برای رشد سریع نهال چه باید کرد؟

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

برای رشد سریع نهال چه باید کرد؟

برای رشد سریع نها چه باید کرد؟ : وقتی باغدار نهالی می خرد، با هزار امید و آرزو نسبت به کاشت آن اقدام می نماید؛ درخت کاری سنت پسندیده ای است که از گذشته های دور در میان مردم رواج داشته و کمتر کسی را می توان یافت که کاشت و پرورش نهال به ذهنش خطور نکرده باشد یا نهالی نکاشته باشد.

نهالی که به قصد رشد و نمو کاشته می شود کوچک و ضعیف بوده و جهت تبدیل شدن به آن حدی که بتواند علاوه بر استوار ماندن به تولید میوه بپردازد و در نهایت به درختی تنومند تبدیل گردد تا علاوه بر چیدن میوه های فراوان از آن بتوان زیر سایه آن نیز سیزده را به در کرد، نیازمند مواد ضروری برای رسیدن به این مرحله می باشد؛ درست مانند نوزادی که برای تبدیل شدن به انسان بالغ نیاز به توجه و رسیدگی و دریافت مواد غذایی مقوی می باشد، برای نهال نیز این مثال صدق می کند.

تغذیه نهال:

بدون شک نهال ها مانند دیگر موجودات زنده برای رشد مطلوب نیازمند مواد ویژه و ضروری هستند و تا وقتی آن ها را در کنار دیگر عوامل دریافت نکنند، در همان اندازه خریداری شده باقی می مانند و رشد قابل توجهی نخواهند کرد حتی در موارد شدید کمبود نهال خشک می گردد؛ پس اگر در چیدن میوه های خود از درخت آینده تان مصمم هستید بایستی به برنامه تغذیه و نیازهای آن اهمیت بدهید و ما را در کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای مقاله یاری نمایید.

و اما به راستی برای رشد سریع نهال چه باید؟ مواردی را که در ادامه مطلب ذکر می کنم بسیار مهم و در عین حال آشنا برای شما خواهد بود که به احتمال زیاد نسبت به آن بی توجه بوده یا اطلاعات کافی ندارید.

۱)اولین قدم خرید نهال می باشد که نکته قابل توجه در این امر کاشته شدن هر نهال در بومی منطقه خود است؛ بنابراین اگر در فکر خرید نهالی غیر از بومی منطقه خود هستید باید عرض کنم انتظار رشد سریع از آن را نداشته باشید.

۲)در زمان مناسبی از سال نهال خود را بکارید! به عنوان مثال کاشت نهال در اواخر بهار یا تابستان به دلیل گرم بودن هوا سبب آسیب رسیدن به آن و حتی خشک شدن نهال می گردد یا حتی اگر چنین اتفاقی نیوفتد چند ماه خود را بیخودی صرف رسیدگی به آن کرده اید؛ در حالی که می توانستید با کاشت در زمان مناسب زودتر به نتیجه برسید.

۳)نهال خود را در مکان مناسبی بکارید! کاشته شدن نهال در مناطق سایه وار مانند کنار ساختمان، تیرهای برق و بسیار نزدیک به درختان دیگر کار اشتباهی است زیرا نهال را از منبع نور خورشید جهت رشد موثر محروم می سازد.

۴)گودال مناسبی جهت رشد راحت ریشه بکنید: با انتخاب بیل مناسب و حفر گودال ۲ تا ۳ برابر عرض و طول ریشه، به قرار دادن بهتر ریشه نهال اقدام نمایید. حفر گودال با عمق مناسب، رشد ریشه و رساندن مواد غذایی ضروری به نهال را بهبود می بخشد.

۵)از خاک غنی برای پر کردن گودال استفاده نمایید اگر خاک شما غنی نباشد از کود کمپوست، کودهای آلی یا تفاله میوه ها جهت تقویت اولیه نهال استفاده نمایید.

۶)نسبت به آبیاری اقدام نمایید و با توجه به اندازه درخت مقدار آن را خودتان تشخیص دهید؛ لازم است بدانید حداقل آب برای نهال تازه کاشته شده ۵ لیتر می باشد.

۷)از کودهای مناسب برای تغذیه سالانه و ماهانه نهال خود استفاده کنید زیرا بهترین راه و اصلی ترین راه جهت دریافت مواد مغذی افزودن کود به درخت می باشد؛ با کمک کود نهال از پایه و اساس بهتر تقویت شده و جهت تولید میوه های درشت و با کیفیت آماده می گردد. اما مهم ترین عناصر و مواد مغذی برای رشد سریع نهال کدام ها هستند؟

در جدول تناوبی دسته ای عنصر ها وجود دارند که برخی از آن ها در دسته عناصر کم مصرف و برخی دیگر پر مصرف قرار دارند؛ توجه داشته باشید نباید این طرز فکر را در مورد عناصر کم مصرف بکار ببرید که چون میزان مصرف کمی دارند پس می توان از آن ها چشم پوشی کرد! این طرز فکر اشتباه را هرگز در ذهن پرورش ندهید زیرا اگر سهل انگاری در تامین این عناصر صورت گیرد از جایی که فکرش را هم نمی گردید ضربه خواهید خورد.

پس تامین عناصر و مواد غذایی به مقدار کافی و با رعایت اصل اعتدال بایستی صورت گیرد؛ آنچه که باعث می شود نهال شما در مدت زمان کوتاه به حداکثر رشد برسد بهره مند شدن از عناصر و مواد غذایی ضروری از جمله پر مصرف می باشد. پس قبل از کوددهی به کمک آزمایش خاک از موجودی بستر کشت نهال و کمبود های آن آگاه شوید و سپس با مشورت گرفتن از مشاوران کار بلد نسبت به خرید کود اقدام نمایید.

اکنون به بررسی چند مورد از کودهای پر مصرف توصیه شده خواهیم پرداخت.

برای رشد سریع نهال چه باید کرد؟

کودهای نیتروژنه:

اگر هدف تان رشد سریع نهال می باشد، از کاربرد عنصر نیتروژن در رشد سریع غافل نشوید زیرا در همه گیاهان و درختان تامین عنصر ازت پایه ثابت برنامه های تغذیه ای می باشد؛ عنصر نیتروژن قبل از وارد شدن درخت به فاز زایشی پس از گذراندن فاز رویشی نقش مهمی دارد و بایستی در مرحله رویشی جهت نتیجه سریع تر به درخت اضافه گردد.

کودهای آهن دار:

یکی دیگر از مهم ترین کودهای رشد سریع نهال، کود آهن می باشد زیرا اکثر خاک های کشور با کمبود این عنصر مواجه بوده و در تمامی مراحل رشد گیاه اثر خود را پس از رسیدن نشان می دهد و منجر به رشد و نمو هر چه بهتر می گردد.

کودهای منیزیم دار:

بدون شک از اهمیت فرآیند فتوسنتز در رشد سریع گیاه به دلیل مواد حاصل از آن واقف هستید؛ عنصر منیزیم تولید کلروفیل گیاهی و به تبع آن فتوسنتز را افزایش می دهد و از این طریق رشد نهال را تسریع می کند.

سخنان پایانی:

نهال ها با اندازه کوچک خود و نشانه امید برای آینده بسیاری از افراد را به سمت کاشت آن علاقه مند می گرداند؛ اهمیت این موضوع چنان است که در تقویم روز ۱۵ اسفند به روز درخت کاری شهرت دارد. آنچه که در تداوم رشد نهال و تبدیل آن به درخت پرسود اهمیت دارد، توجه به نکات راه های رشد سریع نهال می باشد که به طور مفصل در این مقاله بدان پرداخته شد.

با تشکر از توجه شما جهت افزایش سطح علمی و تجربی آل کود ما را از نظرات، پیشنهادات و بخصوص انتقادات سازنده خود بهره مند سازید.

آل کود

برای رشد سریع نهال چه باید کرد؟
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

3 دیدگاه ها

 • سلام باتوجه به تفاسیر بالا برای نهال یک ساله(بادام -آلو- زردآلو) چه کودی پیشنهاد میدید؟لطفا قیمت ومیزان مصرفش راهم بفرمایید.ممنونم

  • با سلام
   با توجه به منطقه و محیط و آب و هوا متغییره
   لطفا از طریق ارتباط با کارشناسان آل در هر ساعت از شبانه روز از مشاوره رایگان بهره مند شید
   با تشکر از توجه شما آل کود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *