تاثیرات عصاره جلبک دریایی در درشتی مرکبات

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

اگر اقدام به کشت درختان مرکبات کرده‌اید و می‌خواهید محصولات درشتی برداشت کنید، بهتر است به‌ صورت مرتب و برنامه‌ریزی‌ شده، کار کوددهی را انجام دهید. در حال‌ حاضر کودهای زیادی در بازار وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها برای تقویت کردن درختان مرکبات استفاده کنید اما اغلب کارشناسان کشاورزی توصیه می‌کنند به‌ صورت خودسرانه از این کود استفاده نکنید و حتما سراغ کودهای طبیعی باکیفیت مانند کود جلبک دریایی بروید. تاثیرات عصاره جلبک دریایی در درشتی مرکبات بسیار زیاد است و اگر از این کود به‌ صورت اصولی استفاده کنید، می‌توانید اکثر آن‌ها را مشاهده نمایید.

کود جلبک دریایی به‌ طور معمول غلظت بسیار زیادی دارد و نباید آن را به‌ تنهایی استفاده کنید. بنابر این دقت داشته باشید؛ پیش‌ از مصرف این کود برای درختان مرکبات، آن را به‌ خوبی با آب تصفیه‌ شده مخلوط کنید تا غلظت کافی داشته باشد و موجب آسیب‌ رساندن به شاخه، برگ‌ها و ریشه درخت نشود.

نحوه مصرف کود جلبک دریایی برای درختان مرکبات

کود جلبک دریایی را می‌توانید به روش‌های مختلفی همچون؛ محلول پاشی، چال کود، پخش سطحی و آبیاری برای درخت مرکبات استفاده کنید. در روش محلول پاشی باید کود مورد نظر را با آب مخلوط کنید و سپس آن را با استفاده از آب‌پاش به قسمت‌های مختلف درخت اسپری کنید تا جذب شاخه و برگ‌ها شود.

برای تغذیه کردن درختان با استفاده از روش چال کود نیز باید از کود پودری جلبک دریایی استفاده کنید و در فاصله مناسبی از درخت، یک چاله‌ به عمق 15 الی 25 سانتی‌متر ایجاد کنید و سپس کود را داخل آن بریزید. بعد از انجام دادن این کار می‌توانید با کمک خاک روی کود را بپوشانید و درخت را آبیاری کنید تا نتیجه مطلوب‌تری حاصل شود.

کوددهی به‌ صورت پخش سطحی نیز اصلا کار سختی نیست و می‌توانید این کار را به‌ راحتی انجام دهید. اگر می‌خواهید تاثیرات عصاره جلبک دریایی در درشتی مرکبات را مشاهده کنید، باید کود جلبک دریایی پودری را به‌ صورت یکنواخت بر روی سطح خاک و پای درختان بریزید و اجازه دهید به‌ مرور زمان کود با خاک مخلوط شود. برای انجام دادن این روش نباید کار شخم‌زنی را انجام دهید و کود را با خاک مخلوط کنید زیرا ممکن است به ریشه درخت آسیب جدی وارد شود.

برای انجام دادن کوددهی به روش آبیاری باید کود جلبک دریایی مایع یا پودری را با مقداری آب ترکیب کنید و سپس آن را به‌ صورت مستقیم به خاک زمین باغ‌تان اضافه کنید تا کود اثر خود را بر روی ریشه درخت به‌ جای بگذارد و همچنین کمک کند حاصلخیزی خاک افزایش یابد.

خرید کود جلبک دریایی 

بهترین زمان برای کوددهی درختان مرکبات

کود جلبک دریایی را باید در زمان‌های مناسب استفاده کنید تا نتیجه فوق‌العاده‌تری به دست آید. از این‌ رو بهتر است پیش‌ از رشد و گل‌دهی درخت، با استفاده از این کود مغذی کار تغذیه کردن گیاه را انجام دهید. به طور معمول دوره گل‌دهی درختان مرکبات بسیار حساس است و اگر اشتباه اگر اشتباهاتی در هنگام انجام کوددهی انجام شود، ممکن است گل‌ها دچار ریزش شوند و دیگر درختان محصول‌دهی مناسبی نداشته باشند.

تاثیرات عصاره جلبک دریایی در درشتی مرکبات بسیار زیاد است اما برای این‌ که نتیجه‌ فوق‌العاده‌تری به دست آورید، پیشنهاد می‌کنیم در فصل پاییز نیز کار کوددهی را انجام دهید و مقاومت درختان خود را در برابر سرما و یخ‌زدگی چندین برابر کنید.

استفاده از کود جلبک دریایی برای مرکبات در زمان کاشت درخت، شکوفه‌دهی، هنگام رشد محصول، زمان توسعه ریشه و… می‌تواند بسیار عالی باشد و کمک کند محصولات بیشتری داشته باشید.

تاثیرات عصاره جلبک دریایی در درشتی مرکبات

نکات و توصیه‌های مهم درباره کوددهی درختان مرکبات

 • برای تغذیه کردن این درختان باید از 2 الی 3 کیلوگرم کود جلبک دریایی در هر هکتار از زمین باغ‌تان استفاده کنید و سپس کار کوددهی را انجام دهید.
 • اگر زمانی قصد داشتید کود جلبک دریایی را با سایر کودها مخلوط کنید، حتما با کارشناسان کشاورزی مشورت کنید تا شما را بهتر راهنمایی کنند.
 • از آن جایی که غلظت کود جلبک دریایی بسیار بالا است، باید حتما هنگام انجام کار کوددهی آن را با مقدار مناسبی آب مخلوط کنید تا ریشه درخت نسوزد و از بین نرود.
 • درختان مرکبات در خاک‌های شور نمی‌توانند رشد مطلوبی داشته باشند و ممکن است دچار آسیب شود. بنابر این اگر خاک زمین مورد نظرتان شور است، حتما از کود جلبک دریایی استفاده کنید تا ساختار آن اصلاح شود و شوری خاک به‌ طور کامل از بین برود.
 • دقت داشته باشید اگر کار کوددهی را بیش‌ از اندازه انجام دهید، سلامت درختان‌تان به خطر می‌افتد و محصولات‌تان دیگر کیفیت کافی را نخواهند داشت.

مزایای کود جلبک دریایی برای درختان مرکبات

 • کود جلبک دریایی اجازه نمی‌دهد علف‌های هرز از انرژی و تغذیه درختان استفاده کنند و به‌ طور کامل آن‌ها را از بین می‌برد.
 • تاثیرات عصاره جلبک دریایی در درشتی مرکبات بسیار عالی است و کمک می‌کند طعم میوه‌ها بسیار بهبود یابد.
 • با کمک این کود ارگانیک می‌توانید تمام املاح و مواد مغذی را برای درختان فراهم کنید و اجازه ندهید آن‌ها دچار کمبود تغذیه شوند.
 • این کود اجازه نمی‌دهد باکتری‌ها، آفات، حشرات و قارچ‌ها آسیبی به‌ سلامت محصولات و ریشه درخت وارد کنند و تمام آن‌ها را از بین می‌برد.
 • کود جلبک دریایی علاوه‌بر تأثیر گذاشتن بر روی درخت و محصولات، کمک می‌کند ساختار خاک‌ نیز بسیار غنی شود و تمام ناخالصی‌های موجود در آن را از بین می‌برد.
 • با استفاده از کود جلبک دریایی می‌توانید حجم ریشه را چندین برابر کنید و جلوی خشک شدن آن را بگیرید.
 • کود غنی جلبک دریایی کمک می‌کند شاخه و برگ‌های درخت شادابی بیشتری داشته باشند و دچار آسیب نیز نشوند.
 • این کود طبیعی، هیچ گونه صدمه‌ای به سلامت درختان مرکبات وارد نمی‌کند و اثرات آن تا مدت‌های زیادی در خاک و بر روی قسمت‌های مختلف درخت به جا می‌ماند.
 • کود جلبک دریایی حجم میوه‌ها را چند برابر می‌کند و ماندگاری آن‌ها بعد از برداشت را هم افزایش می‌دهد.

بیشتر بخوانید: کود مخصوص مرکبات

سخن پایانی

تاثیرات عصاره جلبک دریایی در درشتی مرکبات زمانی به بهترین شکل ممکن است که پیش از انجام کار کوددهی، آزمون خاک را انجام دهید و سپس با در نظر گرفتن آن، درخت را تغذیه کنید. این کود بی‌نظیر رشد درخت را چندین برابر می‌کند و اجازه نمی‌دهد محصولات در برابر سرما، گرما، آفات و دیگر تنش‌های محیطی دچار صدمه یا آسیب شود.

برای خرید اسید هیومیک با همکاران ما در آلکود در ارتباط باشید

تاثیرات عصاره جلبک دریایی در درشتی مرکبات
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *