کود گوگرد برای سیب زمینی

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کودهای شیمیایی انواع مختلفی دارند و تمامی عناصر مورد نیاز گیاهان را تامین می‌کنند. کود گوگرد در طیرشدن مراحل رشد گیاهان نقش موثری دارد. این مطلب درباره مزیت های استغفاده از کود گوگرد برای سیب زمینی است.

عنصر گوگرد

گوگرد از عناصری است که در خاک به شکل محدود وجود دارد اما برای رشد گیاهان به ویژه غلات ضروری است. گیاهان این عنصر را به صورت سولفات جذب می‌کنند. این ترکیب متحرک بوده و با رطوبت زیاد سریع از خاک شسته می‌شود. کمبود گوگرد روی گیاهان اثرات منفی زیادی دارد و باید با کودهای حاوی گوگرد این کمبود رفع شود. گوگرد روی اجزای تشکیل دهنده ساختار گیاه و همینطور تولید آنزیم های ضروری موثر است و یکی از عناصر اصلی در تشکیل آمینو اسیدهاست که سازنده پروتئین در گیاهان هستند. تولید کلروفیل هم در گیاه تحت تاثیر گوگرد می‌باشد. این عنصر قدرت انتقال خوبی ندارد به همین علت نیاز گیاه به گوگرد از ابتدا تا انتهای تولید محصول وجود دارد.

کود گوگرد برای سیب زمینینشانه های کمبود گوگرد در گیاهان

در گیاهانی که دچار کمبود گوگرد شده اند، کمبود گوگرد در برگ ها و بافت های جدیدتر مشکلاتی را بوجود می‌آورد در حالی که برگ های قدیمی تر و‌ مسن سالم به نظر می‌آیند. رشد کمتر برگ ها و زرد شدن آن ها در اثر کمبود گوگرد است. همچنین نبود عنصر موجب می‌شود تا بازدهی و رشد گیاه کاهش پیدا کند. تامین گوگرد کافی باعث رشد مطلوب گیاه و زودتر رسیدن محصولات می‌شود.

بیشتر بخوانید: فصل برداشت زعفران در خراسان شمالی

نشانه ها و علائم کمبود گوگرد در درختان و گیاهان مختلف متفاوت است. از شاخص ترین علایم ظهور برگ های جدید به شکل فنجانی و رنگ زرد است و ممکن است حاشیه قرمز رنگی به خود بگیرند. گل ها کوچکتر از اندازه طبیعی هستند. گوگرد موجب می‌شود تا رشد رویشی گیاه بهتر شود اما گل ها رشد نکنند در نتیجه تولید محصول کاهش پیدا کند. در غلات و محصولات زراعی علفی رشد برگ های جدید زرد رنگ نشانه ای از کمبود گوگرد است. به دلیل اینکه گوگرد در گیاه کم تحرک است باعث می‌شود برگ های نوظهور نتوانند گوگرد را از برگ های قدیمی بگیرند.

کود گوگرد

برای رفع کمبود گوگرد در گیاهان استفاده از کودها ضروری است. کودهای گوگرد دار عموما به شکل محلول سولفات هستند . کودهایی مثل آمونیوم سولفات سرعت عمل بالایی در تامین گوگرد گیاهان دارند. سولفت پتاسیم نوع دیگری ازکودهای گوگرد است که در صورت کمبود همزمان گوگرد و پتاسیم برای گیاه استفاده می‌شود. هر چند این کودها کمتر تولید شده و به راحتی در دسترس قرار نمی‌گیرند.

کودهای گوگرد دار در صورتی که خاک رطوبت کافی داشته باسد به سرعت حل شده و باعث آزاد شدن سولفت می‌شوند. قبلا گفته شد که نوع گوگرد قابل جذب برای گیاهان سولفات است. گیاه قادر به جذب عنصر گوگرد نیست چرا که تحرک کمی دارد اما وقتی به شکل سولفات باشد با سرعت بالایی جذب گیاه شده و عملکرد خود را آغاز می‌کند.

کود گوگرد برای سیب زمینیانواع کود گوگرد دار

امروزه حدودا ۲۰ نوع کود گوگرد با نام های تجاری مختلف وجود دارد که گاهی کشاورز را در انتخاب کود مناسب سردرگم می‌کند. برای تشخیص کود مناسب بهتر است کشاورزان با متخصصان این حوزه مشورت کرده و راهنمایی بگیرند.

کودهای گوگردی را به چهار گروه تقسیم کرده اند: کودهای سولفات، کودهای حاوی عنصر گوگرد، کود ترکیبی از سولفات و گوگرد عنصری و کود گوگرد مایع

موارد مصرف هر کدام از این کودها متفاوت بوده و به نوع محصول و وضعیت زمین بستگی دارد.

نحوه عملکرد کود گوگرد

گوگذد به شکل طبیعی و‌ مواد آلی برای گیاه قابل جذب نیست بنبراین باید طی فرآیندی به سولفات تبدیل شود.به همین علت از کودهاس سولفاته استفاده می‌کنند‌. اگر از کود گوگرد استفاده شود مدتی طول می‌کشد تا گوگرد به شکل سولفات آزاد شود و این کار به وسیله میکروب های موجود در خاک انجام می‌شود. تبدیل آهسته گوگرد به سولفات باعث می‌شود گیاه برای مدت طولانی تری عنصر گوگرد داشته باشد.

کود گوگرد برای سیب زمینی

گوگرد برای گیاه سیب زمینی یکی ازعناصر مغذی پر اهمیت است و در مراحل مختلف رشد این گیاه تاثیرات زیادی دارد. کود گوگرد برای سیب زمینی مزایای زیادی داشته و در برنامه کوددهی این گیاهان ثابت شده است. تاثیر کود گوگرد برای سیب زمینی در سه بخش باردهی، اصلاح خاک و مبارزه با آفت ها قابل مشاهده است.

کود گوگرد برای سیب زمینیتاثیرات کود گوگرد روی سیب زمینی

یکی از اصلی ترین نقش های گوگرد در گیاهان تحریک آنزیم ها برای تولید پروتئین بیشتر است. سیب زمینی گیاهی ست که پروتئین بالایی داشته و در آن ذخیره شده است. گوگرد با افزایش میزان پرپتئین روی کیفیت بیشتر سیب زمینی تاثیر دارد.

عنصر گوگرد این توانایی را دارد تا املاح و عناصر اضافی در خاک مثل آهک و شوری یا قلیایی بودن خاک را از بین ببرد و خاک را اصلاح کند. این اصلاح خاک باعث می‌شود عناصر مغذی راحت تر جذب سیب زمینی شوند.

بیشتر بخوانید: کود 10-52- 10 برای درخت پرتقال

گوگرد باعث دفع حشرات و آفت ها می‌شود. این عملی طبیعی بوده و به گیاه کمک می‌کند تا کم تر دچار بیماری های مختلف و قارچ ها شود. همینطور مصرف سموم شیمیایی برای سیب زمینی را کاهش می‌دهد.

استفاده از کود گوگرد برای سیب زمینی با دو روش محلول پاشی و آبیاری انجام می‌گیرد. به دلیل اینکه این کودها به راحتی در آب حل می‌شوند و بعد ازحل شدن سریعا وارد فاز عملی شده و عملکرد خود را آغازمی‌کنند. زمان مصرف این کود برای گیاه سیب زمینی قبل از گلدهی و بعد آن و حدود ۲۰ روز قبل از برداشت سیب زمینی هاست.

کود گوگرد برای سیب زمینی
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *