علت زرد شدن برگ زاموفیلیا

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

همانطور که می دانید، زاموفیلیا یکی از زیبا ترین گیاهان آپارتمانی به حساب می آید که دارای طرفداران بسیار زیادی می باشد. شرایط نگهداری از این گیاه بسیار آسوده است و این امر سبب شده است تا در اکثر خانه ها، حداقل یک گلدان از گیاه زیبای زاموفیلیا وجود داشته باشد. منشا اصلی این گیاه، کشور های آسیای غربی و افریقا هستند و در اولین بار، زاموفیلیا در آن جا دیده شد. پیشنهاد می شود که اگر به دنبال یک گیاه بسیار زیبا برای جلا دادن به خانه یا محل کار خود هستید، بهترین گزینه برای شما، گیاه زیبای زاموفیلیا است. در برخی از مواقع، ممکن است مشاهده کنید که برگ های گیاه زیبای زاموفیلیا در حال زرد شدن هستند و پژمرده می شوند. این اتفاق زمانی رخ می دهد که شما نتوانید به صورت دقیق از آن نگهداری کند و نکات مهم درباره نگهداری را رعایت نکرده اید. زمانی که با این رخداد مواجه شدید، می بایست پیش از خشک شدن و از بین رفتن گیاه، برای بهبود یافتن آن اقدام کنید تا بتوانید دوباره یک گیاه زیبای زاموفیلیا با طراوت و سالم داشته باشید. در ادامه با ما همراه باشید تا با عوامل زرد شدن برگ های زاموفیلیا و راهکار های مقابله با آن آشنا شوید.

آبیاری زیاد، علت زرد شدن برگ های زاموفیلیا

یکی از رایج ترین دلایل زرد شدن برگ های زاموفیلیا، آبیاری بیش از حد گیاه است. همانطور که می دانید، این گیاه زیبا در طول هفته به دو الی سه بار آبیاری نیاز دارد ولی در برخی از مواقع افراد بیش از دو الی سه بار در هفته آن را آبیاری می کنند. این امر سبب می شود تا در زیر خاک، هوا به اندازه کافی عبور نکند و در نتیجه سبب پوسیدگی ریشه و دیگر اجزای گیاه شود.

علت زرد شدن برگ زاموفیلیابرای مقابله با این مشکل، می بایست گیاه را به مدت دو روز در معرض آفتاب قرار دهید تا آب های داخل خاک تبخیر شود و در نتیجه هوای بیشتری وارد خاک شوند. برای بهبود یافتن کیفیت کار می توانید با استفاده از یک میخ، به طوری که به گیاه آسیب نرسد چند سوراخ با عمق 5 سانتی متر در اطراف خاک گیاه زاموفیلیا ایجاد کنید تا فرآیند تبخیر آب سریع تر انجام گردد. پس از انجام این مراحل، می بایست مقدار کمی آب به گیاه بدهید تا خاک آن به اندازه کافی مرطوب شود و پس از آن میزان آبدهی به گیاه را رعایت نمایید.

بیشتر بخوانید: کود مخصوص ساکولنت

نور زیاد، علت زرد شدن برگ های زاموفیلیا

یکی دیگر از علت های زرد شدن برگ های گیاه زیبای زاموفیلیا، تابش شدید نور خورشید به آن است. بسیاری از افراد اطلاع ندارند که این گیاه نیاز چندانی به نور خورشید ندارد و با تابش کمی نور نیز می تواند به خوبی رشد کند و آن را در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار می دهند. زمانی که گیاه زاموفیلیا را مقابل نور خورشید قرار می دهید، سبب می شود که شیره های درون آوند ها تبخیر شوند و در نتیجه پس از فرآیند تبخیر، برگ ها دچار سوختگی شوند و دیگر ترمیم نشوند.

برای مقابله با این رخداد، می توانید برگ های زرد شده و درحال خشک شدن را از گیاه جدا کنید و بر روی برگ های دیگر با استفاده از اسپری آبپاش، آب پاشی کنید تا آثار سوختگی برطرف شوند. البته، می توانید از گلفروشی ها مقداری محلول ضد سوختگی گیاهان تهیه کنید و آن ها را به صورت روزانه، به گیاه زیبای زاموفیلیا بپاشید و شاهد بهبود یافتن آن شوید. در مدت ترمیم گیاه، پیشنهاد می شود مقداری کود طبیعی یا کمپوست به خاک آن اضافه نمایید تا گیاه زیبای زاموفیلیا بتواند انرژی بیشتری برای بهبود یافتن داشته باشد.

علت زرد شدن برگ زاموفیلیا

آبیاری کم، علت زرد شدن برگ های زاموفیلیا

همانطور که می دانید، آبیاری بسیار زیاد سبب زرد شدن برگ های این گیاه زیبا می شوند. اما در عوض، آبیاری کم نیز سبب زرد شدن برگ ها می شود. بسیاری از افراد معتقد هستند که زاموفیلیا، نیاز کمی به آبیاری دارد و می بایست آن را دیر به دیر آبیاری کنند. این امر سبب می شود تا رطوبت کافی به گیاه نرسد و در نتیجه برگ ها به صورت آرام آرام زرد شوند و گیاه پژمرده شود. همانطور که گفته شد، گیاه زیبای زاموفیلیا می ابیست در طول هفته سه بار آبیاری شود و اگر بیشتر یا کمتر از حد مجاز آبیاری شود باعث از بین رفتن گیاه می شود.

برای مقابله با این رخداد و نجات گیاه زیبای خود، می بایست در همان لحظه مقداری آب پای خاک گیاه بریزید تا خاک به اندازه کافی مرطوب شود. لازم به ذکر است که غرق آب کردن زاموفیلیا سبب پوسیدگی ریشه می شود و ممکن است خیلی زود خشک شود و دیگر نشود آن را ترمیم نمود. برای بهبود یافتن کار، می توانید مقداری پودر اسید هیومیک را تهیه نموده و اندازه یک قاشق غذا خوری از آن را با چهار لیتر آب مخلوط نمایید و سه بار در طول هفته محلول را به گیاه بدهید.

علت زرد شدن برگ زاموفیلیا

خاک نامناسب، علت زرد شدن برگ های زاموفیلیا

لازم به ذکر است که نبود خاک مناسب و گلدان با اندازه کوچک، نیز سبب زرد شدن برگ های زاموفیلیا می شود و ممکن است در کمترین زمان گیاه را از پا در آورد. خاک مناسب برای زاموفیلیا، خاکی است که بتواند آب را تا مدت زمان طولانی تری درون خود نگهداری کند. بهترین گزینه برای زاموفیلیا، خاک پیت ماس و ماسه بادی است. برای تقویت خاک این گیاه زیبا، می توانید از خاک برگ و کود های طبیعی استفاده نمایید تا شاهد رشد سریع و زیبای زاموفیلیا شوید و از آن لذت ببرید.

بیشتر بخوانید: تاثیر کود شوک 10X بر روی زاموفیلیا

سخن پایانی

همانطور که در متن بالا گفته شد، گیاه زیبای زاموفیلیا بسیار حساس و آسیب پذیراست و ممکن است با رعایت نکردن یکی از نکات، برگ های آن زرد و در نتیجه خشک شوند. پیشنهاد می شود پیش از خریداری این گیاه زیبا، اطلاعات بسیار مفیدی را برای نگهدار از آن کسب کنید تا بتوانید پس از خریداری زاموفیلیا، از آن به خوبی نگهداری کنید و لذت ببرید. پیشنهاد می شود یک برنامه آبیاری و کود دهی برای این گیاه زیبا طراحی کنید و بنویسید و طبق آن عمل کنید تا شاهد رشد سریع و زیبای زاموفیلیا شوید.

علت زرد شدن برگ زاموفیلیا
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *