سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد شوک برای شلیل

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کودها نقش زیادی در باردهی درختان میوه دارند. انتخاب یک کود مناسب برای رسیدن به محصول مطلوب بسیار کمک کننده است. در ادامه با تاثیرات استتفاده از کود سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد شوک برای شلیل آشنا خواهید شد.

کود سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد شوک

سیلیکات پتاسیم نوعی از  ترکیبات شیمیایی مفید برای گیاهان و درختان است‌. این ترکیب از دو عنصر پتاسیم و سیلیس تشکیل شده که مزایای زیادی برای گیاهان دارند.

سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد شوک یکی از بهترین کودهای تولید شده در شرکت شوک است. شوک از نام آشنا ترین تولید کنندگان انواع کودهای شیمیایی است که محصولات آن از نظر کیفیت دارای بهترین سطح هستند.

سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد شوک برای شلیلکود سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد به دلیل دارا بودن عنصرهای پتاسیم و سیلیس از موثرترین کودها به شمار می‌آید.

بیشتر بخوانید: سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد شوک برای توت فرنگی

پتاسیم یکی از عناصر اصلی درشت مغذی و عنصری بسیار ضروری برای انواع گیاهان است. کمبود پتاسیم مشکلات متعددی را برای گیاهان به وجود می‌آورد. این موضوع باعث می‌شود تا استفاده از کودهای حاوی پتاسیم نقش فزاینده ای در رشد و باردهی گیاهان داشته باشد.

پتاسیم تولید پروتئین های ضروری و آنزیم های مفید را در گیاهان  افزایش می‌دهد و سرعت فعالیت های مهم گیاه مثل فتوسنتز و سنتز پروتئین را بهبود می‌بخشد.

همچنین این عنصر در نقل و انتقال و همچنین تولید قندهای ضروری مورد نیاز  گیاهان موثر است.

افزایش رشد ریشه ها و تقویت آن ها و در نتیجه جذب بیشتر مواد مغذی هم از آثار حضور پتاسیم هستند.

کودهای پتاسیم دار تاثیر بسیار زیادی در روند رشد و تولید محصول انواع مختلف گیاهان دارند و راندمان آن ها را افزایش می‌دهند.

پتاسیم با تنظیم ذخیره سازی آب در گیاه موجب می‌شود شادابی گیاه حفظ شود و از پلاسیدگی آن جلوگیری می‌کند.

وجود پتاسیم در خاک هم مفید است و باعث ایجاد تعادل در عناصر مغذی شده و جذب بعضی عناصر را نیز افزایش می‌دهد.

بخش زیادی از پتاسیمی که در خاک به شکل طبیعی وجود دارد غیر قابل جذب است و لازم است این عنصر را از طریق کوددهی برای گیاهان تامین کرد.

سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد شوک برای شلیلیکی دیگر از عنصرهای مهم و ضروری برای رشد گیاهان، سیلیس است.

سیلیس در پوسته زمین به فراوانی یافت می‌شود و طبق تحقیقات انجام شده از نظر فراوانی دومین عنصر پوسته زمین محسوب می‌شود. به همین علت تصور می‌شود که خاک های کشاورزی از نظر وجود این عنصر کاملا غنی باشند‌. اما در حقیقت این طور نیست و تغییرات محیطی مختلف در سال های اخیر و کشت های پی در پی، باعث شده است تا میزان سیلیس خاک به شدت کاهش پیدا کند. در مناطق خشک این کمبود سیلیس بیشتر مشاهده می‌شود.

از مهم ترین نقش های سیلیس در گیاهان، تقویت دیواره های سلولی است. این کار باعث به وجود آمدن یک مانع فیزیکی شده که از  آسیب های حشرات، آفات و عوامل بیماری زا جلوگیری می‌کند‌.

عنصر سیلیس در افزایش استحکام گیاهان هم نقش دارد و از خمیدگی ساختار گیاه پیشگیری می‌کند.

مزایای کود سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد شوک

وجود پتاسیم باعث می‌شود این کود در افزایش محصول و کیفیت آن از نظر رنگ و طعم و اندازه تا حد زیادی موثر باشد.

زمان نگهداری محصولات ازجمله میوه ها، در انبارها افزایش می‌یابد.

از بروز عارضه خمیدگی در گیاهان که بسیار شایع است و به ویژه در درختان جلوگیری می‌کند.

باعث حفظ سبزینگی گیاه در برابر نور خورشید می‌شود که در نتیجه آن عمل فتوسنتز افزایش پیدا می‌کند.

از گیاهان در برابر عوامل بیماری زا، حشرات و آفت ها محافظت کرده و به نوعی مقاوم سازی گیاه را انجام می‌دهد.

سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد شوک برای شلیل

شلیل در واقع نوعی هلو است که بر اثر ایجاد جهش در یکی از ژن های آن، پرزها از بین رفته و این میوه به وجود آمده است. درخت شلیل اغلب ارتفاع زیادی در حدود ده متر دارد  و یکی از درختان مثمر است. میوه شلیل خواص زیادی نیز دارد. ظاهر میوه کروی شکل و دارای طعم شیرین است. علاوه بر تازه و خام خوری برای  تهیه لواشک، آبمیوه و کمپوت هم از آن استفاده می‌کنند. درخت شلیل در اصل بومی مناطقی از آسیا بوده است. درخت شلیل معمولا عمر کوتاهی دارد و از طریق گرده افشانی تکثیر می‌شود. با توجه به شرایط مختلف، معمولا میوه ها در اوایل تابستان به مرحله برداشت می‌رسند.

روش های تکثیر درخت شلیل از طریق بذر و پیوند زدن انجام می‌گیرد. رایج ترین روشی که برای تکثیر این درخت استفاده می‌شود، پیوند زدن است. برای این کار از درختانی مثل هلو و زردآلو استفاده می‌کنند و روی پایه آن ها پیوند انجام می‌شود.

سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد شوک برای شلیلباغداران درختان میوه مثل هلو و شلیل همیشه به دنبال درشت شدن محصول خود هستند. اگر درخت به میزان نیازش مواد مغذی و ترکیبات معدنی را دریافت نکند مشکل ریز بودن میوه ها پیش می‌آید. حجم و اندازه میوه هایی مثل شلیل روی فروش آن ها موثر است و معمولا میوه شلیل درشت زودتر از نوع ریز به فروش می‌رسد.

کوددهی برای شلیل آثار بسیار خوبی دارد. یکی از انواع کودهایی که می‌توان برای این درخت استفاده کرد کود سیلیکات وتاسیم ۷۰ درصد شوک است. مزایای استفاده از کود سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد شوک برای شلیل قابل توجه است. علت آن هم وجود دو عنصر مهم سیلیس و پتاسیم است.

بیشتر بخوانید: سیلیکات پتاسیم 70 درصد شوک برای گردو

این دو عنصر نقش بسیار موثری در افزایش رشد محصول و همچنین دستیابی به محصول پربار دارند. به ویژه افزایش اندازه و حجم میوه شلیل که تحت تاثیر این کود ایجاد می‌شود.

از طرفی میزان مقاومت درخت در برابر بیماری های مختلف به ویژه انواع قارچ ها تا حد مطلوبی افزایش می‌یابد.

درخت شلیل در معرض آسیب انواع زیادی از آفت ها و حشرات دارد. کود سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد شوک باعث حفاظت ازدرخت در برابر این عوامل می‌شود.

نحوه استفاده از کود هم به روش های محلول پاشی روی برگ و با اضافه کردن آن به خاک به شکل محلول است.

سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد شوک برای شلیل
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *