جنسینگ

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

گیاه جنسینگ که بومی شرق آسیا و آمریکا است. به آن گیاه جوانی یا نوش دارو می‌گویند. این گیاه دارویی برای سلامتی انسان بسیار مفید است.

جنسینگ در سرخپوستان و مردم کشورهای کره، تایلند، منچوری، چین و ویتنام طرفداران زیادی دارد. این گیاه باعث درمان استرس شده و انرژی بدن را افزایش خواهد داد.

 چنانچه می‌خواهید این گیاه مورد پسند و گران را که می‌تواند از لحاظ مالی برایتان بهره اقتصادی بالایی دارد بکارید، احتیاج به نگه داری صحیح و اصولی آن دارید، در این مقاله از سایت آل کود به بررسی نیازهای جنسینگ و انواع آن پرداخته و امیدواریم با این اطلاعات کاربردی بتوانیم به شما کمک کنیم.

 شناخت جنسینگ

جنسینگ از جمله گیاهان دائمی است که رشد کندی داشته و بلوغ آن سال‌ها طول می‌کشد. ریشه آن حالت گوشتی د‌اشته که ۵ تا ۷ سانتی‌متر رشد کرده و ضخامتی در حدود ۲ تا ۵ سانتی‌متر دارد. این ریشه های دو شاخه‌ای شکلی دوک مانند دارند. جنسینگ می‌تواند بعد ۴ تا ۶ سال بالغ شده و قابل استفاده باشد و شروع گلدهی آن در سال چهارم کاشت است.

این گیاه کوتاه قد بوده و دارای ریشه‌هایی گوشتی و دندانه‌دار با اشکال مختلف است. جنسینگ برگ‌هایی بیضی شکل و سبز رنگ دارد، همچنین ساقه‌های آن تقریباً بلند و به هم چسبیده هستند. جنسینگ در انواع، چینی، ژاپنی، آسیایی و آمریکایی کشت می‌شود که همگی دارای نیروی زیادی می‌باشند.

 جنسینگ را تنها می‌توان در پاییز جمع آوری کرد زیرا در این زمان ریشه‌ها حالتی گوشتی و مناسب دارند. این گیاه انبارداری بالایی دارد و بعد از اینکه خشک شد شکل خود را حفظ کرده و می‌توان از آن استفاده کرد.

 

جنسینگ و انواع آن

جنسینگ قرمز: جنسینگ قرمز به جنسینگی گفته می‌شود که بر اثر آفتاب دیدگی و یا بخارپز شدن به رنگ قرمز شود. زیرا در این روش قند موجود در ریشه کاراملیزه شده و قرمز رنگ می‌شود. این جنسینگ در نوع کره‌ای خود می‌تواند عملکرد مغز را بالا برده، از کند شدن حافظه جلوگیری کرده و از از بین رفتن سلول‌های مغز جلوگیری می‌کند.

جنسینگ آمریکایی: در شمال آمریکا رشد کرده و  ریشه‌های کوچکتری دارد که بیشتر سرخ پوستان از آن استفاده می‌کنند. بعد از گذشت سالها در آسیا نیز استفاده شده و طرفداران زیادی دارد. ۸۵ درصد جنسینگ کشت شده در آمریکا به کشورهای آسیایی صادر می‌شود.

جنسینگ ژاپنی: به این جنسینگ که جنسینگ سنچی یا کاذب می‌گویند، تقریبا مشابه با جنسینگ چینی بوده و خونریزی را متوقف می‌کند.

جنسینگ دارف: این نوع جنسینگ کمیاب و نادر در آمریکا رشد کرده و مورد استفاده در درمان سردرد، سرفه و سوء هاضمه می‌باشد.

جینسینگ

 کاشت جنسینگ و نیازمندی های آن

محیط صحیح

  جنسینگ در مکان‌های سرد و مرطوب رشد کرده و از گیاهان دارویی بسیار گران است. بهتر است جنسینگ را در جنگل‌های سرد و مرطوب با درختان چوبی بکارند زیرا خاک آنجا بسیار مناسب رشد جنسینگ است.

 در ایران نیز شما می‌توانید جنسینگ را در جنگلهای شمال از گلستان تا اردبیل بکارید. رشد جنسینگ در مکان‌هایی که دارای سایه بوده و جنگل‌های که درختان خزان دیده مانند: صنوبر زرد، افرا و بلوط دارند، رشد بهتر و ایده آل‌تری خواهند داشت. چنانچه در این مکان‌ها۸۰ درصد سایه وجود داشته باشد مکان بسیار مناسبی برای کشت جنسینگ است.

 جنسینگ در مقابل گیاهان خودروی علفی جنگلی ضعیف بوده و بهتر است ببینیم جنسینگ می‌تواند به صورت وحشی در این مکان رشد کند یا نه. البته شما می‌توانید با آزمایش اینکه در محیط مورد نظر شما گیاهانی مانند: زنجبیل، سیب زمینی و سرخس به صورت وحشی رشد کنند جنسینگ هم می‌تواند در آن مکان رشد داشته باشد.

خاک مناسب

جهت کاشت جنسینگ باید از خاکی استفاده کرد که مرطوب بوده و زهکشی خوبی داشته باشد. رطوبت آن باید به اندازه‌ای باشد که چنانچه به خاک دست می‌زنید رطوبت آن را حس کنید اما غرقاب و سرشار از گل و شل نباشد. بهتر است اسیدیته خاک با ph ۵/۴ تا ۵/۵ بوده که برای کشت جنسینگ بسیار مناسب است.

کود مناسب

جنسینگ به کلسیم و فسفر برای رشد احتیاج دارد. در زمین هایی که میزان فسفر و کلسیم پایینی دارند، جنسینگ ریشه‌های کوچک‌تری خواهد داشت. اگر می‌خواهید ریشه‌های درشت‌تری به دست آورید باید با کود مناسب میزان کلسیم و فسفر خاک را بالا ببرید. به این صورت که میزان فسفر در هر هکتار باید ۱۰۰۰ کیلوگرم بوده و میزان کلسیم در هر هکتار باید ۳۵۰۰ کیلوگرم باشد.

کود دهی درخت پسته

برداشت جیسنگ

  جنسینگ بعد از سال سوم گلدهی و میوه‌دهی خواهد کرد. میوه‌های آن شکلی توت مانند دارند و بذرهایی را در داخل خودش پرورش می‌دهد. در هنگام برداشت ریشه به این نکته باید توجه کرد که با حفر دقیق که حداقل ۱۵ سانتی متر باشد به ریشه آسیب وارد نشود.

بعد از برداشت، ریشه‌ها را در آب سرد گذاشته و بعد از آزاد شدن گل و لای آن با یک برس نرم شست و شو را انجام دهید. برای خشک کردن ریشه شما باید دمایی بین ۲۱ تا ۳۲ درجه سانتیگراد داشته و همچنین برای اینکه ریشه رطوبت خود را حفظ کند باید در هنگام خشک کردن رطوبت اتاق بین ۳۵ تا ۴۵ درجه سانتیگراد باشد.

جینسینگ

شناخت بیماری های جیسنگ

بیشترین حساسیت جنسینگ به قارچ است. قارچ باعث می‌شود ریشه این گیاه چروکیده شده، بگندد و بوته را می‌میراند. بهتر است از مانکوز هر ماه برای جنسینگ استفاده کنید تا گیاه دچار قارچ نشود زیرا از بین می‌رود. همچنین می‌توانید از سموم سیستماتیک یا مالاتیون هر دو ماه یک بار نیز برای جنسینگ استفاده کنید.

شناخت خواص گیاه جیسنگ

همانطور که اشاره کردیم جنسینگ دارای خواص عالی و بی‌نظیری است که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.

 • عملکرد حافظه را افزایش می‌دهد.
 • میزان استرس را کاهش می‌دهد.
 • باعث افزایش توانایی می شود‌.
 • طول عمر را افزایش می دهد.
 • باعث افزایش شادابی خواهد شد.
 • میزان تحمل را بالا خواهد برد.
 • باعث تنظیم سوخت و ساز بدن خواهد شد.
 • از سردرد و بدخوابی جلوگیری می‌کند.
 • میزان اثرات منفی در زمان یائسگی را کاهش می‌دهد.
 • مشکلات جنسی را از بین می‌برد.
 • باعث افزایش سیستم قلی و عروق می شود.
 • در کاهش وزن تاثیر دارد.

بهترین کود درخت پسته

جمع بندی

همانطور که در مقاله به آن اشاره کردیم شما می‌توانید با پرورش این گیاه پرسود با قیمت بالا به بهره اقتصادی خوبی دست پیدا کنید. اما مهم است که با نگهداری صحیح و کوددهی مناسب بتوانید تمامی نیازهای گیاه جنسینگ را برطرف کرده و ریشه هایی عالی و بازارپسند داشته باشید. می‌توانید برای خرید کود مناسب و همچنین مشاوره با کارشناسان آل کود تماس برقرار نمایید.

فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *