واکنش گوجه فرنگی به تغذیه را با دقت کنترل کنید. در اولین نشانه سوختگی یا اشباع خاک با کود اوره مصرف را قطع کنید

در گلخانه هنگام استفاده از اوره در گلخانه، مهم است که محل بسترهای کاشت بررسی شود، اگر گوجه‌فرنگی‌ها در مکانی دائمی کاشته شوند، کود به مقدار کم داده می‌شود، در غیر این صورت گیاهان با کود اوره اضافی مواجه می‌شوند، چون  عدم تعادل در خاک بر تعداد گلها  تأثیر منفی می گذارد.

هنگام کود دهی گوجه فرنگی در فضای باز، باید به عواملی چون  ویژگی خاک، تنوع گوجه فرنگی، رشد آنها و تشکیل گلها دقت شود. معمولاً از کود  اوره در طول رشد نهال ها استفاده می شود. علاوه بر این، فقط در صورتی اضافه می شود که وضعیت گیاهان بدتر شده باشد.

تقویت بوته گوجه فرنگی
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *