آبیاری درخت سیب

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

آبیاری درخت سیب

آبیاری درختان سیب برای داشتن میوه های تازه و آبدار مهم و با اهمیت است. اگرچه درختان سیب بالغ به مراقبت کمی نیاز دارند، اما درختان جوان خواستار مراقبت بیشتری هستند. آبیاری در سال اول رشد درختان اهمیت زیادی دارد. هنگامی که درخت مستقر می شود  و سیستم ریشه قوی تری دارد ، باید  بیشتر و به موقع آبیاری شود. بنابراین یک درخت سیب چقدر آب نیاز دارد؟ در ادامه مقاله  همه چیز را در مورد نیازهای آبیاری درختان سیب   یاد خواهید گرفت.

نیازهای آبیاری درخت سیب

نیازهای آبیاری درختان  سیب با  توجه سن آن متفاوت است. درختان جوان سیب برای رشد سیستم ریشه ای سالم به آب فراوان   و مکرر نیاز دارند، آنها را عمیقاً آبیاری کنید تا ریشه های عمیق تر و قوی تر ایجاد شود. در حالت ایده آل، شما باید در طول هفته تا سه بار به درختان سیب جوان  آب بدهید. اگر خاک شنی است و  به راحتی زهکشی می شود ، به دفعات بیشتری آبیاری کنید تا رطوبت مورد نیاز درختان سیب جوان تامین شود. برای درخت سیب تازه کاشته شده  سه تا چهار ماه بعد کاشت  می توانید دفعات آبیاری را به حدود یک بار در هفته کاهش دهید. درختان سیب مسن تر  بر خلاف درختان جوان نیازی به آبیاری منظم ندارند، آنها یک سیستم ریشه عمیق و گسترده دارند که قادر است مقدار زیادی از رطوبت و مواد مغذی مورد نیاز خود را از عمق لایه های خاک جذب کند. بنابراین نیازی به آبیاری هفتگی نخواهند داشت. با این حال، هنوز هم باید درختان مسن تر را در دوره‌های بدون بارندگی، خشکسالی یا زمانی که هوا به ویژه گرم و خشک است آبیاری کنید. حدود یک سانتی متر  آب از طریق آبیاری یا بارندگی هر 10 روز یا بیشتر برای بسیاری از انواع درختان سیب کافی است.

نیازهای آبیاری درختان در زمان میوه دهی

درختان سیب دارای محتوای آبی بالایی هستند، در نتیجه، هنگام تولید میوه به آبیاری بیشتری نیاز دارند. به عنوان یک قاعده کلی، باید مراقب آبیاری مورد نیاز درختان برگریز در طول مرحله گلدهی و میوه دهی تا زمان برداشت باشید. برای اکثر درختان سیب، رطوبت خاک را از خرداد تا شهریور  بررسی کنید. به طور کلی، زمانی که 8 تا 10 سانتی متری  بالای خاک خشک شد، آبیاری کنید. اگر هوا بسیار گرم است، بیشتر آبیاری لازم است  تا  میوه های بزرگ و آبدار تولید شود.

مزایای آبیاری درختان سیب

عوامل موثر بر آبیاری درخت سیب

از عوامل  موثر بر آبیاری درختان  سیب  بررسی خاک محل کاشت است. سعی کنید درختان را  عمیق، آهسته و کامل آبیاری کنید. برای خیساندن عمیق ریشه ها، می توانید هر بار 60 لیتر  آب بدهید. این کار باعث می شود  که آب به عمق لایه های خاک نفوذ کند و در دسترس ریشه هایی قرار گیرد که چندین سانتی متر زیر لایه های خاک رشد کنند. ریشه‌های درخت سیب تا عمق 3 سانتی متری  رشد می‌کنند، بنابراین باید مطمئن شوید که رطوبت نیز به عمق آن می‌رسد، اگرچه ریشه های درخت سیب هر بار نیاز به خیساندن عمیق دارند، خشک شدن ریشه ها قبل از آبیاری بعدی به همان اندازه مهم است. اگر ریشه های درخت سیب همیشه مرطوب باشند  درخت در برابر پوسیدگی ریشه آسیب پذیرمی شود. همیشه خاک را آبیاری کنید و از خیس کردن تنه و شاخه های درختان  خودداری کنید، آبیاری با دست یا استفاده از شیلنگ برای این منظور ایده آل است زیرا آبپاش ها در حین آبیاری درخت برگ ها را نیز  خیس می کنند. درختان سیب تمام آب مورد نیاز خود را از طریق ریشه های خود جذب می کنند.  آبیاری برگها و تنه  درختان سیب هیچ فایده ای ندارد. در واقع درخت را مستعد بیماری های قارچی، حمله آفات و پوسیدگی چوب می کند. درختان سیب، مانند همه گیاهان موجود  برای داشتن  رشد سالم نیاز به آبیاری منظم دارند.

طریقه آبیاری درختان سیب

مقدار آب مورد نیاز درخت سیب

درختان سیب برای رشد و تولید میوه های خوشمزه و آبدار به آب نیاز دارند. بدون آبیاری کافی، بهره وری کمتری خواهند داشت و در صورت خشکسالی شدید،  درختان خشک می شوند. مقدار آبی که یک گیاه نیاز دارد به عوامل مختلفی از جمله نوع خاک، اندازه و سن، میزان نور خورشید و آب و هوایی که در آن رشد می کند بستگی دارد. هرچه خاک سریعتر زهکشی و خشک شود، ممکن است درختان شما بیشتر به آب نیاز داشته باشند. علاوه بر این، در ماه های گرم تابستان، نسبت به ماه های سردتر به آبیاری مکرر نیاز دارند، میزان بارندگی دریافتی منطقه بر میزان آبیاری تکمیلی درختان  شما تأثیر می گذارد. درختان  بزرگ  با سیستم ریشه‌ای گسترده نسبت به درختان  جوان بهتر می‌توانند در دوره‌های آب و هوای خشک مقاومت کنند. به طور کلی درختان بالغ  به 25 میلی متر آب در هفته در طول فصل رشد برای سلامتی مطلوب و رشد میوه نیاز دارند . اما درختان  جوان تر  اندکی بیشتر آب نیاز دارند.

انتخاب روش آبیاری مناسب درخت سیب

مراقبت از درختان سیب زیاد سخت  نیست.  هنگامی که بدانید به چه چیزی نیاز دارید، حتی می تواند بسیار ساده باشد. برای درختان  جوان، آبیاری عمیق و آهسته مهم است تا خاک بتواند تا حد امکان رطوبت را جذب کند. این  کار به جلوگیری از روان شدن آب کمک می کند، به خصوص اگر خاک خشک شده باشد. درختان جوان نسبت به درختان بالغ  بیشتر مستعد تنش های مرتبط با آب هستند، بنابراین باید احتیاط کرد. اگر در یک منطقه خشک زندگی می کنید یا خشکسالی طولانی را تجربه می کنید، افزایش دفعات یا مدت آبیاری ممکن است ضروری باشد. در صورتی که  درختان سیب  بیش از حد خشک شوند و شروع به پژمرده شدن کنند، معمولاً در موقعیت بهتری نسبت به آبیاری بیش از حد هستید که می تواند ریشه ها را  آبیاری کرد، علاوه بر این، استفاده از یک لایه مالچ در اطراف پایه درختان  شما به حفظ رطوبت خاک در دوره های خشک کمک می کند. بهتر است  سیب های رسیده را کمتر اما با آب بیشتری نسبت به سیب های جوان آبیاری کنید. گیاهان جوان به رطوبت ثابت و یکنواخت نیاز دارند. حتی در خشکسالی نباید بیش از حد آبیاری کنید. ریشه های غرق آب و غرق شده نسبت به ریشه های خشک و تشنه تنش  و آسیب بیشتری به رشد و تولید وارد می کنند. بسته به اندازه باغ خود و تعداد درختانی که در حال رشد هستید، می توانید آبیاری دستی یا نصب یک سیستم آبیاری دائمی انتخاب کنید.

بهترین روش آبیاری درختان سیب
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *