بهترین کود برای گوجه فرنگی

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

از مهم‌ترین محصولاتی که در گلخانه‌ها کشت می‌شود گوجه فرنگی است. اگر کوددهی مناسب برای گوجه فرنگی گلخانه‌ای انجام شود می‌توانید محصولی با کیفیت، بازارپسند و خوش رنگ داشته‌باشید.

 اگر گوجه را در گلخانه پرورش می‌دهید به این نکته توجه کنید که نیاز آن به مواد مغذی بیشتر خواهد بود، زیرا مواد عالی در خاک گلخانه‌ای کمتر بوده و کوددهی آن باید با برنامه‌ی منظم، از آغاز کشت گوجه فرنگی شروع شود.

اگر در مورد گوجه فرنگی و کود مناسب آن سوالی دارید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که این مقاله را تا انتها دنبال نمایید.

چگونگی شناخت کود مناسب

برای پرورش گوجه فرنگی قبل از کود دهی باید خاک زیر کشت مورد آزمایش قرار گرفته و آنالیز آن به خوبی انجام شود. از نظر وجود ریز مغذی ها، درشت مغذی‌ها و مواد معدنی مورد مطالعه قرار بگیرد. با داشتن برنامه زمانبندی شده جهت کوددهی گیاه شما می دانید که در هر مرحله از چه کودی برای گوجه فرنگی استفاده نمایید.

گوجه فرنگی نیز مانند سایر گیاهان علاوه بر؛ آب، خاک، نور مناسب، نیازمند مواد مغذی جهت رشد بهتر است که باعث می‌شود میوه مرغوب تری داشته‌باشید. همچنین استفاده از کود درست نه تنها گلدهی در محصول را زیاد تر کرده بلکه گیاه را تقویت نموده و از آفات نیز جلوگیری می‌کند.

بهترین کود برای گوجه فرنگی

انواع کودهای مورد نیاز گوجه فرنگی

اسید هیومیک مایع

از کودهای بسیار عالی که در افزایش گلهای گوجه فرنگی بسیار مهم است کودی است که نیتروژن و پتاسیم داشته‌باشد. شناخت کود مرغوب برای تهیه آن بسیار مهم است، زیرا اگر کود نامرغوب باشد می‌تواند به ریشه و برگ آسیب زده و موجب سوزاندن گیاه شود.

از جمله کودهای مناسب مورد استفاده گوجه فرنگی کود اسید هیومیک است، که باعث افزایش در گلدهی آن شده و تاثیر مثبتی بر گیاه می‌گذارد.

اسید هیومیک بوته گوجه فرنگی را تقویت نموده و به رشد آن کمک می‌کند. از ابتلا شدن گیاه به بیماری‌ها و آفات جلوگیری می‌کند. همچنین اسید هیومیک می‌تواند جذب آهن، کلسیم، پتاسیم، فسفر و نیتروژن را در گیاه افزایش دهد.

 این کودک می‌تواند آهن موجود در خاک را نگهداری کرده و به قسمتهای مختلف گیاه برساند. همچنین اسید هیومیک ph خاک را نیز بهبود می‌بخشد.

به طور کلی استفاده ازاسید هیومیک مواد و املاح مورد نیاز گیاه را به آن تزریق می‌کند، ریشه زایی گیاهان را تحریک کرده، خاک را اصلاح کرده و همچنین افزایش جذب گیاه را بالا می‌برد و فعالیت میکروارگانیسم‌های مفید خاک را افزایش می‌دهد.

قیمت کود k60

از بهترین محرک‌های ریشه گیاه گوجه فرنگی کود پتاس است. اگر در آزمایش خاک، زمین شما دچار شوری باشد از کود پتاس بالا برای رفع این تنش استفاده کنید.

 همچنین پتاسیم متابولیسم گیاه را افزایش داده، رشد و تولید میوه را نیز با کیفیت خواهد کرد. در زمان گلدهی و تشکیل میوه گوجه فرنگی احتیاج زیادی به پتاسیم دارد. همچنین استفاده از پتاسیم زمان رسیدن میوه را جلو می اندازد.

 اگر می‌خواهید گوجه فرنگی شما رنگ قرمز تری داشته‌باشد باید به دنبال تولید ماده‌ای در گوجه فرنگی به نام لیکوپن باشید.

برای این کار استفاده از کود پتاسیم توصیه می‌شود، زیرا این کود مستقیماً بر روی رنگ دانه‌های گیاه تاثیر گذاشته و بهبود رنگ را در گوجه فرنگی به دنبال دارد. در این صورت شما می‌توانید محصول یکدست و قرمز رنگ به بازار عرضه کنید.

 • کود ازت

از عناصر مهم دیگر گوجه فرنگی می‌توانیم به کود ازت اشاره کنیم. ازت شاخ و برگ گوجه فرنگی را افزایش می‌دهد. البته میزان استفاده از ازت در گیاه گوجه فرنگی باید کم باشد، زیرا استفاده زیاد از آن شاخ و برگ‌های زیادی به گیاه داده و باردهی گیاه را کم خواهد کرد.

 • کود اوره

از دیگر کودهای مورد نیاز گوجه فرنگی کود اوره است که در بازار به شکل بلورهای سفید عرضه می‌شود. میزان استفاده از اوره به غنی بودن خاک شما بستگی دارد.

 کود دهی با اوره در چند مرحله انجام می‌شود:

 • در اولین مرحله هنگامی که میوه‌ها روی بوته نمایان می‌شود از کود اوره استفاده می‌کنند.
 • در مرحله دوم بعد از برداشت میوه از این کود استفاده می‌شود.
 • همچنین یک ماه پس از اولین برداشت میوه این کود را به گوجه فرنگی اضافه می‌کنند.

 معمولاً کود اوره را به صورت محلول پاشی روی برگهای گوجه فرنگی زمانی که حداقل ۲تا ۳ برگ روی گیاه رشد کرده‌باشد، استفاده می‌کنند.

از کود‌های دیگری که تاثیر بسیاری مفیدی بر گیاه دارد، کود کلسیم است. این کود باعث استحکام دیواره سلولی شده و جذب مواد مغذی را در گوجه فرنگی افزایش می‌دهد. کلسیم مقاومت گیاه را در برابر تنش هایی چون گرما را زیاد می‌کند.

 معمولاً از کلسیم به صورت محلول پاشی استفاده می‌کنند. می‌توان برای کودهی از نیترات کلسیم استفاده کنید. از این کود در ابتدای فصل رویش تا انتهای رویش  استفاده کنید.

کود فسفر بالا

 در هنگام تولید نشا از کود فسفر استفاده می‌کنند، برای رشد سریع تر ریشه و افزایش گلدهی از فسفر استفاده می‌کنند، تا باعث افزایش میوه گوجه شود.

 اگر فسفر در گیاه کم باشد باعث کاهش سرعت رشد گیاه و همچنین ارغوانی رنگ شدن قسمت‌های پایین برگ و کوتاه شدن قد گیاه خواهد شد.

از گل‌های دیگری که در صنعت کشاورزی استفاده می‌شود، کود مرغی است. که به روش سطحی و چالکود از آن استفاده می‌کنند. مقدار آن نیز بسته به آزمایش خاک در زمین‌های مختلف متفاوت است.

کودهای مرغی عناصری چون: نیتروژن، فسفر و پتاسیم را در خود دارد. اما به یاد داشته‌باشید، آزاد شدن مواد مغذی از کودهای ارگانیک به صورت تدریجی انجام می‌شود. اگر می‌خواهید نتیجه سریع از گوجه فرنگی کاشته شده خود بگیرید، در کنار استفاده از کودهای ارگانیک باید از کودهای شیمیایی نیز استفاده شود.

جمع بندی بهترین کود برای گوجه فرنگی

همان‌طور که می‌دانیم طیف وسیعی از کشاورزان به پرورش گوجه فرنگی مشغول هستند. در نتیجه رقابت بالایی در پرورش این گیاه وجود دارد. چنانچه می‌خواهید گیاهی خوشرنگ، با کیفیت و بازار پسند داشته‌باشید، باید با برنامه درست و اصولی و کود دهی مناسب به این مهم دست پیدا کنید.

در این مقاله به انواع کود مناسب برای پرورش گوجه فرنگی پرداختیم، اما به این نکته توجه کنید که تهیه تک تک این کودها برای کشاورزان مقرون به صرفه نیست، زیرا هزینه اقتصادی بسیاری را به دنبال خواهد داشت. شما می‌توانید با تهیه کودی کامل تمامی عناصر و مواد مغذی مورد نیاز گوجه فرنگی را تامین نمایید. با تهیه کود کامل شوک ۱۰ایکس آمریکایی می‌توانید تمامی ریز مغذی‌ها و درشت مغذی‌های مورد استفاده گوجه فرنگی را مرتفع نماید.

خبر دیگر اینکه اگر بخواهید از سایت آل کود برای تهیه این کود اقدام کنید، از ۵ درصد تخفیف ویژه نیز برخوردار خواهید شد. چنانچه در مورد تهیه آن و جدول کود دهی نیاز به مشاوره دارید، کارشناسان آل کود منتظر تماس شما عزیزان هستند و می‌توانند به شما کمک کنند.

تاثیر فروت ست بر روی گوجه فرنگی

کود برای رشد گوجه فرنگی :

امروز قصد داریم به مواردی از جمله معرفی بهترین کود ها برای افزایش بار دهی گوجه فرنگی  و بهبود کیفیت محصول گوجه فرنگی شما عزیزان بپردازیم پس با ما همراه باشید.

میان گیاهان جالیزی، بوته گوجه فرنگی تنها گیاهی است که در تمامی فصل های سال مورد نیاز و استفاده ی مردم قرار می گیرد و به جرعت می توان گفت که یکی از سبزیجات ثابت در هر خانه ای می باشد، با توجه به نکات گفته شده اگر شما یا هرکس دیگری پرورش دهنده ی گوجه فرنگی هستید لازم است تمامی اصول کاشت، داشت و برداشت این محصول را با دقت انجام داده تا در نهایت به یک محصول ایده آل برسید، در این زمینه باید توجه بسیاری به استفاده از کود ها برای باردهی بهتر گوجه فرنگی توجه داشت.

اهمیت کود دهی برای رشد گوجه فرنگی و افزایش بار دهی آن

در میان تمام مراحل عملیاتی درکشت گوجه فرنگی اعم از: کاشت، داشت و برداشت محصول استفاده از کود مناسب از جمله مهم ترین کار ها می باشد.

هر گیاهی با توجه به نیاز های غذایی خاص خود برای رشد خوب و در نتیجه تولید محصول ایده آل نیازمند آن است که قبل از کشت آزمون خاک را بر روی محل مورد نظر برای کاشت انجام شود تا با اطلاع از موجودی بستر کاشت، کود مناسب را به مقدار کافی برای محصول مورد استفاده قرار دهیم.

همچنین می توان به این موضوع اشاره ی ویژه داشت که در گیاه گوجه فرنگی افزایش بار دهی گوجه به شدت وابسته و متاثر از نوع کود و مقدار مصرفی آن بر روی زمین کشت است.

کود دهی بر روی مراحل رشد گیاه گوجه فرنگی تاثیر به سزایی دارد، برای مثال اگر خاکی که گیاه در آن مورد کشت قرار گرفته کمبود فسفر داشته باشد این عمر باعث می شود گلدهی و ریشه زایی گوجه به شدت تحت تاثیر قرار بگیرد و یا اگر خاک مورد کشت قرار گرفته، دارای ازت بیش از اندازه باشد، رشد رویشی گیاه گوجه فرنگی تحیرک شده و دیر تر به مرحله ی گلدهی می رود و از همین رو نباید انتظار افزایش باردهی را از کاشت محصول داشته باشید.

همچنین اگر گیاه گوجه فرنگی در زمان میوه دهی ازت زیاد مصرف کند باعث می شود که محصول آن از لحاظ رشدی، بزرگ شوند ولی محصول از لحاظ مزه بدون مزه تولید می شود.

بهترین کود برای رشد گوجه فرنگی

افزایش قوت و بینه بوته های گوجه فرنگی و بهترین کود برای رشد گوجه فرنگی :

بهترین گزینه استفاده از کود مناسب می باشد، این مسئله  بسیار مهم و حائز اهمیت است که بعد از نشاء کاری بوته های گوجه فرنگی آن ها دارای بوته های قوی باشند؛ در صورتی که بوته گوجه فرنگی ضعیف باشد، از یک سو دچار خوابیدگی می شود و از سوی دیگر گیاهان ضعیف به شدت تحت تاثیر حملات عوامل بیماری زا و آفات قرار خواهند گرفت چرا که قدرت رقابتی کمتری نسبت به سایر بوته ها خواهند داشت و در نتیجه بوته ی ضعیف تر از دست می رود.

نکات مهم و ضروری در بهترین کود برای رشد گوجه فرنگی

همیشه در زراعت گیاهان بخصوص گوجه فرنگی باید به سه عنصر توجه داشت که عبارتند از:

 • پتاسیم

 • فسفر

 • نیتروژن

این عناصر با عنوان ماکرو شناخته شده اند، از این سو لازم است جهت داشتن محصولی خوب و ایده آل به اصول کود دهی به دقت عمل کنید:

۱. زمان کود دهی به گیاه بسیار مهم و حائز اهمیت است. تمام مقدار کود های فسفر و بخشی از کود پتاس (سولفات پتاسیم) باید به صورت دقیق و قبل از کشت نشاء محصول صورت گیرد. معمولا کود پتاسیم سولفات (پتاسه یا پتاس) با بخشی از کود ازت مخلوط شده و قبل از اینکه کشت صورت بگیرد به خاکی که قصد کشت در آن را داریم داده می شود همچینین کود ازت در چندین مرحله وارد خاک می شود به صورت کلی به این روش کود دهی، کود دادن به صورت سرک گفته می شود.

۲. همان طور که از قبل بیان کردیم میزان کود دهی گوجه فرنگی باید بر اساس آزمونی که از خاکی که قصد کشت در آن را داریم باید انجام شود، قبل از اینکه وارد مرحله نشاء کاری شویم حتما باید بخشی از خاک محل کشت را تحت آزمایش قرار داده و موجودی خاک را اختیار داشته باشید. این امر مسئله ی بسیار مهمی می باشد و حتما باید مورد توجه خاصی قرار گیرد؛ چرا که برخی از عناصر در خاک به اندازه کافی در دسترس باشند و شما با کود دهی بیش از اندازه منجر به تاثیر منفی بر رشد گیاه گوجه فرنگی یا هر گیاه مورد کشت شده اید، پس باید به این امر دقت ویژه ای داشت و آنرا جدی گرفت.

۳. در بحث کود دهی باید توجه داشت که کود سرک باید به صورت برنامه ریزی شده و دقیق وارد زمین شود  تا در مراحل حساس رشد گیاه بتواند نیاز گیاه را تامین نموده و در نتیجه باید افزایش بار دهی و کیفیت محصول نهایی می شود بنا بر این توصیه ما این است که آن چنان که در ادامه به آن می پردازیم این عمل را انجام دهید:

 • مقدار اولیه ی کود سرک باید زمانی اعمال شود که برای اولین بار میوه های گوجه فرنگی رویت شده اند.
 • در مرحله دوم استفاده از کود ازت، بعد از برداشت و اولین چین گوجه فرنگی می باشد در این زمان بوته عمده ذخایر خود را برای چین اول از دست داده و ضعیف شده است. اگر در چین دوم افزایش بار دهی برای شما دارای اهمیت است پس باید بلا فاصله دو هفته بعد از اولین چین، کود ازت به مقدار توصیه شده توسط کارشناس کشاورزی با توجه به کاشت شما استفاده شود.
 • در اخر یک ماه پس از مرحله ی دوم مقدار سوم کود ازت را باید به خاک اعمال کرد.

۴. نکته  دیگر که بسیار مهم است این که استفاده از کود استارتر در زمان نشاء کاری می باشد؛ درصورتی که بر اساس آزمون، خاکی که بر روی محل کشت شما انجام شد مشخص شود، خاک به شدت فقر نیتروژن دارد و باید بعد از نشاء کاری چال کود هایی در اطراف  نشاء ایجاد شود و کود ازت به مقدار لازم داخل این چال کود ها اعمال شود.

نکته مهم بهترین کود برای رشد گوجه فرنگی : استفاده ی بیش از اندازه و غیر اصولی هریک از کود های توصیه شده بخصوص  کود ازت در گیاه گوجه فرنگی، باعث انباشت نیترات در محصوله گوجه فرنگی و ایجاد رگ های سفید رنگی در داخل گوشت گوجه فرنگی می شود.

بهترین کود برای گوجه فرنگی

در زمان کشت گوجه فرنگی، یکی از مهمترین مواردی که باید  مدنظر قرار بگیرد در نظر گرفت این است که از چه نوع کود آلی استفاده شود، کودهای  آلی یک کود طبیعی هستند  که از  مواد گیاهی یا حیوانی تشکیل شده اند.

کودهای آلی معمولا کندتر از کودهای معدنی عمل می کنند، اما مزایای طولانی مدت بیشتری برای خاک دارند، همچنین  این نوع کودها به محیط زیست آسیب  کمتری وارد می کنند.

انواع کودهای آلی برای گوجه فرنگی

انواع مختلفی از کودهای آلی وجود دارد که می توان برای گوجه فرنگی استفاده کرد. برخی از محبوب ترین آنها عبارتند از کمپوست، کود دامی و پودر  خون.

کمپوست از مواد آلی تشکیل شده است که توسط باکتری ها، قارچ ها و موجودات دیگر تجزیه شده اند. این کود  غنی از مواد مغذی است و می توان از آن برای بهبود کیفیت خاک استفاده کرد.

کودهای دامی  از فضولات حیوانی تشکیل شده که می توانند مواد مغذی را برای خاک فراهم کند. استفاده از کودهای دامی کمپوست شده برای گوجه فرنگی  بسیار مهم است زیرا کود تازه می تواند حاوی باکتری های مضر باشد.

پودر خون از خون حیوان  حیوانات ذبح شده تشکیل شده است، پودر خون نیتروژن بالایی دارد. این کود منبع عالی از مواد مغذی برای گیاهان است و می تواند به صورت  مخلوط در خاک استفاده شود.

نحوه استفاده از  کود کمپوست برای گوجه فرنگی

یکی از بهترین کودها  برای تولید  گوجه فرنگی بزرگتر و سالم تر، استفاده از کود کمپوست است، قبل از کاشت گوجه فرنگی، یک لایه کمپوست به بستر خاک  اضافه کنید،  این کار به بهبود زهکشی و افزودن مواد مغذی به خاک کمک می کند.

زمانی که گوجه فرنگی های خود را آبیاری می کنید، کمی کود  کمپوست یا کود مایع به آب اضافه کنید. این  کار باعث می شود هر بار که آنها را آبیاری می کنید،  گیاهان مواد مغذی بیشتری دریافت کنند.

همچنین می توانید هر چند هفته یکبار یک لایه کمپوست به گیاه گوجه فرنگی خود بدهید،  فقط دقت کنید که ساقه ها را با کمپوست نپوشانید، زیرا باعث پوسیدگی می شود.  در زمان برداشت گیاهان در پایان فصل، مقداری کمپوست اضافی به پایه گیاهان خود اضافه کنید.

انواع کودهای  حیوانی  برای گوجه فرنگی

کودهای دامی  حاوی سطوح بالایی از نیتروژن، فسفر و پتاسیم است،  سه ماده مغذی اصلی که گوجه فرنگی برای رشد سالم به آن نیاز دارد. علاوه بر این، کودهای دامی  یک کمپوست طبیعی هستند  که به بهبود ساختار خاک و ظرفیت نگهداری آب کمک می کنند.

نحوه استفاده کود اسب برای گوجه فرنگی

کود اسب یک کود عالی برای گوجه فرنگی است. حاوی نیتروژن و سایر مواد مغذی است که گوجه فرنگی برای رشد خوب به آن نیاز دارد.

جهت استفاده از کود اسب  برای گوجه فرنگی کود را با مقدار مساوی کمپوست یا پیت ماس مخلوط کنید تا مواد مغذی بیشتری را فراهم کرده و زهکشی را بهبود بخشد،  مخلوط را قبل از کاشت در خاک قرار دهید یا آن را در چند سانتی متری بالای خاک اطراف گیاهان موجود اعمال کنید، پس از مصرف کود، به خوبی آبیاری کنید.

کود اسب را نباید به صورت تازه استفاده کرد زیرا باعث سوختن ریشه گیاه می شود.

نحوه مصرف کود گاوی برای گوجه فرنگی

کود گاوی یک کود عالی برای گوجه فرنگی است. حاوی نیتروژن و سایر مواد مغذی است که گوجه فرنگی برای رشد خوب به آن نیاز دارد، کود گاوی همچنین به بهبود زهکشی و تهویه خاک که گوجه فرنگی برای ریشه های سالم به آن نیاز دارد کمک می کند.

برای استفاده از کود کود گاوی برای گوجه فرنگی، آن را به میزان حدود 500 گرم  در هر سانت مربع در خاک اطراف گیاهان مخلوط کنید. پس از استفاده از کود، منطقه را کاملاً آبیاری کنید.

برای بهترین نتیجه، کود گاوی را در طول فصل رشد هر دو هفته یکبار به بوته های گوجه فرنگی خود قرار دهید.

نحوه مصرف  کود بز برای گوجه فرنگی

کود بز یک روش موثر برای کود دهی گوجه فرنگی است، محتوای نیتروژن بالا در کود بز به رشد آن  کمک می کند، در حالی که فسفر و پتاسیم  موجود در آن برای  تولید میوه موثر است.

برای استفاده از کود بز کافی است آن را در اطراف پایه گیاه گوجه فرنگی پخش کنید و آن را آبیاری کنید. برای بهترین نتیجه، کود را هر 2 تا 3 هفته در طول فصل رشد مصرف کنید.

نحوه مصرف کود مرغی برای گوجه فرنگی

کود مرغی یک کود عالی برای گوجه فرنگی است. سرشار از نیتروژن، فسفر و پتاسیم است که همگی مواد مغذی ضروری برای گیاهان سالم گوجه فرنگی هستند.

کود مرغی را به میزان حدود 500 گرم  10 سانتی  مربع به خاک اطراف بوته های گوجه فرنگی مصرف کنید، این کود  مرغی را با استفاده از بیل زدن در 6 سانتی بالای خاک قرار دهید، پس از مصرف کاملا آبیاری کنید. این روند را هر 4-6 هفته یکبار در طول فصل رشد تکرار کنید.

نحوه مصرف کود گوسفندی برای گوجه فرنگی

کود گوسفندی سرشار از نیتروژن، فسفر و پتاسیم است که آن را به یک کود عالی برای گوجه فرنگی تبدیل می کند، برای استفاده از کود کود گوسفندی برای گوجه فرنگی، قبل از کاشت آن را در خاک اطراف گیاهان مخلوط کنید.

بهترین زمان مصرف کودهای گوسفندی در گوجه فرنگی  در اوایل بهار یا اواخر پاییز می باشد.

نحوه مصرف کود ماهی برای گوجه فرنگی

کود ماهی یک کود عالی برای گوجه فرنگی است. گوجه فرنگی سرشار از نیتروژن و سایر مواد مغذی است که گوجه فرنگی برای رشد سالم و تولید میوه های فراوان به آن نیاز دارد.

برای استفاده از کود ماهی، کافی است آن را به میزان 1 قسمت کود ماهی به 10 قسمت خاک در خاک اطراف بوته های گوجه فرنگی خود مخلوط کنید. پس از استفاده به طور کامل آبیاری  کنید. در طول فصل رشد هر 4-6 هفته یکبار کوددهی با کودهای ماهی را تکرار کنید.

نحوه مصرف پودر خون برای گوجه فرنگی

اگر به دنبال  یک کود با نیتروژن بالا هستید  می توانید از پودر خون استفاده کنید، پودر  خون یک محصول خشک و پودری است که از خون حیوانات تهیه می شود.  منبع عالی از نیتروژن و سایر مواد مغذی است که گوجه فرنگی برای رشد قوی به آن نیاز دارد. همچنین به جلوگیری از آفات کمک می کند و می تواند طعم میوه را بهبود بخشد.

پودر خون را می توان قبل از کاشت یا در طول فصل رشد به خاک برای گوجه فرنگی مصرف کرد، برای استفاده از پودر خونی، آن را با آب به نسبت 1 قسمت پودر خون به 10 قسمت آب مخلوط کنید.

ماهی یکبار آن را به خاک اطراف بوته های گوجه فرنگی خود مصرف کنید،  دقت کنید که روی برگ ها قرار نگیرید، زیرا می تواند آنها را بسوزاند، اگر گوجه فرنگی را در گلخانه  پرورش می دهید، مراقب باشید که بیش از حد کود دهی نکنید، زیرا این امر می تواند منجر به مشکلاتی در رشد ریشه شود.

نحوه پودر استخوان برای گوجه فرنگی

پودر استخوان یک کود آلی محبوب است که از استخوان های خرد شده حیوانات تشکیل شده است. سرشار از فسفر و نیتروژن است که از مواد مغذی ضروری برای گیاهان به شمار می آید.

پودر  استخوان را می توان قبل از کاشت گوجه فرنگی به خاک اضافه کرد یا می توان آن را با خاک اطراف گیاهان در حین رشد آنها مخلوط کرد، همچنین پودر استخوان  به صورت پودری  نیز موجود است که می توان آن را روی برگ های گیاهان بپاشید.

کود سبز برای گوجه فرنگی

هنگام پرورش گوجه فرنگی، کود سبز می تواند راهی عالی برای افزودن نیتروژن و مواد آلی به خاک باشد، چند هفته قبل از اینکه بخواهید گوجه فرنگی خود را بکارید، مقداری کود سبز در خاک قرار دهید.

هنگامی که گیاهان از بین رفتند، می توانید آنها را به خاک تبدیل کنید تا تجزیه شوند، این مواد مغذی حیاتی خاک به بهبود ساختار خاک کمک می کنند.

نحوه مصرف کود سبز برای گوجه فرنگی

کود سبز یک کود  عالی برای کود دهی گوجه فرنگی است. این کود  از مواد گیاهی ساخته شده است، بنابراین غنی از مواد مغذی است که برای گیاهان گوجه فرنگی ضروری است، کود سبز همچنین به بهبود زهکشی خاک کمک می کند.

برای استفاده از کود سبز  به سادگی آن را در خاک اطراف بوته های گوجه فرنگی خود قرار دهید، می توانید این کود  را قبل از کاشت، یا در هر زمان در طول فصل رشد برای گوجه فرنگی استفاده کنید. پس از کوددهی به خوبی آبیاری کنید.

مزایای استفاده از کودهای آلی برای گوجه فرنگی

کودهای آلی از مواد طبیعی مانند فضولات گیاهی و حیوانی، کمپوست و مواد معدنی به دست می آیند. آنها  کودهای آهسته رهش هستند، به این معنی که  در طول زمان به گیاهان اعمال می شوند. همچنین این کودها  از افزایش سطح نیتروژن جلوگیری می کنند.

علاوه بر این، کودهای آلی حاوی هیچ ماده شیمیایی یا سموم مضری نیستند که بتواند خاک یا منابع آبی را آلوده کند.

کودهای الی همچنین  به بهبود ساختار و زهکشی خاک کمک می کنند، که برای رشد سالم ریشه مهم است.آنها همچنین جمعیت میکروارگانیسم ها را در خاک افزایش می دهند که به تجزیه مواد آلی کمک می کند و مواد مغذی را در دسترس گیاهان قرار می دهد.

در نهایت، کودهای آلی می توانند به از بین بردن بیماری ها و آفات در گیاهان گوجه فرنگی کمک کنند.

تاثیر فروت ست بر روی گوجه فرنگی

بهترین کود برای رشد سریع نهال گوجه فرنگی

نهال های گوجه فرنگی برای رشد سریع به مراقبت زیادی نیاز دارند، برای آنکه بهترین رشد رویشی را داشته باشند تا بتوانند مستقر شوند و ب گیاهان قوی و سالمی را تولید کنند که  دیگر نیازی به مراقبت زیادی نداشته باشند، استفاده از مقداری کود برای  نهال های گوجه فرنگی  لازم است.

میزان مصرف کود به نهال گوجه فرنگی

اگر نهال های گوجه فرنگی را در محیطی کشت می کنید  که از قبل دارای مواد مغذی است، مانند خاک زمین  یا مخلوط گلدانی با کود اضافه، نیازی به کود دادن به نهال های گوجه فرنگی خود ندارید. با این حال، اگر فقط از کوکو، پیت ماس یا سایر مخلوط‌های شروع رشد بذر  بدون مواد مغذی استفاده می‌کنید، باید از کود استفاده کنید.

بیشتر مخلوط‌های گلدانی یا مخلوط‌های شروع بذر مقادیر کمی کود اضافه دارند  که برای تقویت رشد نهال‌های گوجه‌فرنگی کافی است. بنابراین، شما نیازی به استفاده از کود اضافی ندارید و در صورت استفاده از کود بیش از حد، خطر کوددهی بیش از حد را دارید.

به طور طبیعی، استفاده از خاک یا حتی کمپوست خوب پوسیده برای شروع  رشد نهال های گوجه فرنگی حاوی مواد مغذی کافی برای رشد  آنها مفید خواهد بود.

با این حال، اگر بذر گوجه فرنگی را در محیط رشدی مانند کوکوی ساده یا پیت ماس  یا مخلوط گلدانی می کارید، برای اغاز رشد رویشی بذرها، افزودن کود توصیه می شود. با این حال، شما باید از کود بسیار سبک استفاده کنید،  همچنین نیازی به استفاده مکرر از کوددهی  را ندارید.

کود افزایش باردهی گوجه فرنگی گلخانه 

زمان کوددهی نهال گوجه فرنگی

بهترین زمان برای شروع تغذیه نهال های گوجه فرنگی پس از شروع رشد یک یا دو دسته از برگ های واقعی  گیاه است. برگ‌های واقعی برگ‌هایی هستند که شبیه برگ‌های معمولی گوجه‌فرنگی به نظر می‌رسند.

دانه ها به اندازه کافی نشاسته، پروتئین و مواد معدنی ذخیره شده دارند تا تمام انرژی و مواد مغذی مورد نیاز گیاهچه برای جوانه زدن، بیرون آمدن از خاک و رشد چند برگ اولیه خود را تامین کنند.

بنابراین وقتی نهال های گوجه فرنگی شما از داخل خاک بیرون می آیند و دو برگ  باریک اول خود را باز می کنند، نیازی به کود دادن به آنها نیست.

هنگامی که نهال های گوجه فرنگی شروع به رشد برگ های واقعی خود می کنند، برگ هایی که شبیه برگ های گوجه فرنگی هستند، برای ادامه رشد خود باید مواد مغذی کافی دریافت کنند. در این مرحله باید نهال های گوجه فرنگی خود را با مقدار کم کود مورد نیاز تغذیه کنید.

زمان مصرف هیومیک اسید در گوجه فرنگی

بهترین کود برای  رشد سریع نهال گوجه فرنگی

بهترین نوع کود برای نهال گوجه فرنگی، کودهای مایع سریع الاثر با نسبت ان پی کا  متعادل یا با نیتروژن کمی بیشتر برای رشد برگ و ساقه هستند.  مانند کودهای سه  بیست شوک . با این حال، برای جلوگیری از سوختن نهال های گوجه فرنگی، باید از هر کود با قدرت یک چهارم تا نصف استفاده کنید.

کودهای مایع سریع الاثر دارای تمام مواد مغذی موجود در گیاه هستند و آماده جذب توسط ریشه نهال گوجه فرنگی شما هستند. یک کود آهسته رهش یا یک کود آلی (حتی مایع) برای تجزیه و آزادسازی مواد مغذی برای نهال گوجه فرنگی به زمان  زیادی نیاز دارد. اما هنوز هم می توان از آنها استفاده کرد، اما نه به روش کودهای مایع سریع الاثر.

مصرف کودهای آهسته رهش یا آلی برای نهال گوجه فرنگی

استفاده از کودهای آهسته رهش مانند گرانول یا کودهای آلی برای نهال توصیه نمی شود مگر اینکه آنها را در شروع  رشد بذر خود با خاک  مخلوط کنید. علاوه بر این، کودهای آلی با میکروب‌های فعال خاک که به آرامی آنها را تجزیه می‌کنند، باعث عملکرد بهتر آنها می شوند.

بدین ترتیب این کودها  مواد مغذی موجود در گیاه را برای نهال‌های گوجه‌فرنگی آزاد می‌کنند، به این معنی که آنها به طور ایده‌آل در مخلوط‌های مبتنی بر خاک یا کمپوست استفاده می‌شوند.

اگر از  این  نوع کود  استفاده کنید  تا زمانی که نهال های خود را پیوند نزنید، نیازی به کود دادن ندارید.

رشد سریع گوجه فرنگی

نمونه هایی از نحوه استفاده از کودهای مختلف برای نهال گوجه فرنگی

استفاده از کود مایع:

شما گزینه های زیادی برای کودهای مایع دارید و برای نهال های گوجه فرنگی به کود خاصی نیاز ندارید. یکی از کودهای مهم و لازم برای نهال گوجه فرنگی کودهای ان پی کا یا کودهای سه بیست شوک  است. استفاده از این کود  کاملاً برای رشد نهال ها مفید هستند.

اما این  کودهای قوی هستند باید به مقدار لازم مصرف شوند یا با نصف یا یک چهارم مقدار کود در آب مخلوط کنید (یک چهارم برای نهال‌های کوچک انتخاب مطمئن‌تری است) یا طبق دستورالعمل‌ها عمل کنید .

حتی می توانید  قبل از استفاده آن را تا یک چهارم تا نصف با آب رقیق کنید. برای احتیاط و  معمولاً وقتی نهال‌ها کوچک هستند، کود دهی را با مقدار  یک چهارم انجام دهید سپس بعد از اینکه نهال‌های گوجه‌فرنگی چندین سانت بزرگ شدند و چند برگ واقعی داشتند از نصف کود استفاده کنید.

استفاده از کود گرانول آهسته رهش:

کودهای گرانول در صورتی که در  یک مخلوط گلدانی برای کاشت استفاده می کنید  و نیازی به کود دهی مستقیم نهال های خود ندارید، ایده آل هستند. آن را با بذر خود به نصف مقداری که روی بسته نوشته شده مخلوط کنید.

از آنجایی که نهال ها به هر حال نیاز به مواد مغذی کمی دارند، بهتر است کوددهی به مقدار کم انجام شود.

کود اختصاصی گوجه فرنگی

استفاده از کودهای آلی:

درصورت استفاده از کودهای آلی برای نهال گوجه فرنگی ، باید آن را با بذر و خاک یا کمپوست مخلوط کنید. همچنین در کودهای الی  باکتری‌ها و قارچ‌های مفیدی وجود دارند که می‌توانند آن را تجزیه کرده و مواد مغذی را برای نهال‌های گوجه فرنگی  آزاد کنند.

کود دهی بیش از حد با کودهای آلی دشوارتر است، چون نسبت نیتروژن، فسفر و پتاس  نسبتاً پایینی دارند و در عین حال به آرامی تجزیه می شوند و بنابراین نسبت به نهال های شما بسیار کند عمل  می کنند.

زمان کوددهی نهال گوجه فرنگی

اگر از کود مایع استفاده می کنید، هر هفته یا هر دو هفته یکبار یک چهارم تا نصف  از کود را استفاده کنید. اما در صورت استفاده از  کود دانه‌ای یا پودری، آن را با بذر مخلوط  و سپس مصرف کنید.

در بسیاری از مخلوط‌های گلدانی از  این روش  استفاده می شود، نهال‌های گوجه‌فرنگی شما تا پس از کاشت به کوددهی بیشتری نیاز ندارند.

عوارض کوددهی بیش از حد نهال گوجه فرنگی

نهال های گوجه فرنگی را می توان بیش از حد تغذیه  کرد، هرچند کوچک باشند به راحتی قابل کوددهی هستند . نهال ها نیاز به مواد مغذی بسیار کمتری دارند.  بهتر است همیشه کود رقیق شده را با مقدار یک چهارم و نصف و بعد از ظاهر شدن اولین یک تا دو برگ واقعی مصرف کنید. از مصرف بیشتر کود که باعث از بین رفتن نهال ها می شود جدا خودداری کنید.

زمان و نحوه کود دهی گوجه فرنگی برای برداشت عالی

گوجه فرنگی گیاهانی هستند که برای رشد و تولید میوه های سالم به مواد مغذی لازم  نیاز دارند. اما در نحوه زمان کوددهی در آنها باید دقت شود، چون در هر زمان و یا هر مرحله از رشد نمی توان  کوددهی را انجام داد.

بنابراین دانستن زمان و نحوه کود دهی به گیاهان گوجه فرنگی ضروری است تا به آنها کود لازم و مورد نیاز داده شود.

در این مقاله آنچه را که در مورد تغذیه  و نحوه کوددهی گیاه گوجه فرنگی برای برداشت پربار لازم است،  خواهیم پرداخت.

آیا گوجه فرنگی به  کود دهی نیاز دارد ؟

گوجه فرنگی ها  باید در زمان‌های مختلف رشد خود با کود تغذیه شوند زیرا نیاز غذایی آنها با رشد تغییر می‌کند. با این حال اگر کود لازم را دریافت نکنند  به طبع  گوجه فرنگی کمتری تولید خواهد شد.

بنابراین  شما باید دستورالعمل های صحیح کود دهی را انجام دهید، در غیر این صورت، اگر کود بیش از حد به آنها داده شود، بوته‌های گوجه‌فرنگی شما نیز نمی‌توانند بازدهی باکیفیت داشته باشد.

زمان کوددهی گوجه فرنگی

در دو زمان باید به بوته های گوجه فرنگی خود کود بدهید: زمانی که آنها را می کارید و زمانی که گوجه فرنگی ها شروع به تولید میوه می کنند. همچنین  آنها می توانند در زمان های دیگر رشد خود از کود اضافی بهره مند شوند.

کود دادن به گوجه فرنگی هنگام کاشت

کود دادن به گیاهان گوجه‌فرنگی خود را در ابتدای کاشت باید شروع کنید، زیرا مواد مغذی ضروری به  رشد آنها کمک می‌کند. هنگامی که برای کاشت گوجه فرنگی زمین حفر می کنید، در انتهای حفره کود را قرار دهید.

همیشه هنگام استفاده از کود، طبق دستورالعمل های کوددهی  عمل کنید ، زیرا ممکن است دستورالعمل های مهمی داشته باشد.بهتر در زمان استفاده از کود  آن را با مواد آلی مانند کمپوست بپوشانید، زیرا این کار از سوختن ریشه گیاه  جلوگیری می کند . همچنین  باعث می شود گیاهان مواد مغذی زیادی دریافت نکنند.

کود آهسته رهش برای گیاهان گوجه فرنگی در این مرحله از رشد مفید است ،  تضمین می کند که گیاهان در طول فصل رشد با مواد مغذی لازم  تغذیه می شوند.

توجه داشته باشید که هنگام کاشت بذر گوجه فرنگی نیازی به افزودن کود به خاک ندارید، چون بدون مواد مغذی  اضافی هم جوانه می زنند.

کود دادن به گوجه فرنگی در هنگام تولید میوه

استفاده از کود زمانی که بوته های گوجه فرنگی شما شروع به تولید میوه می کنند توصیه می شود ، به این ترتیب ادامه تولید و رشد آنها  تقویت  می شود . با استفاده  مواد مغذی در  میوه‌ها، گوجه‌فرنگی بزرگ‌تری را برداشت می‌کنید که کیفیت بهتری دارد.

کود دهی به گیاهان گوجه فرنگی هنگام تولید گل

هنگامی که گیاهان گوجه فرنگی  به مرحله گلدهی می رسد ، باید با کود حاوی پتاسیم و نیتروژن فراوان تغذیه شوند. پتاسیم به ویژه ضروری است زیرا باعث تولید گل های بیشتر در گیاه می شود.

کود دهی به گیاهان گوجه فرنگی هنگام پیوندزدن

اگر مجبورید بوته‌های گوجه‌فرنگی خود را به مکان جدیدی منتقل کنید یا می‌خواهید آنها را از داخل منزل  به بیرون  منتقل کنید، باید آنها را کوددهی کنید.

همانطور که افزودن کود به گیاهان در اولین کاشت آنها ضروری  است، دادن مقداری مواد مغذی به آنها هنگام پیوند نیز مورد نیاز  می باشد . این کار را حدود سه هفته پس از کاشت بوته‌های گوجه‌فرنگی انجام دهید تا بتوانند به خاک جدید خود عادت کنند و با مواد مغذی زیاد آنها را  شوکه نکند.

در این زمان، اگر خاک شما به طور طبیعی نیتروژن کافی در خود دارد، باید مقداری فسفر اضافی به خاک اضافه کنید.

انواع کودهای مورد استفاده برای گوجه فرنگی

گیاهان گوجه فرنگی شما به سه ماده مغذی ضروری در کود نیاز دارند: نیتروژن، فسفر و پتاسیم که کودها حاوی این سه مغذی روی بسته بندی خود هستند . بنابراین، یک کود متعادل مانند سه بیست  که حاوی مقادیر یکسانی ازت، فسفر و پتاسیم است برای آن مناسب است.

عوامل  موثر بر کوددهی  گوجه فرنگی

مواد مغذی که به گوجه فرنگی می دهید به مرحله رشد گیاهان بستگی دارد.

هنگام کود دادن به گیاهانی که برای اولین بار کاشته می شوند، می خواهید مقداری نیتروژن به گیاهان بدهید. کودهای سه بیست  مفید هستند.  این کودها به گیاهان کمک می کند تا برگ های سبز سالم رشد کنند و رشد عمومی آنها  تقویت شود.  اگر خاک شما از قبل غنی از نیتروژن است، فقط باید مقداری فسفر به آن اضافه کنید.

قبل از اینکه گوجه‌فرنگی‌های شما گل بدهند، وقت آن است که از کودی استفاده کنید که فسفر بیشتری دارد،  همچنین می توانید پودر استخوان را به خاک اضافه کنید. فسفر باعث رشد شکوفه ها می شود.

زمانی که گیاهان گوجه‌فرنگی‌ در حال  میوه دهی  هستند، می‌توانید آنها را با یک کود متعادل مانند سه بیست  دوباره کود دهی کنید،  اما زمانی که گیاهان  میوه زیادی تولید می کنند از کود دهی خودداری کنید، زیرا در صورت کوددهی گوجه فرنگی ها مواد مغذی زیادی دریافت کنند که به آن نیاز ندارند.

انواع کوددهی گوجه فرنگی

محلول پاشی:

کود رقیق شده را روی برگهای گوجه فرنگی اسپری کنید، شما می توانید این کار را در صبح انجام دهید تا در طول روز تبخیر شود تا  برگها در شب خیس  نباشد که باعث ایجاد  باعث بیماری شود.

کودهای مایع

کودهای مایع  باید با  آب مخلوط شده و سپس در پایه گیاه گوجه فرنگی استفاده شود. توجه داشته باشید نباید  آنها را بر روی برگ ها استفاده کنید ، زیرا این امر بیماری های قارچی را در گیاهان افزایش می دهد.

کود گرانول

 این نوع کود را باید در اطراف پایه گیاه گوجه فرنگی بپاشید.

کودهای آلی نیز وجود دارد که می توانید برای گیاهان گوجه فرنگی خود استفاده کنید. این کودها حاوی مواد ارگانیک  مفیدی هستند اما غلظت کمتری از مواد مغذی مانند نیتروژن، پتاسیم و فسفر را دارا هستند.

نکات مهم در زمان کوددهی گوجه فرنگی

در صورت استفاده از کمپوست یا سایر مواد آلی قبل از کاشت گوجه فرنگی، تقریباً 7 سانتی متر ماده آلی را به سطح 20 سانتی متری خاک گیاه گوجه فرنگی خود اضافه کنید. این  کار برای انجام زهکشی بهتر خاک ضروری است و از غرق شدن ریشه ها با آب و مواد مغذی که باعث خفگی آنها می شود جلوگیری می کند.

به جای استفاده از کود خیلی نزدیک به گیاه گوجه فرنگی، کود را پخش کنید. اگر کود بسیار نزدیک به بوته های گوجه فرنگی داده شود، می تواند به ساقه برسد و باعث سوختگی شود.

گیاهان خود را به درستی آبیاری کنید. شما باید گیاهان گوجه فرنگی خود را هر هفته با تقریباً دو اینچ (5.08 سانتی متر) آب آبیاری کنید. این کار  گیاه شما را هیدراته می کند و به جذب مواد مغذی موجود در کود کمک می کند تا به خوبی توسط گیاه جذب شود.

هر زمان که گوجه فرنگی های خود را آبیاری می کنید، دقت کنید  که این کار را به آرامی در ساقه انجام دهید. آبیاری عمیق به رسیدن آب به ریشه گیاه کمک می کند.

اگر گیاه گوجه‌فرنگی را در گلدان می‌کارید، باید در طول فصل رشد به طور منظم‌تری نسبت به گیاهان در زمین به آنها کود بدهید زیرا گیاهان گلدانی شما نمی‌توانند مواد مغذی را از خاک جذب کنند.

 اگر گیاهان شما علائمی مانند زردی یا افتادن برگ ها یا عدم گلدهی را نشان می دهند، بنابراین نباید زیاد به گیاه گوجه فرنگی خود کود  بدهید.

از PH خاک خود غافل نشوید.  در صورت نامناسب بودن سطوح  PH  برای تقویت رشد گوجه فرنگی  کودی که استفاده می کنید مفید نخواهد بود. برای بهترین نتیجه، PH خاک را بین 6.2 تا 6.8 نگه دارید.

با تشکر از توجه شما آل کود

بهترین کود برای رشد گوجه فرنگی
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *