بهترین محرک رشد گوجه فرنگی

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

در‌این مقاله قصد داریم بهترین محرک رشد گوجه فرنگی را خدمت شما عزیزان معرفی کنیم. یکی از کارهای ضروری هر باغدار و کشاورزی‌این است که برای تقویت رشد و باردهی گیاه خود به خرید انواع کود متناسب با نیازهای خاک مزرعه اش اقدام کند بنابراین شناخت بهترین محرک رشد گوجه فرنگی الزامیست. گیاهانی از گوجه‌فرنگی که در روند رشد آنها اختلال‌ ایجاد شده است نیازمند بهترین محرک رشد گوجه فرنگی هستند یکی از بهترین محرک‌ها کوددهی است.

رشد و تکثیر گوجه فرنگی

در مواردی‌ که گیاه گوجه فرنگی شما مطابق با انتظارات آن ثمربخشی ندارد اولین چیزی که به ذهن هر پرورش دهنده‌ای ممکن است برسد‌این است که با سم پاشی مشکل مربوطه را جبران کند اما خوب است بدانید در زمان عدم باردهی گوجه فرنگی لزوماً گیاه شما به سم رشد نیاز ندارد. بلکه شما باید پس از بررسی مشکل گیاه تان و یا خاک مزرعه تان منشاء مشکل را بیابید. یکی از راهکارها و بهترین محرک رشد گوجه فرنگی غنی کردن خاک آن با کود پتاس است چرا که پتاسیم تاثیر مستقیمی‌روی باردهی گیاه گوجه فرنگی دارد.

نکته حائز اهمیتی که در‌این زمینه وجود دارد‌این است که اگر شما تصمیم به تکثیر گوجه فرنگی با استفاده از بذر آن گرفته‌ای باید بدانید که در‌این مرحله نیازی به خرید هیچگونه کودی نیست اما اگر هدف شما تکثیر گوجه فرنگی با استفاده از نهال آن است حتماً و همواره به کود نیاز دارید. بهترین محرک رشد گوجه فرنگی باید حاوی انواع عناصر و مغزی مانند نیتروژن فسفر و پتاسیم باشد علاوه بر آن باید شامل ریزمغذی‌های لازم مانند روی کلسیم و منیزیم نیز باشد. گوجه فرنگی‌ها مراحل رشد مشخصی دارند و در هر مرحله از رشد خود به نسبت‌های مختلفی نیازمند به مواد مغذی و ریز مغذی‌های نامبرده می‌باشند.

اگر شما جزو باغداران و یا کشاورزان تازه کار دسته‌بندی می‌شوید شاید در ابتدا کوددهی به مقدار لازم و زمان مناسب به گیاه گوجه فرنگی کاری سخت به نظرتان بیاید بله شاید همین طور باشد چرا که شما برای تکثیر گوجه فرنگی چه از کاشت بذر آن و چه از طریق کاشت نهال آن اقدام کنید باید از تغذیه خاک خود غافل نشوید و نسبت به نیازهای غذایی گیاه خود بی توجه نباشید.

قبل از پرداختن به موضوع اصلی که معرفی بهترین محرک رشد گوجه فرنگی است باید‌این نکته را روشن کنیم که تاکنون هیچ گونه شناخته نشده است که در تمام فصول سال برای هر باغ و مزرعه‌ای بهترین عملکرد را داشته باشد ضمن‌اینکه به طور همزمان موجب افزایش رشد هر نوع گیاهی شود. چرا که در غیر‌این صورت باغداری و کشاورزی کاری بسیار بسیار ساده بود و تا‌این حد سطح دشواری آن بالا نبود.\

بیشتر بخوانید: عناصر مورد نیاز گوجه فرنگی

کود مختص به گوجه فرنگی

کود گوجه‌ای که مناسب باشد باید شامل عناصری باشد که مورد نیاز گیاه گوجه فرنگی است از جمله فسفر پتاسیم منیزیم و کلسیم. گیاه گوجه فرنگی به‌این مواد مقادیر مختلف نیاز دارد. توجه داشته باشید که مصرف بیش از‌اندازه کودهای دارای حوزه از جذب عناصری مانند پتاسیم و کلسیم جلوگیری به عمل می‌آورد. شاید از خود پرسیده باشید که کود مختص به گوجه فرنگی کدام است و گیاه گوجه فرنگی برای رشد هرچه بیشتر خود و پربار و بر شدن به کدام عنصر غذایی کود نیازمند است؟

خوب ما‌این قسمت از مقاله را برای پاسخ به‌ این سوال‌های شما آماده کرده‌ایم. فسفر تاثیری مستقیم و بسزا روی رشد ریشه و قسمت‌های انتهایی گیاه گوجه فرنگی دارد. پتاسیم به طور چشمگیری موجب افزایش گلدهی و رشد عمومی‌همه اجزای ساختمان گیاه شما میشود. تاثیر استفاده از نیتروژن را باید روی برگ و شاخه‌های گیاه خود بیابید.

همانطور که قبلا اشاره کردیم از آنجا که فسفر عنصری مهم برای رشد ریشه‌ها و از آن طریق میوه دهی است در نتیجه استفاده از آن در مراحل اولیه کاشت گیاه و در مراحل نهایی آن توصیه می‌شود و پارامتر بسیار مهم است که همواره باید به آن توجه ویژه شود.

درست است که نیتروژن موجب پر شاخ و برگ شدن گیاه شما می‌شود اما استفاده بیش از حد مجاز از آن باعث می‌شود که گیاه شما از برگ انبوه شود و تبدیل به گیاهی بوته‌ای شود و هرچقدر گیاهان بوته‌ای حجیم تر باشند گلدهی و میوه دهی آنها کمتر است به عبارتی گویا تر حجم گیاهان بوته‌ای با گلدهی و میوه دهی آنها رابطه معکوس دارد.

بیشتر بخوانید: بهترین کود برای رشد گوجه فرنگی

راهنمای خرید بهترین محرک رشد گوجه فرنگی از جمله کود

اگرچه تولیدکنندگان اغلب متمایل هستند که عبارات غذای گیاهی و خود را با یکدیگر جایگزین کنند و آنها را به جای یکدیگر به کار ببرند اما توجه داشته باشید که‌این دو دو اصطلاح متفاوت هستند. گیاهان از مواد مغذی که در خاک موجود است همچنین نور خورشید و گازهایی که در هوا وجود دارد برای تغذیه خود استفاده می‌کنند که کودها در‌ این زمینه برای جبران کمبود مواد مغذی خاک مورد استفاده قرار می‌گیرند و همین امر باعث شده است که به عنوان بهترین محرک رشد گوجه ‌فرنگی و همچنین مکمل غذایی برای یک گیاه شناخته شوند.

اگر بخواهیم برای بهتر جا افتادن نقش کود‌ها در تغذیه خاک مثالی بارز بزنیم باید به‌این مورد اشاره کنیم که اگر یک فرد در رژیم غذایی اش دچار کمبود ویتامین‌ای مانند ویتامین سی شود وی می‌تواند با مصرف یک عدد قرص ویتامین c‌این کمبود غذایی را تا حد امکان جبران کند مصرف کود برای گیاه شما نیز چنین عملکردی را دارد.

اگر شما برای رفع نیازهای غذایی گیاه گوجه فرنگی تان به خرید انواع کود اقدام کرده‌اید باید بگوییم متاسفانه کار شما اشتباه است! از طرفی دیگر نیست پس از تشخیص نیاز تغذیه گیاهی خود اگر به مقدار بی رویه و بیش از حد مجازی خاک مزرعه تان را تغذیه کنید باز هم دچار اشتباه شده‌اید مثلاً اگر پس از رفع نیاز بدن خود به ویتامین c در مصرف آن زیاده‌روی کنید علاوه بر‌اینکه هیچ سودی برایتان ندارد بلکه ممکن است برای شما مضر به شمار برود.

برای خرید اسید هیومیک با همکاران ما در آلکود در ارتباط باشید

بهترین محرک رشد گوجه فرنگی
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *