کود دیفن باخیا

کود محرک رشد گیاه دیفن باخیا

کود دیفن باخیا : محال ممکن است کسی زیبایی حیرت انگیز گیاه دیفن باخیا را ببیند و چند دقیقه ای بدان خیره نشود. ظاهر تماشایی و برگ های مجذوب کننده این گیاه سبب شده از سال های بسیار دور قریب به تمامی علاقه مندان به گل و گیاه تجربه نگهداری آن را داشته باشند از این رو گیاه دیفن باخیا از دیر باز در زمره مشهور ترین و محبوب ترین گیاهان آپارتمانی به حساب می آید.

این گیاه آپارتمانی پر طرفدار، اولین بار در زیستگاه اصلی خود یعنی کشور برزیل رویت شد و عمدتا منشا آن را آمریکای استوایی می دانند. دیفن باخیا، این گیاه خوش ظاهر آپارتمانی، از اعضای خانواده گل شیپوریان می باشد که دلیل اصلی جذابیت آن برگ های فراوان رنگارنگ و خالداری می باشد که همانند غلافی از رنگ های زرد، سبز و سفید دور تا دور ساقه کشیده شده است؛ طوری که بدون برگ ها ساقه کاملا لخت خواهد شد.

بدون تردید داشتن چنین گیاه آپارتمانی آرزوی بسیاری از آپارتمان نشین ها و حتی ویلا نشین ها می باشد. بسیاری از افراد در مورد شرایط نگهداری دیفن باخیا و نیازهای آن اطلاع کافی ندارند از این رو نگران هستند خیلی زود این گیاه تماشایی خود را از دست دهند. با ما همراه باشید تا در این مقاله از سری مقالات آموزشی و مفید سایت آل کود، مطالب مهمی پیرامون شیوه نگهداری گیاه دیفن باخیا، نیاز های اساسی آن  ارائه خواهیم داد تا با بهره گیری از آن ها حتی اگر یک مبتدی باشید به یک پرورش دهنده حرفه ای گیاه دیفن باخیا تبدیل شوید. آنچه که دانستن آن برای شما بسیار اهمیت دارد، آگاهی از شیوه  تامین این نیازها به ویژه نور، آبیاری، تغذیه ، کود محرک رشد و  … می باشد.

کود دیفن باخیا

فهرست محتوا مقاله

۱)ویژگی های ظاهری گیاه دیفن باخیا

۱.۱ خصوصیات ظاهری برگ و ساقه دیفن باخیا

۱.۲ گل دیفن باخیا

۲) صفر تا صد چگونگی مراقبت و نگهداری گیاه دیفن باخیا ( نیازهای مهم رشدی دیفن باخیا)

۲.۱ شرایط نوری مناسب برای دیفن باخیا چگونه است؟

۲.۲ دمای مطلوب برای رشد دیفن باخیا

۲.۳ چگونه نیاز آبیاری دیفن باخیا خود را برطرف کنیم؟

۳.۳ مناسب ترین خاک برای رشد دیفن باخیا باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

۳.۴ کوددهی دیفن باخیا

چگونه مواد مغذی گیاه دیفن باخیا را تامین کنیم؟

۳.۵ نیاز رطوبتی گیاه دیفن باخیا چگونه است؟

۴) آیا سمی بودن گیاه دیفن باخیا واقعیت دارد؟

۵) شیوه تمیز نمودن برگ های دیفن باخیا

۶) برگ های دیفن باخیا ریز و در حالی که ساقه بلند شده چرا؟

۷) برگ های گیاه زرد شده چرا؟

۸) دلیل وجود لکه های سوخته بر سطح برگ چیست؟

۹) برگ های پایینی دیفن باخیا دچار پیچش به سمت درون شده و خشک می شوند. چرا؟

۱۰) چرا زخم های سفید پنبه ای بر روی گیاه می بینیم؟

کود دیفن باخیا

ویژگی های ظاهری گیاه دیفن باخیا

جالب است بدانید نام گیاه دیفن باخیا از اسم گیاه شناسی به نام جوزف دیفن باخ که سر باغبان نیز بوده، گرفته شده است. این گیاه با ظاهر پر طرفداری که دارد، در دسته گیاهان زینتی طبقه بندی می شود و همه ساله مهمان خانه های لوکس بسیاری از افراد می گردد.

