پلت مرغی یا پلیت چیست |خرید کود مرغی |صادرات |تماشای ویدئو تولید

پلت مرغی یا پلیت مرغی کیفیت بالا

 

 

نکته 1  :جهت دریافت لیست قیمت و مشاوره با شماره 09120807366 تماس حاصل فرمائید.
نکته 2 :پلت مرغی درجه 1 با کیفیت بالا شامل : مخلوط سه درصد گوگرد ، ده درصد هیومیک اسید ،  ده درصد اسید آمینه

نکته 3 : جهت تماشای ویدئو تولید پلت مرغی در کارخانه به انتهای پست مراجعه کنید.

 

پلت مرغی

 

 

شناخت کود مرغی

کود مرغی یکی از با ارزش ترین کودهای ارگانیک موجود در بازار است. این کود طبیعی در مقایسه با کودهای شیمیایی بسیاری از عناصر ضروری گیاهان را در خود جای داده است. اگر کود مرغی به درستی عمل آوری شود و به کمپوست مناسب تبدیل گردد، از بسیاری از کودهای شیمیایی موثرتر و مفیدتر واقع خواهد شد. بنابراین محصولاتی نظیر پلت کود مرغی روز به روز مورد استقبال بیشتر کشاورزان و زارعین قرار خواهد گرفت. به نظر می رسد این رونق استفاده از پلت کود مرغی با توجه به ارگانیک بودن این کود در پرورش سبزیجات بیش از هر محصول کشاورزی دیگری مورد توجه قرار گیرد. در این مقاله سعی می کنیم به مهم ترین  مزایای استفاده از کودهای مرغی بپردازیم. قبل از هر چیز لازم است که با برخی از ویژگی های کود مرغی و پلت مرغی آشنا شویم.

کود مرغی

دو مزیت مهم کودهای حیوانی در مقایسه با کودهای شیمیایی

کودهای حیوانی در مقایسه با کودهای شیمیایی چندین مزیت مهم و اساسی دارند. به طور خلاصه دو مزیت مهم کودهای حیوانی در مقایسه با کودهای شیمیایی عبارت است از:

کود مرغی

  • سلامت بالاتر: با توجه به اهمیت روزافزون تولید محصولات ارگانیک، کودهای حیوانی و طبیعی از اهمیت بالاتری برخوردار هستند.
  • قیمت مقرون به صرفه تر: کودهای حیوانی علی الخصوص کود مرغی عناصر با ارزشی را در خود جای داده است، عناصر با ارزشی که با صرف هزینه کم تر تولید شده و به مصرف می رسند.
  • کود مرغی برای سبزیجات هم کاربرد دارد.

کود مرغی

همچنین ما در پست های دیگر به مزایای کود شیمیایی نسبت به کود حیوانی هم اشاره کرده ایم.

 

ویژگی های تغذیه ای کود مرغی

در مقاله ای در مورد کودهای کامل کشاورزی و کودهای NPK توضیحاتی داده شد. همانطور که در مقاله معرفی کود NPK توضیح دادیم، مهمترین عناصر به کارگرفته شده در کودهای کامل NPK عناصر نیتروژن، فسفر و پتاسیم است . سه عنصری که به عنوان عناصر پرمصرف و ماکرو در تغذیه گیاهان مورد توجه قرار می گیرد. جالب است که کود مرغی به طور طبیعی حاوی این سه عنصر در مقادیر قابل توجه ای  است. سه عنصری که با جذب در گیاه به رشد رویشی گیاهان کمک می کند. در این بین عنصر نیتروژن مهمترین بخش از ترکیبات کودهای مرغی را تشکیل می دهد. ازت موجود در ترکیب کود مرغی و یا پلت مرغی به رشد رویشی گیاهان کمک زیادی می کند. عنصری که باید در مقاطع زمانی خاصی به گیاهان داده شود. به طور کلی در هر تن کود مرغی با 50 درصد آب حدودا 20 کیلوگرم ازت، 13 کیلوگرم پتاسیم و 25 کیلوگرم فسفر  موجود است. در کنار این سه عنصر ماکرو و پرمصرف عناصر آهک و منیزیم نیز به میزان حدود 42 کیلوگرم در هر تن کودمرغی وجود دارد. مجموع این ترکیبات به همراه عناصر ضروری دیگر کود طبیعی کاملی را برای کشت تشکیل می دهند. یکی از مزایای استفاده از کودهای مرغی استفاده همزمان از یک ترکیب برای بهره مندی از چندین ماده غذایی مفید است.

پلت مرغی

اهمیت کود مرغی در مقایسه با سایر کودهای حیوانی

به طور کلی کودهای حیوانی از سایر کودهای شیمیایی موجود در بازار مقرون به صرفه تر و سالم تر هستند. به همین دلیل استفاده از کودهای شیمیایی  در موارد خاص و بر اساس نیاز خاک به توصیه ی متخصصین خاکشناسی صورت می گیرد.
در بین کودهایی که منشا حیوانی دارند، کود مرغی کیفیت بالاتری نسبت به کودهای دامی دارد. طبق مستندات آزمایشگاهی ازت موجود در کودهای مرغی بیش از سه برابر کودهای دامی اندازه گیری شده است. همانطور که می دانید ازت مهمترین ترکیب موثر در رشد رویشی گیاهان محسوب می شود. مورد بعدی عنصر فسفر است که در ترکیب فسفات کودهای مرغی و دامی مورد سنجش قرار گرفته است. عنصر فسفر کود مرغی بیش از 5 برابر فسفر کودهای دامی اندازه گیری شده است. عنصر پتاسیم نیز در ترکیب پتاس کودهای حیوانی موجود است. این عنصر نیز در ترکیب کودهای مرغی بیش از کودهای دامی یافت می شود.

پلت مرغی

منشا کودهای مرغی

کودهای مرغی عمدتا از بستر نگهداری مرغ های تخم گذار در قفس و یا بستر جوجه ها به دست می آید. مطمئنا فضولاتی که با خاک ترکیب نشده و از قفس های نگهداری مرغ بدست آمده است به نسبت فضولات همراه با خاک کیفیت بهتری دارد. یکی از مشکلات استفاده از کودهای مرغی همین مسئله ضایعات موجود در بستر پرورش مرغ ها است. چراکه یکی از مشکلات عمده کودهای بی کیفیت مرغی وجود بذرهای علف هرز، وجود آفات گیاهی و وجود ناخالصی های صنعتی در بسترهای همراه با فضولات مرغ است. بنابراین بهترین کودها از منشا بهتر و بستر خالص تر بدست می آید.

تفاوت های عمده  کود مرغی بدست آمده از قفس مرغ تخمگذار و بستر جوجه کشی

  • میزان کلیسیم اندازه گیری شده در کود حاصل از قفس مرغ تخم گذار 8.8 درصد است. درصوتیکه میزان کلیسیم اندازه گیری شده در بستر جوجه کشی 2.4 درصد است.
  • میزان فسفر اندازه گیری شده در کود حاصل از قفس مرغ تخم گذار 2.5 درصد است. صورتیکه فسفر اندازه گیری شده در بستر جوجه کشی 1.8 درصد است.
  • میزان میزیم اندازه گیری شده در کود حاصل از قفس مرغ تخم گذار 0.64درصد است. درصورتیکه میزان منیزیم اندازه گیری شده در بستر جوجه کشی 0.44 درصد است.
  • میزان پتاسیم اندازه گیری شده در کود حاصل از قفس مرغ تخم گذار 2.33درصد است. درصورتیکه میزان پتاسیم اندازه گیری شده در بستر جوجه کشی 1.78 درصد است.
  • میزان آهن اندازه گیری شده در کود حاصل از قفس مرغ تخم گذار 150 قسمت در میلیون است. درصورتیکه میزان آهن اندازه گیری شده در بستر جوجه کشی 451 قسمت در میلیون است.
  • میزان منگنز اندازه گیری شده در کود حاصل از قفس مرغ تخم گذار 406 قسمت در میلیون است. در صورتیکه میزان منگنز اندازه گیری شده در بستر جوجه کشی 225 قسمت در میلیون است.
  • میزان روی اندازه گیری شده در کود حاصل از قفس مرغ تخم گذار 436 قسمت در میلیون است. در صورتیکه روی اندازه گیری شده در بستر جوجه کشی 235 قسمت در میلیون است.

همانطور که در اطلاعات فوق ملاحظه می کنید جز در مورد آهن در همه موارد عناصر موجود در بستر مرغ های تخم گذار نگهداری شده در قفس، کود غنی تری حاصل شده است. ضمنا توجه داشته باشید که از هر 1000 جوجه گوشتی به طور میانگین در سن شش هفتگی 3.2 تن کود و هر 1000 مرغ تخمگذار در سن 60 هفتگی 15 تن کود خالص بدست می آید.

پلت مرغی

مراحل عمل آوری کودهای مرغی و بدست آمدن پلت مرغی

یکی از ساده ترین روش های استفاده از کودمرغی، استفاده از بستر پرورش مرغ های بومی است. می توان فضولات جمع آوری شده را در زمین کشاورزی پخش نمود. اما باید توجه داشت که این کار ریسک های زیادی را در بردارد. به طور مثال ممکن است زمینه طغیان حشرات و آفات از طریق همین بسترهای آلوده برای زمین های کشاورزی فراهم شود. یا آنکه بذر علف های هرز به زمین های کشاوری وارد آید. از همه مضرات که بگذریم کود مرغی که به صورت کمپوست درنیامده حاوی ومقادیر بسیار بالای ازت است که می تواند موجب اختلال در بستر خاک و  فرآیند رشد گیاه شود. پس بهترین راه حل برای بدست آمدن کود ممتاز در کشاورزی تبدیل کود مرغی به کمپوست است.

پلت مرغی

روش های عمل آوری کود مرغی

به دو روش کود کمپوست خشک می گردد. در روش سنتی این کود در معرض نورآفتاب قرار میگیرد و به فاصله 6 الی 9 ماه با هوا دهی به مرور زمان به کمپوست تبدیل می شود. در روش سنتی ابتدا کود مرغی از بستر پرورش مرغ جمع آوری می گردد  و در محلی اصطلاحا دپو می شود. ممکن است این دپو در گودال سیمانی داخل زمین کشاورزی صورت پذیرد. هوادهی به کودهای جمع آوری شده در طول مدت 6 الی 9 ماه موجب می شود که میکروارگانسیم های هوازی و غیرهوازی در داخل کود رشد کنند. میکروارگانسیم هایی که در نهایت در زمین کشاورزی به تقویت کیفیت خاک کمک شایان توجهی می کنند.

در روش صنعتی کود مرغی بعد از خشک شدن، آسیاب و کم شدن رطوبت به پلت کود مرغی تبدیل می گردد. کو مرغی پلت شده به دلیل عمل آوری دقیقی که بر آن صورت گرفته، عاری از علف های هرز و عوامل بیماری زا است.همچنین در روند تولید اضافه نمودن آهک موجب شده که بوی نامطبوع کود تا حد زیادی برطرف شود.

روش استفاده و نکات مهم در مورد پلت مرغی

پلت کود مرغی حاوی مقادیر  زیادی آمونیاک است که در صورت قرار گرفتن در مجاورت بذر از جوانه زنی آن جلوگیری خواهد کرد.  بنابراین فصل استفاده از کودهای مرغی و نحوه اختلاط آن با خاک بسیار اهمیت دارد.در نتیجه استفاده از آن در فصول تابستان و زمستان متداول تر است هرچند در فصل پاییز فرصت کافی برای آزادسازی عناصر در خاک و جذب آن توسط گیاهان فراهم می آید.

پلت مرغی

تعیین میزان مصرف کود مرغی غنی شده و پلت شده برای گیاهان مختلف متفاوت است. کودهای غنی شده بسته به میزان عناصر در دسترس گیاهان متفاوت عمل می کند. حدود استفاده از این کود در درختان مثمر و غیر مثمر 5 کیلوگرم برای هر درخت است. چالکود یکی از متداول ترین و بهترین روش های بهره برداری از کودهای مرغی است.

همانطور که پیش از این در سایر مقالات اشاره کردیم، جذب عناصر مغذی توسط گیاهان به عوامل زیادی بستگی دارد. میزان PH و EC آب و خاک زراعی یکی از آن عوامل مهم هستند. مطمئنا در شرایط غیرنرمال میزان جذب برخی از عناصر غذایی پایین می آید. به طور مثال استفاده از کود کلسیم در شرایطی که نور آفتاب به خوبی بر گیاهان نمی تابد، چندان تاثیرنیست. حتی آسیب به ریشه گیاه توسط برخی عوامل بیماری زا شرایط جذب فسفر را کاهش می دهد و علایم کمبود فسفر در گیاهان را آشکار می کند. به طور کلی شناخت میزان عناصر موجود در کود و شرایط کشت و زرع دو عامل مهم در تعیین میزان استفاده از کودهای پلت شده مرغی می باشد.

کودهای مرغی و پلت های مرغی دو نهاده مهم با منشا ارگانیک محسوب می شوند به طوریکه توجه بیشتر به فرآیند تولید و عمل آوری مزیت رقابتی خوبی را در زنجیره تامین  برای مرغدارای ها و کشاورزران به وجود می آورد.

صادرات پلت مرغی

چنانچه مایل به اطلاعات بیشتر در این خصوص هستید میتوانید به پست صادرات کود از ایران مراجعه کنید.جهت مطالعه مقاله مفید در مورد کود آهن به لینک مذکور مراجعه کنید.

 

ویدئو از کارخونه آل کود درحال تولید پلت مرغی در آپارات

 

 

ویدئو از کارخونه آل کود تولید پلت مرغی در یوتیوب

 

 

 

 

 

 

 

باتشکر آل کود

 

پلت مرغی یا پلیت چیست |خرید کود مرغی |صادرات |تماشای ویدئو تولید
4.8 (95.83%) 48 votes

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *