کاشت مریم گلی

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

مریم گلی در خوشه‌‌‌های بلند رشد می کند. کاشت مریم گلی در گلدان به چند روش صورت می گیرد. این موارد می تواند شامل کاشتن مستقیم با کمک بذر باشد و یا کاشتن غیر مستقیم با بهره گیری از تقسیم بوته و تکثیر به کمک پیاز این گیاه انجام شود. بهترین موقع برای کاشت مریم گلی توسط بذر گیاه مربوطه از میانه دی ماه تا میانه فروردین ماه است. تکثیر به صورت غیر مستقیم این گیاه توسط بوته در پاییز و کاشت پیازهای این گیاه در گلدان در فصل بهار انجام می شود. در ادامه در مورد کاشت مریم گلی بیشتر توضیح می دهیم.

کاشت مریم گلی در گلدان با کاشتن بذر

 • بذر مریم گلی را لازم است تا از مراکز تهیه گیاه یا فروشگاه‌‌‌های کشاورزی که این محصولات را می فروشند خریداری نمایید.
 • جهت کاشت به صورت مستقیم توسط بذر لازم است تا بذر گیاه را در اعماق 3 تا 4 سانتی متری خاک بکارید و بذرها را در فواصل 50 سانتی متری قرار دهید.
 • چنانچه قصد دارید تا بذر مریم گلی را در یک گلدان بکارید می توانید از گلدان‌‌‌هایی که دارای قطر 10 سانتی متر هستند، جهت کاشتن یک بذر و از گلدان‌‌‌هایی که دارای قطر بیش از 15 سانتی متر هستند جهت کاشتن 3 بذر بهره بگیرید.

کاشت مریم گلی

 • بذر مریم گلی می تواند در شرایطی که تابش خورشید مناسب باشد و دمای هوا اعتدال داشته باشد پس از ده تا پانزده روز جوانه بزند.
 • زمانی که مریم گلی هنوز رشد کامل نکرده است و کوچک است لازم است تا خاک گلدان را به طور مرتب مرطوب نگهدارید. ولی هنگامی که این گیاه به رشد بهتری رسید لازم است تا خاک گلدان را زمانی که خشک است آب دهید.

بیشتر بخوانید: پرورش کلم بروکلی

کاشت مریم گلی در گلدان با روش تقسیم بوته

 • اگر می خواهید از روش کاشت مریم گلی در گلدان با روش غیر مستقیم بهره بگیرید می توانید به تقسیم بوته بپردازید. در این جا لازم است تا قلمه سالم و بدون هیچ آفاتی را از بدنه گیاه به اهستگی جدا سازید و جهت کاشتن گیاه تازه از آن بهره ببرید.
 • برای مریم گلی لازم است تا به طور کامل از تابش آفتاب برخوردار باشد. دمای مناسبی که بایستی برای این گیاه در نظر گرفت 8 تا 11 هفته برای گل دادن این گیاه است. اولین گل‌‌‌ها برای این گیاه در میانه فصول تابستان ظاهر می شوند.
 • مریم گلی 5 الی 7 سال می تواند به عمر خود ادامه بدهد. پرورش این گیاه در نخستین سال به آهستگی انجام می شود و گل دادن این گیاه تا آغاز فصل تابستان ادامه دار است.

کاشت مریم گلی

کاشتن مریم گلی در گلدان با روش تکثیر پیاز

 • گیاه مریم گلی را لازم است تا در زمین و درگلدان بکارید. در نواحی ای که هوا سرد است لازم است تا مریم گلی را در گلدان بکارید. چون پیازهای گل مریم ممکن است آسیب ببینند.
 • جهت کاشت پیازهای مریم گلی در گلدان لازم است تا در وهله نخست در فصل بهار پیازهایی از این گیاه را که گلدهی را آغاز نکرده اند جدا سازید. این پیازها را لازم است تا در گلدان‌‌‌های پر از خاک در ترکیب با گیاه خاک قرار دهید.
 • گلدان‌‌‌هایی که شامل پیاز مریم گلی است را لازم است تا در گلخانه خنک بگذارید و یا در خانه تا میانه اسفند ماه نگهداری کنید. لازم است توجه داشته باشید که در این هنگام نباید گلدان‌‌‌ها را آب دهید.
 • لازم است تا این نکته را در نظر داشته باشید که خیس کردن پیازهای مریم گلی در محلول رقیق از اسید جیلبرلیک سبب می شود تا رشد این گیاه تا دو هفته جلو بیفتد. از سوی دیگر این اسید بر روی بلندی گیاه تاثیر مفیدی می گذارد. از دیگر فایده‌‌‌های این هورمون رشد این است که دوره گل دهی در گیاه افزایش پیدا می کند. بهره گیری از هورمون رشد سبب می شود تا این گل برای فرآوری تجاری مورد مصرف قرار بگیرد.

بیشتر بخوانید: کود برای زودتر رسیدن میوه

شرایط محیطی مناسب جهت کاشت مریم گلی در گلدان

 • خاک

 مریم گلی جهت رشد بهتر احتیاج به خاکی دارد که دارای زه کشی مناسبی باشد. برای مثال این خاک می تواند شامل خاک معمولی که در باغچه موجود است با کمپوست باشد.

کاشت مریم گلی

 • آبیاری

مریم گلی از جمله گیاهانی است که در مقابل خشکی می تواند بسیار مقاوم باشد. به همین علت این گیاه به آبیاری بسیار کمی احتیاج دارد. زمانی که این گیاه در آغاز رشد خود باشد لازم است تا همواره محیط برای کاشت گیاه را مرطوب نگه دارید. لذا لازم است تا هر روزه گیاه را آب بدهید. زمانی که رشد بیشتر گیاه را مشاهده کردید می توانید آبیاری را انجام دهید؛ این در موقعی است که خاک گلدان بدون رطوبت و خشک باشد.

 • نور خورشید

 نور خورشید برای پرورش مریم گلی بسیار مناسب است. این گیاه برای پرورش مناسب نیاز دارد تا در معرض تابش کافی از آفتاب قرار بگیرد. لازم است تا توجه داشته باشید که لازم است تا این گیاه را در تابستان به طور مستقیم در برابر تابش آفتاب قرار بدهید. مکان مناسب برای نگهداری این گیاه در گلدان در برابر پنجره-های جنوبی در آپارتمان است.

کاشت مریم گلی
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *