کود ریشه زایی پودری

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کود ریشه زایی پودری

کود ریشه زایی پودری : حضور ویتامین ها در دوران رشد و حیات انواع مختلف گیاهان نقش بسیار مهمی را ایفا می کند؛ اهمیت ویتامین ها به حدی مهم می باشد که آنها را در گروه متابولیت های ثانویه دسته بندی می کنند؛ از جمله کاربرد مفید ویتامین ها حضور و مشارکت آنها در تولید هورمون های رشد گیاهی می باشد. یکی از بافت های اساسی که به ویتامین ها نیاز مبرم دارد، ریشه چه های اولیه می باشد که بخش عمده ویتامین ها را جذب می نمایند و به کمک آن ها رشد می کنند. کود ریشه زایی پودری به دلیل دارا بودن مقادیر بالایی از ازت و اسید های ارگانیک سبب فعال شدن هورمون اکسین می گردد و به کمک آن ریشه چه های اولیه به طور موثر رشد و توسعه پیدا می کنند. آنچه گفته شد مقدمه ای بسیار مختصر به جهت آشنایی با کود ریشه زایی پودری می باشد اما در ادامه مطالب به طور کامل بدان پرداخته خواهد شد. اگر شما نیز به باغداری و کشاورزی علاقه مند هستید و رشد و پرورش گل و گیاهان و درختان برایتان اهمیت دارد، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

مشخصات کود ریشه زایی پودری :

کود ریشه زایی پودری دارای فسفات بالا به دلیل نقش فسفر در ریشه زایی تمامی محصولات، دارای ازت که در دوران نشاء توانایی جذب آن توسط ریشه به حداکثر می رسد، عناصر میکرو مانند آهن و روی در ساختار خود می باشد؛ این کود ریشه زایی گیاهان در دوره نشاء را افزایش می دهد و گیاه را از ابتدای شروع رشدی مورد حمایت قرار می دهد.

کاربرد و اثرات کود ریشه زایی پودری :

همانطور که می دانید ریشه بخش اصلی هر گیاهی می باشد که در دل خاک جای می گیرد و با رشد و توسعه آن گیاه قادر به شروع و ادامه حیات خواهد بود؛ ریشه بخشی از گیاه محسوب می سود که بدون آن هیچ درخت و گل و گیاهی وجود نخواهد داشت لذا تلاش برای حفظ سلامت و افزایش راندمان آن امری ارزشمند می باشد.

کود ریشه زایی همانطور که از نامش پیداست مختص ریشه بوده و در این مقاله سعی داریم شما را با عملکرد آن به طور کامل آشنا نماییم. کود ریشه زایی سبب تکثیر آسان گیاهانی می شود که عمل قلمه زنی آنها به سختی انجام می گیرد این کود نه تنها برای گیاهانی که ریشه آنها به سختی تکثیر می شود اثر فوق العاده ای بر جای میگذارد، بلکه برای گیاهانی که تولید ریشه آنها به راحتی انجام می گیرد نیز اثر مثبت بسیاری دارد و منجر به افزایش کیفیت، قدرت و سلامت ریشه های تولیدی می گردد.

با استفاده از پودر کود ریشه زایی اولا سرعت ریشه زایی در گیاهان پس از قلمه زنی بسیار افزایش پیدا خواهد کرد و هم چنین از یکی از دردسرهای بزرگ یعنی وجود کپک در محل برش جلوگیری به عمل می آید.

نکته ای که شایان ذکر است مناسب ترین زمان جهت به کار بردن کود ریشه زایی دوره نشاء تلقی می شود زیرا این دوره مهم ترین زمان جهت ساختمان بندی ریشه و تشکیل پایه و اساس آن به حساب می آید.

مزیت های استفاده از کود ریشه زایی پودری :

۱)استفاده از کود ریشه زایی منجر به کاهش اثرات منفی و استرس های وارده بر ریشه حین مصرف سموم جهت مبارزه با بیماری های ریشه ای می گردد؛ با کمک کود ریشه زایی بافت های آسیب دیده ریشه ترمیم می شوند و هم چنین چون خاصیت ریشه زایی دارد با تشکیل ریشه جدید میزان استرس به حداقل می رسد.

۲)کود ریشه زایی با گسترش ریشه سبب صرفه جویی در مصرف آب می شود زیرا به همان میزان که ریشه قوی تر، بیشتر و ساختمان آن توسعه یافته تر باشد، همان قدر نیز از هدر رفت آب جلوگیری به عمل می آید.

۳)افزایش قابلیت رشد ریشه و محافظت از ریشه چه های اولیه در گیاهان و درختان

۴)بالا بردن توان و مقاومت ریشه در برابر عوامل بیماری زای محیطی و خاکی نظیر نماتد ها، فیتیوم و …

۵) ایجاد تعادل در مقدار حضور و اثر هورمون های اکسین و سیتوکینین و رشد متوازن بخش های مختلف گیاه به دلیل توازن میان هورمون های رشد گیاهی

۶) کاهش به سزای استرس های مربوط به بیماری های ریشه ای و سموم استفاده شده جهت مقابله با بیماری های گیاه

۷) بالا بردن سرعت تکثیر ریشه گیاهان

۸) پیشگیری از کپک زدگی بخش بریده شده گیاه جهت قلمه زنی و هم چنین جلوگیری از کپک زدن بخش انتهایی ساقه و گندیدگی آن

۹)به حداکثر رساندن رشد کمی و کیفی گیاهان و درختان و میوه های تولیدی

۱۰) کمک به زودرس شدن میوه ها

۱۱) بهبود کیفیت ریشه

دامنه کاربرد کود ریشه زایی پودری :

این کود برای تمامی محصولات از میوه درختان مانند گلابی، سیب، هلو و … گرفته تا سبزیجات و صیفی جاتی مانند سیب زمینی، کاهو، هویج، کرفس، علوفه، یونجه، مرکبات، محصولات کشت گلخانه ای نظیر گوجه، خیار و … کاربرد دارد.

کود ریشه زایی پودری نسبت متعادلی از عناصر ریز مغذی و پر مصرف ضروری به منظور ریشه زایی را در ساختار خود دارد که سبب رشد و تامین سلامت گیاه و هم چنین ریشه های جدید می گردد؛  این کود حاوی میزان بالایی از عنصر فسفر می باشد که همانطور که اشاره شد نقش اصلی و محل فعالیت عمده این عنصر در بخش ریشه می باشد. اکنون توضیح مختصری از علائم کمبود فسفر به عنوان عنصر پر مصرف ارائه می دهم.

کمبود فسفر اثر بسیار بدی بر رشد گیاه می گذارد زیرا سبب کاهش توان گیاه در جذب آب، عناصر غذایی و … می شود در نتیجه گیاه بسیار ضعیف و لاغر می گردد و رنگ برگ ها از سبز به سبز تیره مایل به آبی یا در مواردی به رنگ ارغوانی تغییر رنگ می دهد. علائم کمبود فسفر در ابتدا در برگ های پیر بروز پیدا می کند این درحالی است که برگ های جوان رنگ سبز طبیعی خود را حفظ می نمایند؛ وقتی فسفر از برگ های پیر به سمت برگ های جوان انتقال پیدا می کند برگ های پیر شروع به ریزش می کنند و ظاهر گیاه بسیار بد و بی روح می گردد. کود ریشه زایی پودری به نحو احسن از بروز چنین اتفافاتی جلوگیری می کند و گیاه شاداب و سرزنده ای را به شما هدیه می دهد.

با تشکر از توجه شما جهت افزایش سطح علمی و تجربی آل کود ما را از نظرات، پیشنهادات و بخصوص انتقادات سازنده خود بهره مند سازید.

آل کود

کود ریشه زایی پودری
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *