زمان استفاده از کود اوره برای درختان سیب

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

زمان استفاده از کود اوره برای درختان سیب: استفاده کارآمد از کودهای اوره  برای افزایش عملکرد درختان سیب  یک هدف مهم در تمام سیستم های کشاورزی است. با این حال، تطبیق کاربرد مواد مغذی با نیازهای محصول آسان نیست.

بنابراین باید جذب مواد مغذی توسط گیاهان را به حداکثر رساند  و در عین حال مصرف کود و از دست دادن شستشو را به حداقل برسانیم. گیاهان معمولاً آب و مواد مغذی را از طریق ریشه جذب می کنند، بنابراین کودها معمولا  در خاک استفاده می شوند.

استفاده کودها   در خاک می تواند مواد مغذی کافی برای بهبود عملکرد  گیاه را تامین کند، اما  نگرانی  محیط زیست در مورد آلودگی محیطی ناشی از شستشوی مواد مغذی به زمین وجود دارد.

در مقابل مصرف آب بعد کوددهی  باعث جذب بیشتر مواد مغذی در خاک و اثراث  جذب کودها در محصول را نیز افزایش می دهد. به این ترتیب آلودگی زیستی کمتر خواهد شد.

کود اوره یک  ماده جامد کریستالی مصنوعی است که حاوی 46 درصد نیتروژن است،  محتوای نیتروژن بالا، قیمت پایین و سهولت حمل و نقل و ذخیره سازی اوره، آن را به منبع ایده آل نیتروژن برای کشاورزی نسبت به سایر منابع نیتروژن خشک تبدیل کرده است.

 

زمان استفاده از کود اوره برای درختان سیب

 

درباره کود آمریکایی بیشتر بدانیم

 

نقش کود اوره در درختان سیب

استفاده از  کودهای اوره تنها در کشاورزی متعارف قابل استفاده است،  در باغ‌های معمولی، یکی از کاربردهای اوره در کشاورزی، استفاده از آن بر روی برگ‌های سیب برای افزایش تجزیه بستر رشد میکروارگانیسم‌های ساپروفیت در خاک است.

کود اوره  تأثیر عمده ای بر عملکرد و کیفیت  درختان سیب دارد. کودهای اوره  در سنتز اسید نوکلئیک نقش دارند و از این رو برای تقسیم سلولی و رشد بافت‌های جوان (مانند جوانه‌ها، گل‌ها، برگ‌ها) مهم هستند.

همچنین  کودهای اوره  در سنتز اسیدهای آمینه و تولید پروتئین تاثیر گذار می باشند.

زمان مصرف کود اوره در درختان سیب

تحقیقات مختلف نشان می دهد  که کاربرد کودهای  اوره در بهار و پاییز بیشترین تأثیر را بر عملکرد درختان سیب  دارند. استفاده کود اوره در فصل پاییز  به رشد جوانه ها پس از ریزش کمک می کند. در بهار، درختان از  ذخایر اوره  خاک استفاده  می کنند  تا برگ های جدید ایجاد کند.

 

زمان استفاده از کود اوره برای درختان سیب

فواید مصرف کود اوره در درختان سیب

کود اوره  و کیفیت  میوه

کودهای اوره به دلیل داشتن 46 درصد نیتروژن  بر جذب کلسیم در  درختان میوه تأثیر می گذارند،  همچنین استفاده از کودهای اوره به شکل جامد یا محلول، امکان جذب بهتر کلسیم را نسبت به نیترات آمونیوم فراهم می کند.

محتوای نیتروژن و قند محلول

اثرات مصرف کودهای اوره  بر سنتز قندها  در درختان سیب مفید است و این اثر بر محتوای کلی  قند تاثیر گذار خواهد بود.

مصرف بیش از حد کودهای اوره در درختان سیب

از سوی دیگر، مصرف  بیش از حد کودهای اوره  باعث رشد بیش از حد برگ در درختان میوه می شود.  این رشد شدید و بیش از حد برگ نیز می تواند باعث ایجاد سایه بیش از حد در درختان  شود.

درختانی که کودهای اوره را  بیش از حد دریافت می کنند بیشتر مستعد ابتلا به بیماری ها مانند سوختگی ریشه می شوند همچنین کیفیت میوه ها با ضعیف شدن بافت ها و بیشتر در معرض خطر اختلالات فیزیولوژیکی می تواند بدتر شود. این اثرات اغلب با کاهش محتوای کودهای کلسیم در میوه ها  نیز مرتبط است.

استفاده بیش از حد کودهای اوره در درختان سیب منجر به سفتی کمتر میوه می شود که می تواند  تلفات بیشتر در طول حمل و نقل و نگهداری داشته باشد  و ماندگاری  میوه ها را کاهش دهد.

 

اوره فسفات پسته
کود اوره فسفات

مصرف دیر هنگام کودهای اوره در درختان سیب

مصرف دیرهنگام کودهای اوره  باعث کاهش رنگ قرمز در سیب قرمز می شود، همچنین باعث  تولید و  رشد بیش از حد شاخ و برگ  درختان می شود و  در بایجاد سایه بیش از حد برای میوه ها  موثر می باشد.

میوه‌ها که نسبت به برگ‌ها رقابت کمتری دارند، میزان کمتری از کربوهیدرات‌ها را تولید می‌کنند که مسئول رنگدانه‌های قرمز پوست هستند.

در سیب سبز، مصرف دیرهنگام کودهای اوره  می تواند در سبزی رنگ پوست تاثیر بگذارد و باعث کم رنگ شدن پوست شود.

زمان مصرف کودهای اوره در درختان سیب

در بسیاری از درختان سیب بالغ کودهای اوره  به منظور بهبود کیفیت میوه مدیریت و استفاده می شوند. .  مقدار کم و پایین دوز مصرفی کودهای اوره اغلب منجر به کوچک شدن اندازه میوه در درختان سیب می شود.

مصرف کودهای اوره در  اواخر تابستان باعث افزایش جذب اوره  مصرفی در جوانه‌های گل و شاخ و برگ‌های اولیه می شود، همچنین استفاده از این کودها باعث رشد درخت و میوه می شود.

کاربرد کودهای اوره به پاشش یا با سمپاش در  رشد بیش از حد درختان سیب  موثر است ، زیرا کود به طور نسبتاً یکنواخت در سراسر باغ اعمال می شود.

 

عوارض کود اوره

کاربرد کودهای اوره در درختان سیب

برگ های  درختان سیب توانایی زیادی  در جذب  مواد مغذی از جمله کودهای اوره دارند، به این ترتیب استفاده از کودهای اوره به صورت محلول پاشی روشی مفید برای جذب بهتر مواد مغذی به شمار می آید.

درختان سیبی که کودهای اوره را به صورت کاربرد برگی  دریافت می کنند، نسبت به درختانی که این کودها را از طریق خاک دریافت می کنند، از  این نوع کود به طور موثرتری استفاده می کنند.

البته زمان مصرف کود و مرحله رشدی گیاه هم در کابردهای مختلف کود تاثیر می گذارند. از آنجا که کودهای اوره علاوه نیتروژن حاوی عناصر دیگری مانند پتاس و فسفر هستند، بنابراین می توانند مواد مغذی مورد نیاز درختان سیب را تامین کنند و در شکوفایی و باروری درختان تاثیر بسیاری داشته باشند.

بنابراین این روش رویکردهای مدیریت کاربرد  کودهای اوره را  را در باغات تقویت می کند و معمولا کشاورزان و باغداران بهتر برای حصول نتایج بهتر از کودهای اوره به صورت محلول پاشی روی درختان میوه خود مخصوصا درختان سیب استفاده کنند.

کودهای اوره نیتروژن دار شوک علاوه بر کیفیت و عملکرد بالا می توانند در تولید بهترین میوه سیب از نظر آبدار بودن و رنگ پوست میوه از جمله در سیب های لبنانی یا زرد و قرمز موثر باشند.  به شما باغداران محترم که مایل هستید از کیفیت بالا محصولات خود استفاده بالایی ببرید، توصیه می شود کودهای با کیفیت اوره شوک با قیمت مناسب استفاده کنید.

کود 36 12 12 برای درخت سیب
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *