کود افزایش باردهی گیلاس

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کود افزایش باردهی گیلاس

جهت مشاوره کود دهی درخت گیلاس و همچنین خرید کودهای مخصوص درخت گیلاس از بالای همین صفحه با ما در ارتباط باشید.

با توجه به افزایش جمعیت مردم در سراسر جهان و افزایش سطح دانش آنها در ارتباط با فواید میوه ها و سبزیجات، تاثیر مثبت آنها بر سلامتی، متعادل نگهداشتن وزن و هم چنین خوش طعم بودن و مشتری پسند بودن آن ها، کشاورزان و باغداران بسیاری به کاشت و پرورش درختان میوه اقدام می کنند؛ در بین میوه های مختلف گیلاس به دلیل دارا بودن مقادیر بالایی از عناصر پتاسیم، منیزیم، رنگ قرمز جذاب و طعم شیرین و خوشمزه از جایگاه مصرفی ویژه ای برخوردار می باشد. لازم به ذکر است درختان هسته دار مانند گیلاس در مسیر رشد و پرورش خود دچار مشکلات تغذیه ای و کمبود در ریز مغذی ها می شوند از این رو برای افزایش باردهی درخت پسته بایستی چاره ای اندیشیده شود که در این مقاله در باب موضوع کود افزایش باردهی گیلاس مطالب مفید و ارزشمندی در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد تا برداشت گیلاس های پر بار را شاهد شوید.

ضرورت کوددهی درخت گیلاس:

برای رشد بهتر درختان گیلاس و برداشت میوه قرمز پر رنگ و شیرین بایستی نیاز های تغذیه ای آن برآورده شود زیرا اکثر درختان گیلاس از کمبود عناصر مهمی مانند نیتروژن، پتاسیم، فسفر، روی، بور، منیزیم و گوگرد رنج می برند؛ برای برطرف نمودن تمامی کمبودهای گیلاس بایستی کود در اختیار آنها قرار داده شود تا با مصرف آن به حداکثر عملکرد برسند. کوددهی یک روش فوق العاده جهت تامین و پر کردن مواد مغذی مورد نیاز خاک از عناصر گوناگون می باشد.

کود افزایش باردهی گیلاس:

پیش از دادن هر نوع کود به درخت گیلاس حتما آزمون خاک را انجام دهید تا از مقادیر مواد مغذی آگاهی پیدا کنید زیرا بستر خاکی مختلف دارای مقادیر متفاوتی از مواد غذایی و عناصر جهت رشد و نمود درخت گیلاس را دارا می باشد پس از آمدن پاسخ آزمون خاک و مشخص شدن میزان عناصر بومی خاک مانند ازت، فسفر و پتاسیم و … کودی را انتخاب نمایید که به تامین کمبود عناصر مختص همان بستر بپردازد.

کودهایی که می توانند برای درخت گیلاس استفاده شوند شامل کودهای طبیعی و شیمیایی می باشد که کود های شیمیایی دارای مقادیر بالایی از عناصر ازت، پتاسیم و فسفر در کنار مقداری از ریز مغذی ها و عناصر ماکرو می باشد که البته شاهد هستید استفاده ناصحیح آنها چه صدمات جبران ناپذیری بر محیط زیست وارد کرده است.

کودهای طبیعی از مواد آلی تشکیل شده و مانند اسید هیومیک، جلبک دریایی و کمپوست و … عناصر پر مصرف و کم مصرف را در خود جای داده اند‌ که با افزوده شدن به خاک هوموس از دست رفته و حاصلخیزی خاک را به آن باز می گردانند و هیچ گونه عوارضی بر سلامت طبیعت و انسان و جانوران ندارند.

درختان گیلاس در مواقعی به نحو مطلوب رشد می کنند که عناصر مهم از جمله نیتروژن، پتاسیم، فسفر و ریز مغذی ها به میزان کافی در اختیار آنها قرار گیرد؛ لازم به ذکر است اولین عنصری که وجود آن در اوایل فصل رشد بسیار مهم بوده و رشد رویشی برگ و شاخه و جوانه گیلاس را سبب می شود، نیتروژن نام دارد. این عنصر دقیقا همان ماده غذایی است که برای باردهی و تقویت درخت گیلاس جهت تولید گیلاس های فراوان ضرورت دارد.

رشد و گسترش ریشه گیلاس و شکوفه ها در گرو حضور فسفر باشد و وظیفه اصلی عنصر پتاسیم در این درخت افزایش مقاومت در مقابل ابتلا به بیماری های طبیعی و کمک به سلامت کلی گیاه می باشد. کود محلول در آب آبیاری که توسط کارشناسان پس از بررسی خاک باغ توصیه شده که ممکن است کود هیومیک اسید یا کود شیمیایی و … باشد، به تامین مواد مغذی درخت در سال های اولیه پس از کاشت می پردازد‌.

  توصیه ای که لازم است برای شما داشته باشم این است که این تفکر را دور بیندازید که هر چه بیشتر به درخت کود بدهم به همان اندازه برداشت بیشتر خواهد شد زیرا کوددهی غیر اصولی تعادل عناصر در درخت را بهم می زند و می تواند اثر معکوسی بر تولید میوه و مقابله با آفات و بیماری ها داشته باشد.

کودی که برای درخت گیلاس نتیجه منحصر به فرد را سبب خواهد شد، بدون شک اسید هیومیک شوک مایع می باشد زیرا نه تنها باردهی آن را پس از مصرف در همان سال افزایش می دهد و میزان تولید میوه را ۳۰ الی ۴۰ درصد بالا می برد این کود شگفت انگیز دارای فرمولاسیون ویژه جهت اثر فوری می باشد. اما گفتنی است جهت استمرار در تولید میوه های با کیفیت و فراوان عمل به برنامه غذایی منظم در اولویت قرار دارد که بدین منظور می توانید از راهنمایی ها و پشتیبانی های به موقع کارشناسان آل کود بهره مند شوید.

کود اسید هیومیک شوک از ریزش گل و میوه درخت گیلاس و ترک خوردگی آن و کاهش کیفیت گیلاس ها به نحو احسن جلوگیری می نماید؛ اسید هیومیک مایع شوک از محصولات از طریق تامین عناصر ریز مغذی مانند منیزیم، روی و بور محافظت می نماید.  

عناصر غذایی مورد نیاز گیلاس:

عناصر ازت، پتاسیم و فسفر از مواد پر مصرف و درشتی می باشند که رشد طبیعی درخت گیلاس مرهون حضور کافی آن ها در خاک می باشد؛ مقداری از این عناصر در خاک سالم وجود دارد اما پس از مصرف توسط درخت کاهش پیدا می کند که بایستی به خاک افزوده شود؛ در بین این عناصر نیتروژن از همه بیشتر توسط درخت گیلاس مصرف می شود و بهترین منبع تامین آن کود آلی مانند هیومیک اسید و کود آلی پوسیده می باشد.

علاوه بر اهمیت عناصر ماکرو در رشد میوه گیلاس، ریز مغزی هایی مانند مولیبدین که سبب تثبیت نیتروژن در خاک می شود، مس و روی که سبب پیشگیری از بروز لکه های رنگی بر سطح برگ می شود، کلسیم که از لهیدگی گیلاس ها جلوگیری کرده و استحکام درخت مرهون حضور آن می باشد و از سوی دیگر کیفیت برگ و میوه را افزایش می دهد نیز برای درخت گیلاس بسیار ضروری می باشند.

علائم کمبود عناصر ریز مغذی در گیلاس:

قرمز و کم رنگ شدن برگ ها، کوچک و باریک شدن برگ ها و بروز لکه های مرده بر سطح آنها؛ با بهره گیری از کود های توصیه شده در این مقاله گیلاس های پر بار و با کیفیت و قرمز پر رنگی  را بدون ترک خوردگی و تاثیر پذیری از عوامل بیماری زا برداشت خواهید نمود.

با تشکر از توجه شما جهت افزایش سطح علمی و تجربی آل کود ما را از نظرات، پیشنهادات و بخصوص انتقادات سازنده خود بهره مند سازید.

آل کود

افزایش باردهی درخت گیلاس
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

3 دیدگاه ها

  • سلام وقت بخیر.ممنون از راهنمایی.من یه باغ گیلاس ۵ ساله دارم سال گذشته کود کامل ایتالیایی با فاصله مناسب چال کود کردم.امسال شکوفه زیادی داد ولی نگه نداشت فقط یه درخت به اندازه کافی محصول داد.باغ در منطقه الموت قزوین میباشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *