کود آهن 6 درصد

کود آهن 6 درصد

کود آهن 6 درصد : عنصر آهن موجود در کود آهن ۶ درصد از جمله عناصر میکرو با اهمیت در رشد گیاهان تلقی می شود و تولید کلروفیل و عمل فتوسنتز و سبزینگی گیاهان و درختان مدیون وجود این عنصر می باشد. کود آهن در دهه اخیر آن چنان موضوع مهمی برای کارشناسان تغذیه گیاهی تلقی شده که بخش مهم تحقیقات خود را در زمینه علائم مربوط به کمبود آهن و برطرف کردن موانع جذب آهن در گیاهان را به خود اختصاص داده است.

در این مقاله به بررسی ارزش غذایی عنصر آهن و یکی از بهترین کود حاضر یعنی کود آهن ۶ درصد خواهیم پرداخت و اطلاعات مهمی را در این زمینه در اختیارتان قرار خواهیم داد. در این راستا شما را با خرید از سایت معتبر که سایت allkud  می باشد آشنا می کنم.

نقش آهن در رشد گیاهان:

نقش پر رنگ آهن در انجام فرآیند فتوسنتز و تولید محصولات قندی و کمک به تغذیه گیاهان بر کسی پوشیده نیست؛ اگر در درخت یا گیاه خود سبزینگی کمی مشاهده کردید و میزان کلروفیل کاهش چشمگیری پیدا کرد، اولین مظنون شما بایستی کمبود آهن باشد.

محلول پاشی کود آهن

ضرورت استفاده از کود:

کارشناسان به صاحبان زمین ها و مزارع و نیز باغات توصبه می کنند در صورت متوجه شدن از کمبود آهن از کود آهن بهره بگیرید که البته جلوتر خواهید فهمید که کود آهن ۶ درصد بهترین گزینه می باشد. موثر ترین راه درمان گیاهانی که به کمبود آهن مبتلا هستند، افزودن کود آهن به صورت محلول پاشی و یا تزریق بر سطوح تنه و ساقه آنها می باشد؛ از بهترین نوع کود آهن که جهت نتیجه گیری رضایتبخش توصیه می گردد، کود آهن ۶ درصد می باشد.

باورهای غلط و مشکل ساز کشاورزان در مورد کود آهن 6 درصد :

نحوه و میزان استفاده درست از کود آهن بسیار قابل توجه می باشد و کشاورزان تا در این زمینه با آگاهی رفتار نکنند، میزان بهره وری حاصل از استفاده از کود مثمر ثمر نخواهد شد. از فاکتور های مهم در این زمینه، توجه به نوع گیاه و میزان نیازهای آن، منطقه کاشته شده و شرایط رشد آن می باشد تا با بهره گیری از اطلاعات این فاکتور ها میزان استفاده از کود را بدانید.

و اما باور غلطی در بین برخی کشاورزان وجود دارد؛ به طور مثال کشاورز آنقدر به درخت و گیاه خود رسیدگی نمی کند که کمبود آهن از سرتا پای درخت مشخص است و سپس بعد از دیدن حساسیت موضوع دست به استفاده بیش از حد از کود می زند تا کمبود آهن به یکباره و در مدت زمان کم جبران شود؛ با طرز فکر اینکه گیاه تشنه این کود است و به سرعت جذب می کند. در حالی که این کار اشتباه محض است.

کود آهن ۶ درصد ، منجی کمبود آهن گیاهان:

این کود توسط گیاهان به سرعت جذب شده و پس از بهره مندی گیاه از آن، عنصر آهن موجود در گیاه فعال می شود؛ نقطه مثبت استفاده از کود آهن ۶ درصد اثر طولانی و ماندگار آن بر محصولات و بستر آن ها می باشد. یکی از مشکلاتی که سر راه جذب عنصر آهن توسط گیاهان قرار دارد، PH بالای خاک می باشد مخصوصا چون اکثر خاک های کشور آهکی نیز هستند؛ این عامل باعث شده گیاهان به کمبود آهن دچار شوند اما راه حل این موضوع بسته به استفاده از کود آهن ۶ درصد دارد زیرا پی اچ خاک را کاهش داده و شرایط را برای جذب هر چه بهتر عنصر آهن مهیا می کند.

طریقه مصرف کود سولفات آهن

مزایای کود آهن ۶ درصد:

۱)قابلیت حلالیت بالا در آب و جذب موثر و سریع در گیاهان

۲)تامین آهن لازمه گیاهان و درختان

۳)کمک به ادامه و انجام هر چه بهتر فرآیند فتوسنتز و تولید کلروفیل گیاهی

۴)قابلیت استفاده در انواع خاک های کشت و قابلیت جذب در طیف گسترده ای از PH

۵)کمک به رشد و نمو گیاه از طریق فعال نمودن آهن موجود در آن با استفاده از توانایی کود آهن ۶ درصد در افزایش جذب آهن مورد نیاز

۶)برطرف کردن سریع اثرات کمبود آهن چون کلروز گیاهی، رنگ پریدگی، سوختگی، مشاهده نوار های سبز و زرد در غلات و کمک به شادابی و سبزینگی هر چه بهتر گیاهان

۷) کاربرد گسترده در انواع محصولات زراعی و باغی

مقدار مصرف کود آهن برای درخت

موارد مصرف کود آهن ۶ درصد:

تمامی انواع سبزیجات و صیفی جات، درختان میوه، علوفه ها

مثال: گوجه فرنگی، خیار، فلفل، خربزه، هندوانه، سیب، گلابی، گیلاس، هلو، کاهو، پرتقال،‌لیمو، نارنگی، هویج، جعفری، سیب زمینی، پیاز، لوبیا، یونجه و شبدر

زمان مصرف کود آهن ۶ درصد:

پس از مرحله گلدهی و باردهی درختان و محصولات زراعی. البته بسته به نیاز گیاه هر ۱۰ روز و یا با تشخیص کارشناس بیشتر می تواند مورد استفاده گیاهان قرار گیرد.

طرز کوددهی کود آهن 6 درصد :

کود آهن ۶ درصد در کشور ما به صورت موثر و فراوان در اختیار گیاهان قرار داده می شود و نکات احتیاطی را در ادامه مطلب عرض خواهم کرد. ابتدا به نحوه افزودن کود می پردازیم که

 به صورت محلول پاشی از طریق آبیاری قطره ای و یا به صورت جامد می باشد.

نکات مهم در استفاده از کود آهن ۶ درصد:

۱)این کودها را نباید با ترکیبات مسی و سموم دارای فلزات سنگین ترکیب کرد.

۲)یکی دیگر از موارد ممنوعیت، عدم مخلوط کردن کود آهن ۶ درصد با کودهای فسفره می باشد.

حساسیت موضوع کمبود آهن چنان پر اهمیت شده که از سوی کارشناسان تغذیه گیاهی توصیه هایی در زمینه تامین آهن مورد نیاز گیاهان از طریق کود آهن به ویژه  نوع کاربردی تر آن ها که کود آهن ۶ درصد می باشد، شده است‌. مصرف کود آهن ۶ درصد گلدهی و ریشه دهی درختان و گیاهان را بسیار بالا می برد؛از سوی دیگر با بهبود تشکیل کلروفیل و کارکرد هر چه بهتر این سیستم، از یک طرف گیاهان شاداب تر خواهند شد و ظاهر جذاب طبیعی به دست خواهند آورد و از سوی دیگر به لحاظ فیزیولوژیکی در برابر سرما، استرس های محیطی و بیماری ها و آفات تقویت خواهند شد و مقاومت بالایی بدست خواهند آورد.

کود آهن مایع

سخن آخر کود آهن 6 درصد :

در این مقاله به معرفی بهترین منبع تامین آهن موردنیاز گیاهان یعنی کود آهن ۶ درصد پرداختیم و مزایای بی نظیر آن بر درختان و انواع سبزیجات و محصولات زراعی را بررسی کردیم و در مورد زمان و نحوه کوددهی نیز مطالب موثری بیان نمودیم.

با تشکر از توجه شما جهت افزایش سطح علمی و تجربی آل کود ما را از نظرات، پیشنهادات و بخصوص انتقادات سازنده خود بهره مند سازید.

آل کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366