کود 10-52- 10 برای درخت پرتقال

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

یکی از محبوب ترین مرکبات بین مردم پرتقال است. برای اینکه نهال پرتقال به خوبی رشد کند و میوه ی مطلوبی بدهد باید به اندازه کافی به ان رسیدگی شود. یکی از کود های بسیار خوب کود 10-52- 10 برای درخت پرتقال است.

درخت پرتقال

درختان پرتقال معمولا همیشه سبز و پر از برگ هستند و ارتفاع این درختان تقریبا نزدیک به ده متر می رسد. هرچند که میزان ارتفاع نهال پرتقال بستگی به نوع ان هم دارد. میوه پرتقال توسط تاجران برای اولین بار از کشور پرتقال وارد شد به همین علت است که این میوه در زبان هایی مثل ترکی، یونانی، عربی و…. همان پرتقال نام دارد که بسیار شبیه به نام کشور پرتغال است.

کود 10-52- 10 برای درخت پرتقالاین میوه دارای ویتامین ث زیادی است که برای زمان سرما خوردگی ‌بسیار پیشنهاد می‌ شود. از معروف ترین نوع این میوه می توان به تامسون اشاره کرد. از بزرگ ترین کشور هایی که در زمینه پرورش پرتقال فعالیت می کند می‌ توان به بیروت اشاره کرد.

بیشتر بخوانید: کود ۱۰-۵۲-۱۰ برای درخت سیب

طریقه اماده سازی و کاشت نهال پرتقال

برای اینکه نهال پرتقالی که می کارید به خوبی محصول دهد باید دو الی سه ماه قبل از کاشت نهال ها زمین را اماده کنید. منظور از اماده سازی خاک یعنی ان را زهکشی کنید. در زمان کاشت نهال های پرتقال باید با اندازه و فاصله متناسب از یک دیگر نهال ها را بکارید که پس از بزرگ شدن برگ ها و شاخه های ان ها به یک دیگر اسیب نزنند.

برای‌کاشت نهال پرتقال باید به عمق هفتاد گودال در فاصله های مشخص برای جایگذاری، نهال ها را حفر کنید.

پس‌ از این که زمین اماده شد باید با دقت بسیار زیاد ریشه های نهال ها را به طوری که اسیب نبینند از خاک های اضافی تمیز کنید و داخل گودال قرار داده و با خاک مناسب و کود های تقویتی مثل کود 10-52- 10 برای درخت پرتقال پر کنید. منظور از کود های تقویتی و غنی این است که این کود ها دارای نیروژن، فسفر و مواد مغذی دیگری مثل روی، مس، اهن و….. باشند. این عناصر موجود در کود باعث می شود نهال از ریشه بسیار قوی شده و محصولات مطلوبی را در زمان  باروری تولید کند.

کود 10-52- 10 برای درخت پرتقالپس از اینکه نهال های پرتقال کاشته شد باید به طریقه ابیاری ان ها بسیار توجه کرد. درخت های پرتقال نباید در مدت زمان طولانی در آب قرار بگیرند چون ریشه ان ها می پوسد و از بین می رود ولی همان طور که ابیاری زیادی را دوست ندارند از اینکه ریشه ان ها خشک شود هم ناراضی هستند. به همین علت قبل از کاشت نهال ها از روش زهشکی کردن زمین استفاده می کنند تا اب به مقدار کافی در بین خاک برود و برای ریشه های ان ها محیطی مرطوب را فراهم کند.

کود دهی درختان پرتقال

یکی از مهم ترین بخش های رسیدگی به درخت رساندن به موقع و به مقدار کافی کود است. به درختان باید حدود سه الی چهار بار در سال کود دهید. بهترین زمان کود دادن به درختان فصل پاییز و زمستان است که رشد درختان در این زمان بیشتر می شود. کود 10-52- 10 برای درخت پرتقال مناسب ترین کود موجود در بازار است.

پرتقال از لحاظ ظاهری به چند دسته ی پرتقال های نافدار، پرتقال خونی، پرتقال های گرد تقسیم می شود.

زمان مناسب برای کاشت نهال پرتقال

زمان مناسب برای کاشت نهال پرتقال وقت خواب نهال است. فصل پاییز زمان‌ خواب نهال بوده و علت اینکه نهال باید در این زمان کاشته شود بخاطر این است که گیاه با موقعیتش خو بگیرد. لازم به ذکر است که کاشت نهال پرتقال به منطقه اب و هوایی هم بستگی دارد.

کود ۱۰-۵۲-۱۰

یک گیاه یا نهال برای رشد به عناصری نیاز دارد که روند رویش و رشد را سریع تر می کند که این عناصر تاثیر گذار شامل نیتروژن، پتاسیم، فسفر است. برای اینکه این عناصر به گیاه برسند می توان از کود های موجود در بازار خصوصا کود ۱۰-۵۲-۱۰ استفاده کرد. در ترکیبات این کود سعی شده از عناصر لازمه برای گیاهان که بشدت برای رشد ان ها ضروری است استفاده شود. نیتروژن که بخش عمده ای از عنصر موجود در کود 10-52-10 برای درخت پرتقال است، بر روی تولید میوه و دانه گیاه اثر می گذارد. نیتروژن با تامین پروتئین گیاه جلوی زرد شدن و افت زدن را می گیرد. پس از نیتروژن، فسفر نقش بسیاری در فتوسنتز گیاه دارد و در رشد ریشه و شکوفه زدن نهال اثر بخش است. اگر فسفر به گیاه نرسد موجب ضعیف شدن ساقه و از بین رفتن جوانه ها می شود.

کود 10-52- 10 برای درخت پرتقالاین کود به صورت پودر در بازار موجود است و طریقه ی مصرف ان به صورت حل‌کردن در اب بوده که پس از ان محلول طبق دستور مصرفی به نهال یا گیاه داده می شود. یکی از مزایای محلول بودن کود 10-52- 10 برای درخت پرتقال این است که به سرعت جذب گیاه و نهال می شود و اثر بخشی بالایی دارد.

بیشتر بخوانید: درخت شیشه شور

کلام آخر

نشانه های مشابه این کود در بازار و فروشگاه های انلاین بسیار است ولی باید توجه داشت که این نمونه ها ممکن است نه تنها برای رشد گیاه فایده نداشته باشند بلکه باعث از بین رفتن گیاه نیز بشوند.

کود 10-52- 10 برای درخت پرتقال
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *