بهترین زمان کاشت نهال

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

چه زمانی برای کاشت نهال مناسب است؟

پیدا کردن زمان مناسب برای کاشت نهال به عوامل متعددی بستگی دارد، این عوامل می‌تواند در به وجود آوردن نهالی پرقدرت و با بازدهی بالا نقش بسیار مهمی داشته باشد. اگر فکر می‌کنید که کاشت نهال با کندن یک حفره و قرار دادن نهال در آن به اتمام می‌رسد کاملاً در اشتباه هستید، زیرا عوامل متعددی وجود دارد که باعث می‌شود نهالی پرقدرت داشته باشید. در این مقاله از سایت آل کود به بررسی بهترین زمان برای کاشت نهال می‌پردازیم و از شما می‌خواهیم برای به دست آوردن اطلاعات تا انتها با ما همراه باشید.

 

قواعد کلی در پیدا کردن زمان مناسب در کاشت نهال

به طور کلی می‌توان گفت که کاشت نهال به عواملی چون: منطقه مورد کاشت نهال، زمان خواب درخت، عدم کاشت نهال در زمان نزدیکی به سرما و یخبندان و عدم کاشت نهال در زمان نزدیکی به هوای بسیار گرم و کم آبی بستگی دارد.

خرید و فروش نهال میوه

تعیین بهترین زمان کاشت نهال

 

در زمان کاشت نهال به این نکته توجه کنید که بهتر است زمانی را انتخاب کنید که نهال فرصت کافی برای مقاوم سازی ریشه‌های خود داشته باشد. در نتیجه شما نهال را در زمانی بکارید که از خطراتی مانند: گرمازدگی، کمبود آب و سرمازدگی مصون باشد.

 بسیاری از کشاورزان می‌گویند اواخر تابستان یا اوایل پاییز بهترین زمان برای کاشت نهال است، اما این قاعده برای تمامی درختان مفید نیست. شما با توجه به منطقه آب و هوایی خود و نوع درختی که می‌کارید زمان کاشت نهال را مشخص کنید.

اسید هیومیک برای رشد نهال

زمان کاشت نهال در مناطق سردسیری

توجه کنید که در مناطق سردسیر نسبت به مناطق گرمسیر زمان کاشت نهال محدودتر است، زیرا زمانی که می‌خواهید گودال را حفر کنید زمین باید گرم باشد و همچنین برای اینکه نهال تبدیل به درختی تنومند شود باید فرصت ایجاد ریشه‌های پرقدرت در خاک را داشته باشد.

جهت جلوگیری از تاثیر سرمای زمستانه بر روی نهال بهتر است در مناطق سردسیر پس از سپری شدن پاییز و زمستان کاشت نهال را انجام دهید، زیرا درخت پس از شروع فصل سرما به خواب زمستانه رفته و فرصت رشد ریشه در آن زمان وجود ندارد.در نتیجه در مناطق سرد بهتر است نهال را در اوایل بهار بکارید.

کود کامل 10Xshock برای نهال میوه

زمان کاشت نهال در مناطق گرمسیر

برای بسیاری از گیاهان فصل پاییز بهترین زمان برای کاشت نهال است زیرا قبل از رسیدن سرمای زمستان و خواب زمستانی گیاه، ریشه رشد خود را انجام دهد.

 از آنجا که برای یک نهال ریشه بسیار مهم است در نتیجه در مناطق گرمسیر باید در فصل پاییز نهال کاشته شود، زیرا کم کم گیاه برای رفتن به خواب زمستانه خود را آماده می‌کند و در آن زمان نیاز به مواد غذایی زیاد ندارد.

 مناطقی که زمستانهای متعادل دارد به گیاه این فرصت را می دهد که ریشه را گسترش داده تا بتواند در تابستان‌های گرم از خود مقاومت نشان دهد.

کود کامل 10Xshock برای نهال میوه

تاثیر فصل خواب درخت در زمان کاشت

فصل خواب زمانی مناسب و کوتاه در اختیار گیاه قرار می‌دهد تا بتواند ریشه‌هایی که ضعیف است را قوی کند. از آنجا که در فصل رشد، فشار زیادی بر روی ریشه است فرو رفتن گیاه در خواب می‌تواند گیاه را به داشتن ریشه‌های قوی‌تر برای فصول دیگر سال آماده کند‌.

کاشت نهال

بررسی عوامل موثر در کاشت نهال

محیط زندگی نهال

تبدیل شدن یک نهال به درختی نیرومند و پرقدرت با بازدهی بالا تحت تاثیر محیط زندگی آن است و با کمبود عوامل محیطی که نهال به آن احتیاج دارد رشد گیاه نیز دچار اختلال خواهد شد. به طور مثال به این نکته توجه کنید که گیاهی که به آب کمی احتیاج دارد را می‌توانیم در مناطق خشک و بیابانی بکاریم و گیاهان پر آب احتیاج به محیطی دارند که آب فراوانی در آن وجود داشته باشد.

اگر نهال را با توجه به ویژگی‌های جغرافیایی و محیطی در زمان درست نکاریم باعث از بین رفتن و خشکیدن نهال می شویم.

نهال پسته بهتر است یا بذر پسته

فصل کاشت نهال

برای کاشت نهال باید به آب و هوای آن منطقه و محیط زندگی آن توجه کرد. در اینجا با توجه به گرمسیر یا سردسیر بودن محیط به این نکته می‌رسیم که نهال را در چه فصلی از سال بکاریم. به طور مثال گیاهانی که گرما را دوست دارند در فصل گرم رشد بیشتری می‌کنند و گیاهانی که سرما دوست هستند نیز در فصل زمستان رشد بیشتری دارند.

انواع کود آمریکایی

برای رشد سریع نهال چه باید کرد؟

سلامت نهال مورد کشت

اگر می‌خواهید که با کاشت نهال به بهره‌وری بالا برسید در کنار فراهم کردن شرایط مورد نیاز آن، باید از یک نهال سالم و قوی استفاده کنید. شما باید از نهالی استفاده کنید که از سلامتی آن مطمئن باشید. به طور مثال نهال شما باید دارای جوانه‌هایی سالم بوده، هیچ گونه زخم و آسیب دیدگی در نهال وجود نداشته، اثری از آفت و حمله شته‌ها بر روی آن نبوده، ریشه‌های آن سالم و دچار پیچ خوردگی نباشد. با داشتن تمامی این ویژگی ها شما می توانید از سلامتی نهال مطمئن باشید.

نهال پسته بهتر است یا بذر پسته

 

 

 

بهترین کود برای درخت گردو

عوامل محیطی مورد نیاز کاشت نهال

عواملی مانند: نور، آب، دما، رطوبت و تغذیه بر رشد نهال تاثیر زیادی دارد. همچنین مدت و کیفیت تابش نور می‌تواند از عواملی باشد که بر سرعت یا عدم سرعت رشد نهال تاثیر داشته باشد.

از آنجا که کمیت تابش نور در فصول مختلف سال متفاوت است، به این نکته توجه داشته باشید که هرچه میزان تابش نور بر نهال بیشتر باشد میزان فتوسنتز در آن نیز افزایش یافته و گیاه سبزینگی بیشتر و باردهی بهتری خواهد داشت.

از دیگر عوامل که در پرورش نهال و کاشت آن تاثیر بسیاری دارد، آبیاری است که باید در استفاده از آن تعادل رعایت شود. نباید گیاه خیلی خشک شده و یا خیلی غرقاب شود.

عامل دیگر کود مناسب است که در پرورش و کشت نهال بسیار مهم است. با توجه به زمین مورد نظر و آزمایش خاک، نوع گیاه کاشته شده باید مناسب ترین کود را استفاده کرد. البته شما می‌توانید از یک کود کامل مانند کود شوک ۱۰ ایکس آمریکایی استفاده کرده و تمامی عناصر مورد نیاز نهال را مرتفع نمایید.

برای رشد سریع نهال چه باید کرد؟

جمع بندی

 

به این نکته توجه کنید که شما با کاشت نهال در زمان مناسب باعث به وجود آوردن درختی مقاوم با ریشه‌های قوی با باردهی بهتر خواهید شد، در نتیجه باید به عوامل متعددی که در مقاله بالا به آن اشاره کردیم واقف بوده، در زمان درست و با توجه به منطقه آب و هوایی خود به کاشت نهال بپردازید.

 به نهال این اجازه را بدهید که در دوره رشد صحیح، قوی شده و بتواند سالیان سال باردهی فراوانی داشته باشد. شما می‌توانید جهت مشاوره در مورد کاشت نهال با کارشناسان آل کود تماس برقرار کنید.

برای رشد سریع نهال چه باید کرد؟
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *