کود با کیفیت کلم بروکلی

کود کلم بروکلی

 

 

جهت دریافت بهترین برنامه غذایی و کود برای کلم بروکلی که بستگی به موقعیت جغرافیایی کشت شده در سطح کشور متفاوت است از بالای همین صفحه با کارشناسان آل کود در ارتباط باشید.

خیلی از افراد کلم ‌بروکلی را از روی عادت یا توصیه ‌ی دیگران مصرف می کنند اما نمی دانند که این معجزه سبز رنگ سرشار از مواد مغذی و مفید است.

گزارشات مردمی ۲۰ سال گذشته نشان می دهد که مقدار زیاد بروکلی در رژیم غذایی افراد بخاطر خاصیت سم ‌زدایی خطر ابتدا به سرطان را بسیار کاهش داده است، کلم بروکلی یا کلم سبز از خانواده کلم منبع بسیار خوب ویتامین C وE و بتاکاراتن و کلسیم و فولیک اسید است که سیستم‌ دفاعی بدن را تقویت می کند و همچنین باعث کارکرد مناسب روده و دستگاه گوارش میشود، از این رو توصیه می شود در غذا یا سالاد خود به صورت نیم پخت یا خام از این گنجینه دارویی استفاده کنید.

بهترین کود کلم بروکلی

مراحل و نحوه کاشت کلم بروکلی

کلم ‌بروکلی در خاک هایی که  PH آنها بین ۶ تا ۸ است مانند ؛ خاک های ( لوم ، لوم‌شنی، سلیتی لوم ) بسیارسریع ترو بهتر رشد می کند اگر خاک شما اسیدی تر است می توانید با اضافه کردن مقداری آهک PH آن را به حد تعادل برسانید وبستر را برای رشد کلم ‌بروکلی آماده کنید.

بذرهای کلم ‌بروکلی که میزان مصرف آن۳۰۰ گرم در هکتار است باید به فاصله ۳۰ تا ۹۰سانتی ‌متر بسته به اندازه هد یا سرکلم روی یک خط موازی که فاصله خط ها ۱۰۰ تا۲۰۰ سانتی ‌متر از یکدیگر باشد ودرعمق 3 تا ۵/۳ سانتی‌متری زمین کاشته شوند.

خیساندن بذر کلم به مدت دو روز در آب قبل از کاشت  جوانه زدن و سبزشدن بذرها را ۴۰درصد تسریع میکند.

نهال بروکلی به زهکشی و نورو رطوبت کافی احتیاج دارد .

مثلا؛ در هوای خیلی گرم گل  تشکیل نمی شود ودرآب و هوای خشک گیاه خشک می شود و باید آبیاری شود بهتر است سطح خاک با مالچ (آهک و علف) پوشیده شود تا رطوبت خاک حفظ گردد، آبیاری این محصول باید منظم و با فواصل یکسان باشد آبیاری کردن زیاد به یکباره باعث پوسیدگی و فساد محصول میشود.

برای این که محصول خوبی داشته باشید باید دمای هوای محیط را برای بروکلی ها یکنواخت نگه ‌دارید.

اگر بروکلی برای دوره طولانی در شب در دمای ۱-  درجه سانتی گراد و در روز بین ۱۰ تا ۱۵درجه سانتی گراد باشد گلچه‌های نابالغ تولید میکند.

برای جلوگیری از هوای سرد گیاهان خود را با پوشش پلاستیکی بپوشانید زیرا بروکلی در هوای متعادل زودتر دانه میدهد.

کاشت کلم بروکلی: کاشت این کلم بسیار شبیه کلم است اما کلم بروکلی نسبت به آب و هوا حساس تر است،۴تا ۵ هفته قبل از نشا باید بذرها کاشته شوند

نشا باید یک ماه قبل از انتقال کاشته شده باشد و در زمان انتقال ۴ تا ۵ برگه باشد و زمانی که تعداد برگهای نشا به ۵ یا ۶ برگ رسید باید آن را به زمین اصلی منتقل کرد.

کود دهی کلم بروکلی 

بروکلی قبل از کاشت و برای به ثمر رسیدن به مواد مغزی زیادی احتیاج دارد به همین دلیل باید در طول زمان رویش این محصول از کود ها استفاده کنیم .

در ادامه به معرفی کودهای مورد نیاز کلم‌‌ بروکلی  میپردازیم.

انتخاب  نوع طبیعی یا مصنوعی کود از وظایف باغبان است که می تواند با توجه به فرمولاسیون سریع یا آهسته یکی از دو نوع را انتخاب کند.

با انتخاب نوع مصنوعی کود سریع تر در خاک حل میشود ولی مواد شیمیایی بیشتری را به آبراهه های مجاور می ریزد زیرا این کود از مواد شیمیایی و بدون دخالت دست استفاده شده است.

ولی نوع طبیعی یا ارگانیته دیرتر در خاک آزاد و تجزیه می شود اما مواد شیمیایی به محیط وارد نمیکند،البته استفاده بسیار زیاد از هر نوع کودی می تواند نتیجه عکس داشته باشد و باعث فاسد شدن و مردن گیاه شود.

آیا میدانستید اسید هیومیک یک کود ارگانیک است و نقش بسزایی در رابطه با رشد و افزایش عملکرد در کلم بروکلی دارد؟

آل کود استفاده از اسید هیومیک مایع را نسبت به هیومیک اسید پودری به دلیل جذب راحت تر کلم بروکلی پیشنهاد می کند.

در مورد اسید هیومیک بیشتر بدانیم.

اثر کود بر روی کلم بروکلی

زمان و نحوه ی کود دهی کلم بروکلی

 بهترین زمان برای انجام کود دهی اولیه هنگامی است که بوته های کلم ‌بروکلی نیمه رشد داشته اند و روی خاک قرار گرفته اند .

در این صورت با توجه به آزمایش و آنالیز خاک مورد استفاده کود مورد نظر را به گیاه خود بدهید.

کلم بروکلی به نیتروژن بالا برای رشد خود نیاز دارد و کاشت کلم ‌بروکلی در زمین هایی که سال قبل در آنها گیاهان خانواده لگومینوز(سویا، یونجه،…) کاشته شده اند به نفع گیاه میباشد. 

برای شروع کود دهی و در زمان پیش کشت ازکودهای استارتر و کامل به صورت بذرمال با ترکیب ۵-۶-۵یا۶-۶-‌۶یا کودهای همه منظورهNPK با ترکیب مناسب ۲۰-۲۰-۲۰به نسبت سه در هزار که باعث افزایش قدرت جوانه ‌زنی به صورت محلول پاشی استفاده کنید .

در زمان انتقال نشا میتوانید از کود NPK فسفر بالا وسولفات روی به نسبت ۲۰کیلوگرم درهکتار و کود اسید هیومیک شوک به نسبت ۸ لیتر در هکتارجهت افزایش ریشه زنی و استقرارسریع تر گیاه به صورت محلول پاشی استقاده کنید.

در فصل رویش گیاه گل کلم نیز میتوانید از کود NPK ازت بالا، هیومیک شوک، نیترات کلسیم ، کود آهن جهت بهبود رشد رویشی افزایش سطح برگ و بهبود ویژگی های فیزیکی گیاه به صورت محلول پاشی استفاده کنید.

۱۵روز بعد در فصل رویش و قبل از تشکیل هد (گل آذین) می توانید از محلول پاشی کود NPK با ترکیب فسفر بالا مانند 10-52-10 استفاده کنید.

البته استفاده بیش از حد ازکوده ای فسفاته که داری عناصر سنگین مانند ؛کادمیوم هستند از نظر زیست محیطی بسیارآسیب زننده است.

در مرحله آخر کشت کلم ‌بروکلی اواخر فصل رویش قبل از برداشت محصول را با محلول پاشی کود پتاس بالا NPK با ترکیب 36-12-12 و نیترات کلیسم جهت بهبود کیفیت و وزن محصول به صورت محلول پاشی استفاده کنید.

 کودهای مایع اغلب راحت ترین شکل استفاده را دارند ولی محصولات گرانول نیز وجود دارند که ممکن است هزینه مقرون به صرفه تری نسبت به کودهای مایع داشته باشند.

کودهای ریز مغذی یا میکرو

کودهای ریزمغذی شامل؛ آهن ، روی، منگنز، مس و بور و مولیبدن و کلر می باشند.

کمبود ریزمغذی ها اثرات زیادی روی محصول به جای می گذارد مثلا؛ کمبود مولیبدن میتواند باعث بدشکل و ضخیم شدن برگهای کلم شود و گیاه یک توقف در رشد را از خود نشان میدهد.

که با محلول پاشی کود آمونیوم مولیبدات در مراحل اولیه کشت کلم میتوانیم این نقص را برطرف کنیم.

کمبود منیزیم که بیشتر در خاک هایی که بسیار قلیایی هستند رخ می دهد باعث تغییر رنگ بین رگبرگی میشود و درمراحل بلوغ ممکن است مناطقی از هد را از هم بپاشاند که با اسپری کردن محلول منیزیم سولفات قابل کنترل میباشد .

کمبود بور باعث توخالی شدن ساقه کلم در زمان برداشت و ایجاد رنگ برنزی کلم می شود که در این مورد نیز با محلول پاشی یک درصد این مشکل برطرف میشود.

و عناصر دیگر مانند آهن و روی و کلر نیز در کودهای مختلف وجود دارند که میتوانید با توجه به مواد مغذی درون کود که روی بسته بندی آن نوشته شده است به وجود آن ها پی ببرید.

آیا در مورد کود دهی گیاه کرفس می دانید؟

کودهای درشت مغذی یا ماکرو

کودهای درشت مغذی مانند ازت و فسفر و پتاسیم که وجود این کودها در فصل رویش و برداشت محصول می تواند بسیار به برداشت محصول با کیفیت به ما کمک کند.

ازت برای رشد رویشی و شروع سوخت و ساز گیاه مورد استقاده قرار می گیرد.

فاز رویشی ناشی از مصرف کود ازته باعث آبدار شدن بافت گیاه شده و به درشت تر ودر قوی تر بودن محصول بسیار اثر گذار است.

پتاسیم مسئول خیلی از وقایع فزیولوژیک  یک گیاه است و کمبود آن باعث تغییر رنگ و مات شدن برگ ها می شود.

فسفرباعث تثبیت گیاه و انجام مناسب فصل رویش گیاه میشود.

کود تکمیلی کلم بروکلی

ارائه یک کود جانبی، مواد مغذی اضافی برای گیاهان را فراهم میکند. برای هر سه متر در ردیف کاشت، 100 گرم سولفات آمونیوم استفاده کنید تا دسترسی گیاهان به نیتروژن  راحت تر شود.

کود مناسب برای کلم بروکلی در گلدان

کلم بروکلی از دسته محصولاتی است که حتی می توانید در خانه و در یک گلدان آن را پرورش دهید اما باید به تمام نکات دمایی و خاک مورد استفاده آن توجه کنید.

از همه مهمتر این که کلم بروکلی در تمام فصل رویش خود احتیاج به مواد مغذی زیادی دارد و خاک گلدان به دلیل کم حجم بودن قطعا نمیتواند تمام نیازات کلم بروکلی را برآورده کند

و سریعا تمام مواد مغذی خود را صرف رشد کلم‌بروکلی کرده و خالی و میشود به همین خاطر کوددهی این خاک باید با فواصل کمتر و بیشتر صورت بگیرد .

بهترین مکان کشت کلم بروکلی در گلخانه می باشد.

ابتدا با ترکیب مناسب کود 20-20-20 یا 18-18-18 به صورت محلول پاشی با توجه به دستور کود دهی کنید و  کاملا با خاک گلدان مخلوط کنید ودر اوسط فصل رویش نیز کلم بروکلی را با همین کود محلول درآب بارور کنید

در ادامه میتوانید با انواع پودری و محلول در آب محصول خود را با توجه به دستور آن به فاصله یک هفته یا دو هفته یکبار کود بدهید. 

نکته: بعد از هر مرحله کود دهی حتما گیاه را آبیاری کنید تا مواد مغذی در ناحیه ریشه قرار بگیرد و جذب گیاه شود و با این کار عمل آزاد شدن املاح درون کود سریع تر انجام میشود.

هشدار: در زمان کود ‌دهی به کلم ‌بروکلی کود را خیلی نزدیک به گیاه و روی خاک پخش نکنید این کار باعث ایجاد سوختگی نیتروژنی گیاه می شود ، کود را باید ۱۵ سانتی‌ متر دورتر از پایه کلم به خاک اضافه کنید.

پیشنهاد میکنیم در مورد کود درخت نارنگی بیشتر بدانید.

با تشکر از توجه شما آل کود 

 

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366