جلبک دریایی برای درخت خرمالو

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

درخت خرمالو برای رشد مناسب و بدون محدودیت، به یک‌سری شرایط و نگهداری‌ها احتیاج دارد. یکی از مهم ترین این شرایط، استفاده کردن از کودهای طبیعی و تغذیه اصولی است. در حال حاضر تعداد انبوهی از کودهای طبیعی و شیمیایی در بازار وجود دارد اما باید مراقب باشید و سراغ هر نوع کودی نروید. یکی از کودهای طبیعی و ارگانیکی که می‌توانید به راحتی از آن استفاده کنید، کود جلبک دریایی است. کود جلبک دریایی برای درخت خرمالو، جزو بی‌نظیرترین گزینه‌هایی است که هر باغداری می‌تواند داشته باشد.

کود جلبک دریایی به طور معمول از موجودات داخل ساحل یا دریا گرفته می‌شود و در ساختار آن، هیچ گونه مواد شیمیایی مضری وجود ندارد. کود جلبک دریایی سرشار از املاح و مواد مغذی زیادی همچون؛ فسفر، نیتروژن، روی، پتاسیم، آهن، منیزیم و مس است. این املاح در واقع کمک می‌کنند مراحل رشد درخت خرمالو دچار اختلال نشوند و ریشه گیاه نیز کمبود تغذیه نداشته باشد.

این کود به شکل بسیار عالی مقاومت درختان خرمالو را در برابر شرایط پرتنش محیطی همچون کم‌آبی، بیماری‌های رایج، آفات، حشرات، شوری خاک و… افزایش می‌دهد و اجازه نمی‌دهد آسیبی به محصولات وارد شود. استفاده کردن از کود جلبک دریایی برای درختان خرمالو بسیار راحت است اما باید هنگام انجام کوددهی، یک‌سری نکات مهم را در نظر داشته باشید تا به سلامت گیاه‌تان صدمه‌ای وارد نشود.

 

خرید جلبک دریایی

 

 

نحوه مصرف کود جلبک دریایی برای درختان خرمالو

به طور معمول می‌توانید کود جلبک دریایی را به 2 روش؛ پودری و مایع برای درختان‌تان تهیه کنید. برای تهیه کردن کود پودری و مایع جلبک دریایی، ابتدا جلبک‌های دریایی را شستشو می‌دهند و سپس آن‌ها را خشک می‌کنند. بعد از خشک کردن جلبک دریایی، آن‌ها را آسیاب یا پودر می‌کنند و در نهایت کود جلبک دریایی پودری حاصل می‌شود. برای تولید کود مایع نیز، این پودرها را مورد فرآوری قرار می‌دهند و مقداری آب به آن‌ها اضافه می‌کنند.

کود جلبک دریایی برای درخت خرمالو را می‌توانید به روش‌های مختلفی مصرف کنید. یکی از بهترین روش‌هایی که می‌توانید با کمک آن درختان خرمالو خود را تقویت کنید، روش محلول پاشی است. در روش محلول پاشی، ابتدا باید کود پودری یا مایع جلبک دریایی را با مقدار مناسبی آب مخلوط نمایید تا محلولی رقیق و یک‌دست حاصل شود. بعد از آن باید با کمک آبپاش یا سم‌پاش مناسب، کودتان را به تمام قسمت‌های درخت اسپری کنید.

روش بعدی که می‌توانید از آن بهره بگیرید، روش چال کود است. دقت داشته باشید در روش چال کود، باید از کود پودری جلبک دریایی استفاده کنید. در این روش باید پای درخت مورد نظرتان یک چاله ایجاد کنید و سپس با احتیاط کود جلبک دریایی را داخل آن قرار دهید. بعد از انجام این کار، باید با کمک خاک روی چاله را بپوشانید تا کود خواص خود را از دست ندهد.

برای به دست آوردن نتیجه‌ای مطلوب‌تر می‌توانید در پایان کار، درخت خرمالوتان را آبیاری کنید. با آبیاری درخت، کود سریع‌تر تجزیه می‌شود و اثر گذاری عالی‌تری هم خواهد داشت. اما و اگر کار آبیاری بعد از کوددهی را انجام ندهید، ممکن است کود خیلی دیرتر اثر خود را بر روی ریشه درخت به جای بگذارد.

یکی دیگر از روش‌هایی که می‌توانید با کمک آن درخت خرمالو خود را تقویت کنید، روش مستقیم یا آبیاری است. در این روش نیز باید کود جلبک دریایی را با آب مخلوط کنید تا به صورت یک‌دست و رقیق در آید. دقت داشته باشید؛ اگر غلظت کود مورد نظرتان مناسب نباشد، ریشه درخت دچار آسیب می‌شود و از بین می‌رود. بعد از مخلوط کردن آب و کود، باید آن را به پای درخت بریزید تا به صورت مستقیم جذب ریشه شود.

مناسب ترین زمان برای کوددهی درخت خرمالو

کود جلبک دریایی برای درخت خرمالو را باید در زمان‌های مناسب مصرف کنید، در غیر این صورت ممکن است نتیجه مطلوبی را به دست نیاورید. به طور معمول درختان خرمالو در سال‌های اول بعد از کاشت، به کوددهی زیادی احتیاج ندارند اما 1 سال بعد از کاشت، می‌توانید کار کوددهی را آغاز نمایید.

بهترین زمان برای مصرف کود جلبک دریایی، اواخر فصل زمستان و اوایل بهار است زیرا در این زمان رشد درختان شروع می‌شود به تغذیه بیشتری نیاز دارند. کوددهی در فصل پاییز نیز می‌تواند بسیار مؤثر باشد زیرا در این فصل مقاومت درختان در برابر سرما بسیار کاهش می‌یابد و باید آن‌ها را حتما تغذیه کنید.

میزان استفاده یا مصرف کود جلبک دریایی

مقدار استفاده از این کود طبیعی به وضعیت منطقه جغرافیایی، جنس و نوع خاک، سن درخت، فصل مورد نظر، کمبودهای موجود در خاک و حجم ریشه بستگی دارد و شما باید با در نظر گرفتن این موارد و انجام آزمایش خاک یا برگ، از مقدار مناسبی کود بهره بگیرید.

بهتر است بدانید؛ استفاده زیاد و بیش از اندازه از این کود، اصلا مناسب نیست زیرا ممکن است به سلامت درختان‌تان آسیب وارد شود. بنابر این به هیچ عنوان در میزان مصرف کود جلبک دریایی زیاده‌روی نکنید و کار کوددهی را هم به صورت منظم و برنامه ریزی شده انجام دهید.

جلبک دریایی برای درخت خرمالو

مزایای کود جلبک دریایی برای درختان خرمالو

 • افزایش حجم ریشه درخت
 • تولید محصولات باکیفیت و سالم
 • افزایش وزن محصولات
 • از بین بردن آفات، بیماری‌ها و حشرات مضر موجود در خاک
 • تنظیم PH خاک
 • اصلاح ساختار خاک
 • رفع شوری خاک
 • افزایش رطوبت خاک
 • مقاوم کردن درخت در برابر کم آبی
 • بهبود طعم میوه
 • جلوگیری از پوسیده شدن ریشه
 • افزایش گل‌دهی درخت
 • جلوگیری از آسیب دیدن میوه‌ها
 • افزایش ‌فعالیت باکتری‌های مفید موجود در خاک
 • از بین بردن باکتری‌های مضر
 • از بین بردن و توقف رشد علف‌های هرز
 • افزایش شادابی درخت
 • جلوگیری از آسیب رسیدن به برگ و ریزش آن‌ها

سخن پایانی

کود جلبک دریایی برای درخت خرمالو را می‌توانید در هر زمانی که خواستید، به صورت مرتب و برنامه‌ریزی شده مصرف کنید زیرا همان طور که گفته شد؛ ساختار این کود به صورت کاملا طبیعی است و ضرری برای گیاهان ندارد. البته نباید در میزان مصرف آن زیاده‌روی ‌کنید. همچنین بهتر است بدانید؛ کود جلبک دریایی در روش محلول پاشی نسبت به روش‌های دیگر، بهتر جذب گیاه می‌شود و می‌تواند اثر گذاری مطلوب‌تری داشته باشد. بنابر این سعی کنید به جای استفاده کردن از کودهای شیمیایی، از کود جلبک دریایی به روش محلول پاشی بهره بگیرید و سلامت و شادابی درختان خرمالو خود را تا حدود زیادی افزایش دهید.

جلبک دریایی برای درخت خرمالو
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *