بهترین کود برای رشد گوجه فرنگی

بهترین کود برای رشد گوجه فرنگی

بهترین کود برای رشد گوجه فرنگی : امروز قصد داریم به مواردی از جمله معرفی بهترین کود ها برای افزایش بار دهی گوجه فرنگی  و بهبود کیفیت محصول گوجه فرنگی شما عزیزان بپردازیم پس با ما همراه باشید.

میان گیاهان جالیزی، بوته گوجه فرنگی تنها گیاهی است که در تمامی فصل های سال مورد نیاز و استفاده ی مردم قرار می گیرد و به جرعت می توان گفت که یکی از سبزیجات ثابت در هر خانه ای می باشد، با توجه به نکات گفته شده اگر شما یا هرکس دیگری پرورش دهنده ی گوجه فرنگی هستید لازم است تمامی اصول کاشت، داشت و برداشت این محصول را با دقت انجام داده تا در نهایت به یک محصول ایده آل برسید، در این زمینه باید توجه بسیاری به استفاده از کود ها برای باردهی بهتر گوجه فرنگی توجه داشت.

اهمیت کود دهی برای رشد گوجه فرنگی و افزایش بار دهی آن

در میان تمام مراحل عملیاتی درکشت گوجه فرنگی اعم از: کاشت، داشت و برداشت محصول استفاده از کود مناسب از جمله مهم ترین کار ها می باشد.

هر گیاهی با توجه به نیاز های غذایی خاص خود برای رشد خوب و در نتیجه تولید محصول ایده آل نیازمند آن است که قبل از کشت آزمون خاک را بر روی محل مورد نظر برای کاشت انجام شود تا با اطلاع از موجودی بستر کاشت، کود مناسب را به مقدار کافی برای محصول مورد استفاده قرار دهیم.

همچنین می توان به این موضوع اشاره ی ویژه داشت که در گیاه گوجه فرنگی افزایش بار دهی گوجه به شدت وابسته و متاثر از نوع کود و مقدار مصرفی آن بر روی زمین کشت است.

کود دهی بر روی مراحل رشد گیاه گوجه فرنگی تاثیر به سزایی دارد، برای مثال اگر خاکی که گیاه در آن مورد کشت قرار گرفته کمبود فسفر داشته باشد این عمر باعث می شود گلدهی و ریشه زایی گوجه به شدت تحت تاثیر قرار بگیرد و یا اگر خاک مورد کشت قرار گرفته، دارای ازت بیش از اندازه باشد، رشد رویشی گیاه گوجه فرنگی تحیرک شده و دیر تر به مرحله ی گلدهی می رود و از همین رو نباید انتظار افزایش باردهی را از کاشت محصول داشته باشید.

همچنین اگر گیاه گوجه فرنگی در زمان میوه دهی ازت زیاد مصرف کند باعث می شود که محصول آن از لحاظ رشدی، بزرگ شوند ولی محصول از لحاظ مزه بدون مزه تولید می شود.

بهترین کود برای رشد گوجه فرنگی

افزایش قوت و بینه بوته های گوجه فرنگی و بهترین کود برای رشد گوجه فرنگی :

بهترین گزینه استفاده از کود مناسب می باشد، این مسئله  بسیار مهم و حائز اهمیت است که بعد از نشاء کاری بوته های گوجه فرنگی آن ها دارای بوته های قوی باشند؛ در صورتی که بوته گوجه فرنگی ضعیف باشد، از یک سو دچار خوابیدگی می شود و از سوی دیگر گیاهان ضعیف به شدت تحت تاثیر حملات عوامل بیماری زا و آفات قرار خواهند گرفت چرا که قدرت رقابتی کمتری نسبت به سایر بوته ها خواهند داشت و در نتیجه بوته ی ضعیف تر از دست می رود.

نکات مهم و ضروری در بهترین کود برای رشد گوجه فرنگی

همیشه در زراعت گیاهان بخصوص گوجه فرنگی باید به سه عنصر توجه داشت که عبارتند از:

  • پتاسیم
  • فسفر
  • نیتروژن

این عناصر با عنوان ماکرو شناخته شده اند، از این سو لازم است جهت داشتن محصولی خوب و ایده آل به اصول کود دهی به دقت عمل کنید:

۱. زمان کود دهی به گیاه بسیار مهم و حائز اهمیت است. تمام مقدار کود های فسفر و بخشی از کود پتاس (سولفات پتاسیم) باید به صورت دقیق و قبل از کشت نشاء محصول صورت گیرد. معمولا کود پتاسیم سولفات (پتاسه یا پتاس) با بخشی از کود ازت مخلوط شده و قبل از اینکه کشت صورت بگیرد به خاکی که قصد کشت در آن را داریم داده می شود همچینین کود ازت در چندین مرحله وارد خاک می شود به صورت کلی به این روش کود دهی، کود دادن به صورت سرک گفته می شود.

۲. همان طور که از قبل بیان کردیم میزان کود دهی گوجه فرنگی باید بر اساس آزمونی که از خاکی که قصد کشت در آن را داریم باید انجام شود، قبل از اینکه وارد مرحله نشاء کاری شویم حتما باید بخشی از خاک محل کشت را تحت آزمایش قرار داده و موجودی خاک را اختیار داشته باشید. این امر مسئله ی بسیار مهمی می باشد و حتما باید مورد توجه خاصی قرار گیرد؛ چرا که برخی از عناصر در خاک به اندازه کافی در دسترس باشند و شما با کود دهی بیش از اندازه منجر به تاثیر منفی بر رشد گیاه گوجه فرنگی یا هر گیاه مورد کشت شده اید، پس باید به این امر دقت ویژه ای داشت و آنرا جدی گرفت.

۳. در بحث کود دهی باید توجه داشت که کود سرک باید به صورت برنامه ریزی شده و دقیق وارد زمین شود  تا در مراحل حساس رشد گیاه بتواند نیاز گیاه را تامین نموده و در نتیجه باید افزایش بار دهی و کیفیت محصول نهایی می شود بنا بر این توصیه ما این است که آن چنان که در ادامه به آن می پردازیم این عمل را انجام دهید:

  • مقدار اولیه ی کود سرک باید زمانی اعمال شود که برای اولین بار میوه های گوجه فرنگی رویت شده اند.
  • در مرحله دوم استفاده از کود ازت، بعد از برداشت و اولین چین گوجه فرنگی می باشد در این زمان بوته عمده ذخایر خود را برای چین اول از دست داده و ضعیف شده است. اگر در چین دوم افزایش بار دهی برای شما دارای اهمیت است پس باید بلا فاصله دو هفته بعد از اولین چین، کود ازت به مقدار توصیه شده توسط کارشناس کشاورزی با توجه به کاشت شما استفاده شود.
  • در اخر یک ماه پس از مرحله ی دوم مقدار سوم کود ازت را باید به خاک اعمال کرد.

۴. نکته  دیگر که بسیار مهم است این که استفاده از کود استارتر در زمان نشاء کاری می باشد؛ درصورتی که بر اساس آزمون، خاکی که بر روی محل کشت شما انجام شد مشخص شود، خاک به شدت فقر نیتروژن دارد و باید بعد از نشاء کاری چال کود هایی در اطراف  نشاء ایجاد شود و کود ازت به مقدار لازم داخل این چال کود ها اعمال شود.

نکته مهم بهترین کود برای رشد گوجه فرنگی : استفاده ی بیش از اندازه و غیر اصولی هریک از کود های توصیه شده بخصوص  کود ازت در گیاه گوجه فرنگی، باعث انباشت نیترات در محصوله گوجه فرنگی و ایجاد رگ های سفید رنگی در داخل گوشت گوجه فرنگی می شود.

با تشکر از توجه شما آل کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366