دیفن باخیا تمام طول سال سبز بوده و جزء گیاهان چند ساله و مقاوم به شمار می رود و می تواند تا ارتفاع ۱۰۰ الی ۱۲۰ سانتی متری رشد نماید؛ تا کنون ۱۲ گونه مختلف از دیفن باخیا در جهان شناسایی شده که هر یک با ظاهر کمی متفاوت اما بسیار زیبا خودنمایی می کند.

خصوصیات ظاهری برگ و ساقه دیفن باخیا

برگ های بزرگ بیضی مانند و پهن دیفن باخیا اصلی ترین عامل زیبایی این گیاه آپارتمانی به شمار می رود؛ پس زمینه برگ ها سبز بوده و با نقاشی های زیبای کرم رنگ، سفید و زرد در بخش میانی برگ زیبایی ظاهری آن تکمیل می گردد.

طول و عرض برگ ها به ترتیب می تواند تا ۵۰ و ۲۵ سانتی متر هم بزرگ شود.

ساقه دیفن باخیا بخشی از گیاه است که به طور کامل توسط برگ های زیبا و نوک تیز احاطه شده است.

گل دیفن باخیا

سوال پیش می آید آیا دیفن باخیا گلدهی می کند؟ بله. با فراهم شدن شرایط مساعد برای دیفن باخیا، گل های سفید رنگ مایل به سبز پدیدار می شود که همسو با رشد طبیعی گیاه می باشد.

شروع چرخه رشدی این گیاه زیبای آپارتمانی از اواخر اسفند بوده و در اواسط آبان خاتمه می یابد.

صفر تا صد چگونگی مراقبت و نگهداری گیاه دیفن باخیا ( نیازهای مهم رشدی دیفن باخیا)

 

شرایط نوری مناسب برای دیفن باخیا چگونه است؟

تابش نور غیر مستقیم و متوسط ایده آل ترین شرایط نوری ممکن برای دیفن باخیا به شمار می رود. دیفن باخیا را اگر در محیط داخلی خانه نگهداری می کنید، یک نقطه تقریبا نور گیر به همراه کمی سایه نیاز نوری این گیاه را تامین می کند؛ بنابراین پس از خرید این گیاه زیبا به دنبال محلی بگردید که تابش مستقیم و داغ خورشید بدان نقطه نرسد.

می توانید گیاه خود را با فاصله  ۶۰ تا ۱۵۰ سانتی متر از پنجره جنوبی یا شرقی گذاشته و شاهد رشد و شادابی آن باشید. از آنجا که این گیاه نیاز نوری بالایی ندارد، در شرایط خاص می توانید زیر نور مصنوعی نیز قرار دهید اما به یاد داشته باشید در صورتی که نور کامل خورشید را به طور غیر مستقیم دریافت نماید، تاثیر مثبتی بر رشد و نشاط آن خواهد داشت.

نور کامل و مستقیم خورشید برگ های سبز خوش رنگ آن را به صورت کدر و تیره در می آورد و حضور در معرض تابش شدید آفتاب نیز سبب سوختگی در برگ و زردی آن ها خواهد شد.  بنابراین اصل فراهم کردن نور، قرارگیری گیاه در فضایی با نور فیلتر شده می باشد.

سایه برای گیاه دیفن باخیا حکم رشد علفی را دارد که در آن ساقه به صورت نازک ارتفاع می گیرد و زیبایی ظاهری گیاه از دست می رود. هر چند گونه های دیفن باخیا دارای برگ های تیره در شرایط سایه مقاومت خوبی دارند هم چنین نور بسیار پایین بی رنگی برگ ها و کاهش کلروفیل را در پی دارد.

دمای مطلوب برای رشد دیفن باخیا

بهترین شرایط دمایی که گیاه آپارتمانی دیفن باخیا می تواند در آن رشد کرده و شادابی دائمی خود را حفظ نماید، محدوده دمایی ۱۳ تا ۱۸ درجه سانتی گراد می باشد. دمای اتاق و حتی محیط نسبتا گرم با رشد دیفن باخیا منافاتی ندارد اما در صورت بالا رفتن دما بیش از ۲۴ درجه سانتی گراد، بایستی پیوسته آن را آبیاری و غبار پاشی نمود.

دیفن باخیا به سرمای بیش از حد زمستان حساس است لذا در فصل سرد آن را به محل گرمتری انتقال دهید تا شاهد ریزش برگ های پائینی نشوید.

چگونه نیاز آبیاری دیفن باخیا خود را برطرف کنیم؟

بهترین موقع برای آبیاری دیفن باخیا، زمانی است که خاک به طور نسبی خشک شده و با لمس خاک تا عمق ۲.۵ سانتی متری از این مقدار خشکی اطمینان حاصل نمایید سپس گیاه خود را از آب سیراب کرده و به گونه ای که آب اضافی از بخش پایینی گلدان خارج گردد. پس کاشت دیفن باخیا در گلدان دارای خاک با زهکشی بالا بسیار اهمیت دارد تا آب اضافی از گلدان خارج شده و حضور آن سبب بوسیدگی ریشه و دیر خشک شدن خاک نگردد.

آبیاری این گیاه زیبا و زینتی آپارتمانی در فصل تابستان بایستی ۲ الی ۳ دفعه در هفته تکرار شود و در زمستان یک بار در هفته برای گلدان دیفن باخیا کفایت می کند. دلیل این امر این است که این گیاه در طول ماه های گرم به ویژه تابستان نیاز بالایی به آب دارد.

آیا میدانستید استفاده از کود دیفن باخیا باعث تقویت چشمگیر این گیاه زینتی می شود؟

نکته

در مورد آبیاری گیاه آپارتمانی دیفن باخیا، لازم نیست خاک کاملا خشک شود تا شما مجددا شروع به آبیاری کنید اگر تنها چند سانتی متر از خاک سطحی خشک شده باشد برای آن کافی است.

مورد مهم دیگر مربوط به نوع آب استفاده شده برای گیاه می باشد بهتر است آب آبیاری دیفن باخیا، دارای املاح کمی باشد؛ بدین منظور در صورت آب دادن با آب لوله کشی منزل، بگذارید ۴۸ ساعت استراحت کرده و املاح آن به ویژه کلر ته نشین گردد.

آبیاری بیش از حد و خارج از محدوده برنامه گیاه سبب گوشتی شدن ریشه، ضعف گیاه، زردی برگ های پایینی، بروز لکه های قهوه ای بر سطح پهنه برگ و افزایش ابتلا ریشه به بیماری های قارچی می گردد از طرفی کم آبی کشیدن سبب زردی برگ ها و سستی گیاه خواهد شد.

توجه

دیفن باخیا عاشق غبار پاشی در روزهای گرم می باشد اما مواظب باشید برای جلوگیری از ایجاد لکه های سوخته بر سطح برگ زیر نور آفتاب غبار پاشی را انجام ندهید.

ضمن پایان نکات آبیاری گیاه دیفن باخیا گفتنی است چون برگ های این گیاه پس از هر بار آبیاری حالت ترد و شکننده به خود می گیرد، از هر گونه انتقال آن پس از آبیاری خودداری نمایید تا از صدمه دیدن آن حین برخورد با اشیاء جلوگیری شود.

مناسب ترین خاک برای رشد دیفن باخیا باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

اولویت نوع خاک برای گلدان دیفن باخیا، خاک دارای قابلیت زهکشی بسیار بالا می باشد تا آب و رطوبت اضافی درون خاک باقی نمانده و ریشه از پوسیدگی در امان باشد.

می توانید برای این گیاه خاک مخصوص گیاهان آپارتمانی را بر گزینید و یا مخلوطی از دو قسمت خزه زغال سنگ و یک قسمت پرلیت را برای آن آماده کنید. گزینه سوم و با صرفه و آسان تر مخلوطی از شن، خاک برگ، پیت ماس و خاک باغچه می باشد.

وقتی گیاه بزرگ شد بایستی به فکر انتقال آن به گلدان جدید بود بدین منظور مناسب ترین زمان فصل بهار می باشد. هم چنین گیاه خود را در گلدان دارای سوراخ ها یا حفرات جهت زهکشی آب بکارید.

کوددهی دیفن باخیا

چگونه مواد مغذی و کود ی گیاه دیفن باخیا را تامین کنیم؟

اگر خواهان رشد گیاه خود هستید، کوددهی آن را از یاد نبرید! هر وقت شاهد کوچک ماندن برگ های دیفن باخیا و عدم رشد مطلوب آن بودید، بدانید از لحاظ تغذیه به کمک شما نیاز دارد و از کمبود مواد غذایی رنج می برد.

در فصل رشد دیفن باخیا، کوددهی در کنار دیگر عواملی که در بالا گفته شد مهم ترین فاکتور برای رشد و نشاط گیاه می باشد زیرا در صورت کمبود مواد غذایی عناصر از برگ های پیر به سمت برگ های جوان حرکت می کند در نتیجه برگ های پیر به دلیل عدم جبران به تدریج زرد شده و دچار ریزش می شوند. به منظور جبران عناصر از دست رفته گیاه بایستی گیاه را به طور کامل با استفاده از کودهای مناسب تغذیه کنید.

آیا میدانستید استفاده از کود دیفن باخیا باعث تقویت چشمگیر این گیاه زینتی می شود؟

برای کوددهی گیاه دیفن باخیا، کود مخصوص گیاهان آپارتمانی شوک که تمامی عناصر ماکرو و ریز مغذی مانند: فسفر، نیتروژن، پتاسیم، منیزیم، کلسیم، روی، بور، آهن، منگنز و... را که ضامن سلامت و رشد گیاه هستند را در خود جای داده است استفاده کنید.

کود گیاهان آپارتمانی شوک بهترین محرک برای رشد گیاه زیبای دیفن باخیا بوده و به دلیل ترکیب منحصر به فرد در عصاره آن، گیاه را در برابر بیماری ها و آفات مزاحم مقاوم می سازد.

این کود مایع دارای قابلیت جذب سریع بوده و تا مدت ها گیاه را از مواد غذایی سیر خواهد نمود. کود گیاهان آپارتمانی شوک مخصوص دیفن باخیا را در فصل رشد آن یعنی از شروع فصل فروردین تا آبان ماه به صورت دو هفته یکبار به گیاه خود دهید.

می توانید این کود را به شکل آبیاری یا اسپری بر سطح برگ در اختیار گیاه خود قرار دهید که بسته به شرایط گیاه تان و اندازه آن کارشناسان آل کود شما را در این امر راهنمایی خواهند کرد.

لازم به ذکر است گیاه دیفن باخیا در فصل زمستان به کود نیازی ندارد و آبیاری کفایت می کند تنها در موارد خاص می توان ماهی یکبار به این گیاه کود داد. کود گیاهان آپارتمانی شوک با کیفیت ترین کود حال حاضر برای گیاه دیفن باخیا بوده که توسط سایت معتبر آل کود عرضه می گردد. برای ارتباط با مدیر فروش از بالای همین صفحه با ما در ارتباط باشید.

نیاز رطوبتی و کود ی گیاه دیفن باخیا چگونه است؟

دیفن باخیا با وجود اینکه عاشق رطوبت بالاست، اما به راحتی می تواند در رطوبت معمولی منزل نیز به رشد خود ادامه دهد. اما این گیاه برای رشد بسیار موثر و رهایی از آلوده شدن به بیماری کنه عنکبوتی، بایستی رطوبت موردنیاز آن را فراهم کنید. با تامین رطوبت دیفن باخیا از راه های زیر سبب افزایش سرعت رشد و نشاط گیاه خود شوید.

-می توانید اسپری آب بر روی برگ های دیفن باخیا را در دستور کار خود قرار دهید با این کار نه تنها رطوبت گیاه تامین می شود، بلکه سطح برگ ها تمیز شده و گرد و غبار سطح برگ از بین می رود.

-زیر گلدانی دارای سنگریزه و آب را به نحوی در زیر گلدان دیفن باخیا قرار دهید که کف گلدان ارتباط مستقیمی با آب نداشته باشد در نتیجه در اثر تبخیر آب موجود در زیر گلدانی، به تامین رطوبت موردنیاز این گیاه کمک می نمایید.

– قرار دادن دستگاه بخور در کنار دیفن باخیا نیز یکی دیگر از راه های تامین رطوبت آن به شمار می رود.

کود دیفن باخیا

آیا سمی بودن گیاه دیفن باخیا واقعیت دارد؟

برگ های دیفن باخیا به دلیل داشتن بلور های کلسیم اگزالات خاصیت سمی دارند و در صورت خوردن برگ ها توسط کودکان و حیوانات خطر بالایی دارد زیرا احتمال ایجاد مسمومیت و تورم مجاری تنفسی را افزایش می دهد به گونه ای که در صورت جویدن برگ ها ماده خطرناک کلسیم اگزالات از شیره گیاهی آزاد شده و به حدی مجاری تنفسی را درگیر می کند که فرد خفه می شود.

پس مراقب لمس این گل باشید و پس از دست زدن به آن شستشو را فراموش نکنید تا مبادا با چشم و دهان شما تماس پیدا کرده و سبب فلج شدن این نواحی گردد.

کود دیفن باخیا

شیوه تمیز نمودن برگ های دیفن باخیا

زمانی که می خواهید برگ های دیفن باخیا را تمیز کنید، از اسفنج مرطوب بدون آغشته شدن به ماده شوینده استفاده نمایید تا سبب بسته شدن روزنه های برگ نشوید. سطح برگ ها را دو الی سه هفته یک بار اسفنج بکشید. با توجه به سمی بودن گیاه این کار را با دستکش انجام دهید.

برگ های دیفن باخیا ریز و در حالی که ساقه بلند شده چرا؟

علت این اتفاق نبود نور کافی می باشد؛ هر چه سریعتر گیاه خود را به محل دارای نور متوسط و غیر مستقیم ببرید.

برگ های گیاه زرد شده چرا؟

زردی برگها ممکن است با عوامل مختلفی مانند آبیاری بیش از حد، دمای بالا، نبود نور مناسب، رطوبت پایین و یا عدم کوددهی ارتباط داشته باشد.‌ برای تشخیص نگاهی به رسیدگی خود بیندازید تا اشکال کار خود را بیابید.

دلیل وجود لکه های سوخته بر سطح برگ چیست؟

این اتفاق به دلیل غبار پاشی در مقابل آفتاب رخ داده مناسب ترین موقع برای این کار صبح و عصر می باشد.

برگ های پایینی دیفن باخیا دچار پیچش به سمت درون شده و خشک می شوند. چرا؟

نگران نباشید این امر کاملا طبیعی بوده و به دلیل افزایش سن گیاه برگ های پایینی دچار ریزش می شوند هم چنین گیاه را به مکان خنکی انتقال دهید.

چرا زخم های سفید پنبه ای بر روی گیاه می بینیم؟

این امر به دلیل آفت شپشک آرد آلود که علت اصلی زخم های سفید پنبه ای در گونه های مختلف گیاهان آپارتمانی است می باشد. بایستی سم پاشی گیاه را هر ۱۴ روز یک بار در دستور کار قرار دهید.

از طرفی می توانید پنبه را به آب و صابون آغشته کرده و آن را بر روی حشرات بکشید تا میزان آفات کاهش پیدا کند.

آیا میدانستید استفاده از کود دیفن باخیا باعث تقویت چشمگیر این گیاه زینتی می شود؟

با تشکر از توجه شما آل کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366