تاثیر کوددهی گیاهان دیفن باخیا با کودهای سه بیست شوک

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

تاثیر کوددهی گیاهان دیفن باخیا با کودهای سه بیست شوک

در شرایط مناسب، دیفن باخیا به عنوان یک  گیاه آپارتمانی زیبا شاخ و برگ های زیادی تولید می کند.  برای رشد بهتر و سرسبزتر  باید با  مقدار مناسبی کود دهی شوند. با این حال، ایجاد تعادل مناسب  در مصرف کود ضروری است، زیرا افزودن کود زیاد می تواند به گیاه شما آسیب برساند.

زمان کوددهی گیاهان دیفن باخیا با کودهای سه بیست شوک

گیاه دیفن باخیا  خود را فقط زمانی بارور کنید که به طور فعال در حال رشد است،  به جز آب و هوای گرمسیری، معمولاً این نوع گیاهان را  در بهار و تابستان  کوددهی شود.

 بهتر است  از کود مایع سه بیست  استفاده کنید تا بتوانید به راحتی دوز  مصرفی را کنترل کنید. از ½ یا ¼ دوز مصرفی  توصیه شده شروع کنید و به تدریج  می توانید مقدار آن را افزایش دهید تا به سطوح موردنظر مصرف  آن برسید.

 

قلمه زدن دیفن باخیا

نیازهای غذایی دیفن باخیا

انرژی که عملکردهای حیاتی گیاه  دیفن باخیا را تامین می کند از نور خورشیدی است که از طریق برگ های خود جذب می کند،  رشد دیفن باخیا سالم به چیزی بیش از فتوسنتز نیاز دارد و برای  زنده ماندن و رشد بهتر  نیاز به جذب برخی مواد مغذی از خاک را  دارد.

نیتروژن، فسفر و پتاسیم از عناصر ضروری رشد دیفن باخیا به شمار می آید که همه این عناصر به همراه دیگر عناصر معدنی از جمله منیزیم و آهن  در کودهای سه بیست موجود است.

گیاهان دیفن باخیا موجود در طبیعت  این عناصر معدنی  را می توانند از انواع منابع مانند آب باران، مواد آلی در حال پوسیدگی، گرد و غبار ناشی از باد و غیره  بدست می آورند. اما یک دیفن باخیای داخل منزل یا گلخانه به این مواد مغذی برای رشد ونمو نیاز دارند که می تواند از کودهای نانو و ارگانیک استفاده کند.

تاثیر کوددهی گیاهان دیفن باخیا با کودهای سه بیست شوک

درباره کود آمریکایی بیشتر بدانیم

انتخاب کود برای گیاهان دیفن باخیا

انتخاب کود مناسب برای گیاهان مانند  سفارش در یک رستوران با منوی 10 صفحه ای می باشد، گزینه های زیادی در بازار وجود دارد اما بهتر در زمان انتخاب کود مناسب روی چند  نکته کلیدی تمرکز کنید.

نسبت NPK(نیتروژن، پتاسیم و ازت )

برچسب‌های کودهای تجاری اغلب سه عدد را نشان می‌دهند معمولا با نسبت های  NPK  مشخص می‌شوند. این اعداد نشان دهنده سه عنصر اصلی درشت مغذی است که گیاهان از خاک خود دریافت می کنند.

 آنها به صورت درصد نشان داده می شوند،  یک کود سه بیست  دارای 20 درصد نیتروژن، 20 درصد فسفر و 20 درصد پتاسیم وزنی است.

یک کود کامل  سه بیست با دارای بودن مواد مغذی مورد نیاز این گیاهان به طور مثال فسفر متعادل باعث تقویت گلدهی می شود، که می تواند کمبود  فسفر آن راجبران کرد.  گیاه شما دقیقاً به اندازه نیاز از هر ماده مغذی باید  استفاده کند و مقدار کافی  کود  به راحتی  در خاک آنان جذب می شود.

اما اگر کود اضافی در آنها مصرف شود به طور بالقوه به ریشه ها آسیب می رسانند.

اگر می خواهید  دیفن باخیای خود را به تعادل دقیق  در مصرف مواد مغذی برسانید،  از کودهای سه بیست شوک با نسبت متعادل استفاده کنید.  بنابراین شما به راحتی می توانید از کودهای سه بیست نانو تا زمانی که خاک زهکشی خوبی داشته باشد در گیاهان به کار ببرید.

 

تاثیر کوددهی گیاهان دیفن باخیا با کودهای سه بیست شوک

اشکال مختلف کودهای سه بیست  در گیاهان دیفن باخیا 

کودهای سه بیست  به اشکال مختلف  در بازار وجود دارد، برخی از انواع آن به صورت مایع و برخی به صورت  پودری فروخته می شود که  معمولا نوع مایع آن به دلیل حلالیت سریع کاربرد بیشتری دارند.

کودهای مایع سه بیست  ساده ترین نوع  استفاده از کود هستند زیرا تنها کاری که باید انجام دهید این است که هر چند وقت  ماهانه یا هفتگی  یک بار کمی به خاک اضافه کنید، سپس به طور معمول گیاه خود را  آبیاری کنید.

از آنجایی که کودهای سه بیست جدب و  تجزیه  راحتی دارند ، خطر آسیب کمی به ریشه ها با مصرف بیش از حد کود وجود دارد.

حتی اگر کوددهی بعدی گیاه هم فراموش کنید  مدت زیادی طول می کشد تا  مواد مغذی دیفن باخیای شما تمام شود.

در دوز و مقدار کودهای مایع سه بیست مراقبت زیادی داشته باشید، دیفن باخیای شما می تواند به محض برخورد  کود خاک آنها را جذب و مصرف کند.

در صورتی که گیاه شما کمبود مواد مغذی داشته باشد بعد مصرف کودهای سه بیست، کمبود آنها رفع خواهد شد.

توصیه های کود برای دیفن باخیا

ما معمولاً استفاده از کود مایع را برای گیاهان دیفن باخیا  خود توصیه می کنیم تا گیاه جذب سریعی داشته باشد، این کودها  با مواد کاملاً طبیعی ساخته شده اند و نانو کود هستند.

 قبل مصرف کودهای سه بیست در گیاهان دیفن باخیا، این کودها را رقیق کنید، با مصرف آنها مواد مغذی گیاه به مقدار زیادی تامین خواهد شد.

قلمه زدن دیفن باخیا

نحوه  کوددهی گیاهان دیف باخیا با کودهای سه بیست شوک

استفاده از کودهای سه بیست در دیفن باخیا در صورتی به رشد آن  کمک می کند که  دیگر عوامل مورد نیاز رشد هم تامین باشد.

بنابراین علاوه بر تغذیه، گیاه شما باید  از نظر نور خورشید، آب، رطوبت و فضای کافی برای تولید ساقه و برگ جدید مشکلی نداشته باشد. اگر حتی یکی از این مواد وجود نداشته باشد، افزودن کود به جای اینکه کمک کند، ضرر خواهد داشت.

همان طور که ذکر شد در آب و هوای معتدل، معمولاً می‌توانید در طول بهار و تابستان گیاه خود را کوددهی کنید، زیرا  رشد ونمو این گیاهان زیبا  معمولاً با کوتاه‌تر شدن روزها کند یا متوقف می‌شود.

اگر از کود گرانولی سه بیست  استفاده می کنید، کافی است دوز مناسب را در ابتدای بهار در خاک مخلوط کنید ولی بهتر است از نوع مایع سه بیست با  حلالیت بالا و راحتی مصرف استفاده شود.

از کودهای مایع سه بیست بهتر هر 2 تا 4 هفته یکبار استفاده کنید، در زمان کود دهی مقدار مناسب کود مایع غلیظ سه بیست را با آب مخلوط و استفاده شود، سپس آبیاری کنید.  البته میتوان این کودها را با آب آبیاری مخلوط و همراه آبیاری استفاده شود.

 

کود سه بیست مایع بهتر است یا پودری؟

بسته‌بندی کود شما دستورالعمل‌های دوز  مصرفی را دارد، اما توصیه می‌کنیم در ابتدا آن را با غلظت ضعیف‌تر رقیق کنید – اگر ماهی یک بار کود می‌دهید نصف  کود یا اگر هر ۲ هفته یک‌بار کود می‌دهید ¼  کود لازم است.

زمان مناسبی است که  در ابتدای فصل رشد با دوز ضعیف‌تر شروع کنید، به تدریج آن را به مقدار کامل افزایش دهید، سپس در فصل پاییز  آن را کاهش دهید.

با گذشت زمان، متوجه خواهید شد که دیفن باخیای شما به چه مقدار کود برای رشد نیاز دارد، اما بهتر است در شروع کار محتاط باشید.

تاثیر کوددهی گیاهان دیفن باخیا با کودهای سه بیست شوک
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *