کود زعفران

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کود زعفران

گیاه زعفران بسیار با ارزش بوده و از خانواده زنبقیان است که تقریبا در حدود طول عمر آن تا ۷ سال است. در کشت و کار و پرورش و تولید این گیاه نکات زیادی را باید به آن دقت کرد و مورد توجه قرار داد تا در نتیجه به زعفران بهتر و با کیفیت تر و بیشتر ی رسید . از شرایط مورد نیاز و آرمانی برای رشد گیاه می توان به شرایط رشد و پیشرفت ، زمان کاشتن محصول ، چگونگی و زمان آبیاری گیاه ، مدل و جنس خاک، نوع مدل کود مورد استفاده و زمان کود دهی، نوع پیاز اولیه زعفران که برای کاشت استفاده می شود و … را نام برد.

بطور کلی و جامع ۲ مدل کود برای استفاده از کود های شیمیایی مرغوب و با کیفیت برای گیاه زعفران بعد از کاشتن آن مورد استفاده قرار می گیرد :

افرادی که از کود حیواناتی مانند کود گاوی ، گوسفندی ، مرغی و … برای تقویت و افزایش رشد گیاه زعفران استفاده می کنند باید با استفاده از کود های حیوانی سطح زمین را کاملا بپوشانند و دقت کنند تا در درون آن تخم گیاهان هرز وجود نداشته باشد . خود این کار باید قبل از آبیاری مزرعه انجام گردد. این کار باعث تقویت و آماده شدن خاک برای کشت گیاه زعفران می گردد. استفاده از این کود با توجه به شرایطی که خاک دارد مشخص و تعیین می شود که به این کود برای زعفران می گویند. نوع دیگر آن کود شیمیایی است . اما در صورت لازم بودن استفدا از این کود در سال بعد، با توجه به مدل خاک، قبل از اولین آبیاری، ۱۰۰کیلوگرم، کود پتاسیم مونو فسفات ، به اندازه ۱۵۰ کیلوگرم کود اوره ، به اندازه حدود ۱۰۰ کیلو گرم کود فسفات و حدودا 50 کیلو گرم اوره با مقداری شن قاطی و مخلوط کرده و در سر تا سر زمین پخش می کنیم. تحقیق و تفحص ها نشان داده که در بـین روش هـاي آزمایشی، استفاده ازروش 70 درصد ماده از ماسـه + 30 درصد ماده از خـاك + کـود گاوي باعث بهبود و افزایش محصول دهی و رشد تمامی مورد هاي گلدهی در گیاه زعفران می شود. همچنین بالا ترین میزان وزن کلی گیاه زعفـران و تعـداد گل هـاي آن در همـین روش بدست آمده.پس در نتیجه، از طریق تصحیح خاك و سبک تر کردن خاك مزارع و یا انتخاب مزرعه هاي داراي بافت خاکی سبک تر و بهتر بـراي کاشـت زعفران، میتوان باعث افزایش و زیاد شدن عملکرد آن از لحاظ اقتصـادي ایـن گیـاه گردد. پژوهشگران در سال های اخیر به این نتیجه رسیده اند که استفاده از بافت های خاکی سبک به همراه استفاده از کود گاوي بر وزن گل و کلاله زعفران اثر مستقیم و مثبتی را خواهد داشت. پژوهشگران دیگـري نیـز بیان کرده اند که خاك همراه با شن با مخلوطی از مواد آلی بهترین خاك برای بهبود خصوصیات رشـدي گیاهـان زعفران پیـازي می باشد. اکثر تحقیقات انجام شده نشان داده شده که در میان کود های حیوانی مانند : گاوی ، گوسفندی ، کود مرغی ، حداکثر بازخورد و تاثیر در اثر استفاده از کود های گاوی کاملا پوسیده به دست آمده است و استفاده از کود های حیوانی دیگر مانند مرغی می تواند در مواردی باعث کاهش رشد در گیاه زعفران گردد. اگر دوست دارید به وسیله ی کود دهی شیمیایی ، کوددهی کنی بهتزین و موثر ترین راه برای این کار محلول پاشی است. محلول پاشی معمولا بعد ازبه اتمام رسیدن فصل یخبندان زمستان انجام می گردد. استفاده موثر از کود آمینو اسید ها و کودهای بسیار ریز و خرد شده و مخلوطی و کودهای کامل پتاسیم مونو فسفات بالا انجام می شود. این محلول پاشی بخاطر تاثیر بیشتر و تقویت پیاز مادگی و افزایش گل دهی و پر بار بودن و تامین عناصر مورد نیاز گیاه برای رشد و محصول بهتر انجام می گیرد. استفاده از کود گاوی به میزان 28 تن در هر هکتار بهترین حالت برای کود رسانی به مزارع و زمین هاست.

انواع زعفران

آیا از این واقعیت آگاه هستید که از زعفران به عنوان داروی طبیعی برای بیش از 90 بیماری برای چهار هزار سال گذشته استفاده شده است؟ امروزه بیشتر از زعفران به عنوان ادویه ای بی نظیر برای افزودن طعم و عطر جذاب به ظروف مختلف استفاده می شود. البته بیشتر و بیشتر به دلیل اینکه محبوبیت بیشتری در درمان های طبیعی پیدا می شود ، به خواص دارویی این ادویه علاقه نشان می دهند. زعفران غالباً بر اساس کشور مبدا به دسته ها تقسیم می شود. در حال حاضر تولید کنندگان اصلی زعفران ایران ، افغانستان ، اسپانیا و یونان هستند. زعفران فارسی تقریباً مطلوب ترین شکل زعفران امروزی است. در حقیقت ، نه تنها اولین شواهد كشت زعفران در ایران باستان یافت شد ، بلكه امروزه ایران بیش از 96٪ از كل عرضه زعفران جهان را به خود اختصاص می دهد.
بسیاری از توزیع کنندگان شخص ثالث ادعا می کنند که دارای “زعفران با بالاترین کیفیت در جهان” هستند اما این تقریباً همیشه تبلیغ کاذب است. خوشبختانه برای مصرف کنندگان ، کیفیت و قدرت زعفران در واقع قابل اندازه گیری است.

کود کامل زعفران
كيفيت زعفران با انجام آزمايشگاه آزمايشگاهي محصول اندازه گيري مي شود ، زماني كه آزمايش زعفران مي رسد سه عامل اصلي وجود دارد كه بايد در نظر گرفته شود.

طبقه بندی زعفران فارسی

آنچه جالبتر از همه این است که چهار طبقه بندی اصلی زعفران ایرانی وجود دارد ، این چهار طبقه بندی بر اساس تر و تمیز کردن نخ زعفران است. چهار طرز مختلف زعفران فارسی عبارتند از:

1.سارگل: به معنی “بالای گل” به زبان فارسی است. سرگل یک نوع فرعی زعفران ایرانی است که از نوک نخ زعفران سرچشمه می گیرد. از این رو ، نام آن “بالای گل” است. همچنین دارای عطر خاص و قدرتمندی است. به طور کلی ، زعفران سرگل به دلیل عدم داشتن نخ های زرد یا نارنجی ، از کیفیت بالایی برخوردار است.
سارول را می توان به لطف رنگ قرمز کامل و عمیق و نخ های کوتاه آن به راحتی شناخت. در نزولی ، زعفران سرگل اغلب حاوی خرده و نخ های شکسته است.
2.سوپر نگین: گرانترین و نادرترین تزیین زعفران. زعفران سوپر نگین نه تنها به دلیل پر قدرت ترین بودن بلکه به دلیل ویژگی های زیبایی شناختی بسیار شناخته شده است. نخ های Super Negin از طول بیشتری برخوردار هستند و هیچ نخ زرد یا نارنجی ندارند.
نخ ها بصورت متقارن بریده شده و بدون خرده چوب هستند. سوپر نگین هنگام مقایسه همه لباس های زعفران ، بیشترین جستجوی کسانی است که بهترین ها را می خواهند.
3.نگین: در مقایسه با سارگل و سوپر نگین ، نگین طول بیشتری دارد و حاوی برخی قسمت های زرد و نارنجی از نخ است. به عبارت ساده ، عطر ، کیفیت و خلوص آن هنوز هم عالی است ، اما هزینه برخی از نخ های زرد و نارنجی را نیز با کیفیت پایین پرداخت می کنید.
4.زعفران پوشال ارزان ترین و متداول ترین فروش زعفران در فروشگاه ها است. از آنجایی که زعفران بسیار گران است ، بسیاری از توزیع کنندگان با فروش قسمت های نارنجی و زرد رنگ نخ برای افزایش حاشیه سودشان ، از مصرف کنندگان استفاده می کنند. از آنجا که این قسمت های زرد از ننگ هیچ ارزشی ندارند ، مصرف کنندگان در نهایت هزینه بیشتری را برای یک محصول فرومایه می پردازند.

مناسب ترین کود برای زعفران
چگونه کیفیت زعفران خود را آزمایش کنید:

به طور کلی ، زعفران فارسی تقریباً همیشه از کیفیت بالایی برخوردار است تا زمانی که از طریق یک منبع معتبر خریداری شود. ایران به دلیل ویژگیهای بسیار مناسب مانند: آب و هوا ، توپوگرافی ، خاک و برداشت ارگانیک همچنان به حفظ شهرت زعفران با کیفیت بالا ادامه خواهد داد. انتخاب هر یک از این نوع زعفران ایرانی یک انتخاب هوشمندانه است ، اما برای افرادی که به دنبال بهترین ها هستند – Super Negin آن گران ترین و نادرترین شکل زعفران است. همچنین بالاترین کیفیت زعفران موجود در بازار است. در این نوع زعفران 3 نخ استیگما به یکدیگر متصل می شوند و نخ های استیگما از سیم پیچ در داخل یکدیگر به منظور زیبایی بیشتر به نظر می رسند و از حجم بیشتری برخوردار هستند. به همین دلیل ، این نوع زعفران مشتریان بیشتری نسبت به انواع دیگر دارد بنابراین قیمت بالایی دارند. این نوع زعفران در دسته نی قرار می گیرد. بوم شناسی سطح زیر کشت (آب و کود) ، برداشت مناسب و خشک کردن آن ، اساسی و تعیین کننده در تهیه و دسترسی به زعفران فوق العاده نگین (زعفران قلمدار) است. اگر گلهای بزرگ و قرمز زعفران به شکل سه شاخه بدون خام (قسمت زرد) از گل بچسبند گل زعفران بزرگی به دست می آید که گرانترین و مرغوب ترین زعفران است. آن نی بنام نگین. قدرت رنگ آمیزی زعفران نگین بین 230 و 270 درجه است. در زعفران نگین دقیقاً مانند موضوعات ننگ زعفران فوق العاده متصل به هم. تنها تفاوت در موضوعات است. نگین رشته های کوتاه تر و ظریف تری دارد به عنوان نتیجه از نظر کیفیت و قیمت قرار داده شده پس از فوق العاده نگین.

زعفران سرگل

این نوع زعفران شامل ننگ خالص و بدون قسمت خامه ای زعفران است. هر 100 یا 115 کیلوگرم تمساح ، حدود 1 کیلوگرم زعفران سارگل را بدست آورید. همچنین این زعفران معروف به زعفران Cope است.
زعفران در دو گروه طبقه بندی شده است:
زعفران سرگل درجه 1
این نوع شامل ننگ زعفران خالص و بدون ذرات شکسته با بالاترین کیفیت است.

فروش کود زعفران
زعفران سرگل درجه 2
در این نوع همراه با ننگ خالص نیز بخشی از ننگ شکسته زعفران وجود دارد.
پورسال زعفران سرگل:
این نوع زعفران شامل ننگهای رنگ قرمز به همراه مقداری خامه(3-5 میلی متر) است. این نوع در ابتدای فصل برداشت محصول تولید می شود. با توجه به اینکه بخشی از زعفران خام به همراه نعناع زعفران وجود دارد. نام دیگر این گروه منچست است.

به طور متوسط از 101 کیلوگرم تمساح زعفران به 1 کیلوگرم نی رسیده است.
در سه گروه طبقه بندی می شود
نی درجه 1
این نوع بهترین است و میزان کرم متصل به استیگما بسیار کمی است.
درجه 2
ننگ زعفران به همراه بخشی از خامه و کیفیت آن پایین تر از نگین است.
درجه 3:
مقدار زعفران تازه در این گروه بیشتر است و بخشی از نعناع شکسته شده است.
زعفران پیچیده دخترطبقه
این نوع زعفران حاوی همسران استیگما با زعفران خامه ای است. قسمت قرمز زعفران (ننگ) با گروههای بسته بندی شده به شکل نخهای خوشه ای كه در هم قرار گرفته اند ، در هم آمیخته است.

زعفران خامه ای

زعفران خامه ای موضوعات بلند است که معمولاً در زمان برداشت از گل جدا می شوند یا در هنگام تولید زعفران سارگل بدست می آیند.
زعفران خامه ای در دو گروه طبقه بندی می شوند
درجه 1
کرم نخ بلند معمولاً در ابتدای فصل برداشت جمع آوری می شود و از نظر ظاهری سفید و کل است.
درجه 2
تارهای کرم کوتاه (نخ) که معمولاً به صورت مخلوط بوده و دارای رنگ زرد و سفید کم رنگ بوده و از کیفیت پایین تری نسبت به کرم درجه یک برخوردار است.

کود پتاس برای زعفران
برخلاف تصور برخی افراد ، تصور می شود که زعفران خامه ای نسبت به سارول نسبت به سارول بوی بیشتری دارد ، باید گفت تحقیقات و تحلیل های علمی نشان می دهد که مواد با ارزش فقط در ننگ رنگ قرمز زعفران پنهان می شوند.
این مواد مخصوص رنگ ماده زعفران با حرکت در گیاه بافت ، ننگ را به کرم منتقل می کند. زیرا مرطوب کننده بیشتری وجود دارد و به نظر می رسد کرم بوی بیشتری داشته باشد.
در عین حال به دلیل زیبایی ظاهری و رنگ چشم گیر آن مورد توجه قرار می گیرد. شما نمی توانید برای آن تقلب در نظر بگیرید.

پودر زعفران:

این نوع زعفران حاوی ننگ زعفران به رنگ پودر است.
پودر زعفران در 3 گروه طبقه بندی می شود:
پودر درجه 1 (پودر سارگل)
این نوع از بهترین کیفیت در حقیقت به صورت پودر زعفران سارول است که از قدرت رنگ آمیزی بالایی برخوردار است.
پودر درجه 2
این نوع زعفران شامل پودر زعفران سارول و درصد کمی از زعفران خامه ای است که دارای قدرت متوسط رنگ آمیزی است.
پودر درجه 3
در این نوع از زعفران میزان خامه پودری بیشتر از گروه قبلی است.
لازم به ذکر است که هر یک از این زعفران ها در نوع واقعی خود می توانند درجه 1 (درجه بالا) ، درجه 2 (متوسط – درجه) و درجه 3 باشند. هیچ یک از این نوع ها را نمی توان به راحتی نسبت به دیگری ترجیح داد. فقط به دلیل ننگ خالص و یا نسبت به آن نسبت به کرم می تواند برتری بیشتری را نسبت به آن ایجاد کند.

بدیهی است که با این نگاه سارگل و پاشال در شرایط مشابه نسبت به سایر انواع زعفران برتر هستند و از ارزش بیشتری نیز دارند. نکته مهمی که در مورد دسته وجود دارد این است که برخلاف تصور برخی افراد فکر می کند.
زعفران کرم و حتی کرم یا بید یا کنگ بوی بیشتری دارد ، باید گفت که تحقیقات و تحلیل های علمی نشان می دهد که مواد با ارزش فقط در ننگ رنگ قرمز زعفران پنهان می شوند. اضافه كرد كه قسمت زرد نه تنها مواد غير اصلي است ، بلكه حتي نيز در آن وجود ندارد.

 

 

نحوه کوددهی زعفران

مزیت های استفاده از کود برای زعفران با کیفیت و مرغوب

چنانچه تمایل به کود دهی شیمیایی هستید باید با روش محلول پاشی، این کود را استفاده نمایید. محلول پاشی پس از پایان یخبندان زمستان استفاده کودهای ریز مغذی و اسیدهای امینه و کودهای کامل پتاس فسفر بالا انجام میشود. این محلول پاشی به جهت تقویت پیاز دختری و افزایش گلدهی و تامین عناصر مورد، نیاز گیاه انجام می گیرد. کود گاوی پوسیده در هر هکتار ۲۸ تن بهترین کود حیوانی برای زعفران می باشد

مزایای محلول پاشی زعفران در فصل زمستان

زمان : بهمن ماه تا نیمه فروردین با فاصله هر 15 روز

1- بیشتر شدن تولید کلروفیل سازی که کمک بسیار زیادی به رشد و باعث تولید با کیفیت بالای محصولات می کند

2- افزایش قدرت تثبیت و موندگاری ریشه در خاک و همین طور قدرت بالای جذب ریشه

3- باعث بالا رفتن تحرک و جابجایی مواد غذایی و معدنی در گیاه زعفران

4- باعث بالا رفتن وزن و مقدار کمی پیاز یا ریشه (بنه) و بالا رفتن رنگ پذیری و بالا رفتن گل آوری 5- باعث مقاوم شدن گیاه در برابر شرایط جوی و اقلیمی بد و همینطور مقاوم شدن در برابر آفات و حملات حشرات می شود

این مزایا و خوبی های گفته شده با انجام دادن و عکلی کردن یک سری کار های مهم انجام شدنی است. یکی از این روش ها محلول پاشی است که بیشتر در باره آن توضیح خواهم داد :

با انجام کار های محلول پاشی و استفاده از کودهای ارگانیک ما تا 30 درصد افزایش عملکرد را خواهید دید.

با تحقیق و تفحص و تحلیل و تلاش و مطالعه و انجام شدن آزمایشات مورد نیاز و بررسی پایان نامه ها ی دانشگاهی بر روی روش ها ی محلول پاشی ، این روش جزو بهترین روش های کود دهی به محصول گیاه زعفران می باشد که انجام دادن آن باعث رشد بهتر و با کیفیت تر و همینطور با رنگ پذیری بهتر گیاه می شود به شرطیکه از کود های شیمیایی مرغوب و با کیفیت برای گیاه زعفران استفاده شود .

موارد قابل توجه و مهم در محلول پاشی کود برای زعفران :

1- محلول پاشی را در روز های بارانی سال به هیچ وجه اجرایی نکنید و بگذارید در روز های آفتابی این کار را انجام دهید.

همچنین برای تاثیر بهتر و ماندگار تر توصیه می گردد به هنگام انجام عمل محلول پاشی سطح گیاه و بخصوص برگ ها ی آن به طور کامل خیس شده و بتوان با چشم کاملا خیس شدن آن را دید . حتی المقدور از آب زلال استفاده گردد.

2- عمل محلول پاشی بر روی برگ ها را نباید در دمای زیر 10 درجه سانتی گراد انجام نشود .

-3برای انجام عمل محلول پاشی چون بعد از آبیاری روزنه ی برگ ها باز می شود بهتر است قبل از محلول پاشی آبیاری انجام شود و شرایط جذب عناصر راحت تو بیشتر می گردد یا حداقل زمین مقداری مرطوب بوده و حالت خیسی داشته باشد.

توصیه ها و نحوه کود دهی زعفران

برای داشتن زعفرانی مرغوب و عالی و با کیفیت و تولید بیشتر باید راهکار های زیر را انجام دهید :

مرحله یک

زمان مصرف : آب اول (آب کولش)

عملیات کاشتن ، آب دادن و کود دهی :

استفاده از کود نیتروژن ۱۰۰ کیلوگرم در هر هکتار – استفاده از کود فسفر (فسفات آمونیوم یا سوپر فسفات تریپل) به مقدار ۱۵۰ کیلوگرم – استفاده از کود سولفات پتاسیم ۱۰۰ کیلوگرم – استفاده از کود هیومکس مخلوط کردن با آب به صورت بصورت پودری ۸۰ درصد هیومیک به مقدار یک کیلوگرم در هر هکتار و یا مایع مانند و آبکی مانند ۱۲ درصد هیومیک به مقدار ۶ لیتر در هر هکتار

مرحله دوم

زمان مصرف : آبی که بعد از برداشت گل زعفران و محصول (زاج آب)

عملیات زراعی ، آب دادن و کود دهی :

برای تقویت زمین از کود سولوپتاس به میزان ۱۰ تا ۱۵ کیلوگرم در هر هکتار – کود نیتروژن به میزان ۱۰۰ کیلوگرم در هرهکتار

مرحله سوم

مهم ترین مرحله کود دهی به زمین کشاورزی

زمان مصرف : اوایل بهمن ماه تا نیمه اسفند ماه، (به صورت مخلوطی از آب و کود شیمیایی به صورت محلول پاشی)

عملیات زراعی ، آب دهی و کود دهی :

از کود ماکرو استفاده می شود با درصد فسفر و پتاس بالا یا کود کامل ۲۰-۲۰-۲۰

شرایط و ویژگی ها ی لازم برای استفاده از کود میکرو

از روز ها ی پایانی بهمن ماه تا اواسط اسفند ماه ، برگ ها ی زعفران که از راس ریشه ها ی مادگی رشد کرده اند از رشد باز می ایستند و ریشه ها که از کف ریشه های مادر روییده اند خشکیده و پیاز یا همان ریشه مادر در جسم پیازهای ماده مستهلک می شود . از این پس ریشه گیاه ماده و پیازچه هایی که فاقد ریشه می باشند .

برای تغذیه ورشد کردن در طول ماه های اسفند و فروردین فقط به جذب از ظریق حفره ها ی برگی و انجام فتوسنتز و ذخیره سازی مواد غذایی که از طریق باران های فصلی وابسطه هستند. برای داشتن گل ها و پیاز ها ی بزرگ و قوی و موثرباید از محلول پاشی زمین زیر کشت در این دوره کوتاه با کودهای کاملا بهینه و موثر و درست با فرمول موثر و کار شده و تحقیق شده ، موجب درشت شدن و رشد بهتر و موثر تر پیازها و گل آوری آنان در سال بعد ودر حالت کلی باعث افزایش تولید در زمین زیر کشت زعفران می شود.در سال هایی که دما ی هوا خیلی سرد بوده و دما نزدیک به یخ بندان است آبیاری مزارع کار بسیار اشتباهی است. چون این آبیاری ها باعث می شود پیاز و ریشه گیاه ضعیف شده و از بین برود. آخرین آبیاری را در اواسط فروردین ماه انجام می شود ، زمانی که برگ های گیاه زعفران رو به زردی و خشک شدن و پژمردگی می گرایند ، بعد از آن برگ ها را چیده و بعنوان خوراک دام استفاده گردند زیرا دیگر آن برگ ها کاربرد ندارد و برای خوراک دام موثر است.

چه مواد مغذی برای رشد زعفران مناسب هستند؟

زعفران فقط به یک هدف کلی ، کامل مواد مغذی هیدروپونیک نیاز دارد. چند هفته اول پس از کاشت لامپهای خفته گلها و برگهای اول از ذخایر تهیه شده در لامپ برای رشد استفاده می کنند ، بنابراین حداقل مواد مغذی مورد نیاز است. با این حال ، پس از گلدهی ، گیاه باید به مدت 8 تا 10 ماه شاخ و برگهای زیادی تولید کند ، این امر باعث ایجاد تغذیه پیازهای در حال رشد از محصول می شود و در این مرحله گیاهان به فرمول یا محصول هیدروپونیک رشد رویشی نیاز دارند. من پیشنهاد می کنم با یک خرده فروش هیدروپونیک تماس بگیرید و یک محصول مغذی رویشی هیدروپونیک رویشی را به دست بیاورید این یک محصول هیدروپونیک است زیرا بسیاری از غذاهای گیاهی مایع با هدف کلی که می توانید از تهیه کنندگان باغ خریداری کنید برای تولید بدون آب مناسب نیستند.

تعیین مؤثرترین صفات به منظور بهبود عملکرد زعفران:

به منظور تعيين صفات مؤثر در بهبود عملكرد زعفران ، طراحي طرح كرت هاي خرد شده براساس در منطقه مشهد در ايران به مدت سه سال انجام شد .نتایج نشان داد که کلیه صفات به جز تعداد طوفان دختر ، وزن تازه کرم دختر و وزن برگ دارای وراثت پذیری عمومی کم است. نتایج ضریب ژنوتیپی و فنوتیپی تغییرات و پیشرفت ژنتیکی نشان داد که اکثر صفات از تنوع کمی برخوردار هستند و انتخاب آنها هیچ تاثیری در بهبود صفات ندارد. در نتیجه بهترین راه برای افزایش عملکرد زعفران بهبود مدیریت مزرعه است.
همچنين مشخص شد كه عملكرد زعفران بيشترين همبستگي فنوتيپي و ژنوتيپي را با وزن تر و خشك كرم دختر و وزن گل و خشك دارد. بنابراین تلاش برای بهبود این صفات باعث افزایش عملکرد زعفران می شود. طبق مطالعه حاضر 5 ژوئن تا 5 ژوئیه بهترین تاریخ کاشت زعفران بود. همچنین اکوتیپ های مشهد و تربت بهترین اکوتایپ ها در این مطالعه بودند. تجزيه و تحليل مسير فنوتيپي و ژنوتيپي نشان داد كه در مرحله اول ، سه صفت تعداد كرم دختر ، وزن گل و تعداد گل و در مرحله دوم صفات وزن تر كرم دختر ، وزن گل و وزن برگ خشك در مدل رگرسيون نقش داشتند. بالاترین تأثیر مستقیم و غیرمستقیم مثبت بر عملکرد زعفران. عمدتاً می توان نتیجه گرفت كه اجرای صحیح مدیریت مزرعه شامل تاریخ كاشت مناسب ، اكتیپ زعفران ، چگالی مناسب ، كرم زعفران با كیفیت بزرگتر و بالاتر می تواند نقش به سزایی در بهبود اجزای عملکرد و متعاقباً افزایش عملکرد زعفران داشته باشد.

بهترین کود برای زعفران
قدیمی ترین گونه گیاهی است که گران قیمت است تکثیر رویشی از طریق طوفان ها و گیاه سه گانه استریل است . زعفران به دلیل داشتن خواص معطر و طعم دهنده در صنایع غذایی ، در صنایع شیرینی سازی و مشروبات الکلی شناخته شده است. علاقه زیادی به زعفران به دلیل خاصیت ضد سرطانی و کاربرد آن در دارو وجود دارد. ایران یکی از مهمترین کشورهای جهان است که زعفران در آن تولید می شود. طوفان های بالغ و بزرگتر در مطالعات قبلی ، گل و دختران بیشتری را نشان داده است. بنابراین ، یکی از اهداف اصلی در تولید زعفران دستیابی به طوفان های بزرگتر است. به این نتیجه رسیدند که اندازه ی طوفان عامل مهمی برای تعیین وجود یا عدم وجود گل حتی اگر غار به اندازه اصلی خود نرسد و گل تولید کند. گزارش شده است كه محيط زيست و مقاومت به طوفان تاثير معني داري بر تعداد گل و عملكرد ننگ دارد. نشان داد که شرایط و شرایط آب و هوایی (به عنوان مثال دما ، محتوای آب خاک) صفات کمی و کیفی زعفران را تغییر داده است. برای شناسایی صفات مهم مؤثر بر عملکرد گیاهان ، از بسیاری از تکنیک های آماری چند متغیره مانند تجزیه خوشهای ، همبستگی ، تحلیل مسیر ، تحلیل عاملی و مؤلفه های عامل استفاده کردیم . مطالعات قبلی نشان می دهد که عملکرد تجزیه و تحلیل مسیر برای شناسایی روابط بین صفات بهتر از ضرایب همبستگی است .ضریب همبستگی و تحلیل مسیر توسط چندین محقق استفاده شده است. با توجه به حقایق فوق ، این تحقیق با هدف ارزیابی اهمیت صفات مختلف از طریق برآورد پارامترهای ژنتیکی ، ضرایب همبستگی ، تحلیل خوشه ای و تحلیل مسیر انجام گرفت. اطلاعات گزارش شده به پیش بینی صفات مؤثر در بهبود عملکرد زعفران کمک می کند.

مواد و روش ها

براي تعيين صفات مؤثر در بهبود عملكرد زعفران ، آزمايش كرت هاي خرد شده در منطقه مشهد انجام شود به عنوان توطئه اصلي و اكوتيپ هاي مختلف زعفران (مشهد ، تربت جام ، گناباد و بيرجند) به عنوان زير نقشه استفاده مي شود . منطقه مشهد در عرض جغرافیایی 36 ′ 15، طول 59 ′ 28 ′ و 985 متر بالاتر از سطح دریا واقع شده و خاک در مزرعه آزمایشی سیل رس با پی اچ هفت ممیز هشت بود.

خرید و فروش کود زعفران
در این مطالعه ، اکوتیپ های مختلف زعفران در سه سال مشخص مورد بررسی قرار گرفت به طوری که در پایان هر سال ، ما طوفان های فرخنده را ترسیم کردیم و در همین مزرعه زغال های تازه ای پرورش دادیم. در این کار چهار نمونه زعفران از مناطق مختلف ایران ، یعنی مناطق سنتی تولید زعفران مورد بررسی قرار گرفت. نمونه های 1 ، 2 ، و 3 مورد از مناطق مشهد ، تربت جام و گناباد در استان خراسان رضوی ایران بدست آمد. نمونه 4 از منطقه بیرجند در استان خراسان جنوبی ایران بدست آمد. برای جلوگیری ازآلودگی در محلول غوطه ور شدند و به مدت 5-7 ساعت تحت تهویه اجباری خشک شدند تا سطح آب حذف شود. در این آزمایش از وزن گاوهای زعفران 10 تا 12 گرم استفاده شده است. در هر سال پس از آماده سازی مزرعه از 75 کیلوگرم هکتار -1 ازت خالص ، 75 کیلوگرم در هکتار – فسفر خالص ، 50 کیلوگرم در هکتار – پتاسیم خالص استفاده شد. روشهای کشت مورد استفاده از آن روشهایی است که معمولاً برای این محصول استفاده می شود و کودهای آلی (کود بالغ) استفاده می شود. هر کرت از خط دیگر (منطقه طرح 6 متر بود شامل 8 خط فرهنگ با طول 3 متر و 25 سانتی متر فاصله 2 ). فاصله بنه در خطوط 8 سانتی متر و عمق 15 سانتی متر (تراکم 50 بنه متر بود -2) برای جلوگیری از اثرات حاشیه ای و به حداقل رساندن خطاها ، توطئه ها در فاصله 50 سانتی متری در کنار یکدیگر قرار گرفتند. برای افزایش دقت ، حاشیه ها در ابتدا و انتهای کرت ها و همچنین 50 سانتی متر در دو طرف دیگر توطئه ها به عنوان دو خط در نظر گرفته می شوند. کلیه عملیات زراعی (اکوتایپ ها و آماده سازی گیاهان زراعی ، اندازه گیری صفات و طراحی آزمایشی) در سه سال مشابه بود و در پایان هر سال ، شاخسار شخم زده شد و گاوهایی برای اندازه گیری برداشت شد. شرايط ديد باراني در آغاز رشد نيازهاي آب را برآورده كرد و گياهان از دسامبر تا آوريل آبياري شدند.

مناسب ترین کود برای زعفران
تحلیل واریانس

نتایج آنالیز واریانس نشان داد که بین سالها ، تاریخ کاشت ، اکوتیپ های زعفران و اثر متقابل آنها با تمام صفات اختلاف معنی داری وجود دارد. این نتیجه موجب می شود که انتخاب تاریخ کاشت دقیق و اکوتیپ مناسب زعفران در هر منطقه دارای اهمیت و ضروری باشد. طبق مطالعه حاضر 5 تا ژوئن تا 5 ژوئیه بهترین تاریخ کاشت زعفران شناخته شده است. همچنین اکوتیپ های مشهد و تربت بهترین اکوتایپ ها در این مطالعه بودند. سرانجام ، کرم های زعفران با 10 گرم و بیشتر برای کشت توصیه می شود و کرم هایی با 6 گرم و کوچکتر توصیه نمی شود. تفاوت معنی داری بین صفات در سالهای معین تأیید کرد که صفات مورد بررسی تحت تأثیر محیط و شرایط آب و هوایی قرار گرفته است. بنابراین ، بهبود مدیریت مزرعه می تواند در بهبود صفات و متعاقباً در افزایش عملکرد زعفران مؤثر باشد، که درجه حرارت یکی از عوامل محیطی برای کنترل رشد و گلدهی گونه های آن است.
پارامترهای ژنتیکی
وراثت پذیری آماری است که در کارهای اصلاح نژاد و ژنتیک مورد استفاده قرار می گیرد و تخمین می زند که چه میزان تغییر در صفت فنوتیپی در یک جمعیت به دلیل تنوع ژنتیکی در افراد آن جمعیت است. پاسخ به انتخاب به وراثت پذیری صفت بستگی دارد و به پرورش دهنده گیاه در برنامه اصلاح نژاد کمک می کند.

تنوع ژنتیکی زعفران

دید خوبی از تنوع ژنتیکی صفات مختلف به پرورش دهنده برای استفاده در برنامه های اصلاح نژاد می دهد .اندازه گیری تنوع ژنتیکی برای شروع برنامه های اصلاح نژاد گیاهان در گیاهان مختلف مورد نیاز است. ژنوتیپی و فنوتیپی ضرایب تنوع ناچیز بود.
علاوه بر این، پیش ژنتیکی بر اساس میانگین مقدار کمتری داشت. در مجموع ، این نتایج نشان داد که بین اکوتیپهای زعفران با توجه به همه صفات اختلاف کمی وجود دارد. بنابراین ، انتخاب برای بهبود نسل زعفران بعدی پیشرفت چندانی نداشته است.
بنابراین ، بهترین راه برای افزایش عملکرد زعفران بهبود مدیریت مزرعه (از جمله تاریخ کاشت مناسب ، انتخاب گاو بزرگتر ، لقاح ، تراکم مناسب و غیره) است. وقتی تنوع ژنتیکی در یک جمعیت گیاهی کم است ، احتمال افزایش عملکرد بیشتر کم است.
تمام الحاقات زعفران ، كلون هاي يكسان ، نه تنها به دليل صفات مورفولوژيكي ، بلكه در سطح مولكولي نيز ظاهر مي شوند. این داده ها به شدت نشان می دهد که زعفران یک گونه مونومورفیک است.

کود گوسفندی برای زعفران

ضرایب همبستگی فنوتیپی و ژنوتیپی

اندازه گیری ضریب همبستگی ایده مناسبی برای پرورش دهندگان برای تولید ارقام پر محصول است در پژوهش حاضر ، به منظور بررسی روابط بین عملکرد زعفران و اجزای عملکرد ، ضریب همبستگی فنوتیپی و ژنوتیپی محاسبه شد. نتایج همبستگی در اغلب موارد، همبستگی مثبت ومعنی بزرگتر از همبستگی فنوتیپی است. این نتیجه قابل پیش بینی و منطقی بود. از آنجا که تأثیر عوامل محیطی در محاسبه ضریب همبستگی ژنوتیپی حذف شده است ، روابط با دقت و واقع گرایانه تری تخمین زده می شوند. ارتباط ژنتيكي به علت از بين بردن اثرات محيط زيست در محاسبه ضرايب همبستگي ژنتيكي از همبستگي هاي فنوتيپي از اهميت بيشتري برخوردار است.
در این مطالعه مشخص شد که عملکرد زعفران با کلیه صفات مورد مطالعه دارای همبستگی مثبت و معنی دار (فنوتیپی و ژنوتیپی) است. بنابراین ، هر گونه بهبود در اجزای عملکرد می تواند در افزایش عملکرد زعفران تأثیر مثبت داشته باشد.
به طور کلی ، بر اساس نتایج ضرایب همبستگی ، می توان نتیجه گرفت که صفات NDC و FWDC مهمترین صفات برای بهبود اجزای عملکرد و متعاقباً افزایش عملکرد زعفران هستند. از آنجا که زعفران یک گیاه چند ساله است ، از نظر صفات زراعی آن همبستگی فنوتیپی و ژنوتیپی زیادی با یکدیگر دارد. بنابراین ، انتخاب تراکم مناسب و حفره های زعفران با کیفیت بزرگتر و بالاتر برای کاشت باعث بهبود FN ، FFW ، LN و DLW می شود و در نتیجه باعث افزایش عملکرد زعفران در سال اول و سال های آینده می شود. كيفيت هاي مختلف مانند اندازه و ظرفيت ظهور به عنوان تعداد كرم ها در كشت زعفران از اهميت بسياري برخوردار است.
تحلیل مسیر
تجزیه و تحلیل ضریب مسیر به طور گسترده ای در برنامه های اصلاح نژاد مورد استفاده قرار می گیرد تا اثرات مستقیم و غیرمستقیم صفات تأثیرگذار بر عملکرد باشد و از این نتایج برای افزایش عملکرد محصول استفاده می شود در پژوهش حاضر ، تجزیه و تحلیل مسیر بر اساس ضرایب همبستگی فنوتیپی و ژنوتیپی انجام شد. در این تحلیل ، عملکرد زعفران به عنوان متغیر وابسته در نظر گرفته شد و تمام صفات به عنوان متغیرهای مستقل در نظر گرفته شدند.

کود پتاس برای زعفران
تکثیر زعفران

زعفران یک گیاه استریل است و فقط از طریق طوفان تکثیر می شود. بنابراین ، یکی از مهمترین راه های افزایش عملکرد زعفران بهبود مدیریت مزرعه به ویژه با استفاده از تراکم مناسب و انتخاب کرم های بزرگ زعفران با کیفیت بالا برای افزایش صفات و متعاقباً افزایش در سال اول و سالهای آینده خواند واندازه كرم مادر تاثير معني داري بر رشد گياهي و توليد كرم هاي دختر دارد به نظر می رسد كه كاهش اندازه ی كرم باعث كاهش گل در زعفران می شود. نتایج این مطالعه نشان داد که بین تاریخ کاشت و اکوتیپهای زعفران از نظر کلیه صفات مورد مطالعه اختلاف معنی داری وجود دارد. بنابراین ، انتخاب دقیق تاریخ کاشت مناسب و اکوتیپ زعفران در هر منطقه از عوامل مهم و اساسی است. نتایج وراثت پذیری عمومی نشان داد که بیشتر صفات مورد مطالعه دارای وراثت پذیری عمومی کم و یا متوسط است ، که تأیید می کند که این صفات تحت تأثیر محیط به طور قابل توجهی قرار دارند. نتایج حاصل از ضرایب ژنوتیپی و فنوتیپی تغییرات و پیشرفت ژنتیکی نیز نشان داد که بیشتر صفات از تنوع کمی برخوردار هستند. بنابراین انتخاب برای بهبود عملکرد زعفران در نسل بعدی پیشرفت قابل توجهی نداشته است. بنابراین ، بهبود مدیریت مزرعه (مانند تاریخ کاشت مناسب ، انتخاب کرم با کیفیت بزرگتر و بالاتر ، کوددهی ، تراکم مناسب و غیره) بهترین راه برای افزایش عملکرد زعفران است. در این مطالعه مشخص شد که عملکرد زعفران بیشترین همبستگی (ژنوتیپی و فنوتیپی) با وزن تر دختر ، وزن گل خشک ، وزن گل تازه و وزن خشک کرن دختر را دارد. نتایج حاصل از تجزیه و تحلیل مسیر فنوتیپی و ژنوتیپی نشان داد که تعداد صفات کرن دختر ، وزن گل و تعداد گل در مرحله اول و صفت وزن تر گاو دختر ، وزن گل خشک و وزن برگ خشک در مرحله دوم مثبت ترین عملکرد را داشتند. و اثرات غیر مستقیم بر عملکرد زعفران در نتیجه ، هرگونه پیشرفت در این صفات ، به ویژه در تعداد دختران و وزن تازه کرم دختر ، می تواند در افزایش عملکرد زعفران تأثیر مثبت داشته باشد. تجزیه و تحلیل خوشه ای نشان داد که اکوتیپ های زعفران در دو خوشه گروه بندی می شوند. اکوتيپ هاي مشهد و تربت جام (خوشه اول) ، در مقايسه با اکوتيپ هاي بيرجند و گناباد (خوشه دوم) با شرايط اقليمي منطقه مشهد سازگارتر بود.

فروش کود زعفران

روش پوساندن و فراوری کود دامی برای زمین زعفران چگونه است ؟

اگر تمایل دارید که کود های مرغوب و با کیفیتی تهیه کنید مراحل ذیل لازم است برای استفاده از کودهای دامی تازه و فرآوری نشده در مزارع مضر است و خسارات جبران ناپذیر خود را دارد و باید حتما کود حیوانی مورد استفاده درزمین کشاورزی پوسیده باشد. طرز تهیه کود گاوی (یا مخلوطی از گاو،گوسفند،…که درحالت کلی کود گاو بهتره) بدین صورت نیست که با یک دور هم زدن این مشکلات حل بشود و باید کامل کود ها را در هم مخلوط کرد و مطمئن شد که کاملا با هم همسان شده اند. برای 10000 کیلوگرم (منظور وزن کود با رطوبت حدود 15درصده)حدود 1000 کیلو گرم کلش گندم و کاه ، و 1 الی هزار کیلو گرم کاه و کلش جو و حدود تقریبا 2 کیسه کود اسید اوره اضافه کنید، اگه نمی خواهید از کلش و گندم استفاده کنید استفاده از یک کیسه اوره کافیه برای 10000 کیلو گرم تقریبا نزدیک به 250 کیلو گرم گوگرد خالص را هم باید استفاده کنید. تمام مواد رو دوباره مخلوط کرده و هم بزنید البته به نظر ما بهتر است که کاه و کلش در مرکز هسته قرار بگیرند و درمراحل بعد مخلوط شده و بعد از هم زدن مجدد بهتره آن ها را به صورت دپوشده به حالت پخش شده ودر حوضچه دربیاد و تقریبا باید 2 هفته بحال خود رها شود و بعد از 2 هفته ابتدا آن را با آب قاطی کرده ولی حواسمان باید باشد که آب به صورت لجن باشد و جاری نشود و بعد از آن باید دمای درون کود رو محاسبه کنیم تا بیشتر از 60 تا 70 درجه بیشتر نشود. این کار رو باید با اندازه گیرلیزری انجام می دهیم و اگر بیشتر اط این دما شد با هوادهی و زیر و رو کردن م مخلوط کردن کودها خنک شوند . (لازم بذکر است فقط یک بار باید لجن انجام گیرد و بیشترش لازم نیس حتی مضرهم خواهد بود . تاحدود 2 ماه باید کار کنترل دما بصورت منظم و به ترتیب چک شود. بعد از این زمان بیشتر فرایند ها ی کود سازی انجام شده و بدلیل گرما و هوادهی مناسب و کافی میزان رطوبت در هر روز کم تر می شود و وقتی میزان حرارت ازحالت طغیان اولیه خارج شد باید کود ها و منابع معدنی دیگر را به او اضافه کرد تا بعداز مدت زمان ها ی 3 ماه مقداری از کود را به آزمایش برده و الباقی کمبودها ی معدنی و کودی و… جبران شود. بعداز طی مدت زمان و پروسه 4 ماه کود اماده هست و یک npk طبیعی و تقریبا اورگانیک و کامل و بهینه و موثر تولیدشده که هیچ تقلب یا فیک بودن و دیگر مشکلات درون آن نیست؛ مورد قابل توجه آنجاست که، دربرخی مزارع تا حتی پنج سال از کود های دیگراستفاده نمیشود و فقط استفاده از این کود باعث جواب گرفتن محصول شده است. اضافه کردن ماسه بادی با کیفیت و عالی و بدون شور بودن بیش از حد و نرمال ، لازم است و بهتر است که در اولین مرحله بعد از لجن کردن کود به آن اضافه شود ، پیشنهاد میشود 15 الی 30 درصد ماسه حتما در کود ها ی گیاه زعفران اضافه شود و وجود داشته باشد .

برای هر هکتار چه مقدار کود حیوانی ( گاوی) لازم است؟

برای هر یک هکتار چیزی در حدود30 تن کود حیوانی ( گاوی) پوسیده لازم است.به علت ازبین رفتن و ریشه کن شدن بذر علفهای هرز و همچنین حذف تخم و شفیره و آفات موجود در آن کود پوسیده بهتر و کامل تر می باشد .

با چه مقدار محلول هایی باید پیاز گیاه زعفران را قارچ کشی و کنه کشی کنیم؟

عموما با همه قارچ کش ها و کنه کش های رایج در بازار می شود این کار رو کرد و ضدعفونی کرد . به عنوان مثال چندین مدل رایج و مهم از آفت کش های صنعتی می توان به :رورال قارچ کش و پروپارژیت کنه کش به نسبت 100گرم برای هر 100کیلو پیاز استفاده کرد .

مزایا و فواید تولید و پرورش زعفران

کود برای زعفران

گران ترین محصول کشاورزی جهان زعفران است و مهم ترین محصول صادراتی کشور ما ایران نیز این محصول گران بهاست. به غیر از آن که این محصول در داخل بسیار مورد پسند و مصرف است، همه ساله مقداربسیار زیادی از این محصول ارز مورد نیاز کشور را با صادرات تعمین می کند. از طرفی با توجه به ارزش بالای‌ این گیاه و بخاطر اهمیت بالای آن در اقتصاد کشور از ارزشمندی و امکان ارزآوری‌ بسیار زیاد آن برای اقتصاد کشور و از دیگر سو به دلیل آن که 90 درصد زغفران جهان در ایران تولید می گردد ، این طلای سرخ در زمینه درآمدزایی و اشتغال آفرینی از اهمیت به سزایی برخوردار است و جزو کالا ها ی استراتژیک به حساب می آید. پس در نتیجه پرورش و تولید و فروش این محصول اهمیت بالایی دارد. معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی درباره این محصول مهم در این خصوص گفت: زعفران گیاه بسیار مناسب و اقتصادی و به صرفه در مناطق کم آب است. وی با اشاره به استفاده از تمامی بخش های زعفران در صنایع مختلف تشریح کرد : تمامی بخش های زعفران از جمله برگ های آن و پیازهای ریز ، گلبرگ و کاسبرگ و همین طور پرچم های آن بدین صورت در صنایع مختلف مانند دامداری، صنایع رنگرزی و زنبورداری مورد استفاده قرار می گیرند . پس ما باید با استفاه از کود های مخصوص زعفران سعی کنیم تا تولید خود را بیشتر و با کیفیت تر کنیم. وی از چگونگی محاسبه عملکرد و بهره وری اقتصادی زعفران گفت و توضیح داد : عملکرد اقتصادی و سود زعفران بر اساس مقدار وزن گل برداشت شده در واحد کیلو گرم یاحجم زعفران خشک حاصل شده در واحد سطح بیان می گردد. مدیریت محترم باغبانی سازمان جهاد کشاورزی یادآور شد :

از هر گرم زعفران از 167 گل این گیاه بدست می آید. وی تاکید کرد:

سه مرحله مهم و حیاتی به نام ها ی کاشت، داشت، برداشت و فرآوری و درست کردن صنعتی زعفران ساده است و به دستگاه های پیچیده نیاز ندارد و نسبت به دیگر گیاهان راحت تر می توان آن را به پول نزدیک کرد. کارشناس مسئول زعفران سازمان جهاد کشاورزی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا گفت: افزودن کود زعفران دامی در هر سال به منظور تقویت خاک به سطح خاک ضروری است و باعث افزایش میزان تولید گیاه زعفران و همین طور بالا رفتن میزان کیفیت این گیاه می شود. اصغر نقشی افزود: در صورت انبارداری باید دقت کرد که پیازهای زعفران روی هم انباشته و تلنبار نشوند تا تهویه به خوبی انجام گیرد و گیاهان بخاطر عدم تهویه دچار خرابی و گندیدگی نشوند. این منبع آگاه در باره تاثیر خاک بر رشد گیاه را درچگونگی تخصیص کود به اراضی زعفران مربوط دانست و تشریح کرد: تخصیص کود به اراضی زعفران باید بر اساس تجزیه و تحلیل ها ی خاک و میزان مواد آلی و معدنی و نسبت کربن به ازت خاک صورت پذیرد تا بهترین کود به این گیاه برسد .

خرید کود زعفران

کارشناس مسئول زعفران سازمان جهاد کشاورزی یادآور شد: یکی از عوامل کم شدن کیفیّت و رنگ محصول زعفران ایران، طولانی شدن مدت خشک شدن آن است که باعث افت کیفیت می گردد. آقا ی نقشی با توصیه ای به زعفران کاران تاکید کرد: پس از کندن و بردن گلها از مزرعه به محل جداسازی باید در زود ترین زمان ممکن اقدام به جداسازی کلاله گیاه از سایر اجزاء گل نمود پون در غیر این صورت کلاله ها مانند گل فاسد شده دیگر کاربرد نخواهد داشت. پس در نتیجه باید بتوان هر چه سریع تر و زودتر زعفران های تولید شده را با رعایت اصول اولیه و مهم زراعی به صورت بهداشتی در بسته های زیبا و شکیل و مشتری پسند تهیه و عرضه نمود . ما با انجبم این کار ها می توانیم بازارهای جهانی را به خرید بیشتر این محصول تشویق کنیم و در چنین حالتی رونق اقتصادی بسیار خوبی برای کشاورزان فراهم خواهد شد. از مزیت های کودهای شیمیایی میتوان به ارزان بودن آن ها، آسان بودن کاربرد ، درآمد خوب و عالی کوتاه مدت (بدون توجه به استهلاک پول اولیه کار و یعنی خاک و مواد معدنی درون آن) است. هم چنین عمل اصلی بیماری های خاکی مانند شیوع آتشک گلابی در باغ های گلابی کرج و قزوین، نماتد در مزارع چای و حتی شانکر مرکبات در جنوب کشور بخاطر مصرف نا متعادل و غیر اصولی و بی منطق کود هاست ..

خطرات ، اقدامات احتیاطی و مقدار مصرف زعفران: کود برای زعفران

به طور کلی زعفران بی خطر است و عوارض جانبی ندارد.در مقادیر استاندارد پخت و پز ، به نظر نمی رسد که زعفران باعث ایجاد عوارض جانبی در انسان شود. به عنوان یک مکمل رژیم غذایی ، افراد با اطمینان می توانند روزانه 1.5 گرم زعفران مصرف کنند. با این حال ، تنها 30 میلی گرم زعفران در روز نشان داده شده است که به اندازه کافی برای به دست آوردن مزایای سلامتی آن.از طرف دیگر ، دوزهای بالای 5 گرم یا بیشتر می تواند اثرات سمی داشته باشد. زنان باردار باید از دوزهای زیاد خودداری کنند ، زیرا ممکن است باعث سقط جنین شود. مانند هر مکمل ، قبل از مصرف زعفران به شکل مکمل با پزشک خود صحبت کنید.مسئله دیگر در مورد زعفران – خصوصاً پودر زعفران – این است که ممکن است با سایر مواد مانند چغندر ، الیاف ابریشمی با رنگ قرمز ، زردچوبه و پاپریکا زرده شود. برای تولید کنندگان هزینه های زناشویی را کاهش می دهد ، زیرا برداشت زعفران واقعی گران است. بنابراین ، برای اطمینان از دریافت یک محصول معتبر ، خرید زعفران از یک برند معتبر مهم است. اگر زعفران خیلی ارزان به نظر می رسد ، بهترین کار برای اجتناب از آن است.
خلاصه
در دوزهای طبیعی ، زعفران به طور کلی بی خطر است و عوارض جانبی ندارد. حتما زعفران را از یک مارک یا فروشگاه معتبر خریداری کنید تا از محصول زراعی جلوگیری نکنید.

مزایای سلامتی چشمگیر زعفران: کود برای زعفران

در اینجا 8 مزیت چشمگیر سلامتی زعفران آورده شده است.
1.یک آنتی اکسیدان قدرتمند
زعفران حاوی انواع چشمگیر ترکیبات گیاهی است که به عنوان آنتی اکسیدان ها عمل می کنند – مولکول هایی که سلول های شما را در برابر رادیکال های آزاد و استرس اکسیداتیو محافظت می کنند.آنتی اکسیدان های زعفران قابل توجه شامل کروسین ، کروستین ، صفرانال و کائمپرفول.

کروسین و کروستین رنگدانه های کاروتنوئیدی هستند و مسئول رنگ قرمز زعفران هستند. هر دو ترکیب ممکن است دارای خاصیت ضد افسردگی ، از سلولهای مغزی در برابر صدمات پیشرونده ، بهبود التهاب ، کاهش اشتها و کاهش وزن کمک کنند.
به زعفران طعم و عطر خاص خود را می دهد. تحقیقات نشان می دهد که ممکن است به بهبود خلق و خو ، حافظه و توانایی یادگیری شما کمک کند ، همچنین از سلولهای مغزی در برابر استرس اکسیداتیو محافظت می کند.
سرانجام ، کائمپرفول در گلبرگهای گل زعفران یافت می شود. این ترکیب با فواید سلامتی مانند کاهش التهاب ، خاصیت ضد سرطان و فعالیت ضد افسردگی مرتبط بوده است.خلاصه
زعفران سرشار از ترکیبات گیاهی است که به عنوان آنتی اکسیدان ها مانند کروسین ، کروستین ، سافرانال و کائمپرفرول عمل می کنند. آنتی اکسیدان ها در محافظت از سلول های شما در برابر استرس اکسیداتیو کمک می کنند.

خرید و فروش کود زعفران
2.ممکن است باعث بهبود وضعیت و علائم افسردگی شود
زعفران ملقب به ادویه آفتاب است.این تنها به دلیل رنگ متمایز آن نیست بلکه ممکن است به دلیل روشن تر شدن روحیه شما باشد.در بررسی 5 مطالعه ، مکمل های زعفران در درمان علائم افسردگی خفیف تا متوسط به طور قابل توجهی مؤثرتر از دارونما بودند.

مطالعات دیگر دریافتند که مصرف 30 میلی گرم زعفران روزانه به همان اندازه فلوکستین ، ایمی پرامین و سیتالوپرام – درمان های معمول برای افسردگی است. علاوه بر این ، کمتر افراد نسبت به سایر تیمارها اثرات جانبی زعفران را تجربه کردند.
علاوه بر این ، هر دو گلبرگ زعفران و ننگ مانند مانند در برابر افسردگی خفیف تا متوسط مؤثر هستند.در حالی که این یافته ها امیدوار کننده است ، قبل از اینکه زعفران به عنوان درمانی برای افسردگی توصیه شود ، مطالعات طولانی تر با مشارکت کنندگان بیشتر مورد نیاز است.
خلاصه
زعفران ممکن است به علائم افسردگی خفیف تا متوسط کمک کند ، اما مطالعات بیشتری لازم است قبل از توصیه های قطعی انجام شود.
3.ممکن است دارای خواص ضد سرطان باشد
زعفران سرشار از آنتی اکسیدان است ، که به خنثی کردن رادیکالهای آزاد مضر کمک می کند. آسیب رادیکال آزاد به بیماریهای مزمن مانند سرطان مرتبط است.
در مطالعات لوله آزمایش ، زعفران و ترکیبات آن نشان داده شده است که سلولهای سرطانی روده بزرگ را بطور انتخابی می کشد یا رشد آنها را سرکوب می کند ، در حالی که سلولهای طبیعی را بی ضرر می گذارد.
این اثر همچنین برای پوست ، مغز استخوان ، پروستات ، ریه ، سینه ، دهانه رحم و چندین سلول سرطانی دیگر اعمال می شود.علاوه بر این ، مطالعات لوله آزمایش نشان داده است که کروسین – آنتی اکسیدان اصلی زعفران – ممکن است سلولهای سرطانی را نسبت به داروهای شیمی درمانی حساس تر کند.
در حالی که این یافته ها از مطالعات لوله آزمایش امیدوار کننده است ، اثرات ضد سرطانی زعفران در انسان ضعیف است و تحقیقات بیشتری لازم است.
خلاصه
زعفران دارای مقدار زیادی آنتی اکسیدان است ، که ممکن است در حالی که سلولهای طبیعی را بی ضرر می کند به کشتن سلولهای سرطانی کمک کند. با این حال ، تحقیقات انسانی بیشتری لازم است.

خرید کود زعفران
4.ممکن است علائم پی ام اس را کاهش دهد
سندرم قبل از قاعدگی (PMS) اصطلاحی است که علائم جسمی ، عاطفی و روانی را نشان می دهد که قبل از شروع دوره قاعدگی رخ می دهد.مطالعات نشان می دهد که زعفران ممکن است به علائم پی ام اس کمک کند.
در زنان 20 تا 45 ساله ، مصرف 30 میلی گرم زعفران روزانه در درمان علائم پی ام اس مانند تحریک پذیری ، سردرد ، هوس و درد بیشتر از دارونما بود.
یک مطالعه دیگر نشان داد که بوی ساده زعفران به مدت 20 دقیقه باعث کاهش علائم پی ام اس مانند اضطراب و کاهش سطح هورمون استرس کورتیزول می شود.
خلاصه
به نظر می رسد زعفران خوردن و بو کردن هر دو به درمان علائم پی ام اس مانند تحریک پذیری ، سردرد ، هوس ، درد و اضطراب کمک می کند.
5.ممکن است به عنوان آفرودزیازیك عمل کند
مواد غذایی یا مکمل هایی هستند که به تقویت میل جنسی شما کمک می کنند.مطالعات نشان داده است كه زعفران ممكن است دارای خاصیت آفرودزیازیك باشد خصوصاً در افرادی كه داروهای ضد افسردگی مصرف می كنند.
به عنوان مثال ، مصرف 30 میلی گرم زعفران روزانه در طی چهار هفته ، عملکرد نعوظ را بیش از یک دارونما در مردان با اختلال نعوظ مرتبط با ضدافسردگی بهبود داده است.
علاوه بر این ، تجزیه و تحلیل از شش مطالعه نشان داد که مصرف زعفران عملکرد نعوظ ، میل جنسی و رضایت کلی را بهبود می بخشد اما خصوصیات منی را نشان نمی دهد .
در خانمهایی که تمایل جنسی کم به دلیل مصرف داروهای ضد افسردگی دارند ، 30 میلی گرم زعفران روزانه در طی چهار هفته ، درد ناشی از رابطه جنسی و افزایش میل جنسی و روانکاری را کاهش می دهد ، در مقایسه با دارونما.
خلاصه
زعفران ممکن است برای زنان و مردان دارای خاصیت آفروفیزیا باشد و به ویژه در مصرف داروهای ضد افسردگی به شما کمک می کند.
6.ممکن است اشتها و کاهش وزن را کاهش دهد . کود برای زعفران
میان وعده یک عادت رایج است که ممکن است شما را در معرض بدست آوردن وزن ناخواسته قرار دهد.طبق تحقیقات ، زعفران با مهار اشتها باعث جلوگیری از تنقلات می شود.
در یک مطالعه هشت هفته ای ، زنانی که مکمل های زعفرانی مصرف می کنند به طور قابل توجهی پر از احساس ، بیش از حد تنقل شده و نسبت به زنان گروه دارونما وزن بیشتری به دست می آورند.
در یک مطالعه هشت هفته دیگر ، مصرف یک مکمل عصاره زعفران به کاهش قابل توجهی در کاهش اشتها ، شاخص توده بدنی (BMI) ، دور کمر و کل توده چربی کمک کرد .

کود پتاس برای زعفران
با این حال ، دانشمندان مطمئن نیستند که چگونه زعفران اشتها را کاهش می دهد و به کاهش وزن کمک می کند . یک نظریه این است که زعفران روحیه شما را بالا می برد ، که به نوبه خود میل شما به میان وعده را کاهش می دهد. کود برای زعفران
به طور خلاصه
نشان داده شده است که زعفران میان وعده را کاهش داده و اشتهای شما را کاهش می دهد. به نوبه خود ، این رفتارها ممکن است به شما در کاهش وزن کمک کند.
7.سایر مزایای بهداشتی بالقوه
زعفران با سایر مزایای بهداشتی که هنوز مورد مطالعه گسترده ای قرار نگرفته است پیوند خورده است:
ممکن است فاکتورهای خطر بیماری قلبی را کاهش دهد: مطالعات حیوانات و لوله آزمایش نشان می دهد که خاصیت آنتی اکسیدانی زعفران باعث کاهش کلسترول خون و جلوگیری از گرفتگی رگ های خونی و شریان ها می شود.
ممکن است قند خون را پایین بیاورد: زعفران ممکن است قند خون را کاهش داده و حساسیت به انسولین را افزایش دهد – همانطور که در مطالعات لوله آزمایش و موش های مبتلا به دیابت مشاهده می شود.
ممکن است بینایی را در بزرگسالان مبتلا به دژنراسیون ماکولا وابسته به سن (AMD) بهبود بخشد : به نظر می رسد زعفران بینایی را در بزرگسالان با ای ام دی بهبود می بخشد و در برابر آسیب های رادیکال آزاد ، که با ای ام دی مرتبط است ، محافظت می کند .
ممکن است حافظه را در بزرگسالان مبتلا به آلزایمر بهبود بخشد: خواص آنتی اکسیدانی زعفران ممکن است باعث افزایش شناخت در بزرگسالان مبتلا به آلزایمر شود.
خلاصه: کود برای زعفران
زعفران به چندین مزیت بالقوه سلامتی دیگر ، از جمله بهبود خطر بیماری های قلبی ، قند خون ، بینایی و حافظه مرتبط است. با این وجود ، برای نتیجه گیری قوی تر مطالعات بیشتری لازم است.
8.آسان به رژیم غذایی خود اضافه کنید
در دوزهای کوچک ، زعفران دارای طعم و عطر لطیف است و به خوبی با غذاهای معطر مانند پلا ، رییزوت و سایر ظروف برنج جفت می شود.
بهترین راه برای جلب طعم بی نظیر زعفران خیساندن نخ ها در آب گرم – اما نه جوش – است. نخ ها و مایع را به دستور غذای خود اضافه کنید تا به یک طعم عمیق تر و غنی تر برسید.

زعفران در بیشتر بازارهای تخصصی به راحتی قابل تهیه است و می توان آن را به صورت نخ یا به صورت پودری خریداری کرد. با این حال ، بهتر است نخ ها را بخرید ، زیرا آنها متنوعیت بیشتری به شما می دهند و احتمال زایمان کمتری دارند.
اگرچه زعفران گرانترین ادویه در جهان است ، مقدار کمی از آن طول می کشد ، و در دستور العمل های خود اغلب به چیزی بیش از خرج کردن احتیاج نخواهید داشت. در حقیقت ، استفاده از زعفران بیش از حد می تواند به غذاهای شما طعم دارویی بیش از حد بدهد.
علاوه بر این ، زعفران به شکل مکمل موجود است.

کود عفران مشهد
خلاصه
زعفران دارای طعم و عطر لطیفی است که باعث می شود اضافه کردن آن به رژیم غذایی شما آسان شود. آن را به خوبی با غذاهای مرموز جفت می کند و باید در آب داغ خیس شود تا طعمی عمیق تر به دست آید. از طرف دیگر ، می توانید زعفران را به صورت مکمل خریداری کنید تا از مزایای آن استفاده کنید.

کاشت زعفران

در کشت زعفران از شکوفه های جمع آوری می شود ، که معمولاً به عنوان زعفران کروکوس یا لامپ های زعفران شناخته می شود . توسط لامپ هایی به نام کروموس تکثیر می شود. هر طوفان لامپهای جدیدی تشکیل می دهد و به این ترتیب گیاه چند برابر می شود.
گلهای زعفران در پاییز بیرون می آیند و برای گلهای قرمز رنگی که همه ما به عنوان نخ های زعفران می شناسیم برداشت می شود ، برداشت می شود که ادویه از آن گرفته می شود. هر شکوفه سه عدد نیش به دست می دهد و با دقت با دست انتخاب می شود.
گلها قبل از ظهر باید برداشت شوند زیرا به راحتی پژمرده می شوند. این روند خسته کننده و دقیق است. این توضیح می دهد که چرا ادویه زعفران به قدری گرانبها بود که به آن طلای قرمز گفته می شود.
تمدن زعفران در کشورهایی مانند ایران ، هند ، افغانستان ، ایتالیا ، فرانسه ، نیوزلند ، پنسیلوانیا ، اسپانیا ، پرتغال ، یونان و مراکش ، ترکیه و برخی مناطق چین رشد می کند. از آنجایی که این گیاه در مناطق مختلف دنیا تکثیر می شود ، بسته به آب و هوا ، نوع خاک ، عمق کاشت و فاصله کرمها ، تکنیک های کاشت زعفران نیز ممکن است متفاوت باشد.

خاک

زعفران در بسیاری از انواع مختلف خاک رشد می کند اما رشد بهترین در آهکی و خاک خوب زهکشی با پی اچ بین 6 و 8. بنه زعفران غنی از هوموس همچنین می توانید در انواع خشک یا نیمه خشک خاک رشد کرده، با این حال، شما نیاز به خاطر داشته باشید که در دوره های خشکسالی در پاییز و بهار ، باید بتوانید زمین را آبیاری کنید.
در صورت کاشت زعفران در انواع خاکی مرطوب یا نیمه خاکی ، باید مطمئن باشید که زمین شما به خوبی زهکشی می شود تا از پوسیدگی یا آلوده شدن گربه ها در طی دوره های مرطوب و مرطوب جلوگیری شود.

آب و هوا

برای کشت زعفران ، ما نیاز به یک تابستان و زمستان با اقلیم صریح داریم با دمای آن از بیش از 35 درجه سانتیگراد یا 40 درجه سانتیگراد در تابستان تا حدود 15- درجه سانتیگراد یا 20 درجه سانتیگراد در زمستان.

خرید و فروش کود زعفران
به همین دلیل زعفران را می توان در انواع آب و هوای خشک ، معتدل و قاره ای کشت اما نه در انواع آب و هوایی گرمسیری یا قطبی.
از آنجا که این واقعیت که یک گیاه پیاز تحمل گرما است ، تابستان های خشک و گرم به هیچ وجه مشکلی نخواهد داشت. با این وجود ، در دماهای شدید زمستان ، این امکان وجود دارد که برگها یخ زده شوند ، و باعث می شود که کرن ها کمتر رشد کنند و به همین دلیل کمتر شکوفا می شوند و زعفران کمتری می دهند.
هنگامی که یخ زدگی شدید حمله به مزرعه زعفران شما را تهدید می کند ، عاقلانه است که گیاهان را با پارچه کاه یا پارچه الیاف برای محافظت بپوشانید ، تا زمانی که یخبندان راحت شود.
در شرایط خشک آب و هوایی در بهار ، آبیاری ضروری است. در این مدت ، بارندگی منظم برای رشد و نمو گردنه ها مناسب است ، زیرا به معنای عملکرد بیشتر گل و کرملت (کرم دختر) است.

کاشت: کود برای زعفران

هنگام کاشت زعفران برای اولین بار ، یک تکه بکر باکره را انتخاب کنید ، یعنی قبلاً هیچ غده یا حفره زعفرانی در آنجا کاشته نشده است ، در صورت امکان (در غیر اینصورت ، حداقل در ده سال گذشته). توصیه می شود قبل از کاشت ، خاک را به عمق 20 تا 50 سانتیمتر عمیق نگه دارید تا بسترهای کاشت سست و شاداب نشوند و کود آلی را نیز در طی این فرآیند وارد کنید.
به خصوص نوع خاک در اسپانیا به این آماده سازی پیش از کاشت نیاز دارد. برای کشت زعفران ، کاشت کرم در تخت های بزرگ شده برای اطمینان از آبیاری و زهکشی ایده آل است. آبیاری باید کمترین سرعت را داشته باشد که گردنه های برگ رشد کنند.
کاشت در ماه های ژوئیه ، آگوست و سپتامبر به صورت دستی یا دستگاه انجام می شود و برداشت از اواخر اکتبر تا اواسط نوامبر ، تقریباً هشت هفته پس از کاشت صورت می گیرد. تمساح های زعفران گیاهانی هستند که دارای آفتاب هستند بنابراین دوست دارند در مزارع باز و خشک بجای سایه کاشته شوند.
بطور کلی غارها بین 7 تا 15 سانتی متر در اعماق خاک کاشته می شوند. هر چه کاشت آنها عمیق تر باشد ، کراس ها نیز کمتر می شوند ، برداشت کمتر می شود اما کیفیت شکوفه های تولید شده بالاتر می رود.

سیستم بذر زعفران کود برای زعفران

سیستم ردیف را در کاشت رعایت کنید . هر ردیف در حالت ایده آل 15 تا 20 سانتیمتر با دیگری فاصله دارد. سوراخ های ردیف اول را حفر کنید و هرکدام را با یک طوفان پر کنید. همانطور که در ردیف دوم حفر می کنید ، از خاکی که حفر می کنید برای پوشاندن قفل های کاشته شده در ردیف اول و غیره استفاده کنید.

خرید کود زعفران
ردیف های جمع شده را برای زهکشی و تهویه نگه دارید. یک بلوک از ردیف ها تشکیل دهید و فضای کافی را برای مسیری که می توانید بین هر بلوک قدم بزنید بگذارید به گونه ای که حرکت در طول مزرعه آسان است زیرا می توانید علف های هرز ، آب و بعداً برای برداشت محصول کار کنید.

دستورالعمل گیاهان کود برای زعفران

فاصله

فاصله بین کرم ها تا حد زیادی به اندازه آنها بستگی دارد. در کشت زعفران در ایتالیا ، کشاورزان با استفاده از طوفان هایی که بین 2-3 سانتی متر و تا 10 تا 15 سانتیمتر فاصله دارند ، تکنیکی را به دست می آورند که بیشترین برداشت از شکوفه ها و کرم های فراوان را به آنها می دهد. کشاورزان یونان بین هر ردیف فاصله 25 سانتی متری و فاصله 12 سانتی متری بین کرم ها را حفظ می کنند که هر یک از آنها به عمق 15 سانتی متر دفن شده است. در اسپانیا ، ردیف ها با فاصله 3 سانتی متر و کرن ها ، 6 سانتی متر فاصله دارند. در هند بین هر ردیف بین 15 تا 20 سانتی متر فاصله وجود دارد و بین هر طوفان 5/7 تا 10 سانتیمتر است. فاصله همچنین بستگی به زمان برنامه ریزی برای جمع آوری دارد. هس اشاره به حذف کامل بنه زعفران از زمین برای جدا کردن بنه مادر وکه تشکیل داده اند و آنها را برای فصل کاشت بعدی. کوبیدن دوسالانه به فاصله بین 10 تا 10 سانتیمتر نیاز دارد. برای یک دوره طولانی تر ، آن را بین 10 تا 20 سانتی متر قرار دهید.
آفات
اقدامات حفاظتی علیه پرندگان ، جوندگان و خرگوش ها باید انجام شود. از پوسیدگی کرم ، زنگ زدگی برگ ، نماتد و سایر عوامل بیماری زا نیز باید در جلوگیری از تأثیر گیاهان تمساح زعفران جلوگیری شود.
آشغال
بنه زعفران خوب ماندن برای برداشت به مدت چهار سال، و در سال پنجم، آنها نیاز به شود. در اسپانیا و ایتالیا کباب زنی بین ژوئن و ژوئیه انجام می شود و در یونان بین ماه های مه و ژوئن انجام می شود. هنگامی که برگهای زعفران قهوه ای و پژمرده شود ، کرم ها خفته هستند و برای کباب کردن آماده هستند. مزارع با استفاده از کفی یا ماشین مخصوص شخم زدن قیر خورده و کرم ها به صورت دستی جمع می شوند. سپس کرمها از علفهای هرز و لامپهای ناخواسته تمیز می شوند و مواد کاشت جدید با توجه به اندازه طبقه بندی می شوند. طوفان ها نباید بیش از چند ساعت در آفتاب بمانند. سپس این کرمهای مرتب شده در یک مکان تاریک و خشک اما با تهویه مناسب تا فصل کاشت بعدی ذخیره می شوند.

علفهای هرز

از بین بردن علفهای هرز نیاز به روش خسته کننده و دستی دارد ، به خصوص اگر با علفهای هرز ریشه سر و کار دارید. ممكن است در كشت زعفران از ماشین علفهای هرز استفاده شود ، اما خطر آسیب رسیدن لامپ ها وجود دارد. بنابراین ، بیشتر کشاورزان ترجیح می دهند این کار را به روش سنتی انجام دهند. هرچه علفهای هرز در بسترهای زعفران بیشتر بمانند ، برداشتن آنها دشوارتر خواهد بود ، بنابراین بهتر است هر چه سریعتر با آنها مقابله کنید. وقتی برگهای زعفران خشک شد ، اما هنوز زمان آن برای ریختن نیست ، برگهای قهوه ای را جدا کنید تا علفهای هرز را به راحتی لکه دار کنید.

فروش کود زعفران
برداشت زعفران کود برای زعفران

، گلهای زعفران شروع به شکوفایی می کنند و این شکوفه حدود سه هفته ادامه می یابد. دوره شکوفایی شدید به نام “روزهای پتو” رخ می دهد که از دو تا شش روز به طول می انجامد. شکوفه هایی که در طول شب ظاهر می شوند ، باید در روز سحر همان روز تا قبل از ظهر برداشت شود تا از پژمردگی گلبرگها جلوگیری شود. برای اطمینان از نخ های زعفران با کیفیت بالا ، بهتر است شکوفه هایی که هنوز “خواب” یا بسته هستند ، برداشت کنید.

سلب کردن

وقتی شکوفه ها برداشت می شوند ، آنها را به منطقه “سلب” منتقل می کنند که نیشها یا نخ ها با دقت و دستی با دست و پا برداشته می شوند. قسمتهای سفید و زرد ننگ در قسمت برش قرار نمی گیرند ، فقط قسمتهای قرمز.

خشک کردن

بعد از برداشتن سایش بلافاصله خشک می شود ، همچنین به عنوان نان تست شناخته می شود ، که هر روز تا خشک شدن آخرین نخ ها انجام می شود. از آنجا که آنها بسیار مرطوب هستند ، نژادهای جمع شده توسط نان تست در دمای بالاتر از 60 درجه سانتیگراد از آب بدن کم رنگ می شوند.
از این رو ، “توستر” (شخصی که وظیفه انجام این کار را بر عهده دارد) نقش بسیار ظریفی در تولید ادویه زعفران با کیفیت دارد . پس از نان تست ، نخ ها اندازه و وزن آنها را به شدت کاهش می دهند ، تا 80٪ اصلی. پنج کیلو نیش تازه فقط یک کیلو از نخهای زرشکی خشک و واضح به دست می آورد.
را می توان بیش از زغال سنگ داغ و یا در فر نیز خشک کرد. نخهای تازه را روی توری سیمی قرار داده شده با کاغذ پخت بپاشید و در وسط فر قرار دهید. گرما را در 50 درجه سانتیگراد روشن کنید ، رشته‌ها را به مدت 10 تا 20 دقیقه کاملاً رعایت کنید تا خشک شوند و به اندازه کافی خشک شوند تا از یکدیگر دور نشوند. برای خشک کردن فله ، نخهای زعفران در یک اتاق مخصوص با دمای 30 درجه سانتیگراد تا 35 درجه سانتیگراد به مدت 10-12 ساعت گرم می شوند.
یک روش مدرن تر استفاده از یک دهیدراتور است که دمای آن در دمای 48 درجه سانتیگراد به مدت 3 ساعت تنظیم شده است. به نظر می رسد مدت زمان آن به مقدار نخ برای خشک شدن بستگی دارد. اما نکته مهم این است که آنها اضافه وزن نمی شوند زیرا این امر باعث کاهش کیفیت و قیمت نخ های زعفران می شود.

کود پتاس برای زعفران
ذخیره سازی زعفران کود برای زعفران

هنگامی که نخ ها خشک می شوند ، آنها به رنگ قرمز تیره و روشن تبدیل می شوند که نوک آن نارنجی تیره است. آنها در بافت یا فویل خنک می شوند و در آن پیچیده می شوند و درون کوزه های مهر و موم شده قرار می گیرند ، حداقل سی روز قبل از آماده شدن برای استفاده ، در گوشه ای تاریک و خنک پوشانده می شوند. می توان آنها را برای مدت یک سال در آن گره نگه داشت و هنوز هم برای استفاده از آنها برای غذاهای خوش طعم خوب است.
چرخه گیاه در کشت زعفران
گردن زعفران مراحل فعالیت ، گذرا و خواب را پشت سر می گذارد. دوره فعالیت از زمان کاشت آنها شروع می شود و ریشه ، شاخه ، برگ و گل رشد می کنند. دوره گذرا زمانی اتفاق می افتد که کرم ها به صورت طوفان های مادر تبدیل می شوند و پیازها یا کرم های جدیدی تولید می کنند.
دوره خوابیدن زمانی است که کرم ها به مرحله بالغ رسیده و دیگر تولید لامپ های جدید نیستند. دوره خفته با برگهای پژمرده و ریشه های خشک شده مشخص می شود. قبل از اینکه دوباره پیوند زده شود باید کرمها حفر شوند و اجازه دهند تا مدتی استراحت کنند تا دوباره تولید شوند.
در مورد منطقه کاشت ، بسیار ایده آل است که حداقل ده تا دوازده سال پس از به حداکثر رساندن چرخه زراعت ، به منظور بازیابی یا طراوت ، یک زعفران استراحت کند. برای شروع یک چرخه جدید بهتر است به یک قسمت باکره یا یک میدان تازه شده منتقل شوید. این شما را از یک مزرعه مستحکم تضمین می کند که برای یک دوره دیگر بازده خوبی خواهد داشت.

زعفران در اندازه های مختلف کود برای زعفران

اندازه ی طوفان کود برای زعفران

با توجه به اندازه های خود طبقه بندی می شوند. اندازه یک طوفان عملکرد آن را تعیین می کند. تجربه سالها به این نتیجه رسیده است که هر چه مادر طوفان مادر بزرگتر باشد ، فرزندان بیشتری تولید می کنند ، عملکرد گل و گل کلم در سال اول کاشت بیشتر است.

علت گل ندادن زعفران

انواع کودها که در کشت زعفران میتوان استفاده کرد

مصرف کود نیتروژن برای رشد درسبزیجات

تغذیه :

گیاهان قادرند از طریق ریشه خود نیتروژن موردنیاز خود را جذب کنند و همینظور از راه برگ نیز می توانند نیتروژن را به صورت آمونیم، نیترات و اوره جذب کنند که این کود می تواند در رشد گیاه زعفران نیز موثر و کارآمد باشد . ای مورد برای کود برای زعفران مهم است. در سبزی هایی با طول عمر کوتا مانند تربچه که طول عمرشان سی روز است یک بار دادن کود نیتروژن برایش کافی است. در حالیکه برای گیاهی که هشت ماه در زمین است مثل فلفل و مرتب محصول می دهد چند بار مصرف کود نیتروژن برایش ضروری است .استفاده ازکود های ارگانیک نیز خیلی کمک می کند. در نواحی با رطوبت بالا بهتر است یک سوم یا یک چهارم کود نیتروژنه را قبل از کاشت و مابقی را به صورت تقسیم شده و به صورت نوبتی مصرف شود. در سبزی هایی مثل فلفل، گوجه فرنگی ، بادمجان و … که در طول فصل رشد محصول می دهند، بهتر است کود نیتروژن در دو یا سه نوبت به آن ها داده شود .

فصل برداشت زعفران در خراسان

گیاهان فراری از کلسیم یا گیاهانی که به خاک های اسیدی وفق یافته اند و گیاهانی که به کاهش و کم بودن ماده پتانسیل اکسیداسیون سازش یافته اند کود آمونیم را ترجیح می دهند. گیاهان موافق کلسیم یا گیاهانی که در خاک های که حالت قلیایی با پ هاش کم تر بهتررشد می کند و نیترات را بهتر مصرف می کنند.فرق آمونیم و نیترات این است که نیترات تنفس ریشه را افزایش می دهد. در مواقع گرم معمولا زیرخاک بودن کودهای نیتروژن دار ضروری است چون گرما و حرارت هوا ممکن است باعث از بین رفتن کود شود.

کمبود :

درگیاهانی مانند خیار و طالبی اولین نشانه های کمبود نیتروژن روشنی رنگ و توقف رشد برگ است. رنگ سبز طبیعی برگ ها، زرد می شود و گاهی وقت ها کل کلروفیل از بین می رود . شاخه ها باریک شده و سخت و فیبری می شوند .

میوه های خیار رنگ های روشن به خود می گیرند و در محل گل، نوک آنها باریک می شود. میوه های طالبی در صورت کمبود نیتروژن اندازه های بسیار ریزی پیدا می کنند . بیشتر در مواقع اول فصل بهار که بارندگی سنگین است کمبود نیتروژن ظاهر می شود.

چنین کمبودی ممکن است در مرحله به ثمر رسیدن محصول کشت شده نیز دیده شود که میتوان با کود برای زعفران این مشکل را حل کرد. زمانی که درجه حرارت در شب ها کاهش می یابد تجمع کربوهیدرات ها را راحت تر کرده و اگر نیتروژن کافی در خاک موجود باشد تولید محصول زیاد خواهد شد. بارندگی های شدید،باعث شست و شو عمق ریشه و کاهش نیترات در اعماق پایین پروفیل خاک می شود. پس از پایان فصل بارندگی، نیترات موجود در خاک به صورت گاز از خاک خارج می شود.

کشت زعفران در مزارع

مواد آلی :

زمانی که مواد آلی معدنی موجود در درون خاک تجزیه می شوند اولین ماده ای که به آن تبدیل می شوند نیتروژن است که آزاد می شود و بعد از آن آمونیم است. کاه و کلش و کود برای زعفران که جزو مواد آلی هستند باعث کاهش وجود نیترات در خاک می شوند. برای بهره بری بیشتر از ماده آلی باید از کود برای زعفران را 3 هفته قبل از کاشت دانه به خاک داده شود. در زمان های کشت و کار آبی که زمین همیشه زیر کشت گیاه می باشد، مقدارماده معدنی مورد نیاز محصولات نظیر سبزیجات، ۲۵ تن در هکتار برآورد شده است. در مناطقی که میزان بارش در آن ها ۱۲۵۰میلیمتر می باشد مقدار کمپوست مصرفی ۱۲.۵ تن در هکتار توصیه می شود و نواحی خشک (متوسط بارندگی حدود ۵۰۰ میلیمتر) پنج تن در هکتار توصیه می گردد. نیمی از نیتروژن و پتاسیم و تمام فسفرموجود در کود ها ی اصلی در قسمت جامد آن جمع شده است. در صورت کمبود کود دامی یکی از بهترین راه های جبران تلفات مواد آلی خاک، دادن کود های شیمیایی برای جبران کمبود ها است. اجزا ی ریشه های یونجه حدود ۲۰۰کیلوگرم در هکتار نیتروژن موجود در هوا را کنترل می کنند و شبدر معمولا ۱۰۰ تا ۱۵۰ کیلوگرم و سویا حدود یک دوم این مقدار را کنترل می کند. این گیاهان توانایی آن را دارند که از فسفات های غیرمحلول، پتاسیم تثبیت شده در خاک یا هوا و عناصر کم مصرف تا حد زیادی استفاده کنند . برگرداندن و دفن کردن این گیاهان به خاک علاوه بر بهبود خواص شیمیایی و فیزیکی و زیستی، سبب راحت تر آزادشدن عناصر غذایی پرمصرف و کم مصرف می شود. در فصل بهار پون حرارت خیلی بالا نرته است نیتروژن به آرامی از مواد آلی آزاد شده و به تدریج که هوا گرم می شود باعث طیاد شدن این عمل شیمیایی می گردد.

کود برای زعفران

در اینجا ما به پنج دلیل درباره اینکه چرا از کشت بدون خاک برای این گیاه استفاده میکنیم حرف میزنیم :

مزیت اول : در این روش پیاز گیاه با خاک رابطه مستقیم ندارد که بجای آن می توان از کور برای زعفران بهره برد و درواقع پون در این روش هیچ گونه آلودگی و بیماری مجود ندارد زیرا اصلا در این روش از خاک استفاده نمی شود . نیار به یاد آوری است که در روش سنتی پیاز وریشه گیاه زعفران را باید در زیر خاک و دور از دسترس برای چند سال پیاپی پنهان کرد. پس در کشت ایروپونیک زعفران می توان زغفران های مرغوب تر و با کیفیت تر را درست کرد زیرا پیاز های سالم تر تهیه نموده و این خود دلیل مرغوبیت است.

مزیت دوم : در این نوع کشت از پیاز های بزرگ بهره میگیریم و آن ها را در بهترین شرایط اقلیمی و محیطی و دمایی پرورش داده که خود این کار باعث می شود بازدهی و مرغوبیت کالا نسبت به روش سنتی بسیار بالا رود . یکی از مهم ترین مزایای کشت ایروپونیک زعفران این مزیت می باشد .

مزیت سوم : چون در روش ایروپونیک گیاه در گلخانه کشت می شود ، پیاز ها اصلا تماس مستقیمی با نورخورشید ندارند پس در نتیجه زعفران بدست آمده از این روش بسیار مرغوب تر از لحاظ رنگ و کیفیت و ماندگاری خواهد . بازدهی مزیت 4 : در این روش نیاز به مکان و زمین های گسترده ای نیست و پیاز ها را می توان در یک مکان با کوچک و هم در مساحت خیلی کم پرورش داد که این روش خود یک مزیت نسبت به کشت خاکی ، فقط باید گیاه را با فاصله معین از یکدیگر قرار داد .

مزیت پنجم : مسئله دیگر که مهم است و باید تحت بررسی به عنوان کاهش مصرف آب در کشت ایروپونیک مورد بحث قرار بگیرد توضیح این نکته مهم است که چون بحران بی آبی در کشور ما یکی از بحران های مورد توجه است و کشاورزان برای آبیاری مزارع خود مجبور به پرداخت هزینه بالایی برای آب هستند ، بنابراین باید قسمتی از درآمد خود را از کشت زعفران پرداخت کنند برای مصرف میزان آب بها .

فصل برداشت زعفران در خراسان شمالی

گاهی اگر درست و اصولی و منطقی آبدهی انجام نشود ممکن است خساراتی به کشاورز و گیاه زغفران وارد گردد که این مورد راندمان کشت را پایین آورده ، اما در پرورش گلخانه ای گیاه زعفران آب به طور یکسره و اصولی به گیاه اسپری می شود که هم در مصرف آب صرفه جویی شده و هم هزینه خرید هر ساله آب برای کشاورزان بسیار کم می شود.

تاثیرکود نانو کلات آهن بر جذب آهن و زعفران کود برای زعفران

به منظور بررسی اثر کلات آهن نانو و نسبت به کلات در زعفران، آزمایشی به صورت فاکتوریل با شش تیمار و سه تکرار در مزرعه تحقیقاتی زعفران دانشگاه شاهد در سال زراعی 2013-2014 از انجام گرفت. تیمارها شامل کود آهن در دو سطح کود نانو آهن کلات و کود کلات آهن با پایه EDDHSA و ماده دوم مقدار کود در سه سطح 0 و 0 و 10 کیلوگرم در هکتار بود .
در اين تحقيق تعداد گلها ، عملكرد گلها ، عملكرد گلهاي مرطوب و خشك ، ميزان كلروفيل a و b ، كلروفيل كل ، شاخص سطح برگ ، عملكرد برگ خشك ، غلظت آهن برگ و آهن كل مورد مطالعه قرار گرفت. خصوصیات کیفی زعفران شامل متابولیتهای ثانویه کروسین (ماده رنگی) ، پیکروکروسین (ماده طعم دهنده) و سافرانال (بو) اندازه گیری شد.
نتایج نشان داد که کلیه صفات مورد مطالعه بجز پیکروکروسین ، صفران ، کروسین ، کلروفیل b ، کلروفیل کل و سطح برگ تحت تأثیر نوع ، مقدار یا اثر متقابل نوع کود از نظر نوع کود قرار گرفته است. با افزایش مقدار کود نانو آهن به میزان 10 کیلوگرم تعداد گل و عملکرد گل مرطوب نسبت به شاهد افزایش یافت.
اما استفاده از نانو کلات 5 کیلوگرم منجر به افزایش عملکرد ننگ خشک ، عملکرد برگ خشک ، غلظت آهن برگ و آهن كل ، در مقایسه با شاهد. نتایج کلی نشان داد که کود آهن بر پایه نانو نسبت به میکرو مؤثر است و کاربرد 5 کیلوگرم این کود نسبت به 10 کیلوگرم برتر است.

بهترین کود برای زعفران
زعفران متعلق به خانواده زنبق است و یکی از با ارزش ترین و با ارزش ترین گونه های گیاه کشاورزی در دنیا است که اغلب مناطقی با آب و هوای خشک کاشته می شود. عملکرد و کیفیت زعفران تحت تأثیر جنبه های مختلف اقتصادی ، اجتماعی ، فرهنگی ، آموزشی کاشت زعفران است. عملیات بهتر کشاورزی و بهسازی فرآیند تولید و تأمین محصول و درنهایت ایجاد تغییرات لازم برای بهبود کیفی و کمی محصول در نتیجه تحقیق ، آموزش و ترویج روشهای جدید کاشت ، رشد و برداشت محصول است. استفاده از تکنیک های جدید برای زعفران می تواند به ایران در رقابت در بازارهای جهانی با زعفران تولید شده در سایر کشورها کمک کند. در حال حاضر 85 درصد از تولید جهانی زعفران در جهان به ایران اختصاص می یابد و سالانه زیر کشت آن به طور دائم در حال افزایش است ، به طوری که سطح زیر کشت در استان خراسان از 2950 هکتار در سال 1974 به حدود 65000 هکتار در سال 2013 رسیده است. تقدم زراعت زعفران ، این گیاه در مقایسه با بسیاری از محصولات زراعی فعلی در کشور ، دارای بخش کمتری از فناوریهای جدید است و تولید آن به شدت وابسته به دانش بومی است.نانو به تدریج از مرحله آزمایشی به مرحله کاربردی و عملیاتی می رود و این مرحله حساس تر این فناوری را در بخش کشاورزی به دنبال خواهد داشت .
استفاده از کودهای نانو برای کنترل دقیق رهاسازی مواد مغذی می تواند گامی مؤثر در دستیابی به کشاورزی پایدار سازگار با محیط باشد وبا استفاده از کودهای نانو به عنوان جایگزینی برای کودهای معمولی ، مواد مغذی کودها به تدریج به صورت کنترل شده به داخل خاک منتقل می شوند. کشت زعفران در مناطق خشک و نیمه خشک و این مناطق متداول است ، به دلیل داشتن pH بالا ، خاک قلیایی و هدایت الکتریکی زیاد و کربنات های آزاد در خاک ، با مشکل کلروز آهن روبرو می شوند به گونه ای که عملکرد محصول را تحت تأثیر قرار می دهد. بر واردات آهن در تغذیه گیاهان ، با توجه به راهکارهای مورد استفاده گیاهان برای جذب این عنصر تحت استرس ، تأكید شده است. با این وجود آهن ممکن است به عنوان یون آهن (Fe3 + ) یا آهن (Fe2 + ) جذب شود ، زیرا به دلیل حلالیت بیشتر یون های آهن ، جذب آن بیشتر است.

خرید و فروش کود زعفران
بطور کلی گیاهان از دو استراتژی مجزا برای حل و جذب آهن از خاک استفاده می کنند: اولین استراتژی که در پاسخ به کمبود آهن در گیاهان غیر چمن زنی و تک رنگ مشاهده می شود. یک سری واکنش ها و تغییر شکل و عملکردهای فیزیولوژیکی در ریشه ها اتفاق می افتد ، این تغییرات توانایی گیاهان را در جذب و حل آهن از محیط افزایش می دهد. به منظور جبران كمبود آهن ، گياهان اين گروه پروتوني را در ريشه خود (ترميم كننده) توليد مي كنند كه از ريشه خارج مي شود. بنابراين آهن آهن به آهن آهني تبديل مي شود كه با بيشتري جذب گياه مي شود. استراتژی دوم در گیاهانی مانند علفها و مشاهده شده است: ترشح و رهاسازی ترکیبات احیا کننده در ریشه مانند اسید سیتریک و اسید مالیک و همچنین آزادسازی لیگاندهای ارگانیک با وزن مولکولی کم ، به نام سایدروفورها که یک پروتئین اسید آمینه است که باعث ایجاد آن و افزایش حلالیت. طبق توصیه شکل کلات ریز مغذیها راندمان بالاتری نسبت به ترکیبات معمولی دارند ، بنابراین می توان با استفاده مستقیم آهن چلو شده در منطقه ریشه یا اسپری گیاهان ، کمبود آهن را جبران کرد. شاخ و برگ فاکتور کلات ، آهن سه ظرفیتی را با قدرت زیادی حفظ کرده و از رسوب آن در خاک جلوگیری می کند. بنابراین ، غلظت آهن محلول در خاک به طور قابل توجهی افزایش می یابد و در نزدیکی ریشه آهن به عنوان دو ظرفیتی پس از ترشح مواد اسیدی کاهش می یابد. از آنجا که پایداری عامل کلاتینگ با آهن دو ظرفیتی زیاد نیست ، در مجاورت ریشه ها آهن از آهن کللات جدا شده و به راحتی توسط ریشه ها جذب می شود. کود نانو ذرات آهن ، با پایه هیدروکربن بدون پیوند اتیلن بدون هورمون ها ، با پایداری بالا و آزاد شدن تدریجی آهن در گسترده می تواند منبع غنی و مشخصی برای تهیه آهن دو ظرفیتی گیاهان باشد مطالعات توسط روی زیره سبز نشان داد که در آبیاری محدود با اعمال 6 کیلوگرم کود نانو آهن در هکتار می توان کاهش عملکرد به دلیل افزایش چرخه آبیاری را جبران کرد. این مطالعه با هدف ارزیابی تأثیر نانو آهن کلات و کلات آهن معمولی بر عملکرد و کیفیت زعفران انجام شد:

مواد و روش ها کود برای زعفران

به منظور بررسی تأثیر نوع و میزان کود آهن بر رشد و عملکرد زعفران ، مطالعه حاضر به صورت فاکتوریل در قالب طرح بلوکهای کامل تصادفی با سه تکرار در مزرعه تحقیقاتی زعفران دانشگاه شاهد در سال زراعی 1392-1390 انجام شد. عامل اول مطالعه شامل دو نوع کود نانو آهن کلات (تولید شده توسط شرکت دانش بنیان سودور اهرار شارغ) و کلات معمولی و عامل دوم میزان کود در سه سطح 0 ، 5 و 10 کیلوگرم در هکتار بود. تيمارهاي کودي به همراه آب آبياري اول براساس طرحي كه براساس فاكتوريل در قالب طرح بلوك هاي كامل تصادفي تعيين شده بود ، به كرت ها استفاده شدند. مساحت هر قطعه مسطح شده و مرز آن 10 متر مشخص شده است. كرمها در 8 رديف با فاصله 20 رديف رديف 5 سانتيمتر در عمق 15 سانتيمتر كشت شدند.

خرید کود زعفران
با توجه به محاسبه، برای هر طرح به عنوان 5 گرم (5 کیلوگرم در هکتارو 10 گرم) (10 کیلوگرم در هکتار )از نانو کلات به توطئه مربوط و در درمان کلات معمولی برای جبران خسارت از غلظت کم آهن 15.5 اضافه شد و 10.30 گرم کلات به مدت سه سال به توطئه ها اضافه شد و داده ها در سال چهارم جمع آوری شد.
خصوصیات فیزیکی و شیمیایی خاک (عمق 0-20 سانتی متر)
کودهای موجود در بطری کاملاً حل شدند و سپس در طول آبیاری به گلدانهای مرتبط اضافه شدند. تجزیه و تحلیل خاک انجام شده توسط موسسه تحقیقات آب نشان داد که خاک از مزرعه کمبود نیتروژن در و بر اساس محاسبات 100 کیلوگرم در هکتار است .اوره (تقسیم) به توطئه اضافه شده است. در كليه تيمارها همچون آبياري ، علف هاي هرز ، پوسته پوسته شدن ، آفت و كنترل بيماري بطور يكسان استفاده شد. آبیاری توطئه ها هر 15 روز در ماه های اکتبر تا آوریل با استفاده از لوله آبیاری و به صورت کرت انجام می شد. عملیات پوسته پوسته شدن با ماله پس از برداشت کامل گلها در پاییز و پس از برداشت برگ در ماه مه انجام شد. مبارزه با علفهای هرز در دوره رشد و زمان خواب تابستان با دست انجام می شد. خوشبختانه به دلیل سلامتی کرم ها هیچ بیماری در توطئه ها مشاهده نشده است. اما در برخی از توطئه ها طوفان زعفران و مورچه وجود داشت که تعداد آنها زیر آستانه خسارات اقتصادی بود و کنترل شیمیایی با آنها انجام نشده است. به منظور بررسی اثر تیمارها بر ویژگی های کمی و کیفی زعفران، نمونه برداری در دوره گلدهی به مدت یک هفته از 1 متر انجام شد 2منطقه با استفاده از کوادرات. تعداد گل ، وزن گل ، وزن ننگ مرطوب و وزن خشك اندازه گيري شد. در آن زمان تولید برگ کامل در ماه مه، برای تعیین وزن تر و خشک ساقه، کلروفیل a و b، تعداد برگ در هر بنه و ساقه غلظت آهن، نمونه ها از 1 متر گرفته شد 2 و ثبت شده است. به منظور ارزیابی غلظت آهن ، برگها توسط دستگاه جذب اتمی توسط جونز و همکاران تهیه شد. برای اندازه گیری میزان جذب کل آهن ، غلظت آهن با عملکرد بیولوژیکی ضرب شده و در کیلوگرم در هکتار بیان می شود. خصوصیات کیفی زعفران شامل متابولیت های ثانویه کروسین (ماده رنگی) ، پیکروکروسین (ماده طعم دهنده) ، کروسین (ماده بو) با توجه اندازه گیری شد .
نتایج و بحث
اثر متقابل نوع کود آهن و مقدار کود آهن از لحاظ عملکرد خشک کلزا ، پیکروکروسین ، ساکارن ، کروسین ، کلروفیل a ، کلروفیل b ، کلروفیل کل ، شاخص سطح برگ ، غلظت آهن برگ از نظر کلیه ویژگیها معنی دار بود. تجزیه و تحلیل واریانس نشان داد که نوع و میزان کود آهن و اثر متقابل آنها در سطح 1٪ تعداد گلها را تحت تأثیر قرار داده است. روند افزایشی نمودار مربوط به مقایسه میانگین صفات تعداد گل نشان می دهد که پاسخ زعفران به تیمارهای کود در این صفت مثبت بوده و با افزایش مقدار کود ، تعداد گل زعفران افزایش یافته است .

کود گوسفندی برای زعفران
به طوری که تعداد گلهای موجود در تیمار از 10 کیلوگرم نانو کلات در هکتار 125٪ بیشتر از شاهد بود. اگرچه تعداد گلهای تولید شده در زعفران با کود معمولی کمتر از تیمار کودهای نانو کلات شده بود.

تأثیر مقدار کود آهن بر عملکرد خشک ننگ

کود برای زعفران

بررسی های محققان ارتباط زیادی بین تعداد گل ها و عملکرد ننگ نشان داده است ، به طوری که هرچه تعداد گل ها بیشتر شود ، با توجه به بررسی گل ، ننگ عملکرد بیشتری حاصل می شود. عدد صفت نتایج آنالیز واریانسنشان می دهد که نوع و میزان کود آهن ، هر کدام عملکرد خشک ننگی را در سطح 1٪ تحت تأثیر قرار داده اند. روند نمودار نشان می دهد که تأثیر کود کلاته شده با نانو کلات بیشتر از کود کلات معمولی است.

بهترین کود برای ریشه زایی گیاهان

کود دهی زعفران

 

کشور عزیزمان ایران، زعفران را به 5 قاره و  47 کشور جهان صادر می‌کند.  کشور ایران به عنوان قطب زعفران دنیا و اولین صادرکننده‌ی زعفران شناخته شده و زعفران خود را به کشورهای مختلفی صادر می‌کند. آمارهای گمرک در یازده ماهه سال 1401 نشان می دهد که 207 تن و 400 کیلوگرم زعفران به ارزش 206 میلیون دلار از کشور صادر شده، این در حالی است که در یازده ماهه 1400 حدود 241 تن و 157 کیلوگرم زعفران به ارزش 132 میلیون و 617 هزار دلار از کشور صادر شده بود.بنابراین این آمار نشان دهنده آن است که صادرات زعفران طی یک سال اخیر به لحاظ ارزشی 73 میلیون دلار رشد داشته که برابر با 55 درصد است. در یازده ماهه سال 1401 زعفران ایرانی به همه قاره های جهان بجز آمریکای جنوبی صادر شده و 57 کشور جهان میزبان زعفران ناب ایرانی بوده اند، به طوری که طی سالهای اخیر همواره امارات، چین و اسپانیا سه مشتری اصلی طلای سرخ ایرانی بوده اند که بیشترین میزان درخواست برای خرید این محصول را از صادرکنندگان کشورمان داشتند. در این بازه زمانی امارات 72 میلیون دلار، اسپانیایی  44 میلیون دلار، چین 42 میلیون دلار واردات زعفران از ایران داشته اند که این میزان برابر با 158 میلیون دلار است که با توجه به صادرات 206 میلیون دلاری کل زعفران ایرانی می توان گفت این 3 کشور حدود 77 درصد زعفران ایرانی را در جهان خریداری می کنند. بنابراین میتوان به طور قاطع بیان کرد زعفران آنقدر با اهمیت هست که نمیتوان برای هر کدام از مراحل پرورشی آن به طور سنتی و بدون پایه علمی دست به عمل زد. روند رو به رشد زعفران به طور قطع نیاز به انجام تحقیقات متعدد دارد و هر ساله باید نتیجه آزمایشات و تحقیقات علمی در دسترس کشاورزان قرار گیرد.

میزان کشت زعفران گلخانه ای

فراهمی متعادل عناصر غذایی نقش بسیار مهمی در گل انگیزی و بهبود رشد بنه ای مادری زعفران ایفا میکند. زعفران گیاه قانعی است و با مصرف مقدار کمی از کودها محصول کافی به بار می آورد. بنابراین کشاورزانی که به مقدار زیاد از کودهای شیمیایی به خصوص کود فسفاته استفاده می کنند، خاک خود را مسموم و از حاصل خیزی می اندازند. تجزیه خاک در آزمایشگاه راه شما را برای کوددهی صحیح روشن می کند. عزیزی و همکاران  به منظور بررسی اثر محلول­پاشی بر عملکرد زعفران،  آزمایشی به صورت فاکتوریل بر پایه طرح بلوک‌های کامل تصادفی با سه تکرار طی سال زراعی 96-1395 در مزرعه شخصی واقع در روستای بجد بیرجند اجرا کردند. فاکتورها شامل جلبک دریایی آکادین در سه سطح (شاهد، یک و دولیتر در هزار)، اوره در سه سطح (صفر،هفت و ده در هزار) و کود ریزمغذی اکوکوئل میکرومیکس در دو سطح ( صفر و دو در هزار) بود. اثر جلبک دریایی بر تمامی صفات اندازه­گیری شده برگ، بنه و گل مثبت و معنی­دار گردید. کاربرد دو لیتر در هکتار جلبک دریایی، وزن کلاله خشک، تعداد گل، وزن خشک بنه و وزن خشک برگ در واحد سطح را به طور معنی­دار در سطح احتمال یک درصد به ترتیب 3/65، 06/37، 99/61 و 15/16 درصد نسبت به شاهد افزایش داد.اثر  محلول­پاشی اوره نیز بر تمامی صفات اندازه­گیری شده معنی‌دار (01/0P≤) بود. عملکرد کلاله خشک در محلول­پاشی هفت در هزار اوره به میزان 3/41 درصد نسبت به شاهد افزایش یافت. به طور کلی، محلول‌پاشی هفت در هزار اوره اثر مثبت بیشتری بر صفات اندازه‌گیری شده داشت. تأثیر کود ریزمغذی بر صفات برگ، بنه و گل معنی­دار بود. به طور کلی، تیمار دو در هزار جلبک دریایی، هفت در هزار اوره و دو در هزار ریزمغذی بالاترین عملکرد را در اکثر صفات دارا بود. در مجموع، بهره‌گیری از منابع نوین کودی کاهش مصرف کودهای شیمیایی و آلودگی‌های زیست­محیطی، قدمی مؤثر و امیدبخش در راستای کشاورزی پایدار خواهد بود.

با توجه به نتایج این تحقیق و تحقیقات مشابه ما مفتخریم که کودهایی را معرفی کنیم که شامل کودهای آلی همراه با مقدار بهینه شده کودهای شیمیایی باشد. در واقع تولید محصول سالم را با استفاده از کودها تجربه خواهید کرد.

بهترین کود برای سیب زمینی

نتیجه گیری و معرفی کود اسید هیومیک شوک و کود 10 ایکس شوک برای زعفران

بنا برانچه گفته شد ، اهمیت کیفیت محصول که به نوع تغذیه وابسته است، در زعفران بسیار بالا است. بنابراین به هیچ عنوان مصرف بیش از حد کودهای شیمیایی برای زعفران توصیه نمیشود و باید مقادیر کود در حد مورد نیاز مزرعه باشد که این مهم با مراجعه به کارشناس خبره و انجام آزمایش خاک امکان پذیر است. در دهه‌های اخير با توجه به فراگير شدن كشاورزی ارگانيک در سراسر دنيا، اهميت سلامت خاك، انسان و اكوسيستم، توليد غذای ارگانيک و سالم برای جمعيت رو به رشد و افزايش سهم كشوری در بازارهای جهانی محصولات ارگانيک، توسعه كشاورزی ارگانيک درايران رواج يافته است. لذا ما هم برای رشد و ارتقای کشاورزی ایران کود های آلی مخلوط با مقادیر بهینه کود شیمیایی را معرفی میکنیم که به پایداری محیط زیست کمک زیادی میکند و با فراهم کردن مواد آلی، عصاره جلبک دریایی، اسید آمینه و درصد بهینه کودهای شیمایی حداکثر عملکرد را داشته باشید و نیز باعث سرعت بخشیدن به متابولیسم گیاه، افزایش طعم محصول و  افزایش مقاومت و سازگاری زعفران با تنش‌های محیطی و رفع اثرات تنش نیز میشود. کود اسید هیومیک با غلظت 95% هیومیک به عنوان ماده اولیه تولیدی اسید هیومیک شوک و همینطور سایر مواد ترکیبی در اسید هیومیک شوک  این محصول را به صورت 100% قابل جذب و موثر در خاک و زراعت می‌نماید. توصیه کودی ما مصرف کود 10 ایکس شوک همراه با آب اول زعفران و مصرف اسید هیومیک در اب اخر و محلول پاشی کود کامل 10 ایکس شوک  از اواسط دی ماه است. در این زمان پیاز زعفران ریشه‌های خود را از دست داده است و در نتیجه نمی‌تواند از طریق ریشه و از خاک مواد غذایی مورد نیاز خود دریافت کند. در دسترس قرار دادن مواد ضروری از طریق محلول پاشی بهترین روشی است که برای تقویت زعفران می‌توان انتخاب کرد. در روش سنتی از مقادیر 80 تا 100 تن کود دامی استفاده می شد اما اکنون اسید هیومیک شوک بهترین جایگزین کود های دامی است و هر یک لیتر آن معادل 1000 کیلوگرم کود دامی پوسیده است به همین خاطر حذف خطر ابتلا به آفات و بیماری‌ها به واسطه استفاده از اسید هیومیک شوک خواهد بود و محصول سالم و بدون بیماری و آفت به دست خواهد آمد.

مزایای استفاده از کود زعفران
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود