کود NPK 20-20-20 | قیمت کود سه بیست | خرید کود سه بیست

خرید کود NPK202020

کود NPK 20-20-20

 جهت خرید کود NPK 20-20-20 از بالای همین صفحه با کارشناسان آل کود در ارتباط باشید.

همه ما میدانیم گیاهان نیز موجودات زنده‌ای هستند که برای رشد و تکثیر خود نیاز به عناصر غذایی دارند،که خاک باید مواد غذایی لازم را برای رشد گیاه فراهم کند اما همیشه عناصر موجود در خاک پاسخگوی تمام نیاز گیاه نیست، در نتیجه باید مواد مغذی را از طریق کود به گیاه یا بذر برسانیم .

یک باغبان خوب اهمیت کود را برای افزایش عملکرد و رشد و باروری یک محصول را به خوبی میداند، البته کودها انواع مختلفی دارند که شامل : کود ارگانیک ، کود آلی، کود شیمیایی است. که امروزه کودهای شیمیایی به دلیل دسترسی آسان و استفاده با حجم کم و بازده بیشتر قیمت مناسب و مواد معدنی تشکیل دهنده که به آسانی جذب و تجزیه می‌شوند، به اصلی ترین کود مورد استفاده کشاورزان تبدیل شده‌اند.

کود شیمیایی به سه نوع : کود میکرو المنت ها که عناصر ریز مغذی و کم مصرف مانند:( آهن ،روی ،بور، مولبیدن، منگنز،کلر) را شامل می‌شوند، و ماکرو المنت که مواد سازنده آنها عناصر پرمصرفی همچون: ( نیروژن ، فسفر، پتاسیم) هستند و اصلی ترین نیاز گیاهان به حساب می‌آیند، و کود های مخلوط هم که شامل نسبت های مختلفی از عناصر پر مصرف و کم مصرف در کنار هم هستند.

کودNPK  یا کود کامل

به دسته ای از کود ها که دارای درصدی از عناصری که گیاهان بصورت عمومی در کل دوره رشد و نمو خود به آن نیاز دارن  را دارا میباشند، کود کامل یا NPK  گفته می‌شود‌. که با کنار هم قرار گرفتن حروف N  مخفف نیتروژن ،P  مخفف فسفات ، K مخفف پتاسیم بر حسب اولویت نیاز گیاه به این عناصر ساخته شده است، و اعدادی که در کنار کلمه اختصاریNPK  قرار می‌گیرند درصد عناصر ازت و فسفر و پتاسیم را نشان می‌دهند.

معرفی کود NPK 20-20-20

202020 

کود سه ۲۰ یکی از تقویت کنندهایی میباشد، که برای گیاهان بسیار مورد ضروری است، استفاده از این کود برای گیاهان بسیار مفید و کارآمد بوده و آن ها را در تمام مراحل رشد کمک میکند، این مکمل گیاهان حاوی ۲۰ درصد ازت و ۲۰ درصد فسفر و ۲۰ درصد پتاسیم است که از آن جا که درصد تمامی مواد اصلی این کود ۲۰ درصد است به آن کود کامل یا کود رشد نیز می‌گویند ، علاوه بر این کود سه بیست حاوی مقادیر کمی از عناصر ریز مغزی بصورت کلات و قابل جذب برای انواع گیاه میباشد، و هر گونه کمبود و نیاز گیاه را می‌توان به وسیله همین کود برطرف نمود.

آنالیز میزان عناصر موجود در کود NPK 20-20-20

 این کود حاوی ۲۰ ٪ ازت ، ۲۰ ٪ فسفر ، ۲۰ ٪ پتاسیم ، یک ٪ اسید آمینه ،نیم ٪ منیزیم، یک ٪ روی، یک دهم ٪ آهن ، یک دهم ٪ منگنز ، دو صدم ٪ مس ، دو صدم ٪ بور ، ۳ هزارم ٪ مولیبدن می‌باشد.

علایم کمبود کود سه بیست

همانطور که گفته شد، عناصر اصلی پتاس و فسفر و ازت هستند که هرکدام نقش بسزایی در گیاه ایفا میکنند مثلا:

نیتروژن

عنصر نیتروژن یا ازت عنصر در کمک به فتوسنتز و بهبود کیفیت محصول، افزایش باردهی و میوه و رشد بهتر شاخه و برگهای گیاه کمک میکند .

فسفر

فسفر مهم‌ترین عامل در روند صحیح فتوسنتز برای گیاهان است و همچنین این عنصر به ریشه زایی بیشتر و ازدیاد شکوفه در فصل گلدهی کمک شایانی میکند.

پتاسیم

عنصر پتاس در گیاهان زینتی و گلدانی به گلدهی و در درختان به درشت و آبدار شدن و افزایش روغن در دانه های روغنی و کلزا می‌شود.

حالا اگر به هر علتی گیاه یکی از این عناصر را نتواند جذب کند دچار علایم زیر میشود:

علایم کمبود ازت در گیاهان

کمبود ازت یا نیتروژن در گیاه موجب زردی برگهای پیر می‌شود، رشد گیاه افت شدیدی پیدا میکند و کم کم زردی برگ‌ها به برگ‌های بالاتر می‌سد و شاخه ها سخت و فیبری شده و در محل اتصال گل نوک ساقه باریکتر میشود.

علایم کمبود فسفر در گیاهان

همچنین اگر گیاه دچار کمبود فسفر شود برگ‌هایی که جوان تر هستند کوچکتر می‌شوند، و جوانه های انتهایی گیاه بسیار ضعیف میگردد و در نتیجه گیاه اصلا رشد خوبی را سپری نمی‌کند و کم کم از بین میرود.

 علایم کمبود پتاسیم در گیاهان

اگر گیاه کمبود پتاسیم داشته باشد برگ‌های پایینی آن زرد میشود، و به آرامی می‌سوزد تا این که برگهای بالایی را هم نابود کند. وجود پتاسیم در گیاهان بسیار ضروری است، چرا که کیفیت محصولات و پروتئینی که در میوه‌ها وجود دارد به میزان ذخیره پتاسیم در گیاه بستگی دارد.

npk 

از کود سه بیست در چه مواردی استفاده کنیم؟

کود NPK 20-20-20 برای تمامی محصولات زراعی و گل‌های آپارتمانی و تمامی درختان میوه استفاده میشود، ودر مراحل رشد آن‌ها کاربرد دارد و از آن‌ جایی که فاقد عنصر کلر است، برای گیاهان مناسب است و احتمال بروز مسمومیت و برگ سوزی در گیاه به وجود نمی‌آید‌. از این کود در خاک های شور نیز میتوان به خوبی بدون محدودیت استفاده نمود.

مقدار و زمان استفاده از کود سه بیست

مقدار لازمی که باید برای گیاهان مورد استفاده قرار داد بیشتر به شرکتی که سازنده این کود است و دلایل متفاوت دیگر بستگی دارد، و میزان استفاده برای یک گیاه با گیاهان دیگر متفاوت است، اما دستورالعمل کلی به صورت زیر است:

کود سه بیست برای گیاهان آپارتمانی و کاکتوس‌هایی که  اندازه آن‌‌ها کمتر از یک وجب میباشد مورد استفاده است، به این صورت که در فصل بهار و تابستان به اندازه که گل رشد کرده‌است باید یک سوم یا دو قاشق چای‌خوری در هر دو هفته یکبار به گل از این کود داده شود، و در فصل پاییز و زمستان باید دیگر به کاکتوس‌ها کود ندهیم، اما به گل های زینتی هر دو ماه یکبار به همان اندازه دو قاشق چای‌خوری کود داده شود. به روش اسپری و محلول پاشی هم باید ۱۰ گرم معادل ۳/۱ قاشق چای‌خوری را در ۲۵۹ میلی‌لیتر یا یک فنجان حل کرد و روی گیاه اسپری کرد، می‌توان آن را هر ده روز یکبار برای اسپری کردن و هر ۱۴ روز یکبار برای آبیاری استفاده کرد.

میزانی که باید ار کود سه بیست برای محصولات زراعی باید استفاده کنید بستگی به مساحت زمین و تعداد گیاهان دارد اما به طور کلی برای محصولات زراعی اندازه او نیم تا ۲کیلو گرم در هکتار از این کود را تهیه و سپس در زمان دو برگی شدن استفاده شود و هر ماه یک بار به همراه آبیاری مصرف شود.

و همچنین برای محصولات باغی بسته به اندازه و مساحت زمین و نوع درخت ( بعضی از درختان به کود بیشتری احتیاج دارند و برخی عناصر مورد نیاز خود را از خاک میگیرند ) متفاوت است، اما در کل ۲۰۰ تا ۵۰۰ گرم با توجه به سن درخت به‌صورت چالکود استفاده شود.

مزایا و قابلیت های کود سه بیست

 مزایا:

 • کود سه بیست باعث شادابی و طراوت برگ‌های گیاهان می‌شود.
 • با مصرف کود سه بیست ساقه و برگ گیاه از تنفس سلولی کامل برخوردار میشود.
 • کود سه بیست از ریزش برگ‌ها و میوه‌ها جلوگیری میکند و سبب افزایش باردهی می‌شود.
 • مصرف این کود در زمان میوه دهی باعث زود رسیدن میوه ها شده و سبب میشود کشاورز با فروش زودتر محصول خود سود بیشتری به دست بیاورد، علاوه براین طعم و کیفیت میوه را نیز افزایش می‌دهد.
 • استفاده از این کود در فصل رویشی باعث مقاومت گیاه در برابر تنش های محیطی و سرما و گرما میشود.
 • در واقع کود سه بیست باعث بیشتر شدن شاخه گیاهان و میوه می‌شود و از زمانی که گیاه بذر می‌باشد تا انتهای زندگی گیاه میتوان از آن استفاده کرد.

قابلیت‌ها:

‌این کود کاملا محلول در آب است، و به راحتی میتوان در تمامی سیستم‌های آبیاری(تحت فشار و غرقابی) از آن استفاده کرد.

به صورت محلو‌پاشی و آبیاری میشود از آن استفاده کرد.

قابلیت جذب بالایی دارد و به راحتی توسط گیاه جذب و استفاده میشود.

اختلاط مواد به کار رفته به صورت کامل بوده و هر ذره خود به تنهایی یک کود کامل است.

با توجه به حداقل پسماند باعث شوری خاک نمی‌شود.

بهترین کود 202020 

خرید کود سه بیست

قیمت کود سه بیست با توجه به حجم آن و میزان کیلوگرم متغییر است، برای خرید این محصول میتوانید با کارشناسان آل‌‌ کود تماس بگیرید.

با تشکر از توجه شما جهت افزایش سطح علمی و تجربی آل کود ما را از نظرات، پیشنهادات و بخصوص انتقادات سازنده خود بهره مند سازید.

آل کود

1 دیدگاه

 • سلام
  بعداز داشت اول یونجه کود هیومیک ۹۵ درصد شوک را از آقای مهندس شهرکی نسب از مشهد گرفتم
  این کود مثل آب میماند
  اصلا غلظت ندارد
  فکر کردم تقلبی هست
  تا یک هفته بعد از محلول پاشی هیچ اثری نکرد
  روی آب دوم زمین را ترکاند این کود
  در یک و نیم هکتار ۱۷۰ تا پرس ۱۷ کیلویی برداشت میشد طی ۳۵ روز
  الان بالای ۲۴۰ پرس شده و زیر ۳۰ روز
  با تشکر از تمامی عزیزانی که در راستای پیشرفت کشاورزی این مملکت تلاش میکنند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366