بهترین کود برای درخت گردو

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کود دهی درخت گردو

بهترین کود برای درخت گردو : عموماً قبل از کاشت باید  کود دهی درخت گردو در زمین را  بر اساس اندازه و مساحت زمین  و همچنین نوع خاک مورد بررسی  قرار داد.  این کار باعث می شود  که خاک را به بهترین شکل بررسی کرده و وقتی نهال گردو را در زمین می کارید، نهال قدرت کافی برای رشد و همچنین میوه دهی داشته باشد. به طور کلی نوع کود و همچنین مقدار کود بستگی به نوع خاکی دارد که نهال گردو در آن کاشته خواهد شد. به دلیل اینکه  گردو  در سالهای اول رشد ریشه می دهد  و ریشه های زیادی دارد و باید در فصل زمستان از کودهای آلی یا کودهای حیوانی یا کودهای شیمیایی به صورت کمپوست در سایه استفاده شود. روی تنه درخت سوراخی ایجاد کنید تا درخت گردو بتواند انرژی لازم برای رشد و میوه دهی تامین کند، برای افزودن کود به خاکی که درخت گردو  در آن کاشته می شود، چاله ای به عمق یک متر، عرض 40 سانتی متر و طول یک متر  حفر و کود مورد نیاز را در آن بریزید. این حفرات  باید در سایه درخت باشند، برای کود دهی درختان بالای 15 سال یک کیلوگرم سولفات پتاسیم، 500 گرم سولفات روی و 500 گرم سولفات آهن روی کود حیوانی یا کودمخصوص گردو  شوک استفاده کنید  و خوب مخلوط شود.

کود دهی درخت گردوخاک مناسب برای کاشت نهال گردو

برای اینکه نهال گردو بتواند انرژی لازم برای رشد و ریشه دهی خود را تامین کند، باید انواع کودهای حیوانی و شیمیایی را در خاکی  که نهال گردو در آن کاشته شده  ریخته شود. به طور کلی هر چه عمق و قطر حفره ای که نهال گردو در آن کاشته شود بیشتر باشد، شرایط برای نهال گردو مساعدتر خواهد بود. اما اگر می خواهید نهال گردو شما به بهترین نحو بارور شود و در کمترین زمان به باروری برسد، می توانید چاله ای به عمق 1-2 متر حفر کرده  و همچنین خاک مناسب را با کود شوک ده ایکس ترکیب کرده و پای درختان گردو بریزید. این کار را چند ماه یا چند سال قبل از کاشت نهال گردو  انجام دهید،  زیرا در این صورت خاک می تواند این کار را انجام دهد و شرایط مساعدتری برای نهال گردو ایجاد کنید. پس از اینکه کل نهال گردو  به حفره کاشت منتقل شد، در بهار و تابستان سطح خاک اطراف نهال را با برگ های پوسیده و بقایای گیاهی مانند کاه و بقایای  گندم بپوشانید. از تبخیر و هدر رفتن آب در اطراف ریشه های درخت گردو جلوگیری کنید تا نهال های گردو  آب بیشتری پیدا کرده و مصرف کنند.

 

خاک مناسب برای کاشت نهال گردو

کشت گردو

گردو  درختی بسیار بزرگ و پهن است و نسبت به سایر درختان به نور بیشتری نیاز دارد، هنگامی که درخت گردو به بلوغ می رسد کاملاً بارور می شود و میوه می دهد و قسمت هایی از درخت گردو که نور بیشتری دریافت کرده اند از باردهی بسیار بهتری نسبت به سایر قسمت های درخت برخودار هستند.  درختان گردو را باید طوری کاشت که فاصله بین آنها کمتر از 10 متر نباشد، زیرا همانطور که گفته شد درختانی بسیار بزرگ و پهن هستند و پس از چند سال رشد آنها افزایش یافته و مزاحم یکدیگر می شوند. پیچیدن برگ های درخت تو یکدیگر باعث ریزش برگ های درخت می شود.

کود مخصوص گردو

فاکتورهای تولید با کیفیت گردو

آنچه  در کیفیت تولید گردو تاثیر زیادی دارد، نوع نهال، کیفیت خاک، آب و هوا و همچنین محیط کشت است. به طور کلی این میوه در مناطقی با آب و هوای خنک یا معتدل بهتر از سایر مناطق رشد می کند و در صورت کاشت نهال گردو در چنین مناطقی می توان میوه های بهتری تولید خواهد کرد. در حالت معمول درخت گردو از طریق بذر کشت و تکثیر می شود و  اگر بذر این میوه در سال دوم  کاشته شود نتیجه بهتر و منسجم تری می دهد. بهترین فصل برای کاشت نهال اوایل بهار است. هنگام کاشت نهال باید  نهال ها در ارتفاع حداقل 30-20 سانتی متری از سطح زمین کاشته شوند تا از  بیماری شیره سیاه  و خشک شدن درخت جلوگیری شود.

شیره سیاه گردو

برای کسب اطلاعات بیشتر یا درمان شیره سیاه گردو اینجا کلیک کنید.

بهترین کود برای تسریع باردهی درخت گردو

زمانی که نهال رشد کرد و آماده میوه دهی شد، تا زمان بلوغ نیاز به کودهای مختلف دارد و پس از آن در صورت لزوم کودهای آلی و کودهای شیمیایی استفاده می شود.

کودها باید  حاوی مواد مفید و ضروری باشند که از طریق سیستم ریشه یا برگ به درخت گردو برسند. کود مناسب  برای رشد سریع درخت گردو کمک زیادی به بهبود کیفیت، طعم و زبری مغز می کند.

جلبک دریایی شوک

جلبک دریایی شوک

اگر می خواهید محصولی ارگانیک، سالم و با کیفیت را در کوتاه ترین زمان به دست آورید، از عصاره جلبک دریایی غافل نشوید! این محصول منحصر به فرد سرشار از ریزمغذی ها، عصاره جلبک و بیش از 60 نوع هورمون محرک رشد و سایر موادی است که منجر به رشد تصاعدی درختان  آجیل می شود. بنابراین این کود یک انتخاب عالی برای رشد سریع درخت گردو است.

کود نیتروژن (اوره، نیتروژن مایع) شوک

نیتروژن یکی از عناصری است که در تشکیل کلروفیل برای شاخ و برگ نقش دارد و تامین آن بر میزان فتوسنتز، رشد برگ و اندام هوایی و تشکیل قند تأثیر می گذارد. از طرفی درختان گردو برای تولید پروتئین نیاز مبرمی به نیتروژن دارند، بنابراین مصرف کود نیتروژن در ابتدای رشد را جدی بگیرید و برای عملکرد بهتر از مقدار و دوز صحیح استفاده کنید.

کود فسفر بالا

کود فسفر بالا شوک

فسفر یکی دیگر از عناصر پرکاربردی است که درختان آجیلی مانند گردو  برای بهبود باروری به آن نیاز دارند زیرا فسفر منجر به قوی‌تر شدن ریشه‌ها و بهبود مقاومت در برابر شرایط سخت محیطی، استحکام برگ‌ها و دیواره سلول‌های بنیادی و افزایش تبادل انرژی در گیاه می‌شود. جایگزینی یک کود با فسفر بالا در برنامه کوددهی درختان آجیلی  به دلیل نیاز میوه به این عنصر برای پر کردن مغز، جلوگیری از سیاه شدن مغز و رشد بهتر درخت است.

بهترین کود افزایش تناژ گندم

کود پتاسیم بالا شوک

پتاسیم آنقدر برای درختان میوه ضروری است که حفظ گلها و تبدیل آنها به میوه به وجود پتاسیم کافی بستگی دارد. پتاسیم یک منبع عالی برای تقویت درختان آجیل در برابر استرس های محیطی و خشکسالی است و باعث رشد آنزیم های دخیل در رشد میوه می شود. پس از ترک خوردن میوه  لازم است از کود با محتوای پتاسیم بالا استفاده کنید تا شروع به افزایش اندازه و پر کردن آن کند. بنابراین با این کود، کیفیت مغز آجیل خود را افزایش دهید.

فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

6 دیدگاه ها

  • سلام سم بردو فیکس را بدون رقیق کردن با فرچه رنگ به پوست درخت بمالید مثل رنگ کردن البته باید اول پوست جاهای درگیر را تراشید

 • سلام خسته نباشید
  لطفاً درباره درختان بومی و افزایش باروری آن مخصوصاً درختان گردو شمال صحبت کنید ممنون میشم ،🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏

 • با سلام و خسته نباشید
  درخت گردویی ما داریم که میوهای زیاد و درشت میده ولی متأسفانه موقع سفت شدن مغزش،رنگ آن کم کم تیره میشه تا زمانی که مغز آن کاملا پوک و سیاه میشه.در ضمن قبل از اینکه مغز اون کاملا سفت باشه طعم اون خیلی خیلی شیرین هستش.سال قبل تصمیم گرفتیم اون رو قطع کنیم که این کار را نکردیم ولی تصمیم گرفتن که اگر امسال هم میوه اون قابل استفاده نشد صددرصد قطع بشه.
  من دارم به این در و اون در میزنم تا شاید تونستم این مشکل رو حل کنم و نجاتش بدم.
  آیا کسی از دوستان می‌دونه مشکل این درخت گردوی 15-10 ساله چیه؟
  مچکرم

  • با سلام و خسته نباشید شما میتوانید با استفاده از کود های پتاسیم بالا از مشکلی که دارید جلوگیری کنید. یکی از عناصر پتاسیم بالا کود K60 می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *