کودهای با کیفیت ریشه زایی

کودهای ریشه زایی : ریشه بخش مهمی از گیاه به حساب می آید که گیاه از طریق آن آب، مواد معدنی، عناصر ضروری و مکمل ها را جذب می کند. ریشه ها معمولا درون خاک قرار می گیرند اما برخی از آن ها نظیر ریشه گل ها می تواند در داخل آب تنها هم قرار گیرد‌. همانطور که اگر ساختمانی از پایه و اساس دچار تزلزل باشد هر عامل ویرانگری به راحتی آن را تحت تاثیر قرار می دهد، اگر ریشه گیاهان که وظیفه محکم نگه داشتن آن در زیر خاک و کمک به مقاومت در شرایط محیطی بد را دارد ضعیف باشد و به خوبی توسعه پیدا نکرده باشد، گیاه و محصول مطمئنی نخواهید داشت.

در این مقاله به بررسی عوامل تحکیم ریشه و ریشه زایی خواهیم پرداخت تا با بهره گیری از آن ها گامی مهم در جهت توسعه پایدار محصولات برداشته باشید. یکی از موارد مهم من باب این موضوع، استفاده از کود ریشه گیری می باشد که توضیحات کاملی از آن ارائه خواهیم داد.

اهمیت ریشه:

وجود ریشه و ریشه گیری کافی به حدی اهمیت دارد که گیاه بدون آن ذره ای نمی تواند رشد کند؛ ریشه ها به کمک تارهای کشنده در ساختمان خود مواد ضروری گیاه را از خاک و اطراف آن می کشند و در اختیار بخش های مختلف گیاه قرار می دهند.

کاربرد کودهای ریشه زایی:

انواع گوناگون کود جهت این امر وجود دارد که وظایف مهمی را به انجام می رسانند. در دوره نشاء گیاهی، افزودن کود فسفاته با پتاسیم بالا ضمن تامین پتاسیم مورد نیاز ریشه گیاه، ریز مغذی های مهم از جمله آهن و روی را جهت رشد بهتر ریشه فراهم می کند.

جذب به موقع و کافی ویتامین ها توسط ریشه نقش مهمی در دوران زندگی گیاهان و درختان ایفا می کند طوری که ویتامین ها را می توان در دسته متابولیت های ثانویه طبقه بندی کرد؛ وقتی ریشه به مقدار کافی از ویتامین ها بهره مند می شود، مقداری از آن را که مورد نیاز گیاه است به بخش های بالاتر از خود هدایت می کند و بخشی از ویتامین ها را نیز برای شرایط کمبود آن ها در خود حفظ می نماید.

استفاده از کودهای ریشه گیری تمامی ویتامین های ضروری ریشه را فراهم می کند؛ بهترین و موثرترین زمان افزودن کود ریشه زایی، در دوره نشاء می باشد یعنی زمانی که اساس و ساختمان سیستم ریشه ای شروع به تشکیل می کنند.

مزایای استفاده از کود ریشه زا:

۱)کاهش میزان هدر رفت آب به دلیل ایجاد ریشه گسترش یافته و قابلیت نگهداری آب

۲)جلوگیری از پوسیدگی و بیماری های مربوط به ریشه

۳)افزایش جذب مواد مغذی توسط تارهای کشنده و رساندن آن ها به گیاه جهت تکمیل مراحل رشد رویشی

۴)کمک به حفظ ریشه چه های اولیه و تداوم رشد آن ها

۵)استفاده از کودهای ریشه زایی برای تکثیر گیاهانی که از طریق قلمه زنی موفق نشده ایم کمک به سزایی در فرایند تکثیر و جوانه زنی آن ها خواهد کرد.

۶)افزایش کیفیت و قدرت ریشه ها پس از بهره مندی از کود ریشه زا بر خلاف ریشه های بی بهره از این کود ها

۷)کودهای ریشه زایی به دلیل داشتن فسفر در ساختار خود به رشد و استحکام هر چه بهتر ریشه کمک شایانی می کنند.

۸)گیرایی در نشاء ها را بهبود می بخشد و مکانیسم ریشه زایی را در قلمه های بریده شده و نشاء ها سرعت می بخشد.

۹)حین انتقال نشاء یا قلمه گیاه دچار شوک و استرس ناگهانی می شود که به کار بردن این گونه کود ها از استرس ناشی از آن به مقدار فراوان می کاهد.

۱۰) ایجاد تعادل هورمونی در گیاه بین هورمون های اکسین و سیتوکینین و در نتیجه رشد متوازن بخش های مختلف گیاه

عملکرد های بی نظیر کود ریشه زایی:

این دسته از کودها در مراحل اولیه رشد گیاه و انتقال نشاء ها عامل کمکی در نتیجه گیری بهتر و کاهش شوک وارده به حساب می آید. استفاده از کودهای ریشه زایی به دلیل رساندن عناصر، ویتامین ها، پتاسیم، روی، آمینو اسیدهای ضروری سبب بهبود کیفی و کمی محصولات و میوه های درختی می شود.

دارا بودن پیش ساز های ریشه زایی در این گونه کود ها مانند: آرژنین، آسپاراژین و تریپوتوفان، سرعت رشد ریشه اصلی و جانبی را بیشتر کرده و به تهویه خاک نیز کمک می کند. این کودها سبب احیای بی نقص گیاهچه ها  در شرایط بسیار سخت حرارتی و رطوبتی می شود.

همانطور که می دانید گیاه برای رشد نیاز به هورمون دارد تا بتواند روند رشد خود و تولید میوه را بهتر و بیشتر انجام دهد. حضور ویتامین ها در راستای تولید هورمون ها بسیار ضروری تلقی می شود و لازم است بدانید که بخش اعظم ویتامین ها از طریق ریشه چه های اولیه به دست گیاه می رسد و اگر این ریشه ها از سطح و توسعه کافی برخوردار نباشند، محصول ضعیفی به بار خواهد نشست. کود های ریشه زایی سبب تقویت ریشه چه های اولیه شده و از بروز اثرات نامطلوب جلوگیری می نمایند.

کودهای ریشه زایی در تمامی سیستم های آبیاری می توانند بکار روند و عناصر پرمصرف چون فسفر، نیتروژن، پتاسیم، منیزیم و کلسیم و عناصر کم مصرف یا میکرو نظیر آهن، روی، منگنز، مس و بر مورد نیاز رشد ریشه و توسعه شکوفه و دانه ها را فراهم می سازند.

نکات استفاده از کود های ریشه زایی:

۱)قبل از هر چیز باید از مقدار افزودن این گونه کودها آگاهی داشته باشید؛ اگر خودتان توانایی تشخیص درست ندارید از کارشناسان مشورت بگیرید.

۲)اگر در مصرف هر گونه کود حتی کود گیاهی نیز زیاده روی کنید، سبب سوزش یا اثر بد بر روی ریشه خواهد شد پس دانش کافی را کسب کنید و سر به هوا نباشید.

نتیجه گیری:

ریشه در حقیقت بخشی از گیاه به حساب می آید که بود و نبود گیاه وابسته به آن است. حتی اگر درختی از ریشه برخوردار باشد اما به دلیل نرسیدن مواد مغذی ضعیف شده باشد به تولید محصولات زیاد کمکی نخواهد کرد. در این راستا در این مقاله در مورد کودهای ریشه زایی صحبت کردیم که سبب توسعه و تقویت ریشه شده و تمامی مواد مغذی را به ریشه و در نهایت گیاه هدیه می دهد بنابراین رسیدن به موقع آن ها بسیار اهمیت دارد.

با تشکر از توجه شما جهت افزایش سطح علمی و تجربی آل کود ما را از نظرات، پیشنهادات و بخصوص انتقادات سازنده خود بهره مند سازید.

آل کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366