رشد انفجاری سانسوریا

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

 

نام مار مهتابی
نام گیاه شناسی Sansevieria trifasciata
خانواده Asparagaceae
نوع گیاه چند ساله
اندازه بالغ 4 فوت
نوع خاک شنی، زهکشی
PH  اسیدی
زمان گلدهی

 

بهار، تابستان

پرورش سانسوریا

عوامل محیطی مناسب سانسوریا

نور

گیاهان سانسوریا در طیف وسیعی از شرایط نوری، از نور کم تا مستقیم خورشید (در صورت سازگاری مناسب) خوب عمل می کند،  زمانی که گیاه سانسوریا  در داخل منزل  رشد می کند با نور غیرمستقیم روشن تا متوسط بهترین رشد را دارد.

البته  در شرایط نور کم رشد کندی  دارد.

خاک

مانند همه کاکتوس ها ، گیاه سانسوریا  به خاکی بسیار متخلخل و دارای زهکشی مناسب نیاز دارد تا آب اضافی را از ریشه خود دور نگه دارد، مخلوط خاک ترکیب  نسبت  مساوی خاک گلدان، پرلیت و ماسه برای این گیاه  مناسب است.

آب

بین دو آبیاری اجازه دهید خاک کاملا خشک شود، گیاه سانسوریا  به خشکی مقاوم است و در صورت آبیاری بیش از حد مستعد پوسیدگی ریشه می شود.

مقدار آبی که این گیاه نیاز دارد به طور مستقیم با میزان نور دریافتی آن ارتباط دارد، اگر گیاه سانسوریا  چندین ساعت نور روشن و غیرمستقیم دریافت کند، نسبت به زمانی که در شرایط کم نور رشد می کند، باید بیشتر آبیاری شود.

آبیاری  سانسوریا همچنین به دما و رطوبتی که گیاه در معرض آن قرار دارد بستگی دارد، به همین دلیل آزمایش رطوبت خاک با انگشت یا رطوبت سنج بین دو آبیاری، مطمئن ترین راه برای تعیین آمادگی گیاه برای آبیاری است.

بهتر است گیاه سانسوریا  را به جای آبیاری بیش از حد در زیر آب قرار دهید.

دما و رطوبت

گیاهان سانسوریا  برای رشد در فضای داخلی مناسب هستند زیرا آنها دماهای گرم و سطوح رطوبت متوسط تا خشک را ترجیح می دهند، برای جلوگیری از تنش محیطی گیاه سانسوریا  را در دمای بین 13تا 29 درجه سانتیگراد نگه دارید.

کود دهی

برای داشتن رشد خوب و قوی گیاه سانسوریا خود را به طور منظم در طول ماه های بهار و تابستان کوددهی کنید، گیاهان سانسوریا به کود زیادی نیاز ندارند  بنابراین اگر یک یا دو بار کوددهی نشوند متضرر نخواهند شد.

از کود همه منظوره گیاهان آپارتمانی  شوک در طول آبیاری  استفاده کنید، از کود دهی در پاییز و زمستان که گیاه خواب است خودداری کنید.

 

خرید سانسوریا

 

تکثیر گیاه سانسوریا

تکثیر گیاهان سانسوریا  اگرچه نسبتاً ساده است، کل فرآیند آن معمولاً چندین ماه طول می کشد اما رشد سانسوریا  جدید بسیار کند است،  با استفاده از قیچی تیز، یک برگ ساقه کامل را از یک گیاه سانسوریا بالغ و سالم ببرید.

سپس برگ را به چند قسمت برش دهید، ارتفاع هر بخش باید سه تا چهار سانت باشد، هر قطعه را در همان جهت عمودی نگه دارید که در گیاه اصلی رشد کرده است.

برگ را به چند تکه برش داده اید،  از قسمت پایین هر بخش  یک برش مثلثی دهید،  این روش  به افزایش میزان موفقیت تکثیر گیاه سانسوریا کمک می کند.

تمام تکه های برگ  را داخل یک لیوان یا ظرف کم عمق با آب تازه و در  دمای اتاق قرار دهید، ظرف قلمه ها  را در مکانی قرار دهید که نور روشن و غیر مستقیم دریافت کند.

برای تازه نگه داشتن آب هر یک تا دو هفته یکبار آن را عوض کنید،مراقب قلمه ها باشید، چند ماه طول می کشد تا ریشه های کوچک رشد کنند،  اما اگر قسمت پایینی قلمه برگ شروع به پوسیدگی کرده باید قسمت پوسیده را در اسرع وقت کوتاه کنید.

هنگامی که ریشه ها حدود یک سانت طول دارند، می توانید قلمه ها را به خاک برگردانید، صبر کنید تا برخی از قلمه ها  جوانه بزنند.

پس از آماده شدن قلمه ها برای انتقال مجدد به خاک، یک گلدان کوچک با مخلوط گلدانی شنی و با زهکشی خوب آماده کنید و قلمه های برگ ریشه دار را بکارید. قلمه های تازه را به خوبی آبیاری کرده و به مکانی روشن برگردانید

 

 

رشد انفجاری سانسوریا

 

گلدان مجدد گیاه سانسوریا

گیاه سانسوریا فقط زمانی نیاز به گلدان مجدد دارد که از ظرف قبلی خود بزرگتر شده باشد ، باید هر دو تا سه سال یک بار گلدان عوض  شود.

در صورت امکان، تا بهار یا تابستان صبر کنید تا گیاه به طور فعال رشد کند،گلدان جدیدی را انتخاب کنید که تنها دو تا سه سانت از ظرف قبلی خود بزرگتر باشد و تا جایی که ممکن است خاک را بدون آسیب رساندن به ریشه ها تازه کنید. بعد گیاه را به محل اولیه خود برگردانید.

آفات و بیماری های رایج گیاهی سانسوریا

مراقب آفات رایج گیاهان آپارتمانی مانند شپشک آردآلود، کنه عنکبوتی، فلس و شته باشید، هرچند  گیاه سانسوریا  مستعد  به ابتلا به هیچ آفت یا بیماری نیست، این آفات عاشق گیاهان  آپارتمانی هستند بخصوص اگر گیاهان آپارتمانی از قبل آلوده شده باشند.

بیماری که باید در مورد این گیاه سانسوریا مراقب باشید، پوسیدگی ریشه است که معمولاً در نتیجه آبیاری بیش از حد ایجاد می شود.

 

کود کامل 10Xshock برای سانسوریا

 

مشکلات رایج با گیاه سانسوریا

 با پرورش گیاه سانسوریا  در منزل  با چند مشکل مواجه می شوید :

ساقه های خشن

گیاه سانسوریا  از پوسیدگی ریشه رنج می‌برد،  پوسیدگی ریشه معمولاً در نتیجه آبیاری بیش از حد است، اما می تواند به دلیل خاک آلوده به قارچ باشد که باعث پوسیدگی ریشه  می شود.

بلافاصله گیاه خود را از گلدان خارج کرده و برگ ها، ساقه ها و ریشه های پوسیده را جدا کنید،  اگر کل سیستم ریشه در حال پوسیدگی باشد، از قسمت های سالم گیاه قلمه های برگ بردارید و از آنها برای تکثیر استفاده کنید.

لکه های قهوه ای

لکه‌های قهوه‌ای معمولاً نتیجه سوختگی برگ‌ها، هجوم آفات، یا گاهی قرار گرفتن در معرض هوای خشک (مانند دریچه گرمایش) هستند،مطمئن شوید که گیاه شما در هیچ نقطه ای از روز نور مستقیم خورشید را دریافت نمی کند و بعد  آفاتی مانند کنه عنکبوتی، شپشک آردآلود یا فلس را بررسی کنید.

همچنین مطمئن شوید  که گیاه شما مستقیماً در کنار دریچه حرارتی قرار نگیرد که می تواند هوا را خشک و باعث ایجاد لکه های خشک و قهوه ای روی برگ ها شود.

رشد پا جوش

اگر رشد جدید به صورت نازک و ضعیف  باشد،  این نشانه آن است که گیاه شما نور کافی دریافت نمی کند. در حالی که گیاه سانسوریا  می تواند در شرایط کم نور زنده بماند، در نور غیر مستقیم متوسط تا روشن بهترین عملکرد را دارد.

 

انواع گل سانسوریا
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *