بهترین کود برای ذرت

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

آیا به دنبال بهترین کود برای رشد ذرت هستید؟
آیا نمی دانید کدام فرمول و کود برای ذرت مناسب است؟

کود برای یک گیاه می تواند معنی مرگ یا زندگی داشته باشد. ذرت جزو گیاهانی است که مقاوم بوده و رشد آن نیز نسبتاً آسان است. اما مهم است که محصول خود را به درستی کوددهی نمایید تا به حداکثر پتانسیل رشد خود برسد. در این مقاله ما بر آنیم تا مواد مورد نیاز ذرت و بررسی بهترین کود مورد نیاز آن بپردازیم پس با ما همراه باشید.

بهترین کود برای رشد ذرت علوفه ای

شناخت ذرت

ذرت در آب و هوای گرم بهتر رشد می کند و ph مناسب آن بین ۵ونیم تا ۶ونیم می باشد، که این مقدار برای دریافت نیتروژن کافی است.
بعد از اینکه زمین را با آزمایش خاک تشخیص دادید می توانید از کود مناسب نیتروژن دار برای مصرف ذرت استفاده کنید. معمولاً ذرت در باغ های که کوچکتر هستند رسد بهتری دارد زیرا گرده افشانی در آنجا بهتر صورت می‌گیرد.

خاک ذرت باید گرم باشد و در معرض سرما زدگی و انجماد قرار نگیرد. بهتر است کاشت ذرت در اواسط بهار انجام شود. ذرت برای خوشمزه شدن و سالم بودن به سه ماده مغذی نیتروژن، فسفر و پتاسیم احتیاج دارد. همچنین ماده ی دیگر مورد نیاز ذرت کلسیم است.

شما برای پرورش ذرت قبل از کاشت احتیاج دارید که باغ خود را آماده کنید تا بتوانید ذرت شیرین تر و تردتری به دست آورید. ابتدا باید در فصل پاییز باغ را با کمپوست کوددهی کرده تا خاک توانایی بارور کردن بذر شما را داشته باشد.

کمپوست ماده مغذی نیتروژن را گیاه در حین تغذیه و رشد به آن محتاج است را خود دارد. کمپوست را با خاک مخلوط کرده، باید بین ۴ تا ۶ اینچ در عمق فرو رود تا به ریشه ذرت برسد.

همچنین قبل از اینکه بذر ها را در زمین بکارید باید باغ را از هرگونه علف هرز و هر چیزی که مانع بلوغ ذرت می شود پاک کنید تا فضای کافی برای رشد ذرت آنهم در چندین ردیف بدون ازدحام وجود داشته باشد.

کاشت ذرت و هر‌آنچه باید بدانید

نیاز های ذرت

گیاهان نیز مانند انسان ها برای اینکه سالم باشند و به رشد کافی برسند به مواد مغذی محتاج هستند. گیاهان علاوه بر نور خورشید و آب به کود نیازمند می باشند و از آنجا که این مواد مغذی را به طور کامل نمی تواند از خاک بگیرند به وسیله کود آن را تامین می‌کنند.
آیا می دانید چه کودی برای ذرت مناسب است؟
قبل از اینکه به بررسی کود مناسب بپردازیم باید چند توصیه در مورد چگونگی پرورش ذرت به شما ارائه دهیم پس با ما همراه باشید.

کود کامل 10Xshock برای ذرت

نوع خاک

آیا می دانید که ذرت به چه خاکی محتاج است؟

توجه به این نکته مهم است که بدانید در حال حاضر خاک شما چه نوع موادی در خود دارد، تا از کود بیشتر از مقدار معین استفاده نکنید. خاک شما برای ذرت باید حاصلخیز باشد تا بتوانید ذرتی خوش طعم و بازار پسند به دست آورید.
ذرت برای رشد به عناصر npk احتیاج دارد. شما می توانید با آزمایش خاک این اطلاعات را به دست آورید. در کنار این موارد، ذرت به خاکی احتیاج دارد که زهکشی خوبی داشته و مرطوب باشد. معمولاً ذرت در خاک های رسی خوب رشد نمی کند. همچنین خاک هایی که بیش از حد مرطوب هستند کلوخه شده و به ریشه ذرت آسیب می رساند. خاک مورد نظر باید همیشه مرطوب اما نه خیس باشد.

مواد مغذی مورد نیاز ذرت

همانطور که اشاره کردیم ذرت برای رشدبه عناصری چون: کلسیم، نیتروژن، فسفر و پتاسیم نیازمند است. این مواد در کنار همدیگر می توانند تغذیه کافی و مناسب را برای ذرت به همراه داشته باشند. در ادامه به بررسی عملکرد این مواد مغذی خواهیم پرداخت.

کلسیم

همانطور که انسان ها و حیوانات برای تقویت استخوانها و دندانها خود به کلسیم احتیاج دارند، گیاهان هم جهت ساختن دیواره سلولی خود نیازمند کلسیم هستند. همچنین کلسیم می تواند از بیماری ها در گیاهان جلوگیری نماید.

نیتروژن

مهمترین فاکتور رشد و حیاتی ترین ماده مغذی مورد نیاز ذرت نیتروژن است. ذرت به این پروتئین جهت بافت سلولی، رشد سالم ساقه ها و برگ احتیاج دارد. اگر نیتروژن در گیاه بیش از حد باشد کیفیت آن را کاهش داده و به گیاه آسیب می رساند.
کمبود نیتروژن در ذرت رشد گیاه را کم و کمتر کرده، برگ ها را زرد می‌کند و باعث بروز بیماری در آن می شود.

فسفر (فسفات)

از عناصر دیگر مورد نیاز ذرت که به انتقال و جذب مواد مغذی به روش ذخیره انرژی کمک می کند فسفات است. همچنین فسفر به گل و دانه گیاه کمک می کند تا بهترین رشد و تولید را داشته باشد.
فسفر گیاه را در برابر بیماریها مقاوم کرده و از پوسیده شدن ریشه جلوگیری می کند. کمبود فسفر باعث خشک شدن گیاه، پژمرده شدن آن و به وجود آمدن رنگ های ناسالم در برگهای گیاه خواهد شد.

پتاسیم (پتاس)

گیاهان به پتاسیم نیاز دارند، زیرا پتاسیم به آنها کمک می کند آب و مواد غذایی را در خود حفظ کرده و مقاومت شان در برابر تنش های محیطی مانند دمای بالا، آفات، حشرات و قارچ ها بالا رود. گیاهانی که کمبود پتاسیم دارند ضعیف شده، علائم بیماری در آنها هویدا شده و تولید آنها نیز کاهش پیدا خواهد کرد.

کود های آلی

از کود های عالی می توانیم برای ذرت استفاده کنیم زیرا آنها ارزش غذایی زیادی دارند. در ادامه به بررسی چند نوع از این کود های آلی می پردازیم.

کمپوست

طبیعی ترین و ارگانیک ترین نوع کودی که می توانید پیدا کنید که ترکیبات طبیعی داشته باشد، کود کمپوست است. این کود مواد مغذی دارد که می‌تواند گیاه را زنده نگه دارد.

پودر استخوان

از کودهای آلی دیگر می توانیم به پودر استخوان اشاره کنیم که اثرگذاری این کود کند بوده اما ریشه را به هیچ وجه نمی سوزاند.

کنجاله پنبه دانه

این کود بهتر است برای محصولات اسیدی استفاده شود که سطح ph آنها پایین می باشد.

جلبک دریایی

از کودهای آلی دیگر می توانیم به کود جلبک دریایی اشاره کنیم که با داشتن سطح بالای کلوئید به خاک کمک می کند.

کود گاوی تازه

سطح نیتروژن آن پایین بوده اما می‌توان از نوع تازه آن استفاده کرد و نیاز به کهنه شدن ندارد.

سنگ فسفات

این کود فسفر بالایی داشته اما عملکرد آن کند بوده و ریشه را نمی سوزاند.
همانطور که اشاره کردیم بهتر است از کودی استفاده کنید که دارای تعادل در کلسیم، فسفر و نیتروژن باشد تا بتوانید ذرتی سالم و خوش طعم روانه بازار کنید.

زمان مصرف هیومیک اسید برای ذرت

جمع بندی

قبل از کاشت ذرت با استفاده از کمپوست خاک خود را آماده کنید. به وسیله ی کیت آزمایشی خاک خود را آزمایش کرده تا نتیجه آن شما را در تصمیم گیری درست برای استفاده از کود کمک کند.
برای استفاده از هر کودی دستورالعمل های روی بسته را بخوانید تا بتوانید استفاده درست از آن داشته باشید. تقریباً تمامی گیاهان حتی ذرت جهت رشد سالم به نیتروژن، فسفر، پتاسیم و کلسیم نیازمند هستند. همچنین در کنار این کودها می توانید از کود های آلی مانند کود جلبک دریایی استفاده کنید.

در این مقاله سعی کردیم به بررسی عناصر، آب و مواد مورد نیاز ذرت اشاره کرده و شما باغدار محترم را در مورد مصرف بهترین نوع کود برای ذرت آگاه کنیم‌.

افزایش تناژ ذرت علوفه ای
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *