بهترین کود برای گوجه فرنگی

بهترین کود برای رشد گوجه فرنگی

از مهم‌ترین محصولاتی که در گلخانه‌ها کشت می‌شود گوجه فرنگی است. اگر کوددهی مناسب برای گوجه فرنگی گلخانه‌ای انجام شود می‌توانید محصولی با کیفیت، بازارپسند و خوش رنگ داشته‌باشید.

 اگر گوجه را در گلخانه پرورش می‌دهید به این نکته توجه کنید که نیاز آن به مواد مغذی بیشتر خواهد بود، زیرا مواد عالی در خاک گلخانه‌ای کمتر بوده و کوددهی آن باید با برنامه‌ی منظم، از آغاز کشت گوجه فرنگی شروع شود.

اگر در مورد گوجه فرنگی و کود مناسب آن سوالی دارید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که این مقاله را تا انتها دنبال نمایید.

چگونگی شناخت کود مناسب

برای پرورش گوجه فرنگی قبل از کود دهی باید خاک زیر کشت مورد آزمایش قرار گرفته و آنالیز آن به خوبی انجام شود. از نظر وجود ریز مغذی ها، درشت مغذی‌ها و مواد معدنی مورد مطالعه قرار بگیرد. با داشتن برنامه زمانبندی شده جهت کوددهی گیاه شما می دانید که در هر مرحله از چه کودی برای گوجه فرنگی استفاده نمایید.

گوجه فرنگی نیز مانند سایر گیاهان علاوه بر؛ آب، خاک، نور مناسب، نیازمند مواد مغذی جهت رشد بهتر است که باعث می‌شود میوه مرغوب تری داشته‌باشید. همچنین استفاده از کود درست نه تنها گلدهی در محصول را زیاد تر کرده بلکه گیاه را تقویت نموده و از آفات نیز جلوگیری می‌کند.

بهترین کود برای گوجه فرنگی

انواع کودهای مورد نیاز گوجه فرنگی

اسید هیومیک مایع

 

از کودهای بسیار عالی که در افزایش گلهای گوجه فرنگی بسیار مهم است کودی است که نیتروژن و پتاسیم داشته‌باشد. شناخت کود مرغوب برای تهیه آن بسیار مهم است، زیرا اگر کود نامرغوب باشد می‌تواند به ریشه و برگ آسیب زده و موجب سوزاندن گیاه شود.

از جمله کودهای مناسب مورد استفاده گوجه فرنگی کود اسید هیومیک است، که باعث افزایش در گلدهی آن شده و تاثیر مثبتی بر گیاه می‌گذارد.

اسید هیومیک بوته گوجه فرنگی را تقویت نموده و به رشد آن کمک می‌کند. از ابتلا شدن گیاه به بیماری‌ها و آفات جلوگیری می‌کند. همچنین اسید هیومیک می‌تواند جذب آهن، کلسیم، پتاسیم، فسفر و نیتروژن را در گیاه افزایش دهد.

 این کودک می‌تواند آهن موجود در خاک را نگهداری کرده و به قسمتهای مختلف گیاه برساند. همچنین اسید هیومیک ph خاک را نیز بهبود می‌بخشد.

به طور کلی استفاده ازاسید هیومیک مواد و املاح مورد نیاز گیاه را به آن تزریق می‌کند، ریشه زایی گیاهان را تحریک کرده، خاک را اصلاح کرده و همچنین افزایش جذب گیاه را بالا می‌برد و فعالیت میکروارگانیسم‌های مفید خاک را افزایش می‌دهد.

قیمت کود k60

از بهترین محرک‌های ریشه گیاه گوجه فرنگی کود پتاس است. اگر در آزمایش خاک، زمین شما دچار شوری باشد از کود پتاس بالا برای رفع این تنش استفاده کنید.

 همچنین پتاسیم متابولیسم گیاه را افزایش داده، رشد و تولید میوه را نیز با کیفیت خواهد کرد. در زمان گلدهی و تشکیل میوه گوجه فرنگی احتیاج زیادی به پتاسیم دارد. همچنین استفاده از پتاسیم زمان رسیدن میوه را جلو می اندازد.

 اگر می‌خواهید گوجه فرنگی شما رنگ قرمز تری داشته‌باشد باید به دنبال تولید ماده‌ای در گوجه فرنگی به نام لیکوپن باشید.

برای این کار استفاده از کود پتاسیم توصیه می‌شود، زیرا این کود مستقیماً بر روی رنگ دانه‌های گیاه تاثیر گذاشته و بهبود رنگ را در گوجه فرنگی به دنبال دارد. در این صورت شما می‌توانید محصول یکدست و قرمز رنگ به بازار عرضه کنید.

  • کود ازت

از عناصر مهم دیگر گوجه فرنگی می‌توانیم به کود ازت اشاره کنیم. ازت شاخ و برگ گوجه فرنگی را افزایش می‌دهد. البته میزان استفاده از ازت در گیاه گوجه فرنگی باید کم باشد، زیرا استفاده زیاد از آن شاخ و برگ‌های زیادی به گیاه داده و باردهی گیاه را کم خواهد کرد.

  • کود اوره

از دیگر کودهای مورد نیاز گوجه فرنگی کود اوره است که در بازار به شکل بلورهای سفید عرضه می‌شود. میزان استفاده از اوره به غنی بودن خاک شما بستگی دارد.

 کود دهی با اوره در چند مرحله انجام می‌شود:

  • در اولین مرحله هنگامی که میوه‌ها روی بوته نمایان می‌شود از کود اوره استفاده می‌کنند.

  • در مرحله دوم بعد از برداشت میوه از این کود استفاده می‌شود.

  • همچنین یک ماه پس از اولین برداشت میوه این کود را به گوجه فرنگی اضافه می‌کنند.

 معمولاً کود اوره را به صورت محلول پاشی روی برگهای گوجه فرنگی زمانی که حداقل ۲تا ۳ برگ روی گیاه رشد کرده‌باشد، استفاده می‌کنند.

از کود‌های دیگری که تاثیر بسیاری مفیدی بر گیاه دارد، کود کلسیم است. این کود باعث استحکام دیواره سلولی شده و جذب مواد مغذی را در گوجه فرنگی افزایش می‌دهد. کلسیم مقاومت گیاه را در برابر تنش هایی چون گرما را زیاد می‌کند.

 معمولاً از کلسیم به صورت محلول پاشی استفاده می‌کنند. می‌توان برای کودهی از نیترات کلسیم استفاده کنید. از این کود در ابتدای فصل رویش تا انتهای رویش  استفاده کنید.

کود فسفر بالا

 در هنگام تولید نشا از کود فسفر استفاده می‌کنند، برای رشد سریع تر ریشه و افزایش گلدهی از فسفر استفاده می‌کنند، تا باعث افزایش میوه گوجه شود.

 اگر فسفر در گیاه کم باشد باعث کاهش سرعت رشد گیاه و همچنین ارغوانی رنگ شدن قسمت‌های پایین برگ و کوتاه شدن قد گیاه خواهد شد.

از گل‌های دیگری که در صنعت کشاورزی استفاده می‌شود، کود مرغی است. که به روش سطحی و چالکود از آن استفاده می‌کنند. مقدار آن نیز بسته به آزمایش خاک در زمین‌های مختلف متفاوت است.

کودهای مرغی عناصری چون: نیتروژن، فسفر و پتاسیم را در خود دارد. اما به یاد داشته‌باشید، آزاد شدن مواد مغذی از کودهای ارگانیک به صورت تدریجی انجام می‌شود. اگر می‌خواهید نتیجه سریع از گوجه فرنگی کاشته شده خود بگیرید، در کنار استفاده از کودهای ارگانیک باید از کودهای شیمیایی نیز استفاده شود.

جمع بندی بهترین کود برای گوجه فرنگی

همان‌طور که می‌دانیم طیف وسیعی از کشاورزان به پرورش گوجه فرنگی مشغول هستند. در نتیجه رقابت بالایی در پرورش این گیاه وجود دارد. چنانچه می‌خواهید گیاهی خوشرنگ، با کیفیت و بازار پسند داشته‌باشید، باید با برنامه درست و اصولی و کود دهی مناسب به این مهم دست پیدا کنید.

در این مقاله به انواع کود مناسب برای پرورش گوجه فرنگی پرداختیم، اما به این نکته توجه کنید که تهیه تک تک این کودها برای کشاورزان مقرون به صرفه نیست، زیرا هزینه اقتصادی بسیاری را به دنبال خواهد داشت. شما می‌توانید با تهیه کودی کامل تمامی عناصر و مواد مغذی مورد نیاز گوجه فرنگی را تامین نمایید. با تهیه کود کامل شوک ۱۰ایکس آمریکایی می‌توانید تمامی ریز مغذی‌ها و درشت مغذی‌های مورد استفاده گوجه فرنگی را مرتفع نماید.

خبر دیگر اینکه اگر بخواهید از سایت آل کود برای تهیه این کود اقدام کنید، از ۵ درصد تخفیف ویژه نیز برخوردار خواهید شد. چنانچه در مورد تهیه آن و جدول کود دهی نیاز به مشاوره دارید، کارشناسان آل کود منتظر تماس شما عزیزان هستند و می‌توانند به شما کمک کنند.

تاثیر فروت ست بر روی گوجه فرنگی

کود برای رشد گوجه فرنگی :

امروز قصد داریم به مواردی از جمله معرفی بهترین کود ها برای افزایش بار دهی گوجه فرنگی  و بهبود کیفیت محصول گوجه فرنگی شما عزیزان بپردازیم پس با ما همراه باشید.

میان گیاهان جالیزی، بوته گوجه فرنگی تنها گیاهی است که در تمامی فصل های سال مورد نیاز و استفاده ی مردم قرار می گیرد و به جرعت می توان گفت که یکی از سبزیجات ثابت در هر خانه ای می باشد، با توجه به نکات گفته شده اگر شما یا هرکس دیگری پرورش دهنده ی گوجه فرنگی هستید لازم است تمامی اصول کاشت، داشت و برداشت این محصول را با دقت انجام داده تا در نهایت به یک محصول ایده آل برسید، در این زمینه باید توجه بسیاری به استفاده از کود ها برای باردهی بهتر گوجه فرنگی توجه داشت.

اهمیت کود دهی برای رشد گوجه فرنگی و افزایش بار دهی آن

در میان تمام مراحل عملیاتی درکشت گوجه فرنگی اعم از: کاشت، داشت و برداشت محصول استفاده از کود مناسب از جمله مهم ترین کار ها می باشد.

هر گیاهی با توجه به نیاز های غذایی خاص خود برای رشد خوب و در نتیجه تولید محصول ایده آل نیازمند آن است که قبل از کشت آزمون خاک را بر روی محل مورد نظر برای کاشت انجام شود تا با اطلاع از موجودی بستر کاشت، کود مناسب را به مقدار کافی برای محصول مورد استفاده قرار دهیم.

همچنین می توان به این موضوع اشاره ی ویژه داشت که در گیاه گوجه فرنگی افزایش بار دهی گوجه به شدت وابسته و متاثر از نوع کود و مقدار مصرفی آن بر روی زمین کشت است.

کود دهی بر روی مراحل رشد گیاه گوجه فرنگی تاثیر به سزایی دارد، برای مثال اگر خاکی که گیاه در آن مورد کشت قرار گرفته کمبود فسفر داشته باشد این عمر باعث می شود گلدهی و ریشه زایی گوجه به شدت تحت تاثیر قرار بگیرد و یا اگر خاک مورد کشت قرار گرفته، دارای ازت بیش از اندازه باشد، رشد رویشی گیاه گوجه فرنگی تحیرک شده و دیر تر به مرحله ی گلدهی می رود و از همین رو نباید انتظار افزایش باردهی را از کاشت محصول داشته باشید.

همچنین اگر گیاه گوجه فرنگی در زمان میوه دهی ازت زیاد مصرف کند باعث می شود که محصول آن از لحاظ رشدی، بزرگ شوند ولی محصول از لحاظ مزه بدون مزه تولید می شود.

بهترین کود برای رشد گوجه فرنگی

افزایش قوت و بینه بوته های گوجه فرنگی و بهترین کود برای رشد گوجه فرنگی :

بهترین گزینه استفاده از کود مناسب می باشد، این مسئله  بسیار مهم و حائز اهمیت است که بعد از نشاء کاری بوته های گوجه فرنگی آن ها دارای بوته های قوی باشند؛ در صورتی که بوته گوجه فرنگی ضعیف باشد، از یک سو دچار خوابیدگی می شود و از سوی دیگر گیاهان ضعیف به شدت تحت تاثیر حملات عوامل بیماری زا و آفات قرار خواهند گرفت چرا که قدرت رقابتی کمتری نسبت به سایر بوته ها خواهند داشت و در نتیجه بوته ی ضعیف تر از دست می رود.

نکات مهم و ضروری در بهترین کود برای رشد گوجه فرنگی

همیشه در زراعت گیاهان بخصوص گوجه فرنگی باید به سه عنصر توجه داشت که عبارتند از:

  • پتاسیم

  • فسفر

  • نیتروژن

این عناصر با عنوان ماکرو شناخته شده اند، از این سو لازم است جهت داشتن محصولی خوب و ایده آل به اصول کود دهی به دقت عمل کنید:

۱. زمان کود دهی به گیاه بسیار مهم و حائز اهمیت است. تمام مقدار کود های فسفر و بخشی از کود پتاس (سولفات پتاسیم) باید به صورت دقیق و قبل از کشت نشاء محصول صورت گیرد. معمولا کود پتاسیم سولفات (پتاسه یا پتاس) با بخشی از کود ازت مخلوط شده و قبل از اینکه کشت صورت بگیرد به خاکی که قصد کشت در آن را داریم داده می شود همچینین کود ازت در چندین مرحله وارد خاک می شود به صورت کلی به این روش کود دهی، کود دادن به صورت سرک گفته می شود.

۲. همان طور که از قبل بیان کردیم میزان کود دهی گوجه فرنگی باید بر اساس آزمونی که از خاکی که قصد کشت در آن را داریم باید انجام شود، قبل از اینکه وارد مرحله نشاء کاری شویم حتما باید بخشی از خاک محل کشت را تحت آزمایش قرار داده و موجودی خاک را اختیار داشته باشید. این امر مسئله ی بسیار مهمی می باشد و حتما باید مورد توجه خاصی قرار گیرد؛ چرا که برخی از عناصر در خاک به اندازه کافی در دسترس باشند و شما با کود دهی بیش از اندازه منجر به تاثیر منفی بر رشد گیاه گوجه فرنگی یا هر گیاه مورد کشت شده اید، پس باید به این امر دقت ویژه ای داشت و آنرا جدی گرفت.

۳. در بحث کود دهی باید توجه داشت که کود سرک باید به صورت برنامه ریزی شده و دقیق وارد زمین شود  تا در مراحل حساس رشد گیاه بتواند نیاز گیاه را تامین نموده و در نتیجه باید افزایش بار دهی و کیفیت محصول نهایی می شود بنا بر این توصیه ما این است که آن چنان که در ادامه به آن می پردازیم این عمل را انجام دهید:

  • مقدار اولیه ی کود سرک باید زمانی اعمال شود که برای اولین بار میوه های گوجه فرنگی رویت شده اند.
  • در مرحله دوم استفاده از کود ازت، بعد از برداشت و اولین چین گوجه فرنگی می باشد در این زمان بوته عمده ذخایر خود را برای چین اول از دست داده و ضعیف شده است. اگر در چین دوم افزایش بار دهی برای شما دارای اهمیت است پس باید بلا فاصله دو هفته بعد از اولین چین، کود ازت به مقدار توصیه شده توسط کارشناس کشاورزی با توجه به کاشت شما استفاده شود.
  • در اخر یک ماه پس از مرحله ی دوم مقدار سوم کود ازت را باید به خاک اعمال کرد.

۴. نکته  دیگر که بسیار مهم است این که استفاده از کود استارتر در زمان نشاء کاری می باشد؛ درصورتی که بر اساس آزمون، خاکی که بر روی محل کشت شما انجام شد مشخص شود، خاک به شدت فقر نیتروژن دارد و باید بعد از نشاء کاری چال کود هایی در اطراف  نشاء ایجاد شود و کود ازت به مقدار لازم داخل این چال کود ها اعمال شود.

نکته مهم بهترین کود برای رشد گوجه فرنگی : استفاده ی بیش از اندازه و غیر اصولی هریک از کود های توصیه شده بخصوص  کود ازت در گیاه گوجه فرنگی، باعث انباشت نیترات در محصوله گوجه فرنگی و ایجاد رگ های سفید رنگی در داخل گوشت گوجه فرنگی می شود.

با تشکر از توجه شما آل کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366