افزایش باردهی درخت پرتقال

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

افزایش باردهی درخت پرتقال

پرتقال یکی از میوه‌های پرطرفدار و خوشمزه است که افراد زیادی اقدام به کاشت درخت آن می‌کنند. تولید میوه درخت پرتقال ممکن است حدود 3 الی 5 سال زمان ببرد و این امر به رسیدگی یا مراقبت از درخت بستگی دارد. افزایش باردهی درخت پرتقال بسیار راحت است و هر کسی می‌تواند با بهره‌گیری از یک‌سری تکنیک‌ها و نکات مهم، محصولات زیادی را برداشت کند. به‌ طور معمول برای تولید محصولات خوشمزه و باکیفیت‌تر، باید علاوه‌بر آبیاری، هرس و… درختان را به‌ صورت مناسب تغذیه کنید.

درختان پرتقال برای رشد و نمو به مقادیر نسبتاً زیادی فسفر، ازت، نیتروژن، روی و کلسیم نیاز دارند. بنابر این بهتر است با کمک کودهای غنی و کامل، کار کوددهی به درختان را انجام دهید و در نتیجه محصولات بیشتری را برداشت کنید. در هر صورت پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای مطلب همراه ما بمانید و اطلاعات بیشتری درباره پرورش درخت پرتقال و افزایش باروری آن به دست آورید.

شرایط مورد نیاز برای رشد درخت پرتقال

  • آبیاری

درختان پرتقال برای رشد مناسب به آبیاری کافی احتیاج دارند‌. از آن جایی‌ که آب‌ و هوا و شرایط بارش در شهرهای مختلف به‌ صورت یکسان نیست، قطعا آبیاری در هر منطقه متفاوت است. البته به‌ صورت کلی می‌توان گفت؛ برای جلوگیری از پژمردگی درخت پرتقال باید در فصل بهار به‌ صورت منظم کار آبیاری درخت را انجام دهید و در آخر محصولات بهتری را هم برداشت کنید.

دقت داشته باشید در فصل پاییز، خیلی درختان را آبیاری نکنید زیرا این کار ممکن است موجب شود محصول‌دهی درخت کاهش یابد. آبیاری باید به‌ شکل صحیح صورت بگیرد تا جذب آن در خاک به‌ خوبی انجام شود و اثر گذاری عالی‌تری نیز داشته باشد. آبیاری مناسب باید هر هفته بین 2٫5 تا 4 سانتی‌متر در خاک انجام شود. در غیر این صورت ممکن است نتیجه بسیار عالی را مشاهده نکنید.

  • خاک

خاک مناسب برای درختان پرتقال، خاکی است که PH آن به‌ صورت استاندارد باشد و در آن املاح و مواد مغذی به میزان کافی وجود داشته باشد. بنابر این بهتر است در زمین‌هایی اقدام به کاشت درخت پرتقال کنید که خاک آن حاصلخیز باشد و هیچ‌ گونه کمبود یا مواد شیمیایی نیز در آن وجود نداشته باشد.

خرید کود برای افزایش باردهی درخت پرتقال

برای افزایش باردهی درخت پرتقال باید از کودهای مفید بهره بگیرید. همان‌ طور که گفته شد؛ باید برای پرورش درختان پرتقال باکیفیت‌تر، از کودهایی بهره بگیرید که در آن املاح و مواد مغذی به میزان کافی وجود داشته باشد. بهترین زمان برای انجام فرآیند کوددهی درخت پرتقال، اواخر فصل پاییز یا اوایل فصل زمستان است.

بنابر این بهتر است در این زمان، یک کود مناسب و مفید تهیه کنید و با توجه به دستور العمل‌های ذکر شده بر روی جلد آن، کار کوددهی را انجام دهید. توجه داشته باشید؛ درختانی که برگ‌های شان زرد شده‌اند، کمبود آب، آهن، منیزیم و یا روی دارند و از این رو باید از کودی بهره بگیرید که این مواد مغذی در آن‌ها به میزان کافی وجود داشته باشد.

اگر به‌ صورت نامناسب کود بهره بگیرید و کوددهی را به طور صحیح انجام ندهید، ممکن است ریشه درخت پرتقال دچار آسیب شود و از بین برود. توجه داشته باشید که کود را نباید هیچ‌ گاه به‌ صورت مستقیم برای بدنه درخت استفاده کنید زیرا این کار نتیجه عالی ندارد و ممکن است درخت‌تان با کمبود تغذیه‌ مواجه شود.

  • نور

درخت پرتقال برای رشد کافی به نور مناسب و مطلوبی احتیاج دارد. بنابر این بهتر است درختان پرتقال را در مکان‌هایی بکارید که نور کافی در آن جا وجود داشته باشد. در غیر این صورت ممکن است درخت‌تان رشد خوبی نداشته باشد.

  • هرس

هرس درخت پرتقال معمولاً برای مقاوم کردن درختان انجام می‌شود و شما باید شاخه‌های آسیب‌دیده و مرده را از درخت جدا کنید تا املاح و مواد مغذی صرف آن‌ها نشوند. دقت داشته باشید برای افزایش باردهی درخت پرتقال، این کار را به صورت اصولی و صحیح انجام بدهید و به شاخه‌های جوان، آسیبی وارد نکنید.

بیشتر بخوانید : اسید هیومیک

چند نمونه از بهترین کودها برای افزایش باردهی درخت پرتقال

  • کود اسیدهیومیک

به‌ طور معمول کودهای زیادی وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها برای درختان پرتقال‌تان بهره بگیرید اما یکی از بی‌نظیرترین و مرغوب‌ترین کودهایی که می‌توانید با خیال راحت از آن استفاده کنید، کود اسید هیومیک است. این کود به‌ صورت کاملاً طبیعی تولید شده‌ است و در ساختار آن هیچ‌ گونه مواد شیمیایی مضری وجود ندارد.

کود هیومیک اسید حاوی املاح و مواد مغذی بسیار زیادی است و کمک می‌کند تمام نیازهای گیاه به‌ طور کامل تأمین شود. شما می‌توانید از این کود مغذی به‌ صورت بذر پاشی، آبیاری، چال کود و به‌ صورت مستقیم استفاده کنید و پس‌ از گذشت مدت‌ زمانی کوتاه، نتیجه بسیار عالی مشاهده کنید.

  • کود گوگرد

کود گوگرد نیز می‌تواند برای درختان پرتقال بسیار عالی باشد اما باید از آن به ‌صورت صحیح و اصولی بهره بگیرید. دقت داشته باشید که کوددهی با استفاده از کود گوگرد را زیاد خیلی انجام ندهید زیرا ممکن است به ریشه و برگ‌های درخت آسیب جدی وارد شود.

کود مناسب درخت پرتقال برای افزایش باردهی

  • کود جلبک دریایی

یکی دیگر از کودهایی که می‌توانید با خیال راحت از آن بهره بگیرید، کود جلبک دریایی است. این کود ساختار طبیعی دارد و هیچ‌ گونه آسیبی برای محیط‌ زیست و درخت ندارد. بنابر این شما می‌توانید در زمان‌های مناسب با استفاده از آن، حجم ریشه و میزان تولید محصول‌دهی درخت را هم افزایش دهید.

  • کود مرغی

کود مرغی نیز موجب حاصلخیزی بیشتر خاک می‌شود و به شکل بسیار خاصی کمک می‌کند شاخه، برگ‌ها و میوه‌های درخت سالم بمانند. بنابر این اگر می‌خواهید یک محصول باکیفیت و سالم داشته باشید؛ حتما به‌ صورت برنامه‌ ریزی‌ شده و مرتب از این کود بهره بگیرد.

سخن پایانی

اگر درخت‌های پرتقال‌تان به میزان کافی تولید میوه ندارند، حتما از خاک منطقه‌ای که درخت در آن رشد می‌کند آزمون بگیرید تا بهتر با کمبودهای آن آشنا شوید. بعد از انجام دادن این آزمون، می‌توانید کود مورد نظرتان را تهیه کنید و سپس کار کوددهی را انجام دهید. افزایش باردهی درخت پرتقال اصلا کار سختی نیست و اگر به نکات و موارد ذکر شده در این مقاله توجه کافی داشته باشید، می‌توانید در سریع‌ترین زمان ممکن نتیجه بی‌نظیری را مشاهده نمایید و میوه‌های بیشتری برداشت کنید.

افزایش باردهی درخت پرتقال
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *