تاثیر کود سه بیست شوک برای درختان هلو

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

تاثیر کود سه بیست شوک برای درختان هلو

قبل از ایجاد باغ هلو یا اعمال هر گونه کوددهی، ضروری است که تجزیه و تحلیل خاک را انجام دهید تا اطلاعات بیشتری در مورد ویژگی های خاک و در دسترس بودن مواد مغذی داشته باشید. تجزیه و تحلیل خاک درختان هلو باید هر 3-4 سال تکرار شود.
بدون در نظر گرفتن داده های آزمایش خاک مزرعه، تجزیه و تحلیل بافت برگ و تاریخچه محصول توصیه کوددهی در درختان هلو نباید انجام شود.
طبق تحقیقات انجام شده باغداران درختان هلو یک بار در سال در تابستان باید حداقل 100 برگ از درختان هلو جمع‌آوری کند و آنها را برای تجزیه و تحلیل دقیق به آزمایشگاه بفرستند، که در صورت کمبود مواد مغذی باید کوددهی با مشورت مشاوران کشاورزی انجام شود.

روش استفاده از کود سه بیست مایع
نحوه کوددهی درختان هلو با کود سه بیست

درختان هلو تغذیه کننده های سنگینی هستند و در مقایسه با سایر درختان میوه به مواد مغذی زیادی نیاز دارند. قبل از کاشت هلوهای پیوندی جوان، بسیاری از کشاورزان از کود سه بیست استفاده می کنند.
اما باید دقت شود از افزودن این کود به ریشه درختان جوان اجتناب کنید، پس از کاشت تا زمان پوشش گیاهی جدید یا نرسیدن طول شاخه ها به چند سانت هیچ کوددهی انجام ندهید.
درختان جوان در سال اول کاشت خود به 70 گرم کود سه بیست برای هر درخت نیاز دارند، اما از سال دوم به بعد، نیاز به کوددهی با سه بیست به صورت دوره ای افزایش می یابد.

کود آهن برای درخت هلو
زمان کوددهی درختان هلو با کود سه بیست

به طور متوسط، یک باغ هلو بالغ وکامل به 150-200 کیلوگرم کود سه بیست نیاز دارند ، در هر دوره رشد تولیدکنندگان ممکن است کود سه بیست را در یک دوز در طول بهار تا اوایل تابستان مصرف کنند.
بهترین زمان برای کوددهی درختان بالغ هلو در اوایل بهار در ماه فروردین و اواخر بهار در ماه خرداد است، که برای بهره وری بیشتر میوه موثر است. در صورت برداشت میوه ها نیز باید پس از برداشت از کود سه بیست استفاده کنید.
اما اگر درخت هلو شما تازه کاشته شده است و هنوز هیچ میوه ای به بار نیاورده است، تا زمانی که درخت در خاک پر از مواد مغذی کاشته شده باشد، استفاده از کود ضروری نیست.
در صورت بروز نشانه هایی از کمبود مواد مغذی مانند تغییر رنگ برگ و رشد ضعیف، باید در بهار آینده کوددهی را انجام دهید.
به همین دلیل انجام آزمایش خاک قبل از کاشت درخت هلو مهم است که بدانید آیا درخت خود را کود دهید یا خیر، همچنین به شما در شناخت عوامل خاصی که ممکن است باعث کمبود مواد مغذی شود، کمک می کند.

قیمت کود سه بیست 20-20-20 مایع
تشخیص نیاز کودی درختان هلو

در طول دوره رشد درخت هلو، همیشه رشد آن را زیر نظر داشته باشید، اگر در طول فصل رشد نتواند به طور متوسط 8 تا 12 سانت رشدرویشی جدید داشته باشد، توصیه می شود از کود سه بیست استفاده کنید.
هنگامی که درختان هلو شروع به میوه دادن می کنند، کود سه بیست بیشتری نیاز خواهند داشت، چرا که درختان هلو به دو عنصر درشت مغذی مانند نیتروژن و فسفر که در غلظت های بالاتر در میوه ها وجود دارند، نیاز دارد.
فسفر باعث رشد ریشه می شود که برای درختان جوان هلو ضروری است.
به همین دلیل استفاده از کودهای کامل و متعادلی مانندکود سه بیست در سه سال اول رشد درختان هلو توصیه می شود. همچنین می توانید از این کودها برای درختان بالغ نیز استفاده کنید.
اگر درختان هلو شما نیازهای غذایی خاصی دارد، به عنوان مثال فاقد نیتروژن است، از کودهایی با نسبت نیتروژن متعادل مانند کود سه بیست حتما استفاده کنید.

کود ۳۶ ۱۲ ۱۲ برای هلو

مقدار مصرف کود سه بیست شوک در درختان هلو

هنگام کود دهی درختان هلو با کود سه بیست شوک، کود را در فاصله 8 تا 12 سانتی از تنه درخت محلول پاشی کنید، فاصله باید به اندازه ای باشد که ریشه بتواند مواد مغذی را جذب کند بدون اینکه کود به درخت آسیب برساند.
از کود دهی در نزدیکی تنه باید خودداری کرد زیرا باعث آسیب می شود و از رسیدن مواد مغذی به ریشه جلوگیری می کند.
بلافاصله پس از کاشت درخت هلو، توصیه می شود فورا کوددهی با سه بیست را اعمال کنید. تنها مقدار کمی کافی است زیرا درختان جوان هلو به اندازه درختان بالغ به مواد مغذی نیاز ندارند.
حدود 1/2 فنجان یا 118 میلی لیتر کود برای درختان تازه کاشته شده توصیه می شود. پس از آن، سالانه نیم لیتر کود اضافه کنید تا درخت هلو شما به 5 سالگی برسد. برای درختان بالغ هلو توصیه می شود که حدود 5/2 لیتر کود در هر کاربرد اضافه شود.

بهترین کود برای درخت هلو
فواید کود سه بیست برای باروری درختان هلو

به گفته کارشناسان، اگر به دنبال افزایش اندازه و کمیت میوه خود هستید، کودهای غنی از پتاسیم و نیتروژن مانند کود سه بیست همان چیزی است که به آن نیاز دارید. استفاده از این کودها در اوایل بهار نیز به اندازه میوه کمک می کند.
عوامل دیگری به غیر کودها مانند آب و هوا، خاک و آبیاری می توانند بر اندازه میوه های شما تأثیر بگذارند، همچنین رقابت برای مواد مغذی با گیاهان اطراف نیز می تواند بر اندازه میوه تأثیر بگذارد.
به عنوان مثال، اگر اجازه دهید علفهای هرز خیلی نزدیک به درخت هلو شما رشد کند، میوه های شما ممکن است کوچک باشند زیرا درختان هلو با علفهای هرز رقابت ضعیفی دارند.

کود سه بیست شوک برای درخت هلو
عواقب کوددهی غیر اصولی برای درختان هلو

کود دهی بیش از حد درخت می تواند عوارض و مشکلاتی را ایجاد کند که منجر به آسیب دائمی به درختان هلو می شود، همچنین می تواند علاوه بر رشد درختان، خاک را تضعیف و باعث آسیب به درخت شود.
کود زیاد به دلیل وجود غلظت بالای نمک باعث تغییر ساختار خاک می شود، بنابراین به میکروارگانیسم مفید موجود در خاک آسیب می رساند و بر رشد درخت تأثیر گذار خواهد بود.
کود اضافی را نمی توان به طور طبیعی با آب حل کرد، در عوض، تبخیر با ماندن نمک در زیر خاک رخ می دهد و PH خاک را تغییر می دهد.
کود دهی بیش از حد همچنین منجر به رشد بیش از حد درخت و آسیب به سیستم ریشه ای مناسب شود که این کار در تامین آب و مواد مغذی درخت اختلال ایجاد می کند. با ساختار ضعیف ریشه، درختان هلو میوه‌های کمتری تولید می‌کند .
بنابراین توصیه می شود همیشه دستورالعمل های کود خود را زیر نظر کارشناسان مجرب دنبال کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید و از فاجعه جلوگیری کنید.

کود ۳۶ ۱۲ ۱۲ برای هلو
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *