کود گوجه و خیار

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کود گوجه و خیار

امروزه بازار میوه و تره بار مخصوصا گوجه و خیار داغ است و بسیاری از افراد برای تهیه سالاد، غذا و همراه غذا از این تره بار خوشمزه استفاده می کنند. گوجه فرنگی گیاهی خوش رنگ، آبدار، خوش طعم و بو و دارای اهمیت اقتصادی فراوان می باشد. بسیاری از کشاورزان از کشت این محصول سود می کنند همانطور که می دانید گوجه فرنگی به صورت خام و یا به هدف تهیه رب گوجه فرنگی وسس بکار می رود و طعم بی نظیری به غذا می بخشد. خیار نیز میوه ای با پوست نازک و سبز خوش رنگ  و خوش بو می باشد که خوردن آن بدن انسان را از کم آبی نجات می دهد. آنچه که گفتیم از اهمیت کلی گوجه و خیار بود؛ ارزش غذایی و اقتصادی بالای گوجه و خیار کشاورز و گلخانه دار را ملزم به فراهم کردن موادی می کند که رشد بهتر و سود بی نظیر را حاصل کند‌.

کود موردنیاز برای گوجه فرنگی:

گوجه فرنگی از میوه یا تره بار همیشه مهمان در تمامی فصول سال در منازل مردم تلقی می شود مردم به این گیاه وابستگی و نیاز بالایی دارند از این رو چون پس از کشت و برداشت این محصول در فصل تابستان نمی توان آن را برای زمستان نگهداری کرد، روش های گلخانه ای برای تولید گوجه مد نظر مردم دست به کار شده اند.

نکته قابل توجه در مورد خیار این است که بعنوان گیاهی پرخور و در عین حال لاغر شناخته می شود زیرا این میوه مواد مغذی مورد نیاز خود را از خاک به سرعت جذب کرده و سریع مورد استفاده قرار می دهد. بنابراین پس از اتمام منبع غذایی در صورت نرسیدن به موقع گیاه کاهش رشد خواهد کرد. خیار در خاک هایی که شوری نداشته باشند سریع می روید و میوه میدهد؛ پی اچ مناسب خاک محل کشت خیار ۶-۷ می باشد.

کود با کیفیت

چه فعالان کشت گوجه و خیار در گلخانه، چه کشاورزان برای پربارتر شدن محصول خود نیاز به کوددهی منظم و مناسب گوجه و خیار دارند. کوددهی در تمامی مراحل رشد گوجه و خیارتاثیر دارد به عنوان مثال سبب می شود بنیه بوته های گوجه قوت بگیرند و میوه های بیشتری تولید شود هم چنین بوته های خیار سریع رشد کنند.

درست است که پرورش دهندگان گوجه و خیار برای تامین مواد مغذی و عناصر گیاه نیازمند کود هستند، اما ممکن است انتخاب نادرست کود اثر منفی بر جای بگذارد حتی اگر گوجه درشت تر شود، مزه و کیفیت خود را از دست بدهد و حتی اگر خیار کشیده تر و قلمی باشد، مزه تلخ و رنگ کم رنگی بدست آورد. بنابراین در انتخاب نوع کود دقت کافی به خرج دهید و از کود مخصوص گوجه و خیار استفاده کنید.

کود درخت

حتما تابحال نام اسید هیومیک شوک مایع که ۲۰ لیتری می باشد به عنوان کود مخصوص گوجه و خیار به گوشتان خورده است. در ادامه مطلب بر تاثیر فوق العاده اسید هیومیک شوک به عنوان کود مخصوص و مناسب گوجه و خیار خواهیم پرداخت.

گوجه و خیار همانند هر گیاه دیگری نیازمند عناصر حیاتی چون فسفر، ازت، پتاسیم، آهن ، منیزیم گوگرد و… هستند. بدیهی است که تامین تک به تک این عناصر برای پرورش دهندگان میوه و تره بار کاری  بسیار سخت و زمان بر و پرهزینه می باشد بنابرین کشاورزان و گلخانه داران باید دنبال راه حلی جهت تامین این مواد باشند زیرا اگر به موقع به دست گوجه و خیار نرسد، دیگر رشد قابل توجهی نخواهد کرد.

اسید هیومیک شوک

کود مخصوص گوجه و خیار که تمامی این عناصر و مواد مغذی گیاه را تامین می کند، هیومیک اسید شوک ۲۰ لیتری می باشد. اما اکنون سوال پیش می آید چرا این کود به عنوان کود مخصوص این گیاهان شناخته شده است؟

همانطور که در مطالب بالا گفته شد محیط مناسب رشد خیار در خاکی است که شوری زیادی نداشته باشد؛ این انتظار را هیومیک اسید شوک ۲۰ لیتری برآورده می کند و پس از افزودن به گیاه، از شوری خاک خیار جلوگیری می کند.هم چنین از آن جا که گوجه فرنگی گیاهی است که نسبت به خیار حساسیت کمتری به شوری دارد، این کود سبب افزایش مقاومت به شوری گوجه می شود.

هیومیک اسید شوک مایع ۲۰ لیتری در بالاترین کیفیت و از محصولات کشور آمریکا می باشد که جای هیچ گونه تقلب و شک و تردیدی برای استفاده کشاورزان و گلخانه داران را در خرید و افزودن به گیاه باقی نمی ماند‌‌. این کود، ۳۰ تا ۴۰ درصد باردهی گوجه و خیار را افزایش می دهد.

کود با کیفیت

هیومیک اسید شوک حتی می تواند پس از افزوده شدن بر روی بوته و برگ های گوجه و خیار سبب تغذیه مناسب و کامل گیاه شود البته بهتر است محلول اسید هیومیک مایع بر روی تمامی سطوح و برگ های گوجه و خیار پاشیده شود تا همه سلول ها به خوبی رشد کرده و در نهایت میوه در مقادیر بالا تولید شود.

کود گوجه و خیار باید به خوبی گیاه را در برابر آفات و بیماری های گیاهی مقاوم کند و این وظیفه اصلی هیومیک اسید شوک مایع در حجم ۲۰ لیتری می باشد زیرا از طرفی سبب استحکام ریشه و بقیه اندام های گیاه می شود و هم چنین بوته ها و بنیان گیاه را قوی می سازد.‌اگر کود مخصوص گوجه و خیار به آن ها نرسد، بوته ها روی هم حالت خوابیدگی پیدا می کنند و شکننده می شوند؛ این امر تولید میوه را پایین می آورد زیرا گیاه به شدت ضعیف شده است.

کود با کیفیت

هیومیک اسید سبب ترشح هورمون رشد و تحریک تولید بار توسط بوته های گوجه و خیار می شود و از این طریق سبب بهبود مقاومت گیاه در برابر خشکی و تنش های محیطی و شوری خاک می شود. شاید اکنون این سوال پیش بیاید چگونه خاصیت هورمونی باعث می شود گیاه تنش ها را به خوبی تحمل کند؟ درحقیقت هیومیک اسید شوک با تاثیر بر بنیان گیاه، از ابتدا آن را محکم و استوار بار می آورد.

کود با کیفیت

اگر شما در کشت گوجه یا خیار مصمم هستید، از کاربرد هیومیک اسید شوک ۲۰ لیتری در خوش رنگ شدن گوجه و خیارتان و تولید میوه های با کیفیت بی نظیر که خوردن آن مردم را به وجد می آورد، غافل نشوید‌.

این کود به دلیل ارگانیک و سالم بودن و عدم تهدید طبیعت، انسان، گیاهان و جانوران یک ماده پر سود در کنار پر مزیت بودن تلقی می شود. گوجه و خیار به مواد آلی نیاز مبرم دارند و کودی که مخصوص تامین کامل مواد آلی این تره بار می باشد، هیومیک اسید شوک مایع ۲۰ لیتری است.

نتیجه گیری:

همه ما از خوردن گوجه و خیار و از آن مهم تر بو و طعم بی نظیر آن ها لذت می بریم. فراهم شدن شرایطی برای کشت و تهیه گوجه و خیار مرغوب نیازمند دانش و فراهم کردن کودهای مخصوص این تره بار می باشد زیرا اگر در این امر کوتاهی شود، میوه زود پلاسیده شده و کیفیت لازم را نخواهد داشت. در مطالب بالا در مورد بهترین کودی که می تواند مورد استفاده گوجه و خیار قرار گیرد به طور مفصل توضیح دادیم و ضرورت استفاده از آن را برای افرادی که گوجه و خیار را به صورت گلخانه ای تولید می کنند یا برای کشاورزانی که در مزرعه ها به کشت می پردازند شرح دادیم.

با تشکر از توجه شما جهت افزایش سطح علمی و تجربی آل کود ما را از نظرات، پیشنهادات و بخصوص انتقادات سازنده خود بهره مند سازید.

آل کود

کود گوجه و خیار
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *