رابطه خاک و آب برای تغذیه گیاهان 

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

رابطه خاک و آب برای تغذیه گیاهان 

گیاهان به عنوان موجودات زنده نیازمند شرایط مناسب برای زنده ماندن هستند. تغذیه گیاهان همانند سایر موجودات آب و مواد‌‌ غذایی دو عامل از نیازهای اساسی هر گیاهی است. مواد غذایی مورد نیاز گیاه توسط آب و خاک جذب شده و به بافت گیاه منتقل می‌گردد، هماهنگی و تناسب آب و خاک دو عامل مهم در بهبود روند رشد گیاهان می باشد که برای تسریع این روند راهکارهای فراوانی وجود دارد که به ذکر آنها می‌پردازیم.

رابطه خاک و آب برای تغذیه گیاهان

آب مناسب جهت تغذیه گیاهان چه ویژگی هایی دارد؟

برای آبیاری گیاهان باید به نکات مهمی توجه نمود، که یکی از آنها میزان شوری و شیرینی آب استفاده شده است اگر میزان نمک و املاح موجود در آب از مقیاس استاندارد بیشتر باشد ph خاک را تغییر داده و یا خاک نسبت به آن عکس‌العمل نشان می‌دهد یکی از عنصر‌های مخرب در سطح کیفیت خاک و آب، کلر بوده که سبب ضعف و کاهش رشد گیاه می‌گردد،و نیز باران اسیدی باعث افزایش اسیدیته خاک و آسیب به گیاهان شود.
به طور کلی آب خالص و کم املاح مناسب ترین آب برای انجام آبیاری می باشد، که برای آبیاری گیاهان در مقیاس بسیار زیاد دسترسی به آب‌خالص و مناسب مشکل بوده که در این راستا به معرفی راهکار‌هایی می‌پردازیم.
چاه‌های عمیق طبیعی یکی از بهترین منبع‌های آب زیرزمینی می‌باشند. این چاه‌ها با داشتن املاح کم مانند: سدیم و کلسیم برای آبیاری گیاهانی با شرایط زیستی خاص بسیار مناسب هستند. از طرفی وجود چاه‌های عمیق امکان آلودگی آب را کاهش داده که این موضوع درصد سلامتی آن را بالا می‌برد. یکی ‌دیگراز انواع دسته‌بندی آب‌ها، آب‌ سنگین و سبک است . همانطور که ذکر شد آب‌هایی با املاح بالا سنگین و آب‌هایی با درصد پایین املاح سبک نامیده می‌شوند‌.
زلال بودن و پاک بودن ظاهری آب دلیل بر سالم بودن آب مدنظر نمی‌باشد. یکی از اقدامات بسیار مهم برای سالم‌سازی آب مورد نیاز برای آبیاری گیاهان استفاده از فیلتراسیون، نور یووی است. از این سیستم برای پاکسازی آب استخر‌های ماهی و آکواریوم‌ها.. نیز استفاده می گردد.

وجود مقادیر مناسب املاح برای رشد‌ و نمو گیاهان

گیاهان برحسب نیازشان مواد معدنی و املاح موجود در آب و خاک را جذب می‌کنند. اگر میزان املاح موجود در آب بیش از حد نیاز گیاه باشد سبب ایجاد عارضه در سلامتی و رشد گیاه خواهد شد. بوته‌های گوجه‌فرنگی مقاومت بالایی در برابر آب سنگین دارند. در مقابل سبزیجات و غیره نیاز به آب سبک داشته و در صورت نبود این شرایط عمل آبیاری معکوس اتفاق می‌افتد و گیاه رطوبت خود را از دست می‌دهد.
یکی از راه‌های رایج برای کاهش املاح موجود در آب تقطیر آب می‌باشد. آب و خاک دو عامل بهم پیوسته در تغذیه و رشد گیاهان می‌باشند، هنگامی که میزان شوری و املاح آب زیاد است ،گیاه تلاش بیشتری برای جذب آب از خاک کرده درنتیجه توان گیاه کاهش می‌یابد.

در صورت کافی نبودن املاح طبیعی خاک چه باید کرد؟ جواب آن مشخص است! اگر از نتیجه رشد گیاهان خود راضی نیستید می‌توانی از کود استفاده کنید. کودهای شیمیایی٬ آلی و اسید هیومیک بهترین گزینه‌های مناسب شما هستند. می‌توانید در ادامه آن را بررسی کنید.

پیشنهاد آل کود: مزایای اسید هیومیک

یکی دیگر از نکات مهم در پرورش گیاهان توجه به میزان نفوذ آب در خاک می‌باشد. بنابراین کیفیت و سلامتی خاک از چنان اهمیتی برخوردار است که اگر آب دارای تمامی المان‌های لازم باشد، اما خاک قدرت نفوذ بالایی نداشته باشد، گیاه دچار کم آبی شده و با خشکی روبرو می‌گردد.

دمای مناسب خاک برای جذب و نفوذ بیشتر آب باید چگونه باشد؟

طبق مطالعات و آزمایش‌های صورت گرفته میزان حرارت خاک تاثیر مستقیمی در جذب آب خواهد داشت. بهترین و مناسب ترین دمای خاک برای جذب آب در طول روز معادل با ۲۴ درجه و در طول شب معادل با ۱۸ درجه می‌باشد. حرارت بالا یا پایین بیش از حد، نفوذ آب در خاک را کاهش می‌دهد.

خاک مناسب برای کاشت و پرورش گیاهان چه ویژگی‌هایی دارد؟

خاک غنی و آب مناسب دو مکمل اصلی برای پرورش گیاهان می‌باشند .خاک سبب حفظ و بقای ریشه شده که در نتیجه گیاه رشد مطلوب‌تری خواهد داست و نتیجه حاصله با کیفیت تر میشود، در واقع خاک در تماس مستمر با گیاه قرار دارد بنابراین حاصلخیزی آن از اهمیت بالایی برخوردار است. فاکتورهای گوناگونی در حاصلخیزی و کیفیت سطح خاک اثرگذار می‌باشند یکی از این فاکتورها PH خاک است. PH استاندارد و نرمال برای رشد اکثر میوه‌جات و سبزیجات تازه ۶ تا ۷ بوده که این مقدار بازه اسیدی PH را شامل می‌شود. با تغییرات کیفی خاک PH آن نیز تغییر می‌نماید، بنابراین با انواع گوناگون PH سنج‌ها می‌توان اسیدی یا قلیایی بودن خاک را بررسی نمود.

بهترین کود شیمیایی را از دست ندهید!

بهترین ترکیب خاک برای انجام کشاورزی و امور پرورش گیاهان ترکیب ماسه، رس و بقایای گیاهان و جانوران می‌باشد. رس و ماسه از ذرات درشتی تشکیل شده‌اند که وجود فاصله زیاد بین این ذرات سبب حرکت و عبور آزاد آب می‌گردد. همچنین این فواصل سبب ایجاد خلل و فرج‌هایی در سطح خاک شده که زمینه مناسبی برای ورود اکسیژن و خروج گازهای دفعی و مضر می‌باشد.

بررسی روابط آب و خاک در تغذیه گیاهان دارای زیر شاخه‌های فراوانی است که در مقیاس‌های بزرگ و کوچک بررسی می‌گردند. به‌عنوان مثال خاک مناسب برای پرورش گیاهان آپارتمانی، از نوع سبک بوده که زهکشی بالایی دارد اما استفاده از این نوع خاک برای کشاورزی پرورش گیاه در مقیاس بزرگ مناسب نیست، چرا که فقیر و فاقد املاح مورد نیاز می‌باشد.

رابطه خاک و آب برای تغذیه گیاهان

نوع خاک و میزان آبیاری آن

خاک به عنوان معدنی برای مواد مغذی و آلی شناخته شده که در حفظ و تامین رطوبت ریشه و گیاه نقش بسزایی دارد. میزان آبیاری رابطه مستقیمی با جنس خاک بستر دارد معمولاً خاک‌های سبک با وجود شن در بافت آن‌ها قدرت نگهداری پایینی داشته و به آبیاری بیشتری نیازمند هستند.
در مقابل خاک‌های فشرده و پر تراکم مانند بسترهای ماسه ای، آب را در خود حفظ کرده و به آبیاری کمتری نیازمند هستند. بنابراین نوع و مشخصات کلی خاک تاثیر بسزایی در آبیاری خواهد داشت.

بیشتر بخوانید: کود آلی 

آب و خاک دو عامل اساسی برای رشد و نمو گیاهان هستند. اما وجود این دو عنصر به تنهایی کفایت نمی‌کند .امروزه با پیشرفت تکنولوژی و افزایش سطح علمی در این زمینه راهکارهای جدیدی برای بهبود پرورش گیاهان به ‌کار گرفته می‌شود. استفاده از کود و مواد شیمیایی یکی از راه‌های تقویت خاک می‌باشد.این محصولات علاوه بر بهبود شرایط محیطی برای رشد گیاه، سبب بهبود کیفیت محصول و افزایش سوددهی برای کشاورزان نیز می‌گردند.

تغذیه و تقویت خاک کشاورزی

پس از چندین بار استفاده از بستر کشت خاک مواد‌مغذی و معدنی خاک تحلیل رفته و کاهش می‌یابد .اگر کاشت و پرورش گیاه را در چنین شرایطی ادامه دهیم محصول به دست آمده کیفیت بالایی نخواهد داشت. برای این منظور در چنین شرایطی به تقویت و اصلاح خاک می‌پردازیم گاهی استفاده از انواع کودهای شیمیایی قوای زمین را بازگردانده و خاک توانایی لازم برای پرورش محصولات را به دست می‌آورد .

با توجه به نوع خاک، شرایط اقلیمی ،محصول در نظر گرفته شده برای کاشت، و غیره کوددهی انجام می‌شود .کوددهی به میزان دقیق و استانداردی صورت می‌گیرد. کود دهی بیش از حد گیاه را اصطلاحاً آن را سوزانده و آن را از بین می‌برد و از طرفی کوددهی کم هم اثر مطلوب را بر روی کیفیت خاک گیاه نخواهد داشت. یکی دیگر از راههای اصلاح خاک استراحت دادن به بستر کشت می باشد برای این منظور پس از چندین مرحله کاشت موفق، دوره‌ای به خاک استراحت داده می شود تا ساختار خاک، مواد معدنی ضروری و لازم خود را مجدداً بازسازی کند. گاهی برای استفاده از بستر زمین استراحت دادن به زمین با کاشت محصولات سبک صورت می‌گیرد برای این منظور در مدت زمان تعیین شده برای استراحت و بازسازی زمین به کاشت محصولات دیگر و سبک می پردازیم.

بیشتر بخوانید: آشنایی با انواع خاک

سخن پایانی

آب و خاک دو عنصر حیات بخش بر روی کره زمین بوده که مکمل یکدیگر می باشند ترکیب و وجود هر دو این عناصر برای تغذیه و رشد گیاهان ضروری بوده و غیرقابل حذف است بنابراین با انتخاب نوع مناسب آب و خاک می‌توان بیشترین راندمان را در تولید و پرورش گیاهان ایجاد نمود.

با تشکر از توجه شما جهت افزایش سطح علمی و تجربی آل کود ما را از نظرات، پیشنهادات و بخصوص انتقادات سازنده خود بهره مند سازید.

آل کود

رابطه خاک و آب برای تغذیه گیاهان
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *