بررسی برنامه غذایی و کود دهی درخت کیوی

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

برنامه غذایی و کود دهی درخت کیوی : هر کشاورز در زمان برداشت محصول در هر فصل برداشت به میزان خاصی از محصول دست می یابد که این میزان بسته به شرایط زمین، میزان کوددهی و تغذیه مواد غذایی، نسبت به دیگر کشاورزان متفاوت است.

 اگر می‌خواهيد جز کشاورزانی باشید که برداشت خود را ۲ تا ۳ برابر افزایش دهید این نکته را فراموش نکنید که بین کشاورزی معمولی و کشاورزی پولساز تفاوت هایی وجود دارد. شما باید هزینه هایی مانند: ‌کود، کارگر و آبیاری مناسب انجام داده تا بتوانید برداشتی متفاوت داشته بباشید.

 مهم است که شما در هر مرحله از رشد درخت کیوی بدانید، گیاه به چه برنامه غذایی احتیاج دارد. در این مقاله از سایت آل کود به طور مختصر می‌خواهیم به برنامه تغذیه کیوی و مواد مورد نیاز آن بپردازیم تا شما کشاورز محترم بتوانید در زمان برداشت افزایش محصول داشته باشید.

بهترین زمان هرس کیوی

شناخت کیوی

کیوی از گیاهان پرتوقع غذایی بوده و باید در خاکی کشت شود که بتواند نیاز این آن را فراهم کند. ‏ph مناسب برای درختان کیوی بین ۵/۵ تا۵/۶  است. کیوی می تواند مواد غذایی را به خوبی جذب کرده و کمبود مواد غذایی توسط آن سریع مشخص می‌شود. یکی از فاکتورهای بسیار مهمی که در تولید میوه با کیفیت با ام مواجه هستیم، نحوه کوددهی و میزان کود مناسب در گیاه است.

 کوددهی اصولی می‌تواند بر تناژ محصول،  وضعیت میوه و انبارداری آن تاثیر زیادی داشته باشد. باغداران می‌توانند با استفاده از کودهای آلی و کودهای شیمیایی به میوه های با کیفیت دست پیدا کنند. البته باید با آزمایش خاک از مواد غذایی مناسب با میزان کافی استفاده کنند. مثلاً چنانچه نیتروژن در گیاه بالا باشد باعث می‌شود در زمان انبارداری میوه دچار نرمی و پوسیدگی شود.

آموزش هرس کیوی

پیش درآمدی بر شناخت برنامه غذایی کیوی

از جمله محصولات مناطق معتدل کیوی است که به دلیل داشتن بازار رقابت با مرکبات از اهمیت ویژه ای برخوردار است. برای داشتن رشد و نمو مناسب درخت کیوی شما به تغذیه مناسب کوددهی و در کنار آن به فاکتورهای دیگری مانند: مدیریت آبیاری، بستر مناسب خاک و کنترل علف های هرز احتیاج دارید‌.

علت گل ندادن درخت کیویکود مناسب در زمان جوانه زنی کیوی

 

در زمان جوانه زنی کیوی با کمبودهای غذایی مانند: روی، نیتروژن و بور روبرو می شود.  ناکافی بودن انرژی درخت در این زمان باعث ریزش گل ها و عدم تلقیح مناسب خواهد شد، در نتیجه استفاده از کود مناسب در زمان باز شدن شکوفه باعث افزایش قدرت شکوفه و ماندگاری بیشتر آن بر درخت و لقاح بهتر می‌شود.

 در این مرحله شما می توانید از کود فروت ست شوک برای نگهداری جوانه ها، شکوفه ها، برگ درخت و استحکام آن ها استفاده کنید. استفاده از کود فروت ست در درختان کیوی در فصل بهار، باعث باز شدن شکوفه ها می‌شود که می تواند انرژی گیاه را فراهم نماید.

کاشت درخت کیوی

کود مناسب در زمان تشکیل برگ کیوی

اصلی ترین وظیفه برگ ها در کیوی افزایش فتوسنتز و تولید قند می باشد. چنانچه سایز برگ درخت کیوی افزایش پیدا کند میزان برداشت و اندازه محصول نیز بالاتر می‌رود. در این زمان می‌توانید برای افزایش قدرت جوانه زنی، افزایش میزان رشد برگ ها و اندازه محصول از کود پتاسیم بالای شوک و هیومیک اسید شوک برای رسیدن به این منظور استفاده نمایید.

بهترین کود برای کیوی

برنامه غذایی قبل از گلدهی کیوی

این مرحله مهم به منظور تامین عناصر، جوانه زنی، گلدهی و در نتیجه به وجود آوردن میوه هایی سالم و جلوگیری از تنش هاست. این مرحله قبل از گلدهی است که گیاه به کودهای ریز مغذی به همراه جلبک و امینو اسید احتیاج دارد.  بهتر است در این زمان از کودها جلبک دریایی شوک به صورت محلول پاشی استفاده شود

سمپاشی درخت کیوی

برنامه غذایی کیوی در زمان تشکیل میوه

در این زمان شما باید برای افزایش رشد و به منظور جلوگیری از هرگونه تنش، برنامه تغذیه مناسب در اختیار گیاه قرار دهید. می توانید با استفاده از کود حیوانی از این مرحله را با سلامت به انتها برسانید.

علت گل ندادن درخت کیوی

برنامه غذایی کیوی در زمان رشد میوه

در زمان رشد میوه جهت تقویت افزایش رشد و تشکیل میوه های با کیفیت و بازار پسند، باید از کودهای ریز مغذی مانند: آهن شوک، آمینو اسید شوک و جلبک دریایی شوک استفاده نمایید.

کود درخت کیوی

برنامه غذایی برای درشت شدن کیوی

 

 جهت افزایش سایز، رنگ و کیفیت میوه از کودهای پتاسیم بالا در این مرحله استفاده کنید. می‌توانید در این مرحله به فاصله ۱۵ روز ۲ تا ۳ بار در زمان درشت شدن میوه از کود پتاسیم بالای شوک به روش آبیاری و محلول باشی استفاده نمایید.

قلمه زدن درخت کیوی

برنامه غذایی کیوی در زمان رنگ دار شدن و پیش رس میوه

در این مرحله می توانید از کود پتاسیم بالای شوک ۲۰ روز قبل از برداشت استفاده کنید. بهتر است برای جذب سریع تر و بهتر کود از روش محلول پاشی استفاده نمایید.

بررسی عناصر مورد نیاز درخت کیوی

 

نیتروژن

اگر نیتروژن درخت کیوی کم باشد برگ ها به صورت کامل زرد شده و در نهایت شکل برگ ها و شاخه زرد و بی رنگ می شود. معمولاً در خاک های رسی با میزان بارندگی بالا به علت تمرکز بارندگی، مخصوصاً در شمال کشور کمبود نیتروژن در زمین ها شایع است. در نتیجه زمین باید زهکشی مناسب داشته باشد. به طور کلی کمبود نیتروژن باعث کاهش رشد گیاه و کم شدن میوه خواهد شد.

فسفر

 

کمبود فسفر علائم ظاهری چندانی ندارد،  اما با کاهش رشد می‌توان به کمبود فسفر شک کرد. کمبود فسفر می تواند باعث نازک شدن شاخه ها و کوچک شدن برگ ها شود.

پتاسیم

چنانچه کاهش رشد در دوران شکوفه دهی و جوانه زنی گیاه باشد به کمبود پتاسیم شک کنید. پتاسیم باعث کیفیت محصول می‌شود و کمبود آن باعث پیچیدگی حاشیه برگ ها، تغییر رنگ آنها به رنگ قهوه ای، سوختن برگ ها و کوچک شدن آنها می شود. با کمبود پتاسیم شکوفه ها پوسیده شده، اندازه و کیفیت محصول تحت شعاع قرار می گیرد.

منیزیم

کمبود منیزیم در برگهای مسن ظاهر می‌شود، به صورتی که برگها در طول فصل به رنگ زرد در می آیند

همچنین کیوی به عناصر ریز مغذی چون: روی، بور، آهن، کلسیم و مس احتیاج دارد. کمبود یا نبود هر یک از این عناصر باعث می‌شود میزان تناژ محصول و کیفیت آن کم شود.
 شما می‌توانید با استفاده از کودی مناسب که تمامی عناصر گفته شده بالا را در خود دارد نه تنها از خرید سایر کودها بی‌نیاز شوید، بلکه از رسیدن تمامی مواد لازم و مغذی مورد نیاز کیوی نیز مطمئن باشید.
 در اینجا ما به شما کود آمریکایی وارداتی شوک ۱۰ کس را معرفی می‌کنیم، که با داشتن تمامی این عناصر، تعادل مناسب در آنها و با ویژگی های منحصر به فردی که دارد می‌تواند خیال شما را از بابت داشتن میوه های مرغوب و بازار پسند راحت نماید.

بررسی برنامه غذایی و کود دهی درخت کیویجمع بندی

همانطور که در مقاله بالا به آن اشاره کردیم گیاه کیوی به عناصر ریز مغذی و درشت مغذی محتاج است و شما باغدار محترم می توانید با یک تغذیه کودی مناسب و برنامه کودهی درست و اصولی، محصولی مرغوب و بازارپسند  با ماندگاری بالا که توان رقابتی را از سایر همنوعان خود و همچنین مرکبات بگیرد به بازار عرضه نماید.

اما مهم است شما از چه کودی و با چه کیفیتی برای کیوی استفاده می‌کنید. در بالا اشاره کردیم شما می توانید با تهیه کود آمریکایی شوک ۱۰ ایکس و یا استفاده از کودهای برند شوک گفته شده در هر مرحله، از رشد و رسیدن تمامی مواد مغذی به درخت مطمئن باشید. کارشناسان آل کود در کنار شما هستند تا بتوانید کودی مناسب، جدول کود دهی درشت و برنامه تغذیه اصولی را به شما معرفی نمایند.

درخت کیوی و گل ندادن آن
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *