بهترین کود برای درخت سیب

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

بهترین کود برای درخت سیب

جهت خرید بهترین کود برای درخت سیب از بالای همین صفحه با ما در ارتباط باشید.

قابل توجه باغداران محترم:

در مورد کود دهی درختان میوه به دنبال یک عدد کود خاص نباشید و فکر نکنید با استفاده از کود های دامی می توانید گلدهی و باردهی درختان خود را به حداکثر برسانید.

آل کود برای شما یک پیشنهاد مفید و کاربردی دارد.

اگر سه الی چهار سال برنامه غذایی مرتب و علمی داشته باشید که مستلزم زمان و هزینه است می توانید ضمن بالاترین میزان برداشت منطقه خود با کیفیت ترین میوه های آن سال را داشته باشید که هم از نظر بازار پسندی و هم از نظر طعم و اندازه بالاترین کیفیت را دارا باشند.

دقیقآ راهکاری که کشاورزان نمونه هر استان آن را انجام می دهند.

درختان بر خلاف دیگر گیاهان بخصوص صیفی جات نمی توانند سریعآ به یک عنصر خاص واکنش سریع نشان دهند و نیازمند زمان بیشتری هستند.

تنها راهکاری که باعث افزایش عملکرد و باردهی بیشتر یک درخت طی همان سال می شود استفاده از کود کامل 10X شوک  است.

که فقط همان سال می تواند حداقل افزایش عملکرد درختان میوه را 30 الی 40 درصد افزایش دهد.

این تنها کودی است که به دلیل فرمول خاص آن فوری جواب می هد.

ولی همانطور که گفته شد برای رساندن درختان به حداکثر باردهی خود نیاز به برنامه غذایی ممتد ، منظم و علمی داریم که در این راستا کارشناسان آل کود می توانند شما را از این نظر به بهترین نحو پشتیبانی کنند.

درخت سیب در اقلام متفاوت زمین رشد و نمو خواهند کرد، در این حال آن ها در زمین هایی با عمق بیشتر لوم شنی بارانی با زه کشی مناسب و ارایه خوب کلسیم بهتر نتیجه می دهند.
ریشه های آن ها به آب بسیار زیاد حساسیت نشان می دهد.

درختان سیب برای آب و هوای مرطوب و سرد در نقاطی که میزان بارش سالیانه بالاتر از پانصد میلی متر رشد و نمو خواهد کرد و در سرما در همه ی درختان میوه های برگ بالاترین حد از نیاز را پیدا می کند.
برای خنک شدن جوانه های گل احتیاج به هشتصد الی پانصد هزار ساعت دمای پایین (کمتر از 7 درجه سانتی گراد) می باشد هر دو آب و هوا و خاک نقش بسیار مهمی در عملکرد و کیفیت تولید میوه خواهند داشت بیشترین عملکرد در نقاطی پایین به عمل خواهد آمد، در حالی که بهترین کیفیت میوه در نقاط متوسط و بلند، با فصول زمستان سرد و فصول تابستان گرم می باشد .

مناسب ترین کود درخت سیب
رطوبت خاک:

این یک محصول با نیازهای بالا در آب می باشد مراحل با بالاترین الزامات در آب که در آن اثرات مثبت آب یاری واضح است مرحله رشد پر سرعت گیاهان و مرحله افزایش اندازه میوه ها خواهد بود بیش از نیمی از کل آب مورد استفاده شده برای آب یاری باغچه باید در طول ماه های فصل تابستان تامین گردد.

الزامات تغذیه ای:

هدف از لقاح جایگزینی واحدهای باروری است که در حین برداشت و هرس برداشته شده و نیز نیازهای محصول برای کاشت، گل دهی و تنظیم میوه را پوشش می دهد الزامات سالانه یک درخت در مواد مغذی بستگی به سن، نوع تنوع آن، بلوغ زودهنگام، عملکرد در نظر گرفته شده و شرایط خاک و شرایط آب و هوایی هر منطقه دارد.

مراحل تغذیه ای اصلی:

1.از خواب عمیق زمستانی تا شروع خارش جوانه زنی

خواب زمستانی:

در طول ماه های زمستان، درختان سیب مانند همه درختان برگدار در حال سکونت هستند. در طول این دوره جوانه های گل مواد مورد نیاز را جمع می کنند
و به طور کامل رشد می کنند درختان در آن زمان نیازی به تغذیه ندارند و با توجه به دمای پایین ریشه ها آب و مواد مغذی را از خاک تا زمانی که جوانگی جوانه زدن شروع می شود جذب نمی کند.

از جوانه زدن به گل:

مرحله از رشد چشم تا شکوفه :با افزایش درجه حرارت جوانه ها باز می شود و اولین برگ را در زیر پایه های بدن می گذارند و گل های اول به زودی پس از آن قرار می گیرند در عین حال، سیستم ریشه درخت فعال شده و مواد مغذی و آب را جذب می کند.
در طی این مدت میزان جذب مواد مغذی توسط ریشه ها و ظرفیت فتوسنتز برگ های جدید نمی تواند به اندازه کافی نیازهای تغذیه ای گیاهان گلدار و میوه را پوشش دهد.
برای اینکه درختان جوانه ها، گل ها و میوه های تازه تشکیل شده را تغذیه می کنند مواد تشکیل دهنده ای که در ریشه ها تنه و شاخه هایشان در طول دوره رشد قبلی ذخیره شده اند بسیج می شوند.
در این مرحله توسعه مواد مغذی کلیدی عبارتند از:نیتروژن که باعث کم شدن خواب درخت می شود جوانه ها و گل ها را با پروتئین ها تامین می کند و سبب می شود کود را تنظیم کنند.
فسفر که به رشد سیستم ریشه و نوسازی موهای ریشه کمک می کند و درخت را با انرژی لازم برای گل دهی و عناصر ساختاری برای تقسیم سلولی در میوه های جدید فراهم می کند.
پتاسیم که در همه واکنش های متابولیکی مشارکت می کند و تعادل آب درختان را تنظیم می کند و از طریق آن توزیع مجدد مواد ذخیره شده در بدن های در حال توسعه را تنظیم می کند.
بور باعث افزایش جوانه زدن می شود و تاثیر مستقیمی بر تنظیم میوه دارد در حالی که روی و آهن نقش مهمی در پوشش نیازهای جوانه دارد.

رشد کامل به وسیله بهترین کود برای درخت سیب:

گل دهی به دنبال تنظیم میوه و رشد میوه می باشد که در نتیجه تقسیم سلولی و پس از انقباض سلولی است. درخت همچنین تولید سالانه خود را از ماه مهر تشکیل می دهد. چرخه رشد معمولا در ماه مهر سال بعد به پایان می رسد.

فروش کود درخت سیب
و تمایز جوانه های گل که بهار تابستان آینده آغاز می شود.در این مرحله درختان بالاترین الزامات خود را در مواد مغذی و آب نشان می دهند. نیازمندی های آنها در حال حاضر بیشتر از هر نقطه دیگری از چرخه سالانه است.
با این حال عرضه نیتروژن باید متوسط باشد تا از رشد رویشی بیش از حد جلوگیری کند که در سال جاری به کشت و زرع برسد و شکل جوانه های گل را در سال بعد تضعیف کند.فسفر و بور و کلسیم مقادیر زیاد مورد نیاز برای پوشش رشد میوه و افزایش فعالیت جوانه در حالی که نیازهای پتاسیم بالا است و به تدریج با افزایش میوه رشد می یابد.
از رشد سریع تا رسیدن :
در طول تابستان میوه ها در اندازه و وزن افزایش می یابند در حالی که شاخه ها تمیز می شوند و مواد خشك را جمع آوري می كنند.این یک دوره از نیازهای پایین در نیتروژن (به عنوان آن منفی بر کیفیت و ذخیره سازی میوه ها تاثیر می گذارد) و افزایش نیاز در پتاسیم که مهاجرت از برگ به میوه و در تولید مواد نگهدارنده در سال بعد است.
عرضه محدود نیتروژن همراه با مقدار کافی پتاسیم رشد میوه ها را افزایش می دهد و ویژگی های کیفی آنها را بهبود می بخشد و باید این کار را در ان مرحله انجام دهد. فسفر در ماه اوت بسیار جذب می شود و وزن و قدرت اتصال میوه ها را افزایش می دهد، در حالی که عرضه کلسیم پس از برداشت به ذخیره سازی آنها کمک می کند.

برداشت روز:

در این دوره زمانی که بسیاری از مواد مغذی به شکل کربوهیدرات ها و اسیدهای آمینه از برگ ها به تنه و ریشه های درختان مهاجرت می کنند. این مواد برای دوره طبیعی جوانه زنی گلدهی بهار بسیار حیاتی هستند .
تامین درختان با نیتروژن به ویژه از طریق استفاده از برگ، مواد نگهدارنده را افزایش می دهد و در سال بعد سبب رشد و عملکرد سالم می شود.

لقاح پایه:

بر پایه کود به زودی به پایان زمستان قبل از فعال شدن سیستم ریشه به منظور ایجاد مواد مغذی کند در معرض بارش باران های زمستانی قرار می گیرد و در خاک تلفیق می شود. هدف این است که سریع نیازهای درختان پس از گل دهی و حتی بعد از آن در طی رشد میوه ها را پوشش دهد.

عرضه در این مرحله است:

در حالی که جذب مواد مغذی توسط سیستم ریشه به طور کامل در این زمان شروع نشده یا بسیار کم است، نیترات در لقاح اولیه باید همیشه در شکل آمونیاک یا تثبیت شده مورد استفاده قرار گیرد، به طوری که اجتناب از شستشو و نیتروژن برای درختان در طول رشد میوه در دسترس است.
بسته به نوع خاک و ویژگی های خاک، استفاده از کودهای ترکیبی توصیه می شود زیرا آن ها به طور کامل نیازمندی های درختان در N، P، K، Mg، S را پوشش می دهد و هم چنین لازمه باغبانی سیب را فراهم می کند.

بهترین کود برای درخت سیب
برداشت بالا :

باقی مانده نیتریت در هنگام شروع گلدهی در ماه فروردین برای درختان شادابی متوسط و یا زمانی که تنظیم میوه ماه به منظور پوشش الزامات رشد میوه و شکل گیری پوشش گیاهی سالانه برای جلوگیری از رشد گیاهان بیش از حد که باعث می شود گیاهان را از بین ببرند
و بهترین کود برای درخت سیب می باشد ، باید در فرمول آمونیاک و تثبیت شده نیتروژن را انتخاب کنید زیرا آنها نیتروژن را به درختان به روش متعادل ارائه می دهند و نیازهای خود را برآورده می کنند.
به خصوص در خاک های اسیدی شما باید کالیبراسیون را انتخاب کنید.یک سوم باقیمانده از پتاسیم در مرحله رشد سریع میوه ها تامین می شود، به منظور افزایش اندازه و وزن آنها و همچنین افزایش ویژگی های کیفی آنها (رنگ، قند)مقدار کمی از نیتروژن همراه با پتاسیم اضافه می شود.

که به افزایش اندازه میوه و تولید مواد نگهدارنده برای سال بعد و نیز مقدار فسفر کمک می کند که باعث افزایش وزن و قدرت پیوند میوه و اجازه می دهد تا برای رسیدن به اوایل استفاده از ترکیبات متداول کودهای آلی پتاسیم توصیه می شود زیرا آن ها در طول باروری مواد غذایی هماهنگ برای درختان تولید می کنند و ویژگی های کمی و کیفی تولید را افزایش می دهند.

درختان سیب و بهترین کود برای درخت سیب :

بسیاری از باغبان ها درخت سیب خود را با یک کود استاندارد کود مایع در اختیار دارند.
با این حال هر درخت دارای نیازهای خاص است و هر نوع کمبود غذایی دارای علائم خاصی است. شما می توانید نیازهای درختان خود را با تعیین کمبودهای آن و واکنش مناسب به آن پاسخ دهید.
:pH خاک
هدف از یک pH مناسب برای خاک حدود 6.5 است. خاک های قلیایی با pH بیش از 7.5 باید با گوگرد تغییر یابد در حالی که خاک با pH زیر 5.5 باید با آهک کشاورزی اصلاح شود
pH خاک یک سال قبل از کاشت درخت سیب خود با استفاده از یک متر خاک pH را بلافاصله تغییر دهید چون تنظیمات pH به آرامی اتفاق می افتد و ممکن است تمام سال برای رسیدن به ph مناسب زمان نیاز باشد.

کود چهار شش ده بهترین کود برای درخت سیب:

درختان سیب نیاز به سطوح بالاتر نیتروژن نسبت به سایر مواد مغذی موجود در کود استاندارد دارند. به طور کلی فرمولاسیون کود چهار شش ده برای یک درخت سیب مناسب است در بهار هر هفته درختان را بارور کن درختان یک ساله به نصف کیسه کود نیاز دارند.
شاخه های جدیدی که کمتر از دو متر رشد می کنند.

بور:

کمبود بور ممکن است با کمبود میوه مشخص شود. آزمایشات آزمایشگاهی تنها راه مطمئن بودن اینکه آیا درخت شما کمبود بور دارد یا خیر.
آزمایشگاه ها را می توان از طریق دانشگاه های مجاور یا ادارات توسعه تعاونی پیدا کرد. آزمایش آزمایشگاهی همچنین به شما می گوید که مقدار بور برای اعمال بور را می توان از طریق یک اسپری از برگ های رنگی استفاده کرد که در منازل و مراکز باغبانی موجود است.

مناسب ترین کود درخت سیب
کلسیم بهترین کود برای درخت سیب:

درختان سیب با کمبود کلسیم میوه هایی را تولید می کنند که دارای محل پنبه و گودال تلخ هستند. مانند بور، کلسیم را می توان به یک درخت با یک اسپری برگ ریخت. برنامه های کاربردی خاک کلسیم در دسترس هستند، اما میزان موفقیت آنها کم است.
با این حال، آهک خاک در اطراف درخت باعث افزایش سطح کلسیم می شود زیرا خاک های اسیدی باعث افزایش سطح کلسیم می شود.
شرح می دهد که چه زمانی و چه مقدار برای درختان میوه خود را بارور کنید. یا برای خواندن 5 مرحله آسان برای پرورش درختان میوه خود اینجا را مطالعه کنید.

نحوه کود دادن بهترین کود برای درخت سیب:

درست قبل از خواب رفتن زمان مناسب برای کود دادن است. این زمانی است که درختان شما چرخه رشد سالانه خود را شروع می کنند و بیشتر غذا می خورند.
شما می توانید تا یک ماه قبل از این کود چاودار داشته باشید یا اگر لحظه ی دلخواه خود را از دست داده اید و درختان قبلا شکوفا شده اند، تا ژوئن می توانید بارور کنید.
با این حال در اواخر تابستان و یا پاییز کود را استفاده نکنید زیرا رشد جدید توسط درخت توسط یخ زده ممکن است آسیب ببیند. اگر شما خیلی دیر در سال منتظر بودید و هنوز هم می خواهید درختان خود را تغذیه کنید می توانید آنها را با کمپوست و  فسفات نرم و سنگ مالچ کنید.
مرحله دوم: تصمیم گیری در مورد نیاز به کودتان:همه درختان میوه هر سال به کود نیازی ندارند و در مقادیر مشابه نیازی به آن ندارند. این می تواند از سال به سال بسته به عوامل مختلفی تغییر کند بنابراین مطمئن شوید که سالانه اندازه گیری می شود.
اگر مقدار نادرست کود را داده اید چه اتفاقی خواهد افتاد؟
کود بسیار زیاد باعث می شود که تعداد زیادی از برگ ها و شاخه ها، و نه میوه های زیادی تولید شود. این حتی می تواند درختان شما را از رشد سریع تبدیل به رشد ضعیف کند.
درختان میوه ای که در خاک فقیر رشد می کنند، حتی می توانند منجر به کمبود مواد مغذی، سلامت ضعیف شوند که کمتر قادر به مبارزه با بیماری ها و آفات هستند.

اندازه گیری رشد سالانه:

مراحل اندازه گیری رشد سال قبل ابتدا حلقه های رشد سال گذشته را پیدا کنید. حلقه رشد نقطه در شاخه ای است که درخت شروع به رشد در فصل گذشته کرده است.
جدیدترین رشدی که شما اندازه گیری می کنید اغلب رنگی متفاوت از سایر شاخه هاست.اندازه گیری دوم از حلقه رشد تا انتهای شاخه. تکرار این اندازه گیری ها در نقاط مختلف اطراف درخت.سوم میانگین این اندازه گیری ها را محاسبه کنید.
این فصل رشد سالانه درخت است.این مرحله را برای هر یک از درختان خود تکرار کنید. حتی اگر شما دارای چندین درخت از همان نوع و سن دارید، ممکن است آنها با یک نرخ رشد نداشته باشند و بنابراین نیازهای مختلف کود را داشته باشند.
توجه داشته باشید اگر شما درختان خود را به طور قابل توجهی بیش از حد معمول زرد کردید، تا بیش از بیست درصد از تاج پوشش خود را در سال گذشته حذف کرده اید تا سال آینده کود را استفاده نکنید.
نمودار برای ارزیابی رشد را بررسی کنید:
در نهایت از این نمودار برای ارزیابی رشد سالانه درخت خود استفاده کنید. اگر نرخ رشد درخت در انتهای پایین یا زیر رشد سالانه هدف باشد در این سال باید درخت را بارور کنید.

خرید و فروش کود درخت سیب

نرخ رشد سالانه:

درختان جوان هلو و پسته باید هجده تا بیست و چهار درصد رشد کنند، درختان بالغ در حال رشد باید دوازده تا هجده درضد رشد کنند.درختان سیب و گلابی بدون درخت جوانه باید هجده تا سی درصد رشد کنند گلابی های بالغ و سیب های غیر گیاهی باید دوازده تا هجده درصد رشد کنند.

مرحله سوم: کود درست را انتخاب کنید:
درختان میوه یک کود آلی و کود نیتروژن و بهترین کود برای درخت سیب را ترجیح می دهند غذای خوب، غذای سویا، کود مرغ کمپوست، وعده پنبه دانه، و وعده های پونه، خوب هستند، منابع نیتروژن آلی هستند.
همچنین کودهای درخت میوه به طور خاص فرموله شده وجود دارد. علاوه بر نیتروژن درخت شما نیاز به مواد مغذی و سایر مواد مغذی نیز دارد. افزودن کمپوست هنگام بارور کردن راه خوبی برای ارائه مواد آلی و مواد معدنی می باشد . و منابع خوبی از مواد معدنی :
آزمون خاک می تواند به شما بگوید که آیا شما نیاز به اضافه کردن فسفر، پتاسیم و دیگر مواد مغذی دارید یا خیر؟
مرحله چهارم: محاسبه مقدار کود برای استفاده:
بیشتر وقت آن است که برای بارور کردن درختان میوه خود بهتر نباشد. اکنون که می دانید که درخت شما نیاز به کود را دارد و کود کامل را برای استفاده انتخاب کرده است باید مقدار درستی را که برای هر درخت استفاده می کنید تعیین کنید.

تعيين مقدار بهترین کود برای درخت سیب:

حداکثر شما باید یک درخت میوه در یک سال را یک کیلو نیتروژن واقعی بدست آورید.به عنوان مثال: اگر درخت شما دارای قطردو و نیم متر باشد (یا اگر درخت شما پنج ساله باشد)، پنج برابر یک دهم کیلو نیتروژن، برابر با نیم کیلو است.
این به این معنی است که درخت نیاز به نیم لیتر نیتروژن واقعی دارد.اما صبر کن هنوز “واقعی نیتروژن” ساده نیست، فقط وزن این مقدار کود است، زیرا در کود بیشتر از نیتروژن است.
تعداد در کود نشان می دهد درصد مواد مغذی در هر کود، نیازبه نیتروژن، فسفر و پتاسیم اشاره دارند.برای محاسبه کودهای اعمال شده مقدار واقعی نیتروژن نیاز درخت را با مقدار نیتروژن واقعی در هر پوند در کود تقسیم کنید.
بنابراین با استفاده از مثال های قبلی یک درخت سیب پنج ساله نیاز به نیم ليتر نيتروژن دارد. کود نارگیل میوه ای EB دارای ارزش N 7 در بسته است، به این معنی است که 0.07 لیتر نیتروژن در هر پوند کود می باشد.
مرحله پنج: اعمال کود:
برای کمک به درخت “ریختن خطی” کود از کارآمد ترین کود را به طور یکنواخت  ادامه دهید تا به تمام راه را به “خط قطره” اعمال می شود. خط قطره محدوده درخت شاخه های رسیدن به درخت است.
ساده ترین راه برای انجام این کار، به سادگی با گسترش کود بر روی زمین و برداشتن آن است.حفاری یک سری حفره های کوچک روش دیگری برای استفاده از کود است. این کار کمی بیشتر است، اما بهتر است که کود را در ریشه های درخت قرار دهید.

خرید و فروش کود درخت سیب
به ویژه هنگامی که از یک کود حاوی مواد مغذی کمیاب مانند فسفر و مایکوریزا استفاده می شود.حفاری سوراخ های سه اینچی پایین و دوازده به هجده از هم جدا در همان منطقه که شما می توانید کود بهترین کود برای درخت سیب را گسترش داد. برای آسان ساختن کار حفاری می توانید از یک اتصال مته سوراخ با یک مته بی سیم استفاده کنید.
کمی از کود را در هر سوراخ بپاشید تا از آن استفاده شود.هنگامی که کود را به پایان رسانید، لایه ای از کمپوست در اطراف درخت و آب را به خوبی گسترش دهید.

از جمله نکات اساسی و مهم در رشد درخت سیب، داشتن زمان بندی مناسب جهت کود دهی و تغذیه مناسب آن است. اگر می‌خواهید مقدار باردهی درخت سیب خود را به حداکثر رسانده و میوه آن مرغوب و بازار پسند باشد، با برنامه متناوب و علمی درخت سیب خود را کوددهی نمایید. چنانچه در زمان صحیح کود مناسب به درخت سیب افزوده شود، میزان باردهی و مرغوبیت میوه شما افزایش پیدا خواهد کرد.

 در این مقاله ما بر آنیم تا بتوانیم بهترین کود را برای رشد و باردهی بهتر درخت سیب به شما باغدار محترم معرفی کنیم. اگر می‌خواهید در مورد درخت سیب و کود دهی مناسب آن اطلاعات جامع و کاملی داشته‌باشید به شما پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را تا انتها دنبال کنید.

انواع کود مورد نیاز درخت سیب

درخت سیب مانند هر درخت دیگری علاوه بر آبیاری و هرس کردن به کودهای مناسب احتیاج دارد، که این کودها باعث ایجاد باروری بهتر درخت خواهند شد. در ادامه به انواع کودهای مورد نیاز درخت سیب اشاره می‌کنیم:

  • کود آهن

 آهن دارای ریز مغذی هایی است، که برای تمامی موجودات زنده مفید می‌باشد. آهن در ساخت کلروفیل مانند فتوسنتز و تنفس نقش مهمی دارد. فقر آهن در سیب باعث زرد شدن برگ‌ها شده و همچنین لکه‌های کلروتیک شده و میوه‌های رنگ پریده و طعم نامناسب میوه از کمبود آهن است.

  • کود نیترات

از ریزمغذی‌های دیگر می‌توانیم به کود نیترات اشاره کرد، که در کیفیت و بازدهی محصول خوب تاثیر زیادی دارد. این کود برای تقسیم سلولی و رشد بافت‌های جوان میوه گل و برگ اهمیت بسیاری دارد. نیتروژن همچنین باعث ایجاد سنتز در آمینو اسید شده و تولید پروتئین در گیاه را افزایش می‌دهد.

 اگر نیتروژن درخت سیب کم باشد، برگ‌ها کوچک و باریک و به رنگ سبز کمرنگ در آمده و سقوط زودرس نیز در آنها امری طبیعی خواهد بود. کمبود نیتروژن همچنین باعث کاهش رشد جوانه و شکوفه و محدودیت در میوه دهی درخت سیب خواهد شد.

  • کود کلسیم

از جمله کودهای مناسب در هنگام تشکیل میوه درخت سیب، برای اینکه میوه بزرگتری داشته و ترک خوردگی محصول تولید شده جلوگیری کنیم از کود‌های کلسیم استفاده می‌کنند. کود کلسیم به روش محلول پاشی برای درخت سیب استفاده می‌شود. این کار را ۲ تا ۳ بار قبل از برداشت محصول انجام می‌دهند.

  • کود پتاسیم

از کوههای دیگری که در زمان فندقی شدن میوه درخت سیب از آن استفاده می‌کنند کود پتاسیم است. کود پتاسیم میزان قند را در میوه افزایش داده و آب کافی را در اختیار میوه می‌دهد. با استفاده از پتاسیم لازم مورد نیاز درخت سیب می‌توانیم میوه‌های درشت و خوشمزه و آبدار داشته‌باشیم. همچنین استفاده از کود پتاسیم در زمان درست می‌تواند انبارداری میوه را افزایش داده و از نظر اقتصادی نیز برای باغ دار بسیار مقرون به صرفه باشد.

همچنین پتاسیم تا حدودی اثرات منفی استفاده از کودهای ازت را خنثی می‌کند. همچنین پتاسیم می‌تواند با تولید رنگدانه‌ها و افزایش آن رنگ میوه را بهتر نماید. این کود آنزیم‌های متعددی را برای رشد گیاه در آن فعال می‌کند. اگر بور و پتاسیم در میوه کم باشد باعث سوختگی در نوک و حاشیه برگ‌ها و حساسیت درخت به بیماریها و در نهایت کاهش میزان میوه دهی درخت خواهد شد.

  • کود گوگرد

برای درخت سیب Ph مناسب باید حدود ۶ونیم باشد. اگر Ph خاک قلیایی باغتان بیش از ۷ و نیم باشد، با گوگرد می‌توانید آن را اصلاح کنید‌.

گوگرد می‌تواند در رشد و تغذیه درخت سیب موثر بوده و از مبتلا شدن درخت سیب به انواع بیماری‌ها کمک کند. کمبود گوگرد در درخت باعث می‌شود که درخت نتواند با سنتز برای پروتئین، مواد مورد نیاز درخت را فراهم کرده و همچنین کاهش رشد درخت سیب و ضربه بر جوانه‌های درخت را به دنبال دارد.

  • کود بور

یکی از کمبودهای رایج در بین درختان سیب کمبود بور است، که باعث ایجاد لکه‌های قهوه‌ای و چوب پنبه در داخل میوه خواهد شد. اگر جوانه‌ها در انتهای شاخه‌ها پژمرده شده و از بین رفت، بدانید که درخت کمبود بور دارد.

 

 

 

زمان کودهی درخت سیب

به یاد داشته‌باشید که جوانه‌زنی درخت، زمانی است که درخت وارد چرخه رشد سالانه خود می‌شود، به بیش‌ترین مواد مغذی احتیاج دارد. در نتیجه بهترین زمان برای افزودن کود قبل از جوانه زنی است.

بهترین کود برای درختان سیب کود‌های ترکیبی؛ از کودهای عالی و ریز مغذی‌ها هستند. درختان سیب در زمان‌های مختلف کود‌های مختلف نیاز دارد. تامین نیاز خاک در دوران‌های مختلف زندگی درخت سیب بسیار مهم است.

 کودهی معمولاً در طی چند مرحله انجام می‌شود، این مراحل را می‌توان به: تغذیه زمستان، تغذیه در زمان تورم جوانه ها، تغذیه پس از ریزش شکوفه ها، تغذیه در زمان فندقی شدن سیب ها، تغذیه در زمان رشد میوه و تغذیه پس از برداشت میوه را نام برد.

در مناطق شمالی با زمستان‌های طولانی از محلول پاشی در فصل پاییز برای آماده‌سازی درخت استفاده استفاده می‌کنند. زیرا کود پاییزی باعث تقویت سیستم ریشه و افزایش مقاومت در برابر سرمای زمستان خواهد شد. در پاییز معمولاً از کود فسفر و پتاسیم استفاده می‌کند، از کود نیتروژن به دلیل اینکه جوانه زنی گیاه را افزایش می‌دهد در پاییز استفاده نمی‌کنند.

سخن پایانی

درختان سیب سالانه به کودهی مناسب نیاز دارند. اگر باغدار تمامی کودها را به صورت جداگانه خریداری کند مقرون به صرفه نبوده و هزینه های بسیاری را برای کشاورزان به همراه خواهد داشت.

 اما نگران نباشید ما برای شما راهکاری عالی داریم. شما با تهیه کود کامل شوک ۱۰ ایکس آمریکایی می‌توانید عملکرد و باردهی درخت سیب خود را افزایش داده و از خرید تک تک کودها رهایی یابید.

زیرا این کود تمامی مواد مورد نیاز درخت سیب را به طور یکجا در اختیار شما قرار می‌دهد. این کود در سال اول می‌تواند میزان عملکرد درخت را بین ۳۰ تا ۴۰ درصد افزایش دهد. به دلیل فرمول خاصی که دارد، بسیار فوری بر روی درختان تاثیر می‌گذارد. اگر از سایت آل کود برای تهیه کود شوک ۱۰ ایکس آمریکایی اقدام کنید از ۵ درصد تخفیف ویژه برخوردار خواهید شد.

چنانچه در مورد تنظیم کودهی درخت سیب و همچنین تهیه کود شوک ۱۰ ایکس سوالی دارید می‌توانید با کارشناسان زبده آل کود تماس حاصل فرمائید.

بهترین کود آهن برای درخت سیب

کوددهی درخت سیب

اگر درخت سیب  به خوبی رشد می کند، نیازی به کود دادن به آن ندارید. رشد  می کند. اگر درخت سیب حداقل 20 سانتی متر در سال رشد کرده است، نیازی به کود دادن ندارید.

کود دهی بیش از حد در واقع می تواند رشد درختان سیب را متوقف کند، بنابراین مهم است که ابتدا رشد  رویشی را ارزیابی کنید.

نحوه کوددهی درختان سیب

1-درختان 1 تا 2 ساله را دو بار در سال تغذیه در بهار و تابستان  کوددهی  کنید، کارشناسان توصیه می کنند درخت سیب خود را بلافاصله پس از کاشت و سپس بار دوم در اوایل تابستان کود دهید.

برخی  کارشناسان پیشنهاد می کنند یک بار در اوایل بهار و بار دوم در اوایل تابستان کود داده شود.

2- درختان سیب بالغ را سالی یک بار در فصل بهار کود دهید، برخلاف سایر میوه ها، درختان سیب نیازی به کود دهی چند بار در سال ندارند. اگر درخت شما بیش از 2 سال سن دارد، برای شروع رشد کافی است یک بار در بهار کود بدهید.

زمان دادن کود آهن به درخت سیبنوع کود کاربردی سیب

کود خاصی  برای درختان سیب وجود ندارد، در واقع به محل زندگی شما و شرایط فعلی خاک بستگی دارد. آزمایش خاک به شما کمک می کند تا مشخص کنید که خاک شما به چه مواد مغذی نیاز دارد تا بتوانید کود مناسب را انتخاب کنید.

اگر نتایج آزمایش شما کود با 15-5-10 NPK را توصیه می کند،  علاوه بر این می توانید کود را با نسبت های9-3-6 یا 12-4-8  شوک استفاده کنید.

بهتر است  از کودهای غنی از نیتروژن برای درختان بالغ استفاده کنید، مقدار نیتروژن خالص را برای هر سال با توجه  سن درخت خود استفاده کنید،  به طورمثال زمانی که که درخت شما حداقل 8 ساله شد، کود نیتروژن را به مقدار 45/0 مصرف کنید.

بعد از اینکه درخت سیب خود را کاشتید، بعد سه هفته  0.23 کیلوگرم کود را در اطراف درخت بپاشید تا رشد آن شروع شود.

نحوه کوددهی درختان سیب

کود را روی زمین زیر درخت پخش کنید، به صورت  تپه قرار ندهید یا روی تنه درخت نریزید، چون  ممکن است درخت سیب شما آسیب ببیند. کود را به طور مساوی در اطراف تنه درخت پخش کنید، پس از آن  خاک را آبیاری کنید.

مزایای کود دهی درختان سیب

همه درختان برای رشد، تولید میوه و گل به 16 ماده مغذی ضروری نیاز دارند، درختان سیب به مقدار زیادی  به نیتروژن، پتاسیم و کلسیم نیاز دارند، از این مواد مغذی برای ایجاد انرژی استفاده می شود که برای تولید میوه ها، گل ها، شاخه های جدید و رشد ریشه استفاده می شود.

هنگامی که کمبود مواد مغذی در خاک وجود داشته باشد، درختان سیب تولید میوه را کند می کنند و بیشتر بر روی رشد شاخساره یا تولید برگ تمرکز می کنند.

سیلیکات پتاسیم 70 درصد شوک برای سیببهترین کود برای درختان سیب

برای درختان سیب، خاک  باید کمی اسیدی باشد، حدود 6-6.5. اگر PH خاک شما بالاتر است، می توانید از کود مایع ممتاز  شوک  برای پایین آوردن pH استفاده کنید.

اگر PH کمتر از 6 است، می‌توانید از آهک برای افزایش PH مناسب است،  PH را اغلب پس از استفاده از آهک یا اسیدی کننده بررسی کنید تا مطمئن شوید خاک  در محدوده pH مناسب قرار دارید.

می توانید از سولفات پتاسیم  شوک برای اصلاح کمبود پتاسیم درخت  سیب  استفاده کنید، علائم  کمبود شامل زرد شدن برگها است که در صورت عدم شناسایی کمبود پتاسیم از آن استفاده نکنید.

کود آلی شوک  به جای کود شیمیایی مخصوصا در محصولات ارگانیک عالی است، همچنین کود مایع ممتاز شوک  برای درختان سیب که نیاز به تقویت سریع مواد مغذی دارند،  استفاده می شود

کود گرانوله همه منظوره شوک  دارای نسبت NPK (% نیتروژن، % فسفر، % پتاسیم) 10-10-10 است، این کود خاص به صورت گرانول هایی است که شبیه گلوله های کوچک هستند،آنها را می توان در اطراف درخت  پخش کرد.

کودهای همه منظوره برای استفاده در مواقعی که درخت سیب شما به آن سرعتی که می خواهید رشد نمی کند عالی هستند.

استفاده از سولفات پتاسیم نسبت به سایر کودهای پتاسیم دارای چند مزیت دارد:

1-حاوی کلرید کمتری است: درختان سیب، همراه با بسیاری از درختان میوه دیگر، به کلریدی که به بسیاری از کودهای دیگر اضافه می شود، نیاز دارند چون عملکرد را بهبود می بخشد.

سولفات پتاسیم می تواند به افزایش تعداد سیب های تولید شده در هر سال کمک کند و سیب های سفت تر را تولید کند.

پتاس منیزیم  شوک یکی دیگر از کودهایی است که فقط در صورت کمبود خاک باید از آن استفاده کرد. با این حال، حتی اگر آزمایش خاک را انجام نداده اید، برخی از علائم  زیر نشان می دهد که شما به این نوع کود نیاز دارید:

ریزش میوه:

اما اگر ریزش زودرس میوه همراه با علائم دیگر رخ دهد، ممکن است به دلیل کمبود منیزیم در خاک باشد.

میوه ریز:

اگر سیب های شما بیشتر شبیه انگور هستند تا سیب، ممکن است کمبود منیزیم وجود داشته باشد.

زودرس:

سیب ها باید به اندازه کافی رسیده باشند که در شهریور برداشت شوند،   اگر سیب های شما در اواسط تابستان می رسند، ممکن است به دلیل کمبود منیزیم باشد.

کودهای آلی شوک نیز می توان  را می توان برای درختان سیب استفاده کرد، کودهای آلی از مواد طبیعی مانند گیاهان، حیوانات و فضولات حیوانی تهیه می شوند ، مخلوط کود درختان میوه ارگانیک شوک  به طور خاص برای درختان میوه طراحی ساخته شده اند.

برخی از مواد تشکیل دهنده این کود شامل :

پودر استخوان ماهی

کربنات کلسیم

کنجاله یونجه

این کود مخصوص همچنین حاوی کلسیم و منیزیم است، دو ماده مغذی که برای سلامت درخت سیب شما ضروری هستند.

کود مایع مناسب درختان سیب

کودهای مایع در اشکال و اندازه های برخی به شکل دانه ، برخی دیگر کریستال وجود دارند مانند کود مایع مرغی شوک، ازت مایع.

این کودهای مایع باید با آب رقیق شوند و روی خاک یا گاهی اوقات مستقیماً روی برگ های درخت سیب شما اعمال شوند. این نوع کودها محلول در آب هستند، به این معنی که می توان آنها را مستقیماً در درخت جذب کرد تا مواد مغذی را افزایش دهد.

آیا درختان سیب هر سال به کود نیاز دارند؟

در شرایط عادی، استفاده از کود دو بار در سال برای درخت سیب شما عالی است. با این حال، مواردی وجود دارد که شما نیازی به استفاده از کود به درخت سیب خود ندارید.

تشخیص اینکه چه زمانی و اگر به کود نیاز دارید می تواند به همان اندازه برای سلامت درخت سیب شما مهم باشد.

رشد کلی درخت سیب شما یک شاخص عالی از نیاز به کود است،  زمانی که درخت از مواد مغذی کافی برخوردار است کود ‌دهید، ممکن است در خطر سوختگی ریشه قرار بگیرد.

اگر رشد درخت سیب شما بیش از 8سانت  در سال باشد، معمولاً نیازی به کود دادن آن ندارید مگر اینکه علائم کمبود خاصی را نشان دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه کود دهی و انتخاب کود مناسب درختان خود با با کارشناسان شوک با شماره درج شده در بالای صفحه در تماس باشید.

کود دهی درخت سیب

سیب از جمله محصولات باغی صادراتی به شمار می آید که از جایگاه بالایی در زمینه اشتغال زایی و ارزآوری برخوردار است. اقلیم و آب ‌وهوای ایران به نحوی است که امکان پرورش انواع مختلف سیب وجود دارد. گفته می‌شود بیشتر انواع مختلف سیب حداقل به 500 تا 1000 ساعت هوای سرد برای تولید محصولی خوش‌طعم و سالم نیاز دارند. در ایران مناطق کوهستانی همچون دامنه‌های دنا و منطقه پادنا، دامنه‌های دماوند، دامنه‌های بزقوش میانه و دامنه‌های سهند و سبلان، از شرایط آب و هوایی سردسیر و مناسبی برای کاشت و تولید سیب باکیفیت برخوردار هستند. در همه این مناطق سیب ‌درختی با بهترین کیفیت تولید و روانه بازار داخلی می‌شود. بخش دیگری از محصولات پس از سورت و بسته‌بندی مناسب برای صادرات به کشورهای مختلف صادر می‌شود. ارومیه یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان سیب در ایران است. کیفیت بالای سیب‌های تولیدی این منطقه، نام سیب‌درختی ارومیه را در بین بازرگانان شناخته‌تر کرده است.

سیلیکات پتاسیم 70 درصد شوک برای سیبکود دهی و تغذیه درخت سیب

درخت سیب با داشتن ریشه های قوی  که گاها از قطر درخت نیز بیشتر است  میتواند مواد غذایی خود را تامین کند و زنده بماند اما برای داشتن باغ سیبی با عملکرد بالا و کیفیت میوه هایی عالی دیگر روشهای سنتی پاسخگوی نیاز بازار نیست و برای رقابت در بازار های جهانی باید از روش ها و متد های جهانی استفاده کنیم. از مهمترین عملیات زراعی کود دهی دقیق و بر اساس نیاز درخت است. استفاده از کودهای با کیفیت و دارای آنالیز عالی بهترین راهکار برای افزایش محصول سیب است. در این مقاله سعی داریم شما را با کودهای امریکایی شوک آشنا کنیم که دارای آنالیز کودی معتبر جهانی است و با دارا بودن مواد آلی و محرک رشد علاوه بر افزایش عملکرد ، خاک را بهبود می بخشد و بادارا بودن عصاره جلبک دریایی بسیار به افزایش حجم ریشه کمک کرده و گیاه را به یک گیاه قوی تر تبدیل میکند. کود 10 ایکس شوک می تواند افزایش عملکردی 30 تا 40 درصد ایجاد کند.

سیلیکات پتاسیم 70 درصد شوک برای سیب

روش نمونه‌برداری از خاک باغ سیب برای آزمایش

ابتدا باید سعی کنیم یک کروکی ساده از باغ تهیه کنیم و سپس باغ را به چند قسمت یکنواخت تقسیم کنیم. این قسمت‌ها باید از لحاظ شیب، تاریخچه کشت، مصرف مواد و بافت خاک یکسان باشد. در واقع هدف ما این است که از تمام قسمت‌های یک مزرعه که با هم تفاوت‌هایی هم دارند نمونه‌برداری کنیم. دقت کنید که مساحت قطعه‌های انتخابی نباید از یک هکتار بیشتر شود. سپس در هر قسمت تعدادی نمونه از عمق 0 تا 30 سانتی‌متری برداشت کنید و درون یک کیسه بریزید. هر نمونه می‌تواند حدود یک کیلوگرم باشد. نمونه‌برداری را از خاک انجام دهید و گیاهان و علف‌های سطح خاک را کنار بزنید. سپس باید نمونه‌های از عمق 30 تا 60 و 60 تا 90 انجام دهید. البته شما باید روش دقیق نمونه‌برداری را با آزمایشگاه خاک مورد نظرتان چک کنید تا هیچ اشتباهی صورت نگیرد.

بررسی علائم ظاهری درخت سیب

روش دومی که می‌توانیم برای بررسی و تشخیص نیازهای خاک استفاده کنیم بررسی علائم ظاهری درخت سیب است. البته این روش نیاز به تجربه دارد و عملا هر کسی نمی‌تواند با یک نگاه نیازها و کمبودهای درخت سیب را تشخیص دهد.

زمان کود دهی

زمان کوددهی درخت سیب کی هست؟ بهترین زمان کوددهی درخت سیب دقیقاً قبل از باز شدن شکوفه‌هاست. یعنی زمانی که درختان سیب چرخه‌ی رشد سالانه‌شان را شروع  کرده اند و در واقع بیشترین میزان مواد مغذی را مصرف می‌کنند. دو نمونه کود عالی برای این مرحله کود  فروت‌ست شوک و دیگری 10 ایکس شوک نام دارد. البته برای کود دادن به درخت سیب زمانبندی و برنامه متفاوتی داردکه هر مرحله تاثیر متفاوتی بر باردهی درخت سیب دارد.

کود k60 برای درخت سیب

مراحل اصلی تغذیه و کوددهی درختان سیب

کوددهی درخت سیب به صورت چالکود زمستانه

ترکیبات یک چالکود خوب به عنوان  روش موثرکوددهی در باغات شامل کود دامی پوسیده یا ورمی کمپوست بهمراه گوگرد گرانوله و کودهای ماکرو (اوره و فسفات و پتاس)  است که بهتر است با هیومیک اسید گرانول و یا پودری هم ترکیب شود. اگر میخواهید بهترین کود همراه مواد آلی را داشته باشید، پیشنهاد ما کود اسید هیومیک شوک و 10 ایکس شوک  است.

کود 36 12 12 برای درخت سیب

برنامه غذایی درخت سیب قبل از گلدهی

در مرحله تورم جوانه ها و قبل از گلدهی از کود های فروت ست استفاده میشود که حاوی ترکیبات مناسبی از عناصر ازت، روی، بور هستند. با استفاده از فروت ست عناصر غذایی مورد نیاز برای سال آینده در درخت ذخیره می شود و درخت برای ورود به فصل جدید آماده میشود.

تغذیه درخت سیب در هنگام تشکیل میوه

در این مرحله از جدول کوددهی درخت سیب به منظور افزایش بزرگی میوه و جلوگیری از ترک خوردگی محصول  از محلول پاشی کودهای کلسیم استفاده میشود. این کار بهتر است دو تاسه بار قبل از برداشت محصول انجام شود. عناصر غذایی ازت، بور و روی نیز جزء عناصر مهمی هستند که نیاز به آنها در زمانهای خاصی مثل مرحله تشکیل میوه مهم است.

کوددهی درخت سیب در مرحله فندقی شدن میوه

مرحله فندقی شدن سیب زمان مناسبی برای استفاده ازکودهای پتاسیم است. برای افزایش رشد و درشتی میوه سیب باید میزان قندها ی آن افزایش یابد و نیز  آب کافی دراختیار درخت سیب قرارگیرد. ازمهم‌ترین عناصری که باعثت جمع مواد قندی در میوه سیب  می‌شود، عنصر پتاسیم است. در این مرحله از کود های k 60 میتوانید استفاده کنید.

کوددهی درخت سیب در مرحله گردویی شدن

در مرحله گردویی شدن از جدول کوددهی درخت سیب ، پتاسیم نقش قابل توجهی در افزایش سایز میوه  و طولانی کردن مدت نگهداری در انبـاردار  و افزون بر  ارزش اقتصـادی میوه سیب دارد .

کود k60 برای درخت سیب

کوددهی درخت سیب در قبل از برداشت میوه

قبل از برداشی میوه یعنی در زمان رنگ گیری میوه دو عنصری که نقش مهمی علی الخصوص  در مورد سیب های قرمز دارند آهن و پتاسیم هستند. بهترین زمان برای استفاده از کودهای مخصوص خوش رنگ و لعاب کردن محصول درختان سیب حدودا از یک ماه مانده به زمان برداشت شروع می­شود و تا 10 روز قبل از برداشت ادامه دارد.

یک نکته اساسی و مهم برای رشد و پرورش درخت سیب داشتن برنامه و زمانبندی مناسب برای کوددهی و تغذیه درخت سیب است. برای رساندن درخت سیب  به حداکثر باردهی خود نیاز به جدول و برنامه زمان بندی  و علمی متناسب با نیازهای خاک هست. در این راستا  کارشناسان کشاورزی خبره ما  می توانند به شما کمک کنند تا با انتخاب بهترین نوع کود و بهترین زمان کودهی بهترین تاثیر را بر درخت سیب خود داشته باشید و درخت سیب تان هرسال میوه های درشت تر و بهتری به ثمر بنشاند.

کود ارزان برای سیب
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *