بهترین کود برای افزایش تناژ جو

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

جو نقش مهمی در تامین غذای انسانی و حیوانی دارد و افزایش تناژ جو می توانند کمک بسیار بزرگی برای  امنیت غذایی انسان و دام باشد. افزایش تناژ نیاز به برنامه ریزی دقیق و پژوهش محور دارد. جو یک گیاه پر مصرف است اما باید بسیار در کود دهی دقت کنیم تا کود اضافه باعث ورس جو نشود و تمام زحمات کشاورز به هدر نرود. امروزه از برنامه های دقیق کودی و از انواع کود بسیار ویژه استفاده میشود. میدانیم عوامل زیادی تولید جو را محدود میکند عواملی مثل کمبود آب آبیاری، مواد غذایی ناکافی، رقم نامناسب، ساختار نامناسب خاک، علف های هرز، حشرات و ……

ما با انتخاب کود مناسب و شیوه مناسب کود دهی بر عواملی مثل کمبود مواد غذایی، ساختار نامناسب خاک و صرفه جویی در مصرف آب غلبه خواهیم کرد.

جو نیزمانند سایر غلات مراحل حساس آبیاری و کود دهی دارد. لازم به ذکر است حتی در کشت دیم جو نیز با توجه به تغییر شرایط آب و هوایی در برخی از مراحل حساس جو مثل پنجه زنی و پر شدن دانه یک نوبت آبیاری و کود دهی می تواند عملکرد جو را به طور محسوسی افزایش دهد.

کاشت جو و همه نکات مربوط به آن

در اینجا چند سوال اساسی به نطر میرسد که باید پرسیده شود.

کود مناسب جو چه ویژگیهایی باید داشته باشد؟

حداکثر انتظاری که از مدیریت انسانی بر عملکرد جو داریم به چه مقدار است؟

چرا باید از کودهایی استفاده کنیم که بر روی خاک اثر مثبت ایجاد کند و یعنی بر روی ساختار خاک اثر بخش باشد؟

سوال دیگری که در ذهن مخاطب ایجاد میشود این است که در قبال چه میزان هزینه چه مقدار افزایش محصول خواهیم داشت ؟

و بالاخره بهترین کود برای افزایش تناژ جو چه کودی است

بهترین کود برای سیب زمینی

کود مناسب جو باید در مرحله اول تمامی عناصر غذایی خاک را تامین کند و ریشه را توسعه دهد. باید بتواند باعث افزایش سبزینگی گیاه شده و گیاهی با استحکام بالا ایجاد کند تا در برابر ورس و بیماریهای مختلف و آفات،  گیاهی قوی داشته باشیم. کود مناسب باید میزان هوموس خاک را افزایش داده و در مرحله های حساس کودی گیاه را ساپورت کند و در نهایت حداقل میزان 30 تا 40 درصد افزایش محصول را ایجاد کند ( این افزایش محصول گاها به 3 تا 4 برابر میانگین برداشت رسیده وقتی که سایر عوامل به زراعی تلفیق شده) .

وقتی آمار و ارقام میزان تولید جو را بررسی میکنیم میبینیم که میزان عملکرد جو در هکتار در کشت آبی حدود 4 تن در هکتار است در صورتی که کشاورز نمونه خراسانی توانست تولید حدودا 11 تن در هکتار را ایجاد کند که برای موفقیت خود عوامل مختلفی را عنوان کرد.

بهترین کود برای ریشه زایی گیاهان

از جمله عوامل موفقیت این کشاورز نمونه از زبان خودشان استفاده از سیستم ابیاری نوین و  استفاده از بذر اصلاح شده و آزمایش هر ساله خاک و کود دهی با توجه به نتایج آزمایش خاک و تغذیه اصولی خاک است.

با توجه به آنچه گفته شد نسبت به عملکرد کشوری ما میتوانیم تا 3 برابر جو در هکتار برداشت کنیم که البته نمونه این میزان افزایش عملکرد به صورت بالفعل وجود دارد و شاید بالقوه با پیشرفت روز افزون علوم کشاورزی شاهد افزایش بیشتری عملکرد باشیم.

با توجه به اینکه اکثر خاکهای کشاورزی سالهای سال تحت کشت با کودهای شیمیایی تنها بوده اند اکثر خاک ها دچار مشکلات و معضلاتی است که این شرایط  با کشاورزی پایدار هم خوانی ندارد. ما به کودی نیاز داریم که بتواند ساختار خاک را بهبود بخشد و اثرات شوری و سفتی خاک را بشکند. وقتی ساختار خاک بهبود یابد ریشه به راحتی رشد می‌یابد و گیاه محکم تر مستقر می شود. افزایش حجم ریشه با رشد گیاه ارتباط مستقیم دارد. وقتی ساختار خاک بهبود می‌یابد مواد غذایی به راحتی در دسترس گیاه قرار میگیرد و ظرفیت کاتیونی خاک افزایش می یابد.

همه چیز دررابطه با جو و کشت آن

و اما آیا بین نوع کود فرقی هست؟ آیا هزینه بیشتر کود و بذر عالی توجیه پذیر است؟

هزینه های کشت و کار اعم از هزینه های زمین و آب و کارگر و … تقریبا برای همه ی کشاورزان مساوی است اما آن کشاورزی که بتواند با مدیریت بهتر با جزیی تغییرات در هزینه ها مثلا استفاده از بهترین کود برای افزایش تناژ به جای استفاده از کود معمولی و یا سایر روشهای نوین به زراعی گیاهی ، عملکرد را تا چند برابر افزایش دهد به درامد خیلی عالی تری میرسد.

این مثل معروف که میگوید آنقدر ثروتمند  نیستم که کالای ارزان بخرم خود معرف عرض بنده است.

با فرض مقدمات بالا میخواهم بهترین  کود برای افزایش تناژ جو را خدمت شما معرفی کنم.

بهترین کود برای افزایش تناژ جو کود 10 ایکس شوک است که در مراحل مختلف رشد مورد استفاده قرار میگیرد. کود 10 ایکس شوک حاوی عناصر مورد نیاز جو می باشد که علاوه بر عناصر ضروری حاوی عصاره جلبک دریایی می باشد که خود باعث تقویت رشد و محرک رشد می باشد.

اسید آمینه، فولیک اسید  و ریز مغذی های موجود در این کود همگی به رشد بهینه و حداکثری جو کمک میکند .

اسید آمینه باعث حفظ انرژی درون گیاه می شود و اسید هیومیک موجود در این کود بر روی ساختار خاک تاثیر مثبت میگذارد و باعث افزایش میکروارگانیزم های درون خاک میشود که باعث افزایش رشد ریشه میگردد.

افزایش رشد ریشه علاوه بر رساندن بیشتر مواد غذایی به محل های مصرف گیاه باعث استحکام بیشتر گیاه شده که خطر بروز ورس را در گیاه بالا می برد.

از طرفی میدانیم که کود نیتروژن به صورت آمونیاک جذب گیاه میگردد.

تثبیت نیتروژن به وسیله ی باکتری های مفید خاک انجام می شود این باکتری ها در شرایط مناسب خاک که حاوی اسید هیومیک است بسیار بیشتر هستند و شرایط رشد بهتری دارند.

مزایای کود ده ایکس شوک برای پسته

البته که اگر بخواهیم تاثیر مثبت زیادی ایجاد کنیم باید به طور دقیق شرایط زمین و منطقه کشت جو مورد بررسی قرار گیرد و با دادن به موقع کودهای اصلاحی زمین و شیوه های برتر به زراعی موجب ایجاد بهترین تناژ جو را فراهم کنیم. قطعا مدیریت انسانی یکی از مهمترین عوامل افزایش تناژجو می‌باشد، پس فرصت را از دست ندهید با انتخاب کود های آمریکایی شوک با فرمولاسیون فوق العاده شاهد رشد انفجاری گیاه جو خود باشید.

همه چیز دررابطه با جو و کشت آن
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *