روش رشد سریع دیفن باخیا

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

روش رشد سریع دیفن باخیا

گیاهان آپارتمانی با شاخ و برگ زیبا نظیر دیفن باخیا وجود ندارد،  برگها بزرگ و بیضی شکل هستند و دارای لکه های نامنظم با رنگ های  سبز روشن، زرد یا حتی کرم شیری  هستند.

مراقبت  و رشد از دیفن باخیا:

 • نور و مکان

دیفن باخیا نور غیر مستقیم خورشید را دوست دارد و به گیاه سایه دوست نیز معروف است.  بنابراین پشت پنجره رو به شمال و شرق مکانی  مناسب است.

گاهی گلدان خود را بچرخانید، به این ترتیب همه طرف های گیاه نور یکسانی دریافت خواهند کرد. همچنین به حفظ شکل ظاهری آن کمک می کند حتی زمانی که تمایل دارد به سمت نور متمایل شود.

 • آبیاری

زمان  آبیاری دیفن باخیا ، رعایت تعادل بین مرطوب نگه داشتن خاک و اجتناب از آبیاری بیش از حد ضروری است. اگر خاک برای مدت طولانی مرطوب باشد باعث  پوسیدگی ریشه می شود،  بهترین زمان برای آبیاری زمانی است که سطح خاک خشک شده باشد .

برای تعیین اینکه آیا زمان آبیاری فرا رسیده است، انگشت خود را به خاک بچسبانید تا سطح رطوبت را بررسی کنید. پژمرده شدن برگ ها به شما می گویند که گیاه به آب نیاز دارند.

برای آبیاری دیفن باخیا از آبی که در دمای اتاق باشد استفاده کنید، آب سرد می تواند به ریشه ها شوک وارد کند.

مواقعی که مطمئن نیستید زمان مناسبی برای آبیاری است، خاک خشک بهتر از خاک مرطوب است،  اما اگر برای زمان طولانی آبیاری نکنید برگ های آن شروع به زرد شدن می کنند .

دیفن باخیا همچنین به کلر آب لوله کشی حساس می باشد، بنابراین آب را قبل استفاده  بگذارید 24 ساعت بماند.

 • درجه حرارت

گیاهان دیفن باخیا در دمای بین 18 تا 29 درجه سانتیگراد بهترین رشد را دارند، بنابراین نگهداری آنها در اتاقی با دمای متوسط عالی است.

 آنها تغییرات دمایی ناگهانی را دوست ندارند، این تغییرات فرآیندهای متابولیک و رشد آنها را مختل کند و منجر به استرس و آسیب احتمالی به گیاه می  شود.

آنها همچنین  می توانند دمای پایین تر را برای مدت کوتاهی با حداقل حدود 10 درجه سانتیگراد تحمل کنند. با این حال، دمای کمتر از آن ممکن است باعث آسیب به گیاه شود.

دیفن باخیا را می توان در تابستان به بیرون برد، اما باید به تدریج با شرایط بیرون سازگار شود و از نور مستقیم خورشید و بادهای شدید محافظت شود.

 با قرار دادن دیفن باخیا در تراس یا بالکن خود، جایی که آب و هوای بسیار گرم  آن را آزار نمی دهد، قرار دهید زیرا  کمی هوای تازه لازم دارد.

 • رطوبت

دیفن باخیا از محیط های مرطوب با محدوده رطوبت مطلوب بین 60 تا 70 درصد لذت می برد. هوای  نسبتا مرطوب باعث رشد زیاد آن  می شود، زیرا برگ های بزرگ می توانند در یک اتاق گرم خشک شوند.

 برای افزایش رطوبت در اطراف گیاه، آن را به طور منظم مه پاش کنید،  یا یک مرطوب کننده را در نزدیکی آن قرار دهید یا آن را در سینی پر از سنگریزه و آب قرار دهید.

 • خاک

گیاهان دیفن باخیا  خاک گلدانی با زهکشی خوب را ترجیح می دهند که کمی اسیدی و PH آن  بین 5/6-6 باشد. ترکیبی از پیت ماس، پرلیت و ورمیکولیت ترکیب مناسبی است،  از خاک خیلی فشرده که زهکشی خوبی ندارد استفاده  نکنید.

قلمه زدن دیفن باخیا

تکثیر دیفن باخیا

تکثیر دیفن باخیا آسان است، اما  ریشه زایی آنها کمی طولانی است،  زمانی که گیاه شما خیلی بلند شده آنها را تکثیر کنید، تکثیر و رشد  دیفن باخیا از قلمه های ساقه در محیط ریشه زایی از روش های رشد سریع آن به شمار می آید.

مراحل مختلف رشد سریع دیفن باخیا از طریق قلمه ساقه :

1.به منظور جلوگیری از آسیب رساندن پاتوژن یا عفونت به قلمه های جدید، قبل از بریدن ساقه ها، قیچی  را ضدعفونی و تمیز کنید.

2.قلمه هایی را از قسمت بالایی، مرکزی یا پایینی گیاه دیفن باخیا بردارید، ساقه را حداقل سه تا چهار سانت کوتاه کنید. برای افزایش شانس موفقیت، حداقل سه سانتی متر کافی است.

 1. قلمه ها را در طول شب یا در نور شدید آفتاب خشک کنید.سپس آنها را در یک محیط موثر ریشه زایی غوطه ور کنید.
 2. در گلدانی که خاک آن حاوی نسبت مساوی 50-50 بین شن و ماسه و پیت ماس است  قرار دهید، سپس محتویات آنها را کاملا مرطوب کنید.
 3. قلمه های دیفن باخیا باید به صورت افقی در گلدان قرار داده شوند و قسمت زیرین آن در حالی که جوانه برگ بالای خاک است داخل خاک قرار دهید.
 4. برای رشد بهتر ریشه، خاک گلدان را در دمای حدود 24 درجه سانتیگراد و به خوبی مرطوب نگه دارید.
 5. برای حفظ رطوبت خاک، می توانید قلمه گیاه را با یک ورقه پلاستیکی بپیچید. هر بار که خاک خشک شد، شروع به آبیاری گیاه کنید.
 6. ریشه زایی قلمه های ساقه 4 تا 8 هفته طول می کشد، آنها را در یک منطقه آفتابگیر از حیاط یا یک گلدان 3 اینچی با خاک باغچه با کیفیت پیوند بزنید.

قلمه زدن دیفن باخیا

شایع ترین آفت در دیفن باخیا و روش رشد سریع دیفن باخیا

آفاتی که بیشتر گیاهان آپارتمانی را تحت تأثیر قرار می دهند، می توانند بر دیفن باخیا تأثیر بگذارند: شپشک های آردآلود، کنه های عنکبوتی و شته ها.

آفات را با یک سواب پنبه آغشته به الکل پاک کنید،  اگر آلودگی را در مراحل اولیه کشف کردید، این یک تاکتیک موثر است.

1- آیا دیفن باخیا گیاه خوبی برای داخل خانه است؟

بله، این گیاه گرمسیری خوب است که در داخل گلدان نگهداری شود، جایی که نور غیر مستقیم خورشید  دریافت می کند.

2- چگونه گیاه دیفن باخیا خود را برای سالها زنده نگه دارید؟

اطمینان حاصل کنید که خاک بیش از حد مرطوب نیست، فقط زمانی آبیاری کنید که 2 اینچ بالای خاک  آن خشک باشد، یا  آن را در سایه با  نور غیر مستقیم برای رشد خوب نگهداری کنید.

3- علل اصلی افتادگی برگها و زردی برگها در گیاه دیفن باخیا چیست؟

هنگامی که گیاه بیش از حد نور خورشید را دریافت می کند، در آن افتادگی برگ ها دیده می شود ، همچنین آبیاری زیاد  یا بیش از حد  گیاه  باعث زردی برگ های آن  می شود.

قلمه زدن دیفن باخیا
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *