پرورش فلفل سبز

فلفل‌ سبز یک گیاه بسیار مقاوم است که می‌توانید به‌ راحتی آن را داخل منزل یا باغچه نگهداری کنید. شرایط پرورش فلفل سبز بسیار راحت است و همین امر نیز موجب شده افراد زیادی اقدام به کاشت آن کنند. شما نیز اگر قصد پرورش این گیاه مفید را دارید و می‌خواهید محصولاتی با کیفیت بالا برداشت نمایید، بهتر است در حین کاشت یک‌سری نکات مهم را در نظر بگیرید.

دقت داشته باشید انجام اقدامات نامناسب و بی‌توجهی به برخی مسائل هنگام کاشت، موجب از بین رفتن بذر فلفل سبز خواهد شد. از این‌ رو حتما به مطالبی که در ادامه مقاله ذکر می‌شود توجه کنید و نسبت به آن‌ها بی‌تفاوت نباشید.

مراحل کاشت بذر فلفل سبز

برای پرورش فلفل‌ سبز اول از هر چیزی باید یک بذر مناسب تهیه کنید و آن را در سینی نشا در لایه سطحی بستر بکارید. پس‌ از انجام این کار لازم است روی بذر را با استفاده کمپوست بپوشانید تا رشد آن دچار اختلال نشود. دقت داشته باشید بهترین بستر برای کاشت فلفل‌ سبز ترکیبی از ماسه، شن و کود کمپوست است.

پرورش فلفل سبز

بعد از این‌ که کار کشت بذر به اتمام رسید، سینی نشا را به مکان گرم منتقل کنید. برای این ‌که بذرها سریع‌تر جوانه بزنند می‌توانید روی سینی نشا را با استفاده از پلاستیکی شفاف بپوشانید و چند سوراخ نیز جهت تهویه بر روی آن ایجاد نمایید. فراموش نکنید بستر کاشت در طول جوانه‌زنی باید همیشه مرطوب نگه‌ داشته شود. از این رو در طول روز چندین بار با استفاده از اسپری کار آبیاری را انجام دهید اما مواظب باشید بذر غرقاب نشود.

با فراهم کردن شرایط لازم برای رشد بذر، حدود 2 هفته بعد جوانه‌ها شروع به رشد می‌کنند و باید آن‌ها را به داخل گلدان منتقل کنید. بعد از گذشت 60 الی 120 روز، گیاه فلفل‌ سبز آماده برداشت می‌شود و شما می‌توانید به‌ راحتی آن‌ها را از ساقه جدا نمایید. توجه داشته باشید اگر فلفل سبز بیش‌ از اندازه بر روی بوته باقی بماند، رنگ آن به قرمز تبدیل خواهد شد و مزه‌اش نیز تندتر می‌شود.

بیشتر بخوانید: زاموفیلیا

شرایط لازم برای پرورش فلفل سبز

  • آبیاری

هنگام پرورش فلفل سبز به‌ طور مداوم کار آبیاری را انجام دهید اما اجازه ندهید ریشه گیاه برای مدت طولانی غرقاب شود و مرطوب بماند. خشکی بیش‌ از حد نیز برای فلفل‌ سبز اصلا مناسب نیست زیرا این گیاه برای رشد عالی به آب نسبتا زیادی احتیاج دارد و کم آبی می‌تواند موجب توقف رشد گیاه شود. هنگامی که قسمت بالای خاک به‌ طور کامل خشک شد بهتر است به‌ صورت مجدد کار آبیاری را انجام دهید. در دوره رشد گیاه، میزان آبیاری را مقداری بیشتر کنید تا میزان تولید محصولات افزایش یابد و طعم آن‌ها نیز بهبود یابد.

  • دما

بهتر است بدانید مطلوب‌ ترین دما برای کاشت و نگهداری فلفل‌ سبز، دمای 24 درجه سانتی‌ گراد است. از این‌ رو سعی کنید گلدان گیاه‌تان را در مکانی قرار دهید که از دمای مناسبی برخوردار باشد، در غیر این صورت ممکن است محصولات با کیفیتی برداشت نکنید و رشد ریشه کاهش یابد.

پرورش فلفل سبز

  • خاک

برای کشت فلفل‌ سبز از خاکی بهره بگیرید که بتواند رطوبت را برای مدت مناسبی در خود نگه دارد. خاک‌های لوم شنی جزو ایده‌آل‌ ترین گزینه‌هایی هستند که می‌توانید به‌ راحتی از آن‌ها بهره بگیرید و بستر فوق العاده‌ای برای رشد ریشه فراهم کنید. خاک‌هایی که دارای بافت سنگینی هستند را، اصلا برای کشت این گیاه انتخاب نکنید. قبل از کاشت فلفل سبز نیز حتما آزمون خاک را انجام دهید تا اگر کمبودی در آن وجود دارد، به خوبی مشخص شود و راحت‌تر آن‌ها را از بین ببرید.

  • کود

پس از پرورش فلفل سبز لازم است با کمک کودهای غنی، کار کوددهی را انجام دهید و تمام کمبودهایی که در خاک وجود دارد را از بین ببرید. استفاده از کودهای مایع می‌تواند به رشد سریع‌تر گیاه فلفل‌ سبز کمک زیادی کند و همچنین تمام آفات و بیماری‌های موجود را از بین ببرد.

البته دقت داشته باشید نباید هر کودی را برای فلفل‌ سبز استفاده کنید زیرا ممکن است گیاه در مقابل آن از خود واکنش منفی نشان دهد و از بین برود. کود جلبک دریایی، کود هیومیک اسید و کود شوک 10X از جمله مفیدترین و مغذی‌ترین کودهایی هستند که اگر به‌ صورت صحیح از آن‌ها بهره بگیرید، می‌توانید نتایج مثبت زیادی به دست آورید.

این کودها علاوه‌بر تأثیر گذاشتن بر روی گیاه فلفل سبز، می‌توانند ساختار خاک را نیز به‌ خوبی اصلاح کنند و تمام مواد شیمیایی و باکتری‌های مضری که در آن وجود دارد را از بین ببرند. بنابراین بهتر است به‌ جای مصرف کودهای ناخالص و مضر، یکی از این کودها را تهیه کنید و به‌ صورت محلول پاشی یا آبیاری کار تغذیه رسانی را انجام دهید.

  • نور

جهت پرورش فلفل سبز یک مکان مناسب را انتخاب کنید که نور خورشید به شکل مستقیم به آن‌ جا بتابد زیرا این گیاه برای رشد عالی به نور زیادی احتیاج دارد و اگر به میزان کافی نور دریافت نکند، رشد مطلوبی نخواهد داشت. نور کم و سایه، خیلی برای گیاه فلفل سبز مناسب نیست و در صورتی که گلدان مدت طولانی در فضایی تاریک قرار بگیرد، محصولی رشد نمی‌کند و شادابی گیاه نیز بسیار کم می‌شود.

پرورش فلفل سبز

بهترین زمان برای کاشت بذر فلفل سبز

اگر می‌خواهید محصولات سالم و زیادی برداشت کنید، باید بهترین زمان را برای کاشت بذر انتخاب کنید‌. در اکثر مواقع بذرهای فلفل سبز باید حدود 8 الی 12 هفته پیش‌ از فصل بهار کاشته شوند. البته تاریخ دقیق کاشت بذر به محل زندگی‌تان بستگی دارد و شما باید با توجه به شرایط محیطی، یک زمان مناسب را برای کشت انتخاب کنید. برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید به راحتی با کارشناسان کشاورزی مشورت کنید و از آن‌ها راهنمایی بگیرید.

بیشتر بخوانید: کود گیاه اگزالیس

سخن پایانی

پرورش فلفل سبز اگر به صورت اصولی و صحیح انجام شود، می‌توانید در مدت زمان کوتاهی به سود بسیار بالایی دست یابید و محصولات زیادی برداشت کنید. از این رو برای برداشت محصولاتی مرغوب بهتر است مراحل کاشت بذر را با دقت کافی انجام دهید و تمام شرایط لازم برای رشد آن را هم فراهم کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